Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Poștașul zilelor noastre

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdorin_2k, on 25 martie 2024 - 21:19, said:

Primești SMS de la un anumit număr (nus al cui e)
De curiozitate, de la ce nr ai primit?
Daca e un numar scurt, probabil e un numar numar generic, dar pe acelasi nr poti primi mesaj si de la posta si de la unii care spameaza cu SMS reclama la pacanele.
Posta ar putea da 400 Euro sa isi cumpere eticheta, adica in loc de numarul fe la care primesti mesajul, sa apara un nikname - de exemplu POST ALERT.
Sau sa isi cumpere propriul numar scurt.

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Poststrongsss, on 25 martie 2024 - 21:48, said:

Buna parte a postei romane e in secolul 19, ei nu au descoperit codul de bare si voi visati SMS.
Aici o să te contrazic.
Au început și ei de vreo 2-3 ani să facă AWB-uri cu cod de bare.

View Post__Dan__, on 25 martie 2024 - 21:58, said:

Pe cate site-uri (de comert si nu numai) te-ai inregistrat cu numarul de telefon si una dintre adresele de mail? Ce mai conteaza ca le are si postasul?
Poștașul știe cam tot ce mișcă.
Tot are acces la numărul tău de telefon, la un moment dat tot va fi un plic, ceva cu numărul tău de telefon.
Și mi se pare și normal. Să sune poștașul de dinainte să-ți aducă un plic cu confirmare de primire, de exemplu(cum sunt alea de permis de conducere, talon, etc), ca să nu bată drumul degeaba.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 22:21.


#21
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Postasul are traseu zilnic. Zile lucratoare, desigur.   De aia e platit,are munca mai mult de teren. Eu intrebasem  daca a sunat la interfon, altfel cum intra in scara?Poate de aia a gasit  hartia afara. Numarul  de telefon era  pe colet, aia e in caz de nu se prezinta la oficiu ,  nu pentru postas. Sper ca acum s- a inteles.

#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
La mine poștașii au cartele de intrare de la toate blocurile. :icecream:

#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGlCA_Contras, on 25 martie 2024 - 20:38, said:

Cand te-a sunat pe tine postasul ultima data ?
Daca te cunoaste, e om de treaba si are numarul tau de telefon, te suna.Se intampla in zonele unde e acelasi postas de ani de zile.
La subiect, da asta e procedura postei, sa lase aviz daca nu te gaseste.

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Curier de la orice firma sau postas cu experienta au cel putin 150 livrari/stopuri. Livratorii nu stiu in Ro dar in Uk au 1,5 cca la stop.  In Ro banuiesc ca postasii au traseu si plicuri/colete etc. ar trebui sa fie anuntat beneficiarul cu 1 ora inainte,numai ca ..... Ro!  Asa ca stai acasa la urmatoarea livrare. Ai traking,nr comanda de unde cumperi. Telefoneaza si intreaba in viitor.  Ps Daca-ti vine livrarea la 01.00 cum reactionezi(mi sa intamplat,ikea style)?

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostValy_User, on 25 martie 2024 - 22:20, said:

Aici o să te contrazic.
Au început și ei de vreo 2-3 ani să facă AWB-uri cu cod de bare.
Asta toamna am primit colet de la mama si nu avea cod de bare. M am uitat atent, ca mai avusesem o discutie pe forum despre posta romana.
Probabil nu merge in toate oficiile, pentru ca am primit si un plic cu cod de bare pe el.

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
D-asta ai cutie postala, sa nu stea postasul dupa tine.
Apoi, e postas nu curier asa ca mai subtire spre deloc cu pachetele, doar plicuri.
Mesajul de la posta mi-a venit de la 1745: Aviz <data>. Trimiterea nr xx o poti ridica timp de 10 zile de la OP xx, L-V08-19.30. Se percepe tarif magazinaj peste 5 zile. CNPR
Daca intr-o zi sau 2 dupa ce ti-a lasat instiintarea in cutia postala, nu ai ajuns la ridici pachetul, mai pune una.

#27
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cu posta romana am patit-o si eu.
Am gasit in cutia postala (hol parter) avizul pt colet, pe dos scria ca nu m-a gasit. Normal, nici nu m-a cautat! Eram 2 persoane in casa, avem interfon.
Pe de alta parte, anul trecut am promit de vreo 2 ori SMS de la oficiul postal, sa ma duc sa ridic coletul. Dar nu pot spune ca e o regula, am primit atat avize in cutia postala cat si SMS. Amestecate, nu pot spune ca de la o data anume au trecut pe SMS. In ultimii 2 ani, am completat serviciile postale prin munca gratuita, am gasit de cateva ori plicuri, colete mici, aviz de primire in cutia mea postala dar destinatarii erau in blocurile din jur. M-am dus si le-am pus unde trebuie. Sa admitem ca si postasii sunt oameni, nu toate greselile lor sunt voite.

#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postaltuser09, on 26 martie 2024 - 07:00, said:

Sa admitem ca si postasii sunt oameni, nu toate greselile lor sunt voite.
Evident. Pentru a reduce recurenta/impactul acestor greșeli instituția ar trebui sa modifice procedura de notificare a beneficiarilor. Prin SMS, mail, push notification (ups: Posta Romana n-are - in 2024 - nici o aplicatie) transmise din "Hubul Logistic si Curierat". Niste denumiri s-au grabit sa adapteze.
@Sorin si altora: Am scris, nu aveam alta pretentie de la postas decat sa lase avizul in cutia mea postala. Care e intr-o scara inchisa, cu interfon. La fel precum alte zeci de mii din R0. In care de obicei n-are nici o problema sa intre. Mi se pare absurd sa-mi recomandati sa stau acasa sa-l astept, in conditiile in care nu stiu cand se va intampla asta. Coletul vine la cateva saptamani dupa comanda. Da, eram pe cale sa incep cu telefoanele/intrebatul la OP. Poate ca postasul ar trebui sa mazgaleasca cu creta pe pavaj nr. apartamentului pentru care are o livrare, ce ziceti? :)

#29
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
La mine postasul aduce trimiterile/corespondenta cind are timp si vrea! Am primit facturi si la 3 saptamini de la prezentare in of. postal iar cuponul de pensie chiar si dupa doua luni numai dupa ce am facut "tam-tam"la sefii lui ! Cind il cauti "are treaba la PARTID" ca doar de aia l-au facut postas "la apelul bocancilor"! Acesta este motivul pentru care evit cit pot de mult serviciile Postei Romane !

#30
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca, din varii motive (inclusiv n-avea chef:) ) nu a putut sa intre in bloc sa-ti lase hartia si a lasat-o la usa doar ca, vantul, al vecin, ceva, a deranjat-o de acolo si a ajuns unde ai gasit-o. De regula postasul are chei si cartele de la blocurile pe unde se plimba dar daca nu avea acum si nici nimeni nu a raspuns, cum sa intre?

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ultima intamplare cu posta romana: comanda pe OLX, ar trebui sa primesc SMS cand ajunge si sa pot ridica comanda. Nu am primit sms. In tracking scria ca a ajuns in oficiul postal, asa ca ma gandesc sa ma duc. Nu chiar in prima zi, ci a doua, ca am mai patit sa fie indignata functionara ca cum imi permit sa merg in prima zi sa ridic coletul (nu trimiteri prin OLX), ca in prima zi abia daca iti duce postasul avizul, nu poti si ridica. Adica coletul e in spate, dar nu cumva sa meaga dupa el sa ti-l dea.
Deci ma duc a doua zi, ii spun de colet, il ia si mi-l da, si stau vreo 5 minute sa faca facturile, ca cica cealalta colega a uitat sa avizeze coletul. Adica nu a facut ceva in sistem, asa ca nu s-a trimis sms, puteam sta mult si bine sa ma anunte cineva. De nu ma duceam vreo 2 zile, parca vedeam ca-l trimite inapoi. Dupa vreo 5 zile imi scrie vanzatorul daca am luat coletul. I-am zis ca da, i-am povestit faza. Probabil cum nu s-a facut toata procedura corect, nici vanzatorul nu a fost anuntat ca are de mers dupa bani.

Si inca ceva: in ultimele 4-5 luni, de vreo 3 ori si-a schimbat oficiul postal locatia. S-au facut renovari si te duceai ca prostu' si scria pe usa ca s-a mutat in alta parte.

Edited by bai3tzash, 26 March 2024 - 09:05.


#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr cei care au pretentii de SMS, conform GDPR-ului din unele tari, numerele de telefon chiar daca le-ati dat la vanzator, nu apar pe plic.
Deci, chiar si sa fie Posta Romana cu tehnologia in secolul 21 si tot n-ar putea da SMS. Ca sunt in ca in secolul 19 e partea a doua.

Un exemplu de astfel de tara - Germania.

#33
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Am inteles. Deci e imposibil. La ANAF, DGPCI, primarii si alte institutii de stat iti poti face cont online, la Posta nu. Acolo mi-as fi dat si numarul de telefon, si acordul, si ce dracu' le mai trebuie.
Sorine, le-as sugera postasilor sa umble cu un scotch in desaga pentru lipirea avizelor pe geamul de la intrare, dar stiu ca e ilegal, scump si complicat Posted Image.
E rău ca nu poti opta pe site-ul vanzatorului strain pentru un alt prestator intern de livrari, cu exceptia Postei.

Edited by __Dan__, 26 March 2024 - 10:05.


#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postfqx, on 26 martie 2024 - 03:48, said:

Daca te cunoaste, e om de treaba si are numarul tau de telefon, te suna.Se intampla in zonele unde e acelasi postas de ani de zile.
La subiect, da asta e procedura postei, sa lase aviz daca nu te gaseste.
Da bre, daca esti frate cu postasu e si el baiat salon cu tine... poate ati mers la baut sau la fete impreuna. Noi vorbim aici de proceduri oficiale, daca nu te-ai prins :)

Daca ii iese spaga vine la usa si zgarie ca pisica in calduri... daca nu, iti arunca avizarea la gunoi ;)  Sa nu uitam ca postasii sunt tot un fel de bugetari....

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Cand a pomenit OP de postasul zilelor noastre ma gandisem la cel care a contribuit pe vremuri la sporul natalitatii si cum a ajuns el azi

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Iladi,ma pui in situatia sa intreb: cum il cheama pe ,,tati,, tau?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate