Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Tencuire gard beton

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Doresc sa tencuiesc un gard de beton (soclu si vreo 4 stalpi) in suprafata de toala de 14mp.
Pt asa lucrare mica nu am gasit un meserias. Si m-am hotarat sa incerc eu Posted image
Nu am nici cea mai mica experienta. Nu vreau tencuiala decorativa.
Betonul este fix in starea in care a iesit din cofrag acum 7 ani.

Inteleg ca inainte de aceasta operatie trebuie curatat, spalat etc - sa inlatur praful si ce mizerii mai contine.

Pentru continuare insa vreau sa va intreb pe voi: as vrea sa folosesc ceva gata preparat, doar sa adaug apa.

Ce pot folosi?

Thx all,
Dan

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Daca vrei sa stea pe gard = trebuie sa folosesti plasa de Buzau dar, deja se complica lucrurile
Mai bine platesti un meserias sau, mai gandeste-te un pic la decorativa aia Posted Image

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fixativ pe beton.,,Spritz,,(mortar foarte moale,laptos) peste tot.  Tencuiala la saci x tipuri(vorbesti cu vanzatorul).  Ia 2 saci in plus(ca incepator vei avea pierderi) Amesteci intr-o roaba mix-ul cu apa. Pt ai mari rezistenta pune si 2,3 mistrii de ciment praf.  Cand te apuci tine minte-tencuiala sa aiba max 1cm grosime. Preferabil sub. Ai nevoie de cineva sa te ajute(nu fizic cat rapid). Pregatesti din timp galeata apa si o ,,drisca,,(scandura cu ceva burete si maner,nu stiu termenul ro).  La zvantare de cca 70/80 % driscuiesti.  Ai sa ai multe colturi acolo ai sa dai chix!Nu-i greu,Cred ca tutoriale gasesti.  Fa suprafetele verticale,finisezi) Si dupa te apuci de alea orizontale. Cumpana+dreptar Al+cuie beton(daca folosesti lemn in loc de Al.Asta ca sa scoti planietatea la suprafetele orizontale.  Hint- lasa o micamica panta sa se scurga apa din ploile viitoare.Lucreaza la temperaturi 10/20 grade.  Daca e prea cald afara apar fisuri micimici in tencuiala(se usuca fortat). Daca te apuci lasa-ti ceva sistem de prindere a tablierelor gardului de la inceput.(,,urechi,mustati,platband,etc). Da ceva peste tencuiala la sfarsit,lungeste perioada de folosinta. De la simplul var la .... ce vrei.  Daca pui piatra decorativa e alt discurs. Spor.

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMikeSpike, on 22 martie 2024 - 12:02, said:

Ia 2 saci in plus(ca incepator vei avea pierderi)
Pt a se reduce pierderile, jos la baza sa puna o folie de plastic si va recupera mortarul ce se mai risipeste.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Deja trece la categoria,,priceput,, de la neindemanatic! Si ,,cazaturile,, puse inapoi in roaba si reamestecat. Fara pamant si pietricele.  Deja e prea mult.

Op,mistria se foloseste din incheietura mainii.  Fa proba pe 1mt patrat pana reusesti. Cu dosul indrepti catdecat. Pui dreptare pe salp sa iasa cu max 1cm fata de betonul care-l ai la stalpi lucrezi 2 fete,finisezi.Schimbi dreptarele pe celelalte 2 fete ale stalpului. si tot asa.   Nici acum nu-s prea priceput la cancioc(pt spritz)

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Tencuiala clasica sare de pe gard în scurt timp. Trebuie dat cu un adeziv bun de gresie și faianță, aditivat, cu fibre... apoi driscuit.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Amorsa CT 17 dupa care tinci CT 29 de la Ceresit

#8
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salutare,

Multumesc tuturor.
Am mai studiat intre timp. Dar daca dau doar cu un adeziv universal? Si se intareste si ramane asa?

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu- dilua. Merge.Bidinea.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu inteleg,dai ceva zeama/adeziv si lasi betonul la vedere? Si care-i sensul intrebarii de la inceput?

#11
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 22 martie 2024 - 15:54, a scris:

Nu inteleg,dai ceva zeama/adeziv si lasi betonul la vedere? Si care-i sensul intrebarii de la inceput?
Acum nu inteleg eu intrebarea ta.
Sensul este exact cel de acolo.
in ultima mea postare ma refer la adeziv de polistiren. De ex
https://www.dedeman....25-kg/p/4001964

Caut o solutie pe care sa o pot aborda eu ca cel mai nestiutor in domeniu.
Deja ce spui tu e rocket science pt mine Posted image

Edited by manead, 22 March 2024 - 16:30.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ce treaba are adeziv polistiren cu gardul? Am inteles ca vrei numa fixativul si in alt deceniu poate tencuiesti.Post 8.    Nu dilua adezivul. De zidarie.Cel mai ieftin,dar nu dilua.

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 02.12.2007
Nivelezi bine suprafata, cureti si apoi dai cu vopsea epoxidica de exterior, preferabil cauciucata. Dai inainte cu amorsa recomandata de producatorul vopselei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate