Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ce sistem de filtrare apa potabila folositi pentru dedurizare (Ca) si contra Fe, As, Pb, Hg, Cd, Cl, nitriti & nitrati, pesticide

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 16.01.2023
Circumstantiere: Sursa de apa - publica (oras), consumatori - 3 persoane si o pisica care are deja calculi renali, spatiul de care dispunem pentru montaj  este destul de generos, cca. 1 mp, contaminantii prezenti - cei din titlu, analizati spectral cu un kit de la serviciu.

Ma intereseaza: montajul sa fie relativ usor, sa nu reduca drastic presiunea apei, sa nu apara alte impuritati reziduale de la filtre, sa existe consumabile achizitionabile cel putin 10 ani de acum incolo, la cat timp trebuie schimbate si un pret estimativ pentru fiecare - daca se cunoaste.

Ar constitui un plus universalitatea producatorului in sensul in care daca dispare de pe piata romaneasca sa pot folosi racordurile pentru alte cartuse pe aceleasi filete.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Greu de spus.
În principiu ai nevoie de un dedurizator Clack. Ăsta merge pe bază de tablete de sare, găsești la Metro, cumperi cu sacul.
Și de un set de trei filtre https://www.emag.ro/...5/pd/DBQZB2BBM/
Carbonul activ îți scoate clorul liber și pesticidele.
Dacă chiar ai probleme mari cu nitriții și nitrații, ar trebui să iei în calcul și o stație de denitrificare.

Și pentru băut, dacă ai metale grele în apă, singura variantă rămâne stația de osmoză inversă. https://www.emag.ro/...0/pd/DT7889BBM/ La el setul de filtre e 500 de lei ( https://7filtre.ro/s...-k2-ro-50s-k7m/ ) și le schimbi o dată pe an.
Dacă nu ai probleme foarte grave cu duritatea și metalele grele, merge doar să folosești stația de osmoză inversă. Îți scoate tot din apă. O să o folosești doar pentru apa de băut deoarece se uzează cartușele repede dacă consumi multă apă plus că reduce foarte mult presiunea apei.
Iar Aquaphor e chiar un brand de încredere, am un Modern 2 de la ei, cred că are peste 13 ani și acum găsesc filtre pentru el la orice Dedeman Posted Image

Edited by Valy_User, 23 March 2024 - 13:18.


#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Cel mai bun sistem de filtrare este cel pe care nu-l pui și cumperi apă îmbuteliată pentru copii, gen Aquatique și altele. Mentenanța la sistemul de filtrare nu se rezumă la schimbarea cartușului dacă vrei calitate. Evident că se vor găsi mulți să îți pună Luna pe masă, dar nu se poate.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt și alea, Lafantana și îți cumperi bidon de ăla mare de apă, și le dai la schimb, îți aduc altele.
https://lafantana.ro...a-de-izvor.html

#5
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Eu recomand osmoza, pentru că am.
Nu mai ai nevoie nici de dedurizare.
Găsești cartușe pe toate drumurile.
Obții apa pura pentru baut/gătit.
Nu pentru toată casa! Doar la bucătărie.
Îți recomand sistemul cu pompă.
Dacă ai răbdare pana la blackfriday, vei avea preț foarte bun.


#6
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Pe tema apei îmbuteliate:
New Technique Reveals True Count of Nanoplastics in Bottled Water https://www.webmd.co...s-bottled-water

#7
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View PostSterone, on 23 martie 2024 - 12:22, said:

Ma intereseaza: montajul sa fie relativ usor, sa nu reduca drastic presiunea apei, sa nu apara alte impuritati reziduale de la filtre, sa existe consumabile achizitionabile cel putin 10 ani de acum incolo, la cat timp trebuie schimbate si un pret estimativ pentru fiecare - daca se cunoaste.
Eu am acasa (stau la casa) un dedurizator Viessmann RB-17. A costat acum vreo 15 ani cam 4500 lei. Apa vine din put propriu.
Trebuie sa ii schimbi rasina cam o data la 3-4 ani, nu imi amintesc cam cat am dat ultima data (cu doi ani in urma), manopera o fac singur.
Totusi, am si filtre, doua inainte de dedurizator (unul metalic ce se poate spala si unul de bumbac, pe care-l schimb cam la sase luni) si unul pus pe bateria de la bucatarie, strict pentru apa folosita la prepararea hranei (tot cam la sase luni il schimb). Filtrele ma costa cam 700-800 lei anual, pentru ca cel de la bucatarie este scump (https://instapure.ro...u-instapure-f8c), iar uneori schimb nu doar cartusul ci tot kitul.
Pentru pisoi, am trei, folosesc numai apa imbuteliata.

Sfatul meu, daca stai la casa/bloc si ai apa de la municipalitate, in situatia in care apa nu este dura (si de regula nu este), este sa-ti pui un filtru sau doua inainte de centrala termica. Costul este neglijabil. Pentru hrana si pisoi foloseste apa imbuteliata in ambalaje mari. Singurul dezavantaj este caratul apei pana in casa.
Numai bine!

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Dupa cum suna topicul doar osmoza inversa sau distilarea se califica

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Eu folosesc de cativa ani cana filtranta. Se gasesc filtre de la diversi producatori in toate supermarketurile si sunt compatibile.

#10
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostVictor5, on 24 martie 2024 - 00:04, said:

Dupa cum suna topicul doar osmoza inversa sau distilarea se califica
Nu cred ca inițiatorul este dispus sa cheltuiască 12 MJ (mega Joules) de energie - ca sa aibă un litru de apa distilată pe minut. Vezi cât este in kWh.
De aceea, așa zisa apa distilată din comerț, este de fapt apa filtrata.

#11
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 AztecWarrior, on 24 martie 2024 - 19:58, said:


Nu cred ca inițiatorul este dispus sa cheltuiască 12 MJ (mega Joules) de energie - ca sa aibă un litru de apa
De unde acest rezultat?
Vorbești de peste 3kwh energie... să fie energie electrica? Care să facă ce?

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
...la final, dacă compari cât costă și câtă apă scoate o instalație de filtrare, mai bine-ți cumperi apă îmbuteliată!

#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostValy_User, on 23 martie 2024 - 13:09, said:

Greu de spus.
În principiu ai nevoie de un dedurizator Clack. Ăsta merge pe bază de tablete de sare, găsești la Metro, cumperi cu sacul.

[...]

Dacă nu ai probleme foarte grave cu duritatea și metalele grele, merge doar să folosești stația de osmoză inversă. Îți scoate tot din apă. O să o folosești doar pentru apa de băut deoarece se uzează cartușele repede dacă consumi multă apă plus că reduce foarte mult presiunea apei.

Dedurizator Clack am eu, dar e un monstru, chiar si alea mai mici au nevoie de spatiu, pe care la bloc de obicei nu prea il ai (nu scrie in postarea initiala daca e casa sau bloc).

Legat de osmoza, sunt mai multe dezavantaje, ai debit mic, apa rezultata e pura deci nu prea e buna pentru baut, ar trebui remineralizata, deci alte complicatii.

#14
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 29.05.2004
Am citit toate posturile, ori nimeni nu stie simbolul mercurului (cel mai probabil) ori toti considera ca acesta "iese" la distilare, dedurizare etc ...
Cumpara apa de la magazin.

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă e mercur, sunt niște compuși de mercur de care poți scăpa cu distilarea.
Și cu osmoza inversa la fel.

Edited by Valy_User, 12 April 2024 - 10:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate