Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Poștașul zilelor noastre

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Posteiffel, on 26 martie 2024 - 09:05, said:

Ptr cei care au pretentii de SMS, conform GDPR-ului din unele tari, numerele de telefon chiar daca le-ati dat la vanzator, nu apar pe plic.
Deci, chiar si sa fie Posta Romana cu tehnologia in secolul 21 si tot n-ar putea da SMS. Ca sunt in ca in secolul 19 e partea a doua.

Un exemplu de astfel de tara - Germania.

eu iti spun ca apare.
Am avut recent o comanda din China si pe colet era numarul de telefon. m-a sunat un postas de la oficiul unde sa vamuieste si am ridicat coletul in aceeasi zi.
si am avut un colet comandat pe amazon.de care mi-a venit din China direct acasa, cu o coletarie mai ciudata, m-am pomenit cu oamenii ca mi-au batut la usa, ca nu se intelegea numarul de telefon.
Iar la Posta romana, mama imi pune colete si de fiecare data scrie si numarul de telefon pe cutie.
daca vrea sa respecte GDPR, posta poate sa imi ceara numarul de telefon in momentul expeditiei si sa  lege acest numar (electronic) de colet, fara ca el sa fie scris vizibil pe colet.
pana la urma nu postasul trebuie sa ma sune ci un sistem electronic, automat.
cel mai simplu pentru trimiterile interne ar fi ca fiecare familie sa aiba cod postal.
si la acest cod posta sa fie legate, electronic, o adresa fizica, una de mail si un numar de telefon.
in momentul in care pui un colet la posta scrii pe el doar COD POSTAL 0212223242526 si expeditia ajunge unde trebuie.
stiu,  unii rad, altii sustin ca este inca o metada de a fi urmariti, in realitate trimiterile postale s-ar simplifica teribil.

Edited by strongsss, 26 March 2024 - 13:43.


#38
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Post__Dan__, on 26 martie 2024 - 09:59, said:

Sorine, le-as sugera postasilor sa umble cu un scotch in desaga pentru lipirea avizelor pe geamul de la intrare, dar stiu ca e ilegal, scump si complicat Posted Image.



Sau rezolvat cu administratia blocului sa se puna niste cutii postale care sa isi atinga scopul, adica sa fie accesibile din exterior prin orificiul destinat cutiilor postale, si sa poata fi golita cu cheie din interior. Cam asta ar fi solutia normala.
Cred ca multi postasi nici nu se chinuie sa sune la usi, sau suna la nr cu pricina si daca nu e nimeni acasa pleaca direct. Ma gandesc ca dpdv legal nu au obligatia sa sune la usi, sa contacteze oamenii, etc. Un postas, duce scrisori si le baga in cutia postala, cred ca doar atat intra in atributiile lui.

Edited by giuliani2, 26 March 2024 - 14:28.


#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
+ pensiile, alea care inca nu sunt pe card.

Apoi, cutii postale cu acces din ambele parti, doar la blocurile noi caci la alea vechi tre sa te apuci de demolat un perete.

#40
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postsorin147, on 26 martie 2024 - 14:46, said:

+ pensiile, alea care inca nu sunt pe card.

Apoi, cutii postale cu acces din ambele parti, doar la blocurile noi caci la alea vechi tre sa te apuci de demolat un perete.

Stiu ca la alea vechi sunt in interior, insa cred ca sunt lipite de un perete. S-ar putea muta in "usa de la intrare", sau ma rog, partile de langa ea. Sau am mai vazut blocuri vechi in care sa montat o usa cu interfonul intre zona aia cu cutiile postale si locul de unde incep practic apartamentele. Cred ca asta ar fi cea mai buna solutie, lasi usa de intrare in bloc deschisa pt postas, si pui interfonul pe usa interioara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate