Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Poștașul zilelor noastre

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019
Comandasem ceva (casti pentru somn :)) din Belgia. Urmarind comanda pe track.landmarkglobal, aflu nu doar ca a ajuns in pick-up point vineri 22.03, ci si ca The customer is notified. Iar pe mine nu ma anuntase nimeni, prin aviz postal sau eventual telefonic (daca ar fi fost livrata prin curier privat; nu stiam care-i delivery partner-ul roman). Azi - luni 25 - ma impiedic de un biletel cazut/aruncat in fata usii blocului (cutiile postale-s in interior, dupa ce treci de interfon). Pe el scrie ca pot prelua coletul de la OP incepand cu maine, ora 17. Asa livreaza postasul un aviz in zilele noastre? N-ar fi mai simplu prin mesaj/SMS, pe adresa mail/numarul completate pe site-ul vanzatorului?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Uneori da, (multe) alteori nu.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
e mai simplu dar procedura postei nu cred ca a fost updatata.

#4
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu a reusit  sa intre? A sunat la interfon, erai acasa? Numarul de telefon nu e mereu bine notat de aia, am patit.

Edited by SharonCollins, 25 March 2024 - 20:24.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Post__Dan__, on 25 martie 2024 - 20:09, said:

Asa livreaza postasul un aviz in zilele noastre?
Da.
Dar de multe ori nu-l mai livrează.
Pe mine pur și simplu mă sună de la Poștă.

View PostSharonCollins, on 25 martie 2024 - 20:23, said:

A sunat la interfon, erai acasa?
Coletele internaționale nu sunt livrate la domiciliu(cele care vin prin Poștă). Primești acel aviz în cutia poștală.
Poșta livrează la domiciliu doar coletele trimise prin PrioriPost.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 20:27.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View PostSharonCollins, on 25 martie 2024 - 20:23, said:

Nu a reusit  sa intre? A sunat la interfon, erai acasa? Numarul de telefon nu e mereu bine notat de aia, am patit.
Nu stiu. Nu eram acasa; postasul arondat s-a descurcat in trecut, gaseste un pensionar care sa-i deschida. Reusesc sa intre si cei care ne umplu cutiile postale cu reclame la hipermarketuri sau firme de pompe funebre. Numai in cazul meu, nu. Sau poate voia sa mai faca un drum-doua, cu urmatoarele editii ale avizarii. Posted Image
Ce se-ntampla cu coletele neridicate, primite din exterior? Ma-ntreb si eu...

Edited by __Dan__, 25 March 2024 - 20:38.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Post__Dan__, on 25 martie 2024 - 20:09, said:

Asa livreaza postasul un aviz in zilele noastre? N-ar fi mai simplu prin mesaj/SMS, pe adresa mail/numarul completate pe site-ul vanzatorului?
Postajul in sine daca nu are access nu are mare vina. Pare sa fie o chestie de manegement. Mie in decembrie mi-au trimis SMS. Deci se poate.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostSharonCollins, on 25 martie 2024 - 20:23, said:

Nu a reusit  sa intre? A sunat la interfon, erai acasa? Numarul de telefon nu e mereu bine notat de aia, am patit.
Cand te-a sunat pe tine postasul ultima data ?

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru pachetele fara tracking, primesti SMS
Pentru pachetele cu tracking, primesti instiintare premium sub forma unai hartii pe care o gasesti lipita pe talpa dupa ce treci pe langa cutia postala.

Asta e politica postei romane.

#10
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View Post__Dan__, on 25 martie 2024 - 20:09, said:

Comandasem ceva (casti pentru somn Posted Image) din Belgia. Urmarind comanda pe track.landmarkglobal, aflu nu doar ca a ajuns in pick-up point vineri 22.03 ... Asa livreaza postasul un aviz in zilele noastre? N-ar fi mai simplu prin mesaj/SMS, pe adresa mail/numarul completate pe site-ul vanzatorului? The customer is notified. :whistling:  
Posted Image Poștașul nu sună întotdeauna de două ori ... Posted Image

#11
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
E ciudat cum sunt puse cutiile alea postale in interiorul blocurilor, ar trebui sa fie practic o parte integranta din usa de intrare in orice bloc, sa nu fie nevoit postasul sa sune de fiecare data.
In al doilea rand posta romana se misca uneori foarte repede, alteori foarte prost. Am trimis pachete din Germania in Romania de mai multe ori, pleaca de aici cu DHL si in Romania sunt preluate de posta romana. Am patit sa trimit pachet sambata si sa ajunga marti la destinatie in Ro, sau sa ajunga peste 3 saptamani desi parasise Germania a doua zi dupa ce il pusesem la posta.

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgiuliani2, on 25 martie 2024 - 20:59, said:

E ciudat cum sunt puse cutiile alea postale in interiorul blocurilor, ar trebui sa fie practic o parte integranta din usa de intrare in orice bloc, sa nu fie nevoit postasul sa sune de fiecare data.
Suntem 15 apartamente. Ar incapea o singura cutie, partajata, in care sa rasfoiesti cand astepti ceva (ori in fiecare zi :)). Prefer mesaj pe telefon/mail.

Edited by __Dan__, 25 March 2024 - 21:16.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Poștașul nu are telefon de serviciu sa sune destinatarii.
Primești SMS de la un anumit număr (nus al cui e) când ajunge coletul la oficiu daca au în sistemul lor numărul tău de telefon. La coletele cu tracking.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu am primit in viata mea SMS de la Posta Romana! Doar de la postasi nigerieni eventual...

Edited by GlCA_Contras, 25 March 2024 - 21:24.


#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postdorin_2k, on 25 martie 2024 - 21:19, said:

Poștașul nu are telefon de serviciu sa sune destinatarii.
Din pacate, n-are. Insa pentru fiecare colet/plic pe care-l ducea la usă parintilor mei pensionari primea minim 5 lei. Cred ca absenta "cointeresarii" (de exemplu cand destinatarul nu-i acasa) e problema, d.p.d.v. al postasului.

#16
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Post__Dan__, on 25 martie 2024 - 21:13, said:

Suntem 15 apartamente. Ar incapea o singura cutie, partajata, in care sa rasfoiesti cand astepti ceva (ori in fiecare zi Posted Image). Prefer mesaj pe telefon/mail.

Eu, personal, nu as vrea ca postasul sa aiba numarul meu de telefon sau adresa de mail. Cutia postala este si trebuie sa fie in continuare sfanta.
Ceva de genul:
https://www.google.c...BA8IQM3oECGcQAA

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Buna parte a postei romane e in secolul 19, ei nu au descoperit codul de bare si voi visati SMS.
Teoretic, inca din 2020, posta notifica prin SMS destinatarii coletelor venite din China, cel putin pe cei din Bucuresti.
Si tot teoretic, incepand din 01.07.2024 posta notifica toti destinatarii.

Serviciul de avizare prin SMS va permite notificarea clientilor CNPR catre care urmeaza a fi efectuate livrari de trimiteri postale referitor data, ora si, dupa caz suma rambursului si numarul de telefon al curierului. Din punct de vedere functional, sistemul furnizat de catre ofertant va asigura preluarea datelor continute în sistemul CNPR si transmiterea mesajelor SMS in aceeasi zi in care au fost preluate.
Achiziţionarea de servicii de avizare prin SMS se va face conform specificaţiilor tehnice minime din caietul de sarcini, pentru o perioadă de 12 luni. Prezentul contract intra in vigoare incepand cu data de 04.07.2023.

Volumul anual estimat este de 10.000.000 SMS-uri.

Valoare contract 1,19 milioane lei

Practic, n-am primit niciodata SMS, dar de vreo 2 ori am orimit telefon de la postas.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgiuliani2, on 25 martie 2024 - 21:34, said:

Eu, personal, nu as vrea ca postasul sa aiba numarul meu de telefon sau adresa de mail. Cutia postala este si trebuie sa fie in continuare sfanta.
Pe cate site-uri (de comert si nu numai) te-ai inregistrat cu numarul de telefon si una dintre adresele de mail? Ce mai conteaza ca le are si postasul?
Da, am o adresa de mail pe care o folosesc numai in relatia cu autoritatile de stat. Nici macar aia pe care am inscris-o la sute de comercianti nu mi-a generat spam excesiv (desi parola figureaza ca fiind compromisa). I don't care; decat s-o schimb in sute de locuri prefer sa-mi controlez suma mica din contul curent asociat cardului (de cumparaturi).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate