Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Iarasi intrebari despre implant

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti faci implanturi pe ambele parti simultan si vei mesteca pe partea pe care nu ai operatie.

#20
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAlexEn, on 27 martie 2024 - 12:20, said:

Nu iti faci implanturi pe ambele parti simultan si vei mesteca pe partea pe care nu ai operatie.

Pai va fi nevoie pe ambele parti.Posted Image

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Pai parca iti daduse vreo 2 ani inainte sa cedeze treaba.

Daca ai doi ani la dispozitie, pui implanturi in secventa, nu pe toate simultan. E si mai suportabil financiar sa distribui costurile pe perioade mai lungi.

Edited by abac, 27 March 2024 - 12:43.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007

View Postthalia, on 27 martie 2024 - 12:30, said:


Pai va fi nevoie pe ambele parti.Posted Image

Da, in sedinte diferite.
Dupa ce ai functionala o parte treci la cealalta. Altfel nici cu mancare lichida nu te descurci.

#23
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postabac, on 27 martie 2024 - 12:42, said:

Pai parca iti daduse vreo 2 ani inainte sa cedeze treaba.

Daca ai doi ani la dispozitie, pui implanturi in secventa, nu pe toate simultan. E si mai suportabil financiar sa distribui costurile pe perioade mai lungi.

Da, cam doi ani maxim a zis ca ma mai tine lucrarea actuala, ma gandisem eu sa ma apuc mai devreme, prin septembrie anul viitor.
O sa intreb la medic oricum.
Nu imi dau seama daca o sa dea toata lucrarea actuala jos sau poate o da doar pe partea pe care se vor insera implanturile si ulterior pe cealalta.

Ar fi ideal, as avea in ce sa mananc si nici nu m-as stresa ca arat ingrozitor.Posted Image

#24
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.12.2005
Da' de dat jos lucrarea veche, reparat ce e "stricat" pe dedesubt și refăcut alta noua PE DINȚII TAI s-a pus vreodată problema/discuția? Sau, ca așa e trendul, scoatem direct și punem implante?
Lucrarea veche e mobila? Se mișcă?
Pe câți dinți e făcută?

#25
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 18.12.2019

View Postleomagic44, on 27 martie 2024 - 06:59, said:

In urma unui accident am pierdut aproape toti dintii.
Am pus 14 implanturi, operatia  cam 3 ore,  dupa 3 saptamani am avut artificiali provizorii.
Am aprope un an de atunci, manac alune, sparg fistic, nu am probleme.
Operatia a fost facuta in Galati.
nu mai manca alune si nu mai sparge fistic! fortele care apasa pe implant sunt imense

View Postthalia, on 27 martie 2024 - 09:49, said:

Nu fumez. Si medicul a spus ca lucrarea actuala s-a mentinut asa bine si datorita faptului ca nu fumez/vapez dar si a faptului ca a fost ingrijita.



La masca m-am gandit si eu, nu am o problema cu masca, dar  partea cu mancarea cum a fost?
eu am avut cei 2 premolari simetrici inlocuiti cu implanturi (pe rand, nu amandoi in acelasi timp) deci nu a fost problema cu mancarea, dar
tot am avut grija cateva luni sa mananc mai soft (fara friptura tare sau alte alimente mai greu de mestecat)

Edited by carolinaherera, 27 March 2024 - 18:44.


#26
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAlexEn, on 27 martie 2024 - 13:02, said:

Da, in sedinte diferite.
Dupa ce ai functionala o parte treci la cealalta. Altfel nici cu mancare lichida nu te descurci.

Aici trebuie sa discut cu medicul sa vad daca imi poate pastra o parte din lucrarea veche daca procedez sevential, altfel va fi horror.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007
Oricum orice decizie o iei impreuna cu medicul, pe baza radiografiilor.
Tratamentul este personalizat.

#28
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 06.02.2012
Stai bre ca nu ma dau in vant dupa alune sau fistic, da macar o data pe luna pot si eu pofti la o bere cu ceva fistic.
Cu lucrarile partiale nu sunt de acord, totul la o sigura sedinta, suferi odata, iei tratament o singura data.
Am pus 14 implanturi, nu a fost usor, nici financiar,  nici sufleteste, dar am trecut peste, am uitat...
Acum ma lafai cu un zambet frumos si dinti noi.

#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Neata oameni buni!

Da, io cu anxietatea cum fac? Mi s-a declansat o anxietate inexplicabila, de am ajuns sa nu dorm sau sa dorm foarte prost. Eu sunt o fire anxioasa cu antecedente de anxietate, dar nu ma asteptam sa ma lovesca in halul asta, mai ales ca sunt perfect constienta ca este o investitie in sanatatea mea.

Si nici nu-mi place sa ma vait pe forumuri , ca asta e de vaitat pe canapea la psiholog, dar mi se pare ca mi s-o gatat cheful de viata, asa dintr-o data.

As opta pentru sedare profunda, ati facut sub sedare profunda?

Ca sa ma intelegeti, nu am nicio problema cand se lucreaza pe dinti, pe canale, cand se pileste sau se plombeaza, frezeaza etc, dar cand e vorba de os, mintea mea imi face figuri si eu chiar sunt un pacient cuminte.

Ce fac?

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007
Aici din pacate nu te pot ajuta, eu am mers pe anestezie locala.
Ce pot sa iti spun este ca dupa ce am facut toata lucrarea (intr-un interval destul de lung, nu m-am grabit) nu mai am niciun fel de teama/jena de a merge la dentist.

#31
thunderbolt

thunderbolt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 03.05.2008

View PostAlexEn, on 29 martie 2024 - 10:18, said:

eu am mers pe anestezie locala.
Si la mine a fost la fel. Si a durat aproape un an, din cauza aditiei de os si varstei.

View Postthalia, on 29 martie 2024 - 09:47, said:

cand e vorba de os, mintea mea imi face figuri
Relaxeaza-te, nu vei simti absolut nimic. Ma refer la dureri sau altceva. E posibil sa ai ceva dureri mai putin decat moderate, dupa ce trece efectul anesteziei, dar probabilitatea as zice ca este minima.

#32
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006
Eu pentru un sinus lift si 2 masele, dreapta sus platesc 11000 lei
N-am frica de operatie, am mai facut anestezii locale la extractii.
Va spun sincer, tehnica a avansat foarte mult, instrumentele, nu are rost sa va fie frica de dentist.

Edited by ovidiu21, 29 March 2024 - 14:43.


#33
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Va multumesc mult pentru incurajari. Imi e cumva si jena, este o teama irationala, sunt perfect constienta de asta, cumva trebuie sa-mi gasesc energie psihica sa mi-o inving.

Daca nu reusesc, o sa le aleg sedarea, dar nu as vrea ca am cateva operatii majore ce au necesitat anestezie generala si se spune ca fiecare anestezie scurteaza viata cu 5 ani.
Macar un anxiolitic mai puternic sa imi dea atunci inainte, nu consum nimic, nu va ganditi la tampenii, dar daca m-ati vedea efectiv imi tremura fiecare celula din mine.Posted Image

View Postovidiu21, on 29 martie 2024 - 14:37, said:

Eu pentru un sinus lift si 2 masele, dreapta sus platesc 11000 lei
N-am frica de operatie, am mai facut anestezii locale la extractii.
Va spun sincer, tehnica a avansat foarte mult, instrumentele, nu are rost sa va fie frica de dentist.

Ce inseamna si 2 masele, implanturi sau coronite?

Eu nu am stabilit inca planul de tratament, asa ca financiar doar intuiesc ce ma asteapta dar nimic de detaliu.

#34
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006

 thalia, on 29 martie 2024 - 14:54, said:

Va multumesc mult pentru incurajari. Imi e cumva si jena, este o teama irationala, sunt perfect constienta de asta, cumva trebuie sa-mi gasesc energie psihica sa mi-o inving.

Daca nu reusesc, o sa le aleg sedarea, dar nu as vrea ca am cateva operatii majore ce au necesitat anestezie generala si se spune ca fiecare anestezie scurteaza viata cu 5 ani.
Macar un anxiolitic mai puternic sa imi dea atunci inainte, nu consum nimic, nu va ganditi la tampenii, dar daca m-ati vedea efectiv imi tremura fiecare celula din mine.Posted Image



Ce inseamna si 2 masele, implanturi sau coronite?

Eu nu am stabilit inca planul de tratament, asa ca financiar doar intuiesc ce ma asteapta dar nimic de detaliu.
Da,cele 2 masele sunt suruburile + coronita = 2750 lei fiecare, iar sinus lift 5500, total 11.000

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007

View Postthalia, on 29 martie 2024 - 14:54, said:

...si se spune ca fiecare anestezie scurteaza viata cu 5 ani.

Nu mai crede toate prostiile :)

#36
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006

View Postovidiu21, on 29 martie 2024 - 15:25, said:

Da,cele 2 masele sunt suruburile + coronita = 2750 lei fiecare, iar sinus lift 5500, total 11.000
https://llldental.ro...i-si-utilizari/


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate