Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Sfat achizitie 23k +..

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Salutare. Am decis sa deschid acest topic in speranta in care voi mai afla niste lucruri / pareri poate din experientele voastre sau ale cunostintelor, ajutandu-ma astfel in viitoarea achzitie pe care vreau sa o fac. Rog daca se poate sa nu fie considerat ceva la misto sau topic de bombardieri, muritori de foame si poate se intelege contextul.
Pe scurt, vine ziua mea de nastere luna viitoare ( 30+), tin de mult timp sa iau o alta masina si nu mai e cazul de amanare, caci nu ajung nicaieri. Placandu-mi de mic masinile si neavand pana acum una personala, de firma, am mai mers / vazut la altii si as vrea si eu. Daca nu acum, atunci cand ? Anii trec...
Minim 2020-21
Benzina ideal ( sau cu hibrid aici ar fi de preferat un motor mare caci te scuteste la impozit )
Automat
Faruri Led
Rulaj cat mai mic
Ideea e ca e o ciorba in capul meu, nu stiu nici ce sa aleg si nici ce sa fac. In primul rand fiind vorba de bani, cam aia e suma disponibila cash, insa din ce ma uit, nu prea am de unde alege ceva "de firma". Am zis ca daca tot iau, sa iau si eu ceva calumea, asta insemnand din gama BMW, Mercedes, Audi. Si uitandu-ma la banii aia, nu prea am ce alege. Mi-ar placea un Seria 3, 5 sau X4 cu packet M. La Mercedes ar fi Clasa E, iar la Audi A6 insa ma da inapoi rau interiorul cand vad ca e numai display. As vrea si ceva SUV, dar eu singur nu m-as incumeta la un XC90 sau X5 spre exemplu, caci e prea multa masina pentru nimic. Imi place cum stai la volan in SUV, nimic de spus, spre asta as inclina, dar nu sunt nici atatia bani de ceva in care sa ai incredere. Asa am mai vazut XC60 cu R design care arata super si motor hibrid undeva la +300 cai.
Vreau sa dau o tura la reprezentante pentru ca de acolo as lua masina tinand cont de faptul ca iti dau si garantie, cum e la BMW spre exemplu cu Premium Selection care iti ofera 2 ani garantie. Stiti, au toate reprezentantele asa ? Daca ofera si VW spre exemplu caci m-as uita si la Arteon sau chiar la Lexus m-as duce avand in vedere o explozie de videoclipuri peste care am dat si spun ca ar fi foarte fiabila cat si confortabila, totodata citind pe forum de un coleg care a luat RX din 2018 sau 19 cu 60k km si pe la 36k. Singura care mi-ar mai placea ar fi Kia Sportage GT Line, insa e Kia si altfel cred ca merge si stai intr-un BMW spre exemplu.
Ramane problema banilor la final si aici cu cateva intrebari pentru voi, daca stiti. Ma duc spre exemplu la BMW si au 330i sau 530i cu packet M insa la 33k euro, cum se procedeaza in cazul asta ? Sa le dau banii pe care ii am si iau masina in leasing de la ei cu rata aferenta lunara ? Sau sa merg la banca si iau de acolo si ma duc cu toti banii la BMW dupa ? Cum e mai bine ? Caci nu am astfel de experienta si nici nu cunosc.
Am vorbit cu cineva mai demult, avea un BMW 540D superb, 30k km, 2022 si mi-a spus ca a dat avand 10k euro, are rata de 750e pe luna, masina ar fi fost undeva 42k si e luata de la Bavaria cu Premium Selection din sistemul lor, din Germania.
Eu nu am cum sa ma incumet la o asa rata, insa ma gandeam la o suma de 10k peste ce am eu. Si bineinteles dupa Casco obligatoriu la masina.
Stiu, am scris mult, insa cam asa e povestea pe cat de scurt am putut, neavand cu cine sa ma consult inainte si sa nu ma duc nici bou pe la aia.
Multumesc.

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Corolla hybrid de 2-4 ani, probabil gasesti cu km decent. Sunt masini fiabile si durabile. Performanta nu este cea mai grozava, dar te plictisesti de ea ca nu se strica si nu cere intretinere alta inafara de revizie.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 02.12.2007
Alfa Romeo Giulieta 1.75tbi sau Giulia 2.0 T. Bat la cur orice BMW la sportivitate/manevrabilitate si aspect.

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMihaitsa07, on 25 martie 2024 - 16:37, said:

...
Am zis ca daca tot iau, sa iau si eu ceva calumea, asta insemnand din gama BMW, Mercedes, Audi. Si uitandu-ma la banii aia, nu prea am ce alege. Mi-ar placea un Seria 3, 5 sau X4 cu packet M. La Mercedes ar fi Clasa E, iar la Audi A6 insa ma da inapoi rau interiorul cand vad ca e numai display.
......
Daca ofera si VW spre exemplu caci m-as uita si la Arteon sau chiar la Lexus m-as duce ...
......
Ramane problema banilor la final si aici cu cateva intrebari pentru voi, daca stiti.
......
Am vorbit cu cineva mai demult, avea un BMW 540D superb, 30k km, 2022 si mi-a spus ca a dat avand 10k euro, are rata de 750e pe luna, masina ar fi fost undeva 42k si e luata de la Bavaria cu Premium Selection din sistemul lor, din Germania.
Eu nu am cum sa ma incumet la o asa rata, insa ma gandeam la o suma de 10k peste ce am eu. Si bineinteles dupa Casco obligatoriu la masina.

Sa nu ma consideri rau, eu sunt genul mai realist. Daca nu iti permiti rata de 750 euro/luna, nu te gandi la masini la care unele "probleme" te pot duce usor la costuri de 1000-2000-3000 de euro.
Ia in calcul si cheltuielile uzuale la o masina (cauciucuri, frane, schimb ulei si filtre, etc).
In plus, sa nu crezi ca asigurarea Casco e ieftina ...

Parerea mea: fa toate calculele, si cumpara-ti o masina pe care ti-o permiti, nu una la care visezi.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Stii ceva Op?  Ia ce vrei acompaniat de un mecanic real.  Ca dai sau nu bani dupa-Ti-ai facut pofta.  PS nu trec la consumabile,aka sa ai ceva bani si de ,,macar umflat roata de 1 leu,,

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009

View PostAutumn_Dream, on 25 martie 2024 - 16:46, said:

De ce vrei sa dai 23000 euro pe tigai SH?

Pentru ca la 23.000 euro isi ia o masina noua aproape cheala(mai ales daca vrea SUV-uri).
Altfel e un X3 full option, in care stai ca in fotoliu si dupa 1000 km nici nu simti oboseala, decat intr-o masina noua cu scaune basic in care zici ca stai pe banca de beton in parc.
Am avut si masini noi, am avut si SH-uri, stiu ce zic.

Acum, ca o sa bage constant bani in SH, asta e partea a doua. Si daca o lua noua cu 70.000 euro, tot pe-acolo ajungea, daca luam in calcul devalorizarea. Ba chiar e mai convenabil sa o iei SH, chit ca mai baga 23.000 euro in reparatii in urmatorii 10 ani ( putin probabil).

Edited by lex2010, 25 March 2024 - 17:17.


#7
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
daca tu crezi ca masina inseamna doar pret de achizitie..te inseli. Cand o sa coste 800 eur doar anvelopele sau 3-400 eur orice mica problema la masina o sa te razgandesti. Un cablaj cu senzor inchidere usa la un 520D 2016 este 320 eur. Si daca crezi ca masinile mai noi sunt mult mai calitative, te inseli. Fie ele BMW, Audi sau Mercedes.
Ia-ti o masina pe care ti-o permiti, nu sa te admire prietenii. O sa fii sclavul ratelor, CASCO, mentenanta etc.

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostMihaitsa07, on 25 martie 2024 - 16:37, said:

Am vorbit cu cineva mai demult, avea un BMW 540D superb, 30k km, 2022 si mi-a spus ca a dat avand 10k euro, are rata de 750e pe luna, masina ar fi fost undeva 42k si e luata de la Bavaria cu Premium Selection din sistemul lor, din Germania.
Eu nu am cum sa ma incumet la o asa rata, insa ma gandeam la o suma de 10k peste ce am eu. Si bineinteles dupa Casco obligatoriu la masina.
Multumesc.
Eu mi-am luat in noiembrie prin Bavaria cu garantia Premium Selection, la simularile de leasing pentru 35mii rata este cam 650 euro cu comisioane si casco inclus [avans 25%]. Mie mi s-a parut dezavantajos leasingul, in 4 ani plateai 45mii si pentru mine nu facea sens. Pana la urma am vandut masina pe care o aveam si am cumparat alta cash. Masina a fost livrata la timp cu revizii, verificari, cauciucuri schimbate, dupa 20mii de km nu am nicio problema cu ea, oricum daca o iei mai noua are si garantia BMW.

Edited by dell99, 25 March 2024 - 17:21.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In bugetul ala nu gasesti nici o masina decenta. Ca si orientare verifica preturile din Germania, in cel mai bun caz poate reusesti sa o iei de acolo.

Parerea mea personala este ca bugetul tau este mult prea mic pentru gama de lux pe care ti-o doresti. Hai sa zicem ca un seria 3 de la BMW poate gasesti, dar aia nu este masina "calumea". Daca reusesti sa faci rost de 30k atunci poti sa uiti la un seria 5, un X4 chiar si un X5, Q5, A6, E-Class, etc.

Inainte sa te decizi ce masina vrei sa iti achizitionezi, fa un calcul cat te duce asigurarea, ce bani o sa iti manance la reparatii, la service, la una la alta. Orice masina din gama de sus, are alte preturi la serviceuri si in multe cazuri daca vrei sa mergi pe sigur, ti-o repari la dealer autorizat, nu la mecanicul de la coltul blocului.

Ca si exemplu schimbat pneuri la BMW X6 m-a dus la 1200EUR. Serviceul care il fac la 20.000km la reprezentanta BMW ma dus la sfarsitul anului 2023 la 730EUR. Si asa mai departe.

#10
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
In aceeasi situatie am fost acum 2 ani, bugetul era oarecum variabil, am zis ca pe la 25k, dar ma puteam intinde in functie de rata lunara. Ma gandeam la un 5-600€ maxim, adica 48 x 600 = 28800 + 1500€ dobanda) sa ies la vreo 30k. Am probat VW Golf si Audi A4, insa negasind vreo diferenta notabila am considerat ca nu are rost sa dau 28k pe audi cand pot lua Golful cu 21-22k.

BMW si Mercedes din clasa dorita de tine nu cred ca se incadreaza in 30.000

View PostAutumn_Dream, on 25 martie 2024 - 16:46, said:

De ce vrei sa dai 23000 euro pe tigai SH?

De banii aia nu ai ce masina noua sa iei, sau daca iei, iei una cheala. Si oricum, in general cred ca e mult mai ok sa iei o masina veche de 3 ani exact dupa iesirea din leasing cu 20-30k km la bord, atat dpdv financiar cat si dpdv al ofertei pe piata. Calitatea nu are cum sa fie o problema la rulajul ala redus.

#11
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://www.autovit....t-ID7HhdiI.html


Dacă tot vrei de firma și dotata ok (nu scaunele) dar ACC e rar, faruri adaptive, etc

https://www.autovit....c-ID7HiERH.html

Ceva interesant dotata + motor și costuri decente de mentenanță - pachet optic mai agresiv, scaune sport etc
https://www.autovit....t-ID7HfYg1.html

Dar de as lua o mașină de weekend și care nu se mai devaloriza, ba ai șanse peste ani sa ii crească valoare pt ca are motorul corect și fiabil - asta
De diferența achiți impozitul pe 5 ani
https://www.autovit....t-ID7Hk6IQ.html


https://www.autovit....t-ID7Hk6IQ.html

Pt devalorizare mare la ceva nou ca a

https://www.autovit....m-ID7Hkw9w.html


Altfel:
https://www.autovit....o-ID7HkWVw.html

https://www.autovit....c-ID7HkjWF.html
https://www.autovit....n-ID7HkOP9.html

https://www.autovit....n-ID7HkvqP.html

https://www.autovit....r-ID7HjTAV.html

https://www.autovit....c-ID7Hk9IJ.html

https://www.autovit....e-ID7HgrN5.html
Passatul asta e understated, dar are motor :)
https://www.autovit....e-ID7Hj0Vc.html


https://www.autovit....e-ID7HkBFL.html
Ceva diferit.

https://www.autovit....e-ID7Hkd7g.html
O mașină f reușită.

https://www.autovit....a-ID7Hg1aG.html

Probabil ce trebuie în buget alături de i30n

Asta pt cine vrea o combinație interesanta
https://bavariaused....r-works-142284/


#12
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View PostMihaitsa07, on 25 martie 2024 - 16:37, said:

Salutare.

Salut!
Eu as renunta la cele trei branduri mentionate de tine. Daca vrei SUV, treaba e mai complicata si as recomanda Mazda CX-5 sau Honda CR-V second hand, daca te multumesti cu o compacta/sedan eu recomand o Mazda 3. La banii astia esti aproape sa o iei noua, cu Rabla.

#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Man, e o invalmaseala completa de idei, o ciorba in capul tau dupa cum spuneai.

Daca ai 23k euro de cheltuit, te uiti sa iei o masina care-ti place de 18-20k SH. Asta ar fi o imbinare a placutului cu ratiunea. Tre sa fii un pic diliu sa iei credit pt o masina SH sau ma rog, leasing.

Dar cum tu nu stii exact ce vrei,mai exact vrei sa cumperi ceva ce ar place altora (ca sa te faci tu apreciat), ma astept sa faci exact pe dos decat ar fi rational.

Sa ne tii la curent! ;)

#14
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
La 23k nu ai cum sa te uiți la BMW altceva decât seria 3, Audi A4. Ce vrei tu seria 5, X5, A6, E class, X4 mpack, XC60, XC90, nu exista in bugetul asta decât cu ani și km multi și foarte multi. In niciun caz cu premium selection sau echivalent.
330i, 530i la 33k+ da, daca ai banii fără să te împrumuți. Și bineînțeles ținând cont că așa ceva nu se întreține cu 1000 lei pe an.

#15
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postclausio, on 25 martie 2024 - 21:43, said:


Tre sa fii un pic diliu sa iei credit pt o masina SH sau ma rog, leasing.


Leasing e mereu o varianta buna daca iti doresti asta. Adica iei in leasing o masina noua, platesti lunar rata de 2-300-400€, dupa 3 ani dai masina inapoi si iei alta in leasing, tot noua. Avantajul ar fi ca ai mereu masina noua, model nou, nu dai bani pe reparatii. Dezavantajul e ca la final nu iti ramane tie masina.
Deci, depinde de ce vrea fiecare, dar daca iti permiti sa dai lunar 3-400€ pt o masina buna si noua nu cred ca e o prostie.

Iar legat de credit, daca dobanda e mica nu vad de ce ar fi o problema. Eu parca am o dobanda de 1,85% pe 4 ani, platesc cam 22€/luna dobanda, in total 1000€ in 4 ani.

#16
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ce cauti tu este complet nerealist in acel buget, cel mult un Golf s ar incadra.
Sub an de fabricatie 2020 vei gasi Mercedes C klasse W205, BMW F30, Audi a4 B9. La categoria premium si mai mare gasesti A6 C7. E cel mai ieftin comparativ cu Mercedes si BMW.
Te mai poti uita si dupa Jaguar.
Daca mai scazi din pretentii si intelegi ce primesti de banii aia, iei un Passat foarte bun. Masina simpla, trista ca aspect, dar in acelasi timp cadreaza cu aspectul modern.
Lexus si Volvo in banii aia sunt aberatii.

#17
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri si am sa incerc sa raspund aici printr-un mesaj, cuprinzand mai multe.
Intr-adevar, poate cea mai rationala alegere ar fi o masina noua, insa cand ma uit la banii aia ce pot sa iau, nu am cum sa fac asa ceva. Si sincer, nici nu sunt adeptul, nici bani de una noua calumea ( insemnand dotata ) nu am. Am vorbit cu cineva acum juma de an, avea un Sportage Gt Line superb, insa ca pret pe la 40k+ si luata in leasing. De unde atat, sunt realist, nu am cum. Si ca sa trec de la Opel Astra la I30 sau Ceed / Focus, Corolla, Puma, Duster sau similar si nici cu un motor sau dotari cinestie ce, doar anul fiind diferenta, nu as face. Este o evolutie, nu contest, dar una sunt cele mentionate de mine, altele sunt astea, sincer vorbind. Cum a spus si un coleg in primele posturi.
Si m-am saturat de masina cheala, fara dotari, de aceea vreau si eu un pilot adaptiv, un far sa bata bine, sa mergi pe in confort, sa nu-ti stea motorul turat la 130-140 pe autostrada sau sa se auda vantul de nu te intelegi in masina si sa ajungi capiat la mare. Daca tot dau niste banii, sa ma bucur si eu de ceva, sa fii si tu fericit si linistit acolo in masina.
Am zis sa dau tura la reprezentante ca sa vad exact conditii, preturi, garantie ce se ofera, asa pe OLX/Autovit, nu zic ca nu sunt si masini bune de la prim proprietari, oameni cinstiti, insa cand banii sunt munciti si numai eu stiu cum, as vrea si o garantie la masina, plus neaparat casco ca mergi undeva si ai gasit farul led spart, ce-ai facut ? Da, nu imi permit 750e rata lunara, ma gandeam pe la + 300, nici 500. Asa zic acum, fara sa vad exact pe hartie ce si cum, de asta am si zis sa deschid acest topic, sa ma consult, mai aud o parere, caci n-am de unde din alta parte si poate a mai fost cineva sau cunoaste o situatie asemanatoare.
Si mai stiu ca sunt hulite sa zic cele 3 marci nemtesti, insa asa le-a intrat unora in cap ( speta eu ) ca ar fi topul si nu se compara cu altceva ( in opinia mea, ma repet ) si de aceea ma uit in primul rand la ele, nu de suferinte, cocalarism sau altceva. Inteleg tarusii cu ele de au bradul aprins in bord si rezervorul gol, insa nu e cazul.
De aceea zic, mi-ar placea un Seria 5 este ( cred ) mai confortabil decat Seria 3 ( care parca arata mai bine si e mai tinereasca, poate si mai ieftina ), Audi A4 ( imi place, dar nu as lua, pare mai inghesuita sa zic ), A6 imi place exterior, insa la interior imi displace total avand doar displayuri si Mercedes ar fi E, caci C pare mai depasit de varsta, insa aici sunt alte preturi, de aceea as inclinsa spre BMW. Iar la VW ar fi Arteon in detrimentul Passat, Tiguan neplacandu-mi. Si legat de VW, de aceea am eu in cap chestia asta cu reprezentantele, am sunat anul trecut vazand o oferta si am intrat in legatura cu un consilier, care tot imi batea apa in piua de un T-Roc, masina de drive-test, cica full, motor 1.5 DSG care ar fi avut un pret de lista de 33 de mii euro, iar ea era la vanzare atunci la 23 negociabil, daca veneam sa o vad, mai scadea din pret calumea la fata locului. Asta m-a intrigat sa merg in reprezentante, auzind asa preturi si mai ales uitandu-ma pe OLX spre exemplu cand vedeam T-Roc la preturi astronomice si km fata de ce zicea consilerul la telefon...
Multumesc.

#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Eu am avut dublu bugetul de achizitie si nu am gasit mai mult de 10 masini pe care le-as fi luat din gama A6 si seria 5 , ambele cu motor de 3000cm3 si an 2020-2021 maxim. Am ales pana la urma masina noua, de acceasi bani, cel putin la fel de dotata, dar cu o putere mult mai mica si motor aspirat vs turbo. Eu zic ca tintesti prea sus in sensul ca poate vei gasi asemenea masini dar cu multi km si poate vechi de cel putin 5-6 ani. Eu as alege masina noua sau cat mai noua , plecand tot de la gama Kia-Hyundai , poate Skoda, Mazda si de ce nu, noul Duster Hybrid. Bafta, indiferent ce alegi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate