Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Mi s-a luat de bugetari si de institutiile statului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,809
  • Înscris: 21.03.2020

View Postexqusit_drunk, on 25 martie 2024 - 12:56, said:

O întreagă poveste cu multe inadvertențe. Nu analizăm cum și când trecea doamna pe lângă împricinații la altercație și jandarm de s-a ales cu amenda pentru că din orice unghi am privi-o tot ne dă cu petrecerea unei bucăți bune de timp la locul scandalului.
Ce nu e clar e de ce nu a reușit să clarifice obligația de plată la momentul audienței. Condiționarea încasării impozitului pe imobil de plata unei amenzi contestate e ilegală. Și tot neclar e de ce nu s-a scos un certificat de grefă din care să rezulte că amenda a fost contestată pentru a suspenda obligația de plată a ei.

Din cauza de autoritati incompetente cum ar veni...tocmai de asta se plange initiatorul. CNAIR incurcat cu Jandarmerie, martor transformat in vinovat, haos in administratie, haos in justitie, tot tacamul :)
Si apropos, daca "petrec" o bucata de timp la locul unui scandal asta ma face scandalagiu? Poate sunt acolo sa documentez... poate sa inteleg ce se intampla, poate e omu curios, sau poate vrea sa aplaneze un conflct (spirit cetatenesc).... E problema domnu jandragn?

Nu mai exista prezumtia de nevinovatie in statul uslamist?

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdorin_2k, on 25 martie 2024 - 12:20, said:

Nu vin penalități la amenzi. Nu mai crede toate auzite in piața

Și nici taxe bancare

Apare amenda pe ghișeul.ro și atât.

Daca i se blocheaza contul sigur va avea comision de poprire la banca.

Edited by sirgoofy, 25 March 2024 - 14:19.


#21
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019
Pare o amenda greu de contestat.

Nu c-ar fi justa, ci ca situatie complicata.


La foamea de bani a statului, putem presupune ca este neintamplatoare?

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,809
  • Înscris: 21.03.2020
Cum ar veni daca se bat doua galerii la meci tu amendezi toti spectatorii... :P

#23
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

View Postsirgoofy, on 25 martie 2024 - 14:17, said:



Orice poprire implica taxa de poprire, nu mai stiu cat e dar nu e cativa lei, ci 30-40 lei

Ii spune comision plata poprire.
Cred ca toate bancile il au.

Si daca iti vin penalitati asociate, platesti comisionul pentru ambele plati.

Si asa ajungi sa dai 15-20-25lei de doua ori, absolut degeaba.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005

View PostIsaak, on 25 martie 2024 - 12:29, said:

@dhaneey,
Sa stii ca se intampla si la case mai mari: in Germania, am primit o amenda de viteza de aproape 100 E. Cand m-am uitat pe poza, era o femeie cu un Audi. Nu sint nici femeie, si nici Audi n-am avut vreodata. M-am dus la politie, au vazut ca au gresit, insa peste doua saptamani mi-a venit o cerere de la politie sa platesc amenda. I-am prezentat situatia sefului de la firma unde lucram, a trimis o scrisoare la politie unde a prezentat situatia, iar peste o luna ne-a venit un raspuns in care ne-a spus ca intr-adevar este o greseala, dar daca nu ne convine situatia sa-i dam in judecata. M-am lasat pagubas, am platit amenda ca sa nu trebuiasca sa ma plimb prin tribunale. Da, asta se intimpla in Germania pe care multi o dau ca exemplu.
Mie mi-a venit în poștă o amendă pt. radar pt. o mașină cu numere de Brăila care depășise viteza în Salzburg, eu locuind în Linz și fără mașini înmatriculate în România pe numele meu. Am trimis e-mail la Poliția din Salzburg și au recunoscut greșeala, însă la câteva săptămâni după a venit a doua scrisoare cu somație de plată. A sunat fata la ei și ie-a spus că dacă nu repară eroarea oricum noi nu avem nicio legătură cu respectivul, ceea ce putem dovedi la orice oră în instanță și cerem apoi și despăgubiri. Nu a mai venit de atunci nimic și nici la Finanz On Line nu apare vreo restanță.

Edited by mihaicozac, 25 March 2024 - 14:30.


#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,594
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdhaneey, on 25 martie 2024 - 10:25, said:

amenda de 200 de lei de la Jandarmerie
Intradevar e aiurea totul aici dar la asemenea suma NU merita drumurile ce le vei avea de facut , cauta filmari, dovedeste, posibil martori ...mai mare daraua decat ocaua .
La noi in Tara sunt "cautati" oameni care au dreptate, le sunt lezate anumite drepturi ilegal dupa care lasati sa-si caute dreptatea , ajungi intr-o jungla din care ai dori sa iesi dar nu mai poti .
Sa ne gandim la faptul ca in acest an s-a dat examen pentru magistrati la Bucuresti ce pana acum era horror , foarte greu , putine locuri dar iacata dupa nenumarate pensionari a ramas gol prin multe orase si asa au ajuns judecatori de Spiru Haret sa ne judece - nu vreu sa stiu ce inseamna acest lucru peste vreo 2 ani cand incep sa prinda aripi si sa te judece un paduche dinasta ce pana nu demult era aprod sau cel mult grefier intr-o Judecatorie uitata de lume .

Am luat amenda pentru radar prin 90 si ceva cu dacia 1300 prins cu 180 km/h Posted Image, in instanta dupa rasete s-a anulat , nici la vale nu atingeam acesta viteza cu primul model de motorizare in 4 trepte , erau Garcea si pe acea vreme .

#26
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 06.07.2023

View PostIsaak, on 25 martie 2024 - 12:29, said:

@dhaneey,
Sa stii ca se intampla si la case mai mari: in Germania, am primit o amenda de viteza de aproape 100 E. Cand m-am uitat pe poza, era o femeie cu un Audi. Nu sint nici femeie, si nici Audi n-am avut vreodata. M-am dus la politie, au vazut ca au gresit, insa peste doua saptamani mi-a venit o cerere de la politie sa platesc amenda. I-am prezentat situatia sefului de la firma unde lucram, a trimis o scrisoare la politie unde a prezentat situatia, iar peste o luna ne-a venit un raspuns in care ne-a spus ca intr-adevar este o greseala, dar daca nu ne convine situatia sa-i dam in judecata. M-am lasat pagubas, am platit amenda ca sa nu trebuiasca sa ma plimb prin tribunale. Da, asta se intimpla in Germania pe care multi o dau ca exemplu.

Mai nimic nu-i real in toata povestea asta, ca sa nu zic direct ca minti, in special la partea marcata. Mai ales daca ar fi recunoscut ca este intr-adevar o greseala, pentru ca intr-un astfel de caz iese urit la judecata pentru autorul raspunsului. Io banuiesc mai degraba ca niste binevoitori ti-au povestit ca, daca nu recunosti ca esti tu ala din poza, atunci scapi. Posibil ai povestit versiunea asta de atitea ori incit ai ajuns sa crezi.
Daca ai fi invatat limba cum trebuie, ai fi gasit singur informatiile pe net si, stiind ca intr-adevar esti nevinovat, ti-ai fi angajat un avocat. Intr-un astfel de caz nu risti nici macar costurile de reprezentare. Iote:
https://www.bussgeld...heid/einspruch/
https://www.bussgeld...ussgeldbescheid

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 01.05.2006
Inca un topic de hate pe bugetari! (votati AUR:)

Bugetari sunt si medicii si profesorii si pompierii si ... etc., si toti astia nu cred ca au vreo treaba in problema initiatorului.

In mai toate tarile civilizate se plateste amenda si apoi se merge la tribunal.

Problema initiatorului e putin ciudata, eu nu cred ca jandarmeria poate sa-ti faca un proces verbal fara sa te informeze.
Si initiatorul probabil ca a fost informat, altfel cum stia de amenda?

Apoi mai vorbeste de "sectoare". Ce treaba au sectoarele cu jandarmeria?

Apoi ne mai spune ca tarasenia s-a intamplat acum un an si ca nu a platit amenda!
Oare ce credea ca se va intampla?

Singura vina a institutiilor statului e ca nu s-au sesizat de neplata amenzii si ca n-au dispus blocarea conturilor la timp.

Iar corolarul la aceasta speta e ca cine nu foloseste Ghiseul.ro in 2024 isi merita soarta.

#28
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 06.07.2023

View Postdanaciu, on 25 martie 2024 - 15:03, said:

In mai toate tarile civilizate se plateste amenda si apoi se merge la tribunal.

Fals. Limiteaza-te la ce stii.

#29
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 01.09.2021
În România îți dau amenzi abuzive, le contești, câștigi și cel care a scris pv nu e sancționat în niciun fel pentru abuz. Politie, jandarmerie, etc, toți care dau amenzi.  Eu cred ca au ordin sa facă aata, sa strângă bani, sa înăbușe orice simt civic.
Se fura portofele pe strada și dacă intervii în vre un fel riști sa fii acuzat de agresiune asupra hotului, lipsire de libertate, dacă îl imobilizezi, etc.
Ziceau unii ca prefera o democrație defecta, ca asta, în locul unei dictaturi. Eu nu.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsirgoofy, on 25 martie 2024 - 14:17, said:

Daca i se blocheaza contul sigur va avea comision de poprire la banca.
Iar nu stii despre ce vorbesti. Nu se face nicio poprire automat pe conturi din cauza unei amenzi. Tot din piata si "stirea" asta?

Edited by dorin_2k, 25 March 2024 - 15:30.


#31
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdanaciu, on 25 martie 2024 - 15:03, said:

Inca un topic de hate pe bugetari! (votati AUR:)

Bugetari sunt si medicii si profesorii si pompierii si ... etc., si toti astia nu cred ca au vreo treaba in problema initiatorului.

In mai toate tarile civilizate se plateste amenda si apoi se merge la tribunal.

Problema initiatorului e putin ciudata, eu nu cred ca jandarmeria poate sa-ti faca un proces verbal fara sa te informeze.
Si initiatorul probabil ca a fost informat, altfel cum stia de amenda?

Apoi mai vorbeste de "sectoare". Ce treaba au sectoarele cu jandarmeria?

Apoi ne mai spune ca tarasenia s-a intamplat acum un an si ca nu a platit amenda!
Oare ce credea ca se va intampla?

Singura vina a institutiilor statului e ca nu s-au sesizat de neplata amenzii si ca n-au dispus blocarea conturilor la timp.

Iar corolarul la aceasta speta e ca cine nu foloseste Ghiseul.ro in 2024 isi merita soarta.

N-ai citit nimic din ce am scris, si doar mergi pe niste supozitii...
De medici si pompieri pot vorbi altii, daca insisti iti dau cazuri din presa despre prestatiile lor... la fel de grozave. Legatura cu sfera politica ai facut-o tu, eu nu am adus in discutie vreun partid.

Jandarmarea a dat amenda dintr-un abuz... abuz evident... Inclusiv pe procesul verbal ( contestat ) scrie " A fost cand se striga prin urlete si larma ". Nu scrie ca sotia mea ar fi facut asta si evident ca nu a facut asta ca nu avea nicio legatura cu aia. Nu-i mai vazuse niciodata, nu stia cine sunt. Doar era pe strada. Cand i s-a cerut buletinul a crezut ca va fi trecuta ca martora... In fine....
Procesul verbal a fost scris de jandarm atunci. A refuzat sa-l semneze si apoi i-a venit prin posta, apoi a facut ce ar fi facut orice om rational intr-o astfel de situatie: L-a contestat..

Referitor la amenda CNAIR, doar a vazut ca nu poate plati la automatul selfpay pt ca se bifeaza automat acea amenda. De la CNAIR i s-a spus ca e o greseala. La [email protected] nu i-a raspuns nimeni de o luna de zile si a fost in audienta azi unde i s-a spus ca defapt amenda aia care ii apare e de la Jandarmerie, dar au inregistrat ei aiurea. Iar sotia i-a spus ca acea amenda a fost contestata, iar nesimtita de la taxe si impozite a zis ca pe ei nu-i intereseaza. Si ca sa se duca cu contractul de la salubritate. Posted Image cam asta e nivelul angajatilor la stat... ce treaba are sula cu prefectura...

Nesimtita de la taxe si impozite nu i-a zis ca ar putea plati doar impozitul la casa la ghiseu sau pe ghiseul.ro. Vom incerca diseara.
Si chiar si in situatia asta, ce cauta acea amenda de la CNAIR inregistrata la sotia mea in conditiile in care sotia nu are nici masina, nici carnet de conducere, iar amenda de la Jandarmerie e de la Jandarmerie si a fost si contestata?

Nu i-a blocat nimeni niciun cont si nici nu vad de ce ar face-o. La fel, alte supozii complet pe langa...
Sau poate tu faci parte din sistem si la altii le mai blocati si conturile aiurea?

Am impresia ca nu ai citit nimic din ce am scris eu. Ti-am dat report.

Edited by dhaneey, 25 March 2024 - 15:48.


#32
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 17.12.2019

View Postdhaneey, on 25 martie 2024 - 15:44, said:

Procesul verbal a fost scris de jandarm atunci. A refuzat sa-l semneze si apoi i-a venit prin posta, apoi a facut ce ar fi facut orice om rational intr-o astfel de situatie: L-a contestat..
De ce a refuzat să semneze de luare la cunoștă de întocmirea procesului verbal? Pentru că în afară de a nu putea face mențiuni și a amâna data contestării cu intervalul până la comunicarea prin poștă nu se schimbă nimic.

#33
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

View Postexqusit_drunk, on 25 martie 2024 - 16:48, said:

De ce a refuzat să semneze de luare la cunoștă de întocmirea procesului verbal? Pentru că în afară de a nu putea face mențiuni și a amâna data contestării cu intervalul până la comunicarea prin poștă nu se schimbă nimic.

Pt ca nu a fost de acord cand i s-a spus ca trebuie sa plateasca 200 de lei pt simplul fapt ca se afla pe strada.
Dar povestea asta a fost in urma cu un an si a fost contestata intre timp. Asa ca nu stiu ce relevanta mai are remarca ta.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001
Are, ca semnarea inseamna ca a primit PV in acel moment. Nu ca recunoaste ceva.
Scria la mentiuni: nu am vazut, nu am fost acolo, etc....
Semna si lua PV

#35
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
Nu inteleg, in ce fel ar fi influentat situatia din prezent daca semna PV la momentul respectiv?
PV semnat nu tot prin instanta se contesta? Ok, a durat mai mult pana a facut contestatia, am impresia ca in jur de 2 saptamani. Si ce?
Nu s-ar mai fi trezit cu amenda de la CNAIR daca semna procesul verbal de la Jandarmerie?
Putea sa-si plateasca linistita impozitul pe casa daca semna un PV abuziv?

Si la mentiuni ce putea sa scrie? "Jandarmul e imbecil" ? O ajuta in instanta in vreun fel?

Edited by dhaneey, 25 March 2024 - 17:17.


#36
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 22.08.2012
Mi-e greu sa cred ca trecea pe strada fara sa cunoasca lumea aia si a luat asa, o amenda, de la un jandarm chipesh si dornic de munca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate