Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Sfat achizitie 23k +..

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 13.03.2008
https://www.tiriacau...portage-5-34545

#20
VladDcn

VladDcn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.05.2020
Raportat la rezultatele cautarilor pe diverse site-uri (mobile, autoscout, adesa etc.), criteriile tale vor returna 0 rezultate.
Daca vrei premium, buget 20-21k euro => fabricatie pana in 2020-2021 (nu incepand cu), vei gasi multe Seria 3, cateva A4 si foarte, foarte putine clasa C.
Daca vrei fabricatie peste 2020-2021, nu vor fi premium.
Las cateva link-uri pentru pentru primul exemplu:

https://suchen.mobil...t=DEALER&vc=Car

https://gebrauchtwag...ries:4:series:5

https://www.audi.de/...ergebnisse.html

https://www.mercedes...ss=C-Klasse,CLA

#21
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
La cum vrea UE sa limiteze viata masinilor la un ciclu de viata de 15 ani (prin limitari ale posibilitatilor de reparare) va deveni tot mai neatragator sa cumperi o masina SH la 7-8 ani vechime. Iar consumatorii (proprietarii de masini) vor neglija intretinerea costisitoare dupa un numar de ani, pentru ca inevitabil valoarea masinilor se va deprecia accelerat daca vii din afara sa impui cicluri de viata unor produse care de noi costa o mica avere...

#22
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,123
  • Înscris: 04.08.2007
@initiator, nu ai cum la 23k sa iei seria 5, 2020-2021, cu km putini, cu dotări, 30i, cu premium selection. E class nici atât.
Pur și simplu nu exista. Cine ar vinde asa ceva la prețul asta?
Dacă ai găsi 530i, 2020, km putini, dotata la 23k ar trebui sa fugi pt ca sigur e făcută din bucăți iar km declarați nu au nicio treaba cu realitatea.
Astea sunt preturile. Nici în 2020 când a fost o scădere la shuri nu găseai la prețul ala.

Edited by remvirg, 26 March 2024 - 20:02.


#23
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Daca cauti o masina cu ceva wow factor, la categoria masini noi as sugera  Peugeot 408 GT 130CP cu cutie automata 8 trepte la aproximativ 27000 euro (poate chiar mai putin cu programul Rabla- asta daca se califica).

La masini SH as mai sugera Lexus UX 250h (aici gasesti si in bugetul tau mai exact intre 18000-23000 euro) dar in Belgia, Germania, Italia.

Tot la masini SH cu wow factor as mai sugera Cupra Formentor care in functie de motorizare si rulaj ajunge sa coste cam cu 5000 euro peste pretul unui Peugeot 408 GT deci nu e prea atractiv financiar dar masina e interesanta.

Edited by clausio, 26 March 2024 - 20:05.


#24
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Catre initiator, nu te supara pe mine, dar masina premium nu e pentru toata lumea, inseamna niste cheltuieli mai mari. Daca totusi te decizi sa iti iei ceva premium, ai doua solutii: ori cresti mult bugetul, ori scazi pretentiile si prinzi mai vechi si cu km multi, si fara dotari.

Eu am cumparat aproape in bugetul tau un Kia Sportage GT-Line vechi de 4 ani, 99.000 km, toate dotarile, inca in garantie, si am dotari pe care tu nu le vei gasi in bugetul asta la niciun premium (trapa panoramica, scaune ventilate, etc)

Daca totusi vrei premium si ai un buget de 23k, poti prinde sa zicem un Volvo XC60, 2018+ dar nu va fi fiabil si va trebui sa ai pregatiti niste $$$

#25
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Eu zic sa te uiti la un Hyundai Tucson pana in 25k prinzi una destul de dotata si fata de Kia mai ieftin cu vreo 3k,mai prinzi poate unul pe stoc ca acu se livreaza deja modelul facelift.

#26
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View PostMihaitsa07, on 25 martie 2024 - 16:37, said:

Ramane problema banilor la final si aici cu cateva intrebari pentru voi, daca stiti. Ma duc spre exemplu la BMW si au 330i sau 530i cu packet M insa la 33k euro, cum se procedeaza in cazul asta ? Sa le dau banii pe care ii am si iau masina in leasing de la ei cu rata aferenta lunara ? Sau sa merg la banca si iau de acolo si ma duc cu toti banii la BMW dupa ? Cum e mai bine ? Caci nu am astfel de experienta si nici nu cunosc.
Salutari!
Parerea mea daca esti chitit sa faci credit extra pe langa banii detinuti, sa te interesezi daca leasing-ul are valoare reziduala si ce dobanda iti ofera daca dai un avans de 50% sau peste din banii detinuti. Daca nu, mai bine faci un credit de nevoi personale cu dobanda fixa si macar stii sigur cati bani ai de returnat si in cat timp, iar masina e in totalitate a ta, nu a bancii.
Poti sa te uiti la asa ceva in bugetul tau cu tot cu imprumut: https://bavariaused....mw-530e-197119/
Ai grija totusi ca la costul acela vei mai adauga: RCA, CASCO, Revizie (probabil) ...adica ar trebui sa mai ai cel putin 2-3K euro pusi separat pe langa banii de masina efectiv.
Neaparat mergi si fa Test Drive.
Parerea mea ca gasesti o Mazda 6 full in banii aia si-ti satisface toate nevoile mentionate: https://www.autovit....i-ID7HkuPQ.html
https://www.autovit....i-ID7HkAV8.html
https://www.olx.ro/d...ie-IDhUHKY.html
Sau un CX-5: https://www.autovit....s-ID7HiW4D.html
https://www.olx.ro/d...ch_extended_s2v

#27
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005
Gata, ți-am găsit mașina :)

Attached Files



#28
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 13.02.2024
La bemveu ala de 25 k cu motor de 3 litri cand vei baga impozit si rca, cauciucuri ,revizie, placute si doamne fere vreun EGR, ai mai umflat lejer niste mii de euro !
Dar hei…o data pe luna la salar esti bo$$ de bo$$ cand mergi la peco sa alimentezi de 50 de lei !
Eu te sustin, dar cu conditia sa faci si jurnal de bord, pe aria de Fun , sa ne mai relaxam si noi astia…invidiosii!

#29
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023
Ma duc de saptamana viitoare prin reprezentante sa vad ce si cum, ce preturi mai sunt la masinile lor sh si ce conditii ofera. Ma uit spre SH pentru ca ma gandesc ca as gasi una dotata, cu km putini si la o diferenta mare de pret fata de una noua, de asta vreau sh, pt ca nu imi permit noua dotata. Si aici am un exemplu de la Nissan care aveau un Juke full de la 37 la 27 de mii sau Xtrail parca de la 46 la 36, masini de drive-test sau expuse in reprezentanta. Am fost la Kia in iarna si spuneau ca prin aprilie sa bage la vanzare Sportage pe care le aveau de drive-test, dar nu mi-a comunicat un pret aproximativ. Daca nu faci pasi prin reprezentante nu prea ai cum sa stii mersul...
Ma uitam pe strada la Seria 3 G20 cu pachet m, mi se pare superb si mai ales tinereasca, nu cred ca mai e cazul sa ma aventurez catre seria 5 si asta poate peste 2 ani in eventualitatea in care as lua-o de la BMW cu garantia lor de 2 ani si la expirare sa ma uit la un seria 5 facelift. Zic si eu acum... Si am mai vazut pe Facebook ca pe 6 aprilie vor avea BMW Used Days sau ceva de genul cu masini rulate, pica bine si asta ca pana atunci am timp sa iau celelalte reprezntante la pas.
Mi-ar fi greu cu un credit mai mare si rata, mai ales ca nu sunt adeptul si n-am avut niciodata. Trebuie cumpatare, realism si constiintiozitate.
Va tin la curent oricum, sper pe zi ce trece cu reprezantantele ca sa avem asa idei si poate mai sunt si altii interesati.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am dat mai mult decat ti-ai propus tu si am luat un c classe c300 break amg line din 2016 cu 105.000 km. Daca vrei din 2021 va trebui sa te uiti la alte marci.

#31
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023
Revin cu cateva impresii dupa mai bine de o saptamana de umblat prin reprezentante. Ce este cert, ca nu au masini de drive-test la vanzare sau pretul lor infim mai mic fata de una noua si poate chiar la fel.
Am fost la VW, golf nimic, nu mai au de nustiu cand. Asteapta luna viitoare preturi pt model facelift. Avea unul expus, chel, motor 1.0 tsi la +25k. Polo chel, acelasi motor 22k+. Arteon nici sa nu auda de el, nu mai au de cel putin 1 an, la fel si Passat si mai demult. Ca o idee, la Arteon au DasWelt pe la Braila sau Buzau la 35 de mii de euro din 2020. Iti pot aduce si de afara, insa sunt f scumpe si trebuie tva + comisioane. Oferta au la Touareg, de la 54k 3.0tdi si mai de drivetest Taigo si T roc, insa de la 24k in sus, cu dotari.
La Audi nimic, doar A5 care era 58k parca de drivetest.
La Skoda la fel, nimic. Octavia 35k+ si Superb 42k+
La Seat/Cupra le veneau Formentor 1.5 echipare de mijloc pe la 31.500 e nou.
La Toyota 8% reducere din pretul de lista al masinii. Iesea un Camry echipare de mijloc la 38k. Super super masina Camry. Cum stai in ea, cum e construita, iti da senzatia de masina foarte solida, bine inchegata. Limuzina intr-adevar, e mare, spatioasa...Asta da masina. In schimb, m-am mai suit si in Corolla, preturi EXAGERATE pentru cum e masina. Nu stiu si nici nu inteleg cum poate cineva sa dea atatia bani pe ele, da motor fiabil, insa calitate tandari. Usa zici ca se rupe cand o deschizi, manerul un plastic ordinar, nu vad cum sa reziste, foaia de usa cand tragi sa o deschizi la fel, foicica, zici ca se indoaie la mana. E de neinteles asa "calitate"
La Lexus aveau la SH un NX300H, tapana rau masina, bine facuta, inchegata, 111.000km din 2019 la 29.900. Insa adusa din Spania. Nu parea de incredere.
Am fost si la Mercedes Autoklass, vagabond consilierul. Imi spune ca au un E 200 in curte, masina si pe siteul lor, 2019, 127.000km, ofera 2 ani garantie si 2 revizii gratuite la 33k euro. I-am zis de pret, daca mai lasa, a zis ca e posibil si trebuie sa se intereseze, revine el cu un telefon. ( A trecut 1 saptamana, se tot intereseaza). Ajung acasa,a gasesc masina si pe OLX la acelasi pret vanduta de cineva din Ploiesti. De aceea am zis ca e vagabond cumatru de la Mercedes, n-a vrut sa spuna ca masina e in consignatie sau altceva. Pas direct.
La Mazda nu am fost pentru ca nu ma atrage interiorul.
La Bavaria, vandusera un 530ix din 2019, 25.000km, 1 an garantie la ~30k euro. In schimb alte Seria 5 la ~40k, masini foarte solide si cu o intretinere ulterioara pe masura... Ramas complet dezamagit de Seria 3 G20, extrem de scump pentru ce ofera dpmdv, spatiu interior mic, calitate slaba a materialelor.
Mers si la Kia, au un Sportage GT Line insa mild hibrid si cu transmisia DCT la 38k cu aproape toate dotarile si un Proceed GT de care am ramas foarte placut suprins de cum stai in el, cum se simte, motor 1.5 tot cu dct din pacate, multe dotari pe el, la 33k. Reduceri maxim 1 mie euro ofera pentru ca se vand la greu masinile, in special Sportage.
In concluzie, ramane de gandit cu Sportage, din iulie s-ar majora preturile pentru ca ii obliga .U.E. sa adauge dotari de siguranta in standard. Program Rabla ar mai face guvernul doar pentru electrice si plugin.
E greu..

#32
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,708
  • Înscris: 09.11.2010

View PostMihaitsa07, on 10 aprilie 2024 - 10:22, said:

Revin cu cateva impresii dupa mai bine de o saptamana de umblat prin reprezentante. Ce este cert, ca nu au masini de drive-test la vanzare sau pretul lor infim mai mic fata de una noua si poate chiar la fel.
Am fost la VW, golf nimic, nu mai au de nustiu cand. Asteapta luna viitoare preturi pt model facelift. Avea unul expus, chel, motor 1.0 tsi la +25k. Polo chel, acelasi motor 22k+. Arteon nici sa nu auda de el, nu mai au de cel putin 1 an, la fel si Passat si mai demult. Ca o idee, la Arteon au DasWelt pe la Braila sau Buzau la 35 de mii de euro din 2020. Iti pot aduce si de afara, insa sunt f scumpe si trebuie tva + comisioane. Oferta au la Touareg, de la 54k 3.0tdi si mai de drivetest Taigo si T roc, insa de la 24k in sus, cu dotari.
La Audi nimic, doar A5 care era 58k parca de drivetest.
La Skoda la fel, nimic. Octavia 35k+ si Superb 42k+
La Seat/Cupra le veneau Formentor 1.5 echipare de mijloc pe la 31.500 e nou.
La Toyota 8% reducere din pretul de lista al masinii. Iesea un Camry echipare de mijloc la 38k. Super super masina Camry. Cum stai in ea, cum e construita, iti da senzatia de masina foarte solida, bine inchegata. Limuzina intr-adevar, e mare, spatioasa...Asta da masina. In schimb, m-am mai suit si in Corolla, preturi EXAGERATE pentru cum e masina. Nu stiu si nici nu inteleg cum poate cineva sa dea atatia bani pe ele, da motor fiabil, insa calitate tandari. Usa zici ca se rupe cand o deschizi, manerul un plastic ordinar, nu vad cum sa reziste, foaia de usa cand tragi sa o deschizi la fel, foicica, zici ca se indoaie la mana. E de neinteles asa "calitate"
La Lexus aveau la SH un NX300H, tapana rau masina, bine facuta, inchegata, 111.000km din 2019 la 29.900. Insa adusa din Spania. Nu parea de incredere.
Am fost si la Mercedes Autoklass, vagabond consilierul. Imi spune ca au un E 200 in curte, masina si pe siteul lor, 2019, 127.000km, ofera 2 ani garantie si 2 revizii gratuite la 33k euro. I-am zis de pret, daca mai lasa, a zis ca e posibil si trebuie sa se intereseze, revine el cu un telefon. ( A trecut 1 saptamana, se tot intereseaza). Ajung acasa,a gasesc masina si pe OLX la acelasi pret vanduta de cineva din Ploiesti. De aceea am zis ca e vagabond cumatru de la Mercedes, n-a vrut sa spuna ca masina e in consignatie sau altceva. Pas direct.
La Mazda nu am fost pentru ca nu ma atrage interiorul.
La Bavaria, vandusera un 530ix din 2019, 25.000km, 1 an garantie la ~30k euro. In schimb alte Seria 5 la ~40k, masini foarte solide si cu o intretinere ulterioara pe masura... Ramas complet dezamagit de Seria 3 G20, extrem de scump pentru ce ofera dpmdv, spatiu interior mic, calitate slaba a materialelor.
Mers si la Kia, au un Sportage GT Line insa mild hibrid si cu transmisia DCT la 38k cu aproape toate dotarile si un Proceed GT de care am ramas foarte placut suprins de cum stai in el, cum se simte, motor 1.5 tot cu dct din pacate, multe dotari pe el, la 33k. Reduceri maxim 1 mie euro ofera pentru ca se vand la greu masinile, in special Sportage.
In concluzie, ramane de gandit cu Sportage, din iulie s-ar majora preturile pentru ca ii obliga .U.E. sa adauge dotari de siguranta in standard. Program Rabla ar mai face guvernul doar pentru electrice si plugin.
E greu..

Dacă te intereseaza mai mult interiorul decat fiabilitatea, e clara treaba.

#33
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Nu toata lumea se pensioneaza cu masina,ca degeaba are "the best motor" si consum gen Toyota daca nu iti place feeling-ul din interior,nu se rezuma totul la fiabilitate si consum ca in ziua de azi mai toti producatori iti ofera garantie 2-3 ani cel putin eventual extragarantie.
@Mihaitsa07 nu ai fost pe la Hyundai echivalent cu Sportage tucsonul si e la un pret mai mic mai alee ca vine deja modelul facelift,poate prinzi una pe undeva modelul actual la un pret mai ok.

#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021

 Mihaitsa07, on 10 aprilie 2024 - 10:22, said:

.
La Mazda nu am fost pentru ca nu ma atrage interiorul.


Mazda are de departe cel mai fain interior și cu cele mai bune materiale.

#35
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,708
  • Înscris: 09.11.2010

View PostKiloW, on 10 aprilie 2024 - 11:16, said:

Mazda are de departe cel mai fain interior și cu cele mai bune materiale.

Nu incerca sa-l convingi de nimic. Este clar ca ii plac tigaile nemtesti.

Edited by Autumn_Dream, 10 April 2024 - 15:30.


#36
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023
Am prieten care a luat CX-5 de nou in 2018, ce e drept varianta de baza si de aceea am spus de interior. Acum ca s-a simtit lezat un proprietar si deja a definitivat treaba, e problema lui daca asa gandire are. Nu toti au bani de full options, insa bineinteles ca daca ar fi buget cat si serviciu sa permita un CX-60 care are motor in 6 cilindri, nu as ezita.
Chiar astazi ma gandeam si la Hyundai, insa cei de la Kia spuneau ca desi sunt surori gemene ( cu Sportage ), cel din urma ar fi mai bine facut si mai confortabil. De acolo si diferenta de pret intre cele doua. Iar eu m-am suit la salonul auto in amandoua si intr-adevar, mi s-a parut mai calitativ Sportageul.
Tot astazi m-am suit intr-un mondeo 2018 ( sau 16) al unui prieten. Am ramas placut suprins de spatiul interior, cat si de faptul ca parea calitativ. Ca motorizare 2.0 diesel, automat si awd. Eu m-as fi uitat la cele pe benzina care cica vin si cu hibrid si acolo cica ar fi mari probleme, n-are avea nici garantie pe partea de hibrid si poate de aceea sunt si atat de multe la vanzare.
Ramane sa dau o fuga si la Ford de curiozitate, cat si la Hyundai sa vedem.
Am uitat sa zic ca am fost si la Nissan, era un Qasqai la 38k in reprezentanta echipare Tekna, dotat, motor 1.3 hibrid si iesea la 33k dupa reduceri.
Totodata dupa ce m-am suit in Mondeo al prietenului meu, ramane sa iau in considerare si varianta care a dat-o un coleg mai sus, caruia ii multumesc, cu Mazda 6. Acum, suna interesant, cx-30 parand mica si in opinia mea ( poate gresita ) fiind totusi de mult timp pe piata, aici parca m-ar trage un pic inapoi, existand foarte rapid varianta lansarii a noi modele ( bineinteles si preturile aferente ).
Si sincer va spun, cred ca am renuntat complet la vise de Seria 5 si Clasa E, tinand cont de eventuale investitii in ele, mai ales ca au trecut ceva ani peste ele, chiar si la un buget de 30k negasind ceva calumea sau de incredere si mai ales dupa ce am mai vorbit cu unu cu altu in reprezentante si spuneau ca s-au scumpit enorm piesele de schimb la masini. Nu zic de preturi de reprezentanta, ci si in piata libera si la ce service/mecanic sa mai mergi, sa nu pleci cu ea mai pe butuci de acolo sau sa muncesti lunar pentru masina...
Ramane de gandit, vazut, nu arde nimic..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate