Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mi s-a luat de bugetari si de institutiile statului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Sotia mea a primit o amenda de 200 de lei de la Jandarmerie pt deranjarea ordinii publice in urma cu un an. Singurul motiv pt care a primit aceasta amenda a fost ca se afla pe strada cand se certau unii, iar ea era in trecere pe acolo. Atat. Nu s-a implicat in vreun fel, nu nimic. I-au cerut buletinul apoi s-a trezit ca jandarmul ii scrie amenda. In fine, a contestat-o... doar ca dosarul se plimba de atunci de la un sector la altul...

Acum o luna a vrut sa plateasca impozitul la casa ( sector 4 ) la un automat selfpay. Doar ca acolo ii apare Amenda CNAIR. Am cautat pe net ce reprezinta asta si aparent e o amenda pt rovinieta, doar ca sotia mea nu are carnet de conducere si nu a detinut vreun automobil vreodata.
Am trimis mail la CNAIR pt explicatii si mi-au spus ca intradevar e o greseala si ca aceasta gresela e de la taxe si impozite sector 4 si sa iau legatura cu ei.

A trimis mail la taxe si impozite sector 4 pe 2 martie, n-au raspuns. Le-a trimis revenire la mail in urma cu o saptamana tot n-au raspuns. Pana la urma a facut cerere pt audienta la ei pe site, si a fost in audienta si i s-a spus ca amenda e cea de la Jandarmerie si ca ei asa inregistreaza toate amenzile... Si ca sa vina cu contractul de salubritate ( ce legatura o avea nu stiu...)

Amenda de la Jandarmerie a fost contestata. E legal sa fie obligata sa o plateasca?
Dupa ce castiga procesul cum demonstreaza ca amenda deja platita e cea de la Jandarmerie si nu de la CNAIR?
Impozitul trebuie platit pana la sfarsitul lunii asteia, doar ca ii apare automat si acea amenda.
Ce sa faca, sa o plateasca? Pe urma cum mai recupereaza banii?

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Extras de grefa si se suspenda obligatia de plata

#3
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
A avut la ea documentele de la judecatorie cu nr de dosar si toate cele, dar au ignorat-o.
Vad ca se poate solicita aici acest certificat de grefa: https://registratura...ficat-de-grefa/
Se poate obtine in mai putin de 5 zile? Si chiar daca il obtine in 5 zile si aia de la Taxe si impozite Sector 4 o ignora din nou ce sa faca?

Edited by dhaneey, 25 March 2024 - 10:33.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Legea e tampita, sistemele de calcul sunt inflexibile, deci mori cu dreptatea in mana.
Chiar daca ti se suspenda amenda (dc exista in sistem aceasta posibilitate), probabil ca tot nu vei beneficia de scutirea de plata in avans.
Welcome 2 za new fascist world!

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
'ai bre, n-o mai dați în altele... Ce treabă are cu fascismul? E birocrație pură cu glazură de lene balcanică și arome de incompetență.
Unul a scris un regulament pe genunchi în timp ce îl durea undeva de implicații/corelări cu alte reglementări, unii le aplică orbește că nu le înțeleg, alții programează în dorul lelii așa-zisa digitalizare a statului și tot așa.

#6
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postradunic, on 25 martie 2024 - 11:16, said:

'ai bre, n-o mai dați în altele... Ce treabă are cu fascismul? E birocrație pură cu glazură de lene balcanică și arome de incompetență.
Corect.
Am primit o amenda pentru traversare nergulamentara.
La revedere, ei au scris-o, io mi-am facut datoria de cetatean sa le dau datele.
N-am vazut nicio proprire pe conturi sau alte magarii.

Edited by futurist, 25 March 2024 - 11:45.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajdhaneey, pe 25 martie 2024 - 10:25, a scris:

I-au cerut buletinul apoi s-a trezit ca jandarmul ii scrie amenda.
De aia eu nu vorbesc cu străinii pe strada. Nu am CI, la mine, nu cunosc, nu am văzut, .....
Pe moment nu a întrebat pe jandarm de ce i-a scris PV?

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postfuturist, on 25 martie 2024 - 11:44, said:

Corect.
Am primit o amenda pentru traversare nergulamentara.
La revedere, ei au scris-o, io mi-am facut datoria de cetatean sa le dau datele.
N-am vazut nicio proprire pe conturi sau alte magarii.

Nu e clar daca ai platit sau nu, daca n-ai achitat vine si poprierea, dupa un timp, sub forma amenda initiala +penalitati + taxa bancara.
Recomand sa platesti pana se intampla asta.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu vin penalități la amenzi. Nu mai crede toate auzite in piața

Și nici taxe bancare

Apare amenda pe ghișeul.ro și atât.

#10
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@dhaneey,
Sa stii ca se intampla si la case mai mari: in Germania, am primit o amenda de viteza de aproape 100 E. Cand m-am uitat pe poza, era o femeie cu un Audi. Nu sint nici femeie, si nici Audi n-am avut vreodata. M-am dus la politie, au vazut ca au gresit, insa peste doua saptamani mi-a venit o cerere de la politie sa platesc amenda. I-am prezentat situatia sefului de la firma unde lucram, a trimis o scrisoare la politie unde a prezentat situatia, iar peste o luna ne-a venit un raspuns in care ne-a spus ca intr-adevar este o greseala, dar daca nu ne convine situatia sa-i dam in judecata. M-am lasat pagubas, am platit amenda ca sa nu trebuiasca sa ma plimb prin tribunale. Da, asta se intimpla in Germania pe care multi o dau ca exemplu.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu înțeleg ce treabă are cu CNAIR-ul.
Dacă plata a fost făcută în contrul CNAIR, Primăria nu are de unde să știe că a fost făcută plata.
Data viitoare plătește pe ghiseul.ro, e oficial și simplu de folosit.
Și pentru impozitul la casă merge foarte bine.
Sau o puteai plăti direct la ghișeul Primăriei.

View Postdhaneey, on 25 martie 2024 - 10:25, said:

Amenda de la Jandarmerie a fost contestata. E legal sa fie obligata sa o plateasca?
Atât timp cât ești în litigiu nu ești obligat să plătești amenda.
Nu înțeleg cum a fost obligată să o plătească.
Ori era softul SelfPay tâmpit, dar la ghișeu la Primărie, precum și pe ghiseul.ro plătești exact ce vrei.
Ai acolo căsuțe, bifezi frumos și apeși plătește.

View Postdhaneey, on 25 martie 2024 - 10:25, said:

Dupa ce castiga procesul cum demonstreaza ca amenda deja platita e cea de la Jandarmerie si nu de la CNAIR?
Având în vedere situația întortochiată este bine să trimiți dovada plății la Direcția de Taxe și Impozite a Primăriei.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 12:39.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajdhaneey, pe 25 martie 2024 - 10:25, a scris:

Sotia ...

a fost in audienta si i s-a spus ca amenda e cea de la Jandarmerie si ca ei asa inregistreaza toate amenzile... Si ca sa vina cu contractul de salubritate ( ce legatura o avea nu stiu...)

Amenda de la Jandarmerie a fost contestata. E legal sa fie obligata sa o plateasca?

Ce sa faca, sa o plateasca? Pe urma cum mai recupereaza banii?
O întreagă poveste cu multe inadvertențe. Nu analizăm cum și când trecea doamna pe lângă împricinații la altercație și jandarm de s-a ales cu amenda pentru că din orice unghi am privi-o tot ne dă cu petrecerea unei bucăți bune de timp la locul scandalului.
Ce nu e clar e de ce nu a reușit să clarifice obligația de plată la momentul audienței. Condiționarea încasării impozitului pe imobil de plata unei amenzi contestate e ilegală. Și tot neclar e de ce nu s-a scos un certificat de grefă din care să rezulte că amenda a fost contestată pentru a suspenda obligația de plată a ei.

Edited by exqusit_drunk, 25 March 2024 - 12:57.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdhaneey, on 25 martie 2024 - 10:25, said:

Sotia mea a primit o amenda de ... iar ea era in trecere pe acolo. Atat. Nu s-a implicat in vreun fel, nu nimic. ...

mai facem și haz de necaz, dar io aș zice că ăia se certau din cauza ei!!! :P

ontopic: dacă ai timp de pierdut, fă cum zic colegii; dacă n-ai timp de pierdut - plătește amenda și lungește fusta soției! :)

#14
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostValy_User, on 25 martie 2024 - 12:36, said:

Nu înțeleg ce treabă are cu CNAIR-ul.
Dacă plata a fost făcută în contrul CNAIR, Primăria nu are de unde să știe că a fost făcută plata.
Data viitoare plătește pe ghiseul.ro, e oficial și simplu de folosit.
Și pentru impozitul la casă merge foarte bine.
Sau o puteai plăti direct la ghișeul Primăriei.

Atât timp cât ești în litigiu nu ești obligat să plătești amenda.
Nu înțeleg cum a fost obligată să o plătească.
Ori era softul SelfPay tâmpit, dar la ghișeu la Primărie, precum și pe ghiseul.ro plătești exact ce vrei.
Ai acolo căsuțe, bifezi frumos și apeși plătește.

Având în vedere situația întortochiată este bine să trimiți dovada plății la Direcția de Taxe și Impozite a Primăriei.

Deocamdata nu a platit nimic.
La aparatul selfpay cand bifeaza plata pt impozit, se bifeaza automat si plata pt amenda de la CNAIR. Nu are cum sa o debifeze pe aceea.
Probabil aceeasi poveste e si cu plata la ghiseu / ghiseul.ro .
Daca stii vreo modalitate prin care se poate plati doar impozitul, si nu si amenda, te rog sa spui.

View Postexqusit_drunk, on 25 martie 2024 - 12:56, said:

O întreagă poveste cu multe inadvertențe. Nu analizăm cum și când trecea doamna pe lângă împricinații la altercație și jandarm de s-a ales cu amenda pentru că din orice unghi am privi-o tot ne dă cu petrecerea unei bucăți bune de timp la locul scandalului.
Ce nu e clar e de ce nu a reușit să clarifice obligația de plată la momentul audienței. Condiționarea încasării impozitului pe imobil de plata unei amenzi contestate e ilegală. Și tot neclar e de ce nu s-a scos un certificat de grefă din care să rezulte că amenda a fost contestată pentru a suspenda obligația de plată a ei.

Povestea cu Jandarmeria va fi ( posibil ) rezolvata in instanta, candva...

Sincer acum e prima data cand aud de notiunea de certificat de grefa. Nu am stiut. Dar avem o dovada ca a fost contestata acea amenda.
Ai si un articol de lege cu privire la "Condiționarea încasării impozitului pe imobil de plata unei amenzi contestate e ilegală "? Vreau sa continui discutia pe mail cu ei.

Prin urmare, ce sa facem?
Nu vrem sa fim pusi in situatia de a plati amenda la CNAIR, si pe urma cand o-m castiga procesul, nesimtitii astia sa zica, ne pare rau asta e amenda de CNAIR, nu de Jandarmerie, nema bani inapoi.

Edited by dhaneey, 25 March 2024 - 13:19.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Plătești prin ghișeul.ro. Pui bifa exact la ce vrei să plătești.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cand trebuie sa ia,statul deschide shampania. Cand tre sa dea inapoi(la absolut toate aiurelile/greselile lor) ai aiai!  Poate in rate si defalcat in timp!  La 200 platesti,cauti zbor dus,faci bagaj si pa Ro!  Zilnic ai parte de ,,neprevazute,, oriunde! Ai sa ajungi ca soarecele ala care iese din gaura si speriat se uita peste tot sa nu-l infulece careva.

#17
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajdhaneey, pe 25 martie 2024 - 13:18, a scris:

Ai si un articol

Citat

"Art. 32. - (1) Plangerea se depune si se solutioneaza in baza competentei alternative la judecatoria in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia ori la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are domiciliul sau sediul contravenientul."
    Modificat de art.unic din Legea 107/2022
   (2) Controlul aplicarii si executarii sanctiunilor contraventionale principale si complementare este de competenta exclusiva a instantei prevazute la alin. (1)."
Modificat de art.41 pct.4 din Legea 76/2012
  (3) Plangerea suspenda executarea. Plangerea persoanelor prevazute la art. 31 alin. (2)
suspenda executarea numai in ceea ce priveste despagubirea sau, dupa caz, masura
confiscarii.
  Jurisprudenta Art. 33.
Trimiterea de emailuri e doar așa să ai justificarea că ai încercat.

#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postfuturist, on 25 martie 2024 - 11:44, said:

Am primit o amenda pentru traversare nergulamentara.
La revedere, ei au scris-o, io mi-am facut datoria de cetatean sa le dau datele.
N-am vazut nicio proprire pe conturi sau alte magarii.
In urma cu ceva ani am primit si eu o astfel de amenda, pe care am achitat-o prompt si fara discutii. Din ce-ati scris inteleg ca n-ati platit amenda. Unii se plang ca statu-i tampit si nedrept (de multe ori e), altii se lauda ca i-o dau pe sus.

Edited by __Dan__, 25 March 2024 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate