Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Hidroizolatie intre placa si peretii interiori

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare. Am si eu o noua dilema. Posted Image

Am fost sa vorbesc cu un distribuitor Sika pentru solutia de hidroizolare dintre placa de beton si pereti, si mi-a spus ca nu ar fi nevoie sa hidroizolez decat zona de sub peretii exteriori ( pentru ca in cazul peretilor interiori nu prea are de unde sa ajunga atat de multa umezeala, astfel incat sa afecteze in vre-un fel buna functionare a constructiei ).

A procedat vre-un din voi in felul asta, sau toata lumea hidroizoleaza si sub peretii interiori ? Avand in vedere suprafata de sub peretii interiori, costul operatiunii nu este de neglijat, dar nici nu as vrea sa ma trezesc cu probleme ulterioare pentru 3-4 saci in plus.

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Vorbești de hidroizolat fundația sau de zona unde se așează cărămizile pe placa (adică sub caramizi/bca)?. La mine au pus carton bituminos sub toți pereții posibili, interiori sau exteriori.
De asemenea, îmi aduc aminte de casa în care m-am născut (care nu mai e) la care pereții trăgeau umezeală, se vedea foarte clar la pereții dintre camere si hol cum urcase umezeala vreo 20 cm de la podea (erau pereti văruiti și zona era un pic mai albăstruie și umedă). Eu zic ca dacă are de unde sa urce umezeală va urca și pe cei interiori.

Edited by akeem, 20 March 2024 - 06:20.


#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 20 martie 2024 - 06:20, said:

Vorbești de hidroizolat fundația sau de zona unde se așează cărămizile pe placa (adică sub caramizi/bca)?.

De zona unde se aseaza bca-ul pe placa.

View Postakeem, on 20 martie 2024 - 06:20, said:

La mine au pus carton bituminos sub toți pereții posibili, interiori sau exteriori.

Asa ma gandeam si eu sa fac ( constructorul are sie el aceeasi parere ), doar ca tipul de la Sika zicea ca nu este cazul, ca la interior peretii nu prea au de unde sa traga umezeala.

Akeem, in afara de catonul bituminos ai folosit si o alta hidroizolatie, sau doar carton ?

LE. Si mai am o intrebare: in dreptul stalpilor se da cu ceva, sau doar unde sunt pereti ?

Edited by razvan-softpedia, 20 March 2024 - 06:38.


#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Ba da, au de unde sa traga:din pamant.
Stratul de rupre capilaritate si izolatia cu folie sunt doar sub pardoseala.
Peretii stau in general pe grinzile de fundare, care sunt in contact direct cu pamantul.
Deci pune sub TOTI peretii.

#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Nu, doar carton lipit cu nustiu ce (era la început, perioada când încă aveam încredere ca meșterii știu ce fac iar eu nu începusem cu autodidactica :) ).


#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Mie mi-a pus peste tot la.parter membrana aia intre placa si caramida.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Este foarte bine să izolezi și între fundație și pereți, că altfel îți pleacă umezeala din fundație și în pereți.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu pune membrana, pune mortar special hidroizolant, sau alt produs asemanator. Iti explica baietii de la bricolaj ce optiuni ai. Mai citeste despre asta, sa nu iti iei castane, ca mine.
Daca n-ai turnat placa peste parter, recomand puternic un aditiv hidroizolant de calitate. Costa ceva dar te salveaza de multe dureri de cap ulterior. Penetron, parca.... era top. Daca esti interesat o sa caut. Eventual ceri la statie. Chiar beton de piscina. Costa an arm and a leg, dar n-o sa dai faliment.

Si repet: la fel de important ca izolatia sub zidarie, sau chiar mai important, este izolatia colturilor la exterior - terase, prispe, scari. O ploaie abundenta, prelungita, sau o zapada persistenta care se topeste incet, poate sa produca infiltratii... si nu o sa le vezi decat atunci cand o sa scoti shapa pentru ca cineva din casa a facut astm.

Uite niste material de studiu de acu' 10 ani.
Asta, in caz ca te gandeai ca trebe inventata o roata mai rotunda la tine.

https://forum.softpe...8#entry15124772
https://forum.softpe...8#entry15129823

Edited by viotl, 20 March 2024 - 10:12.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 20 martie 2024 - 06:26, a scris:

LE. Si mai am o intrebare: in dreptul stalpilor se da cu ceva, sau doar unde sunt pereti ?
Asta deja e trilemă, nu dilemă Posted image
Da, in dreptul stalpilor se da cu ceva, si se da cu raspundere.
Se da cu... apa.
Se da asa incat sa nu ramana nimic in zona de contact a stalpului cu placa. Sa se spele tot praful, molozul, aschiile, rumegusul si orice altceva ar putea monsieur Dorel sa scape acolo
Inca ceva... ca am inceput sa imi amintesc. Ai grija mare la acoperirea cu beton a armaturii stalpilor. Recomand sa pui o scandura intre armatura si cofrag, ca sa te asiguri ca ai minim 2-2.5 cm de beton care acopera armatura, e cea mai buna metoda. Pe timpul turnarii Dorel trebuie sa se asigure ca armatura ramane egal distantata de cofrag... tre sa mai miste armatura. De fapt, cel mai bine e sa pui distantieri... pe etrieri. Ar mai fi un aspect - mai bine lasi distanta mai mare de la armatura la zidarie, chiar niste ștrepi mici/moderați; un pic de beton in plus nu strica cu nimic... dar segregarile ar putea sa da. Ca sa nu te miri de ce ai fisuri mai tarziu.
Evident, nu uita de vibrarea betonului.
Evident, nu uita de agrafe in asize - vezi ca nu se prea impaca cu scandura mentionata mai devreme... tre sa faci ceva gimnastica
Altfel... cand o sa ajungi dimineata acolo o sa gasesti unele zone cu mortar proaspa pe stalpi.... adica, acolo au fost segregari urate pe care Dorel le-a vrut ascunse, si adicătelea care vra sa zica te ia de prost. ma rog, depinde ,mult peste ce Dorei dai.

Edited by viotl, 20 March 2024 - 10:35.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Scandura intre armatura si cofrag de care vorbesti (nu prea inteleg cum vine pusa, dar in fine) e de fapt distantier de plastic pentru beton.
Ceva de genul:
https://www.emag.ro/...paign=(RO:Whoop!)_3P-Y_%3e_Utilaje_si_materiale_de_constructii&utm_content=79559759994&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwkuqvBhAQEiwA65XxQL9RkMZgdo0kTax7PZ14JZj7jr25Y9M7foozYAvXRahT4pUg_wN86hoCEusQAvD_BwE
Care ramane inglobat in beton.
Lemnul nu are ce cauta in beton.
In dreptul stalpilor se curata bine, cu jet de apa sub presiune.

Edited by rinaldoparaipan, 20 March 2024 - 10:39.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca nu intelegi tu cred ca nu-i problema, tu ai construit deja, nu? :D Iar daca initiatorul e interesat, va intreba.
Pur si simplu sprijini o scandura de armatura, asa incat atunci cand vii cu bricolajul sa nu se apropie mai mult decat o minima acoperire cu beton. Dupa ce ai ridicat peretii scoti scandura. Apoi cofrezi si vezi ce mai faci. Cum am zis, o sa fie un mic clash cu agrafele si e nevoie de un pic de gimnastica, dar, iarasi, daca initiatorul e interesat se va gandi si va gasi o cale. daca nu, o sa faca si el la fel cu toata lumea.
Cu distantierii am o mica problema, e un punct de intrerupere a rezistentei. Btw, tu cate mii de distantieri ai folosit la casa ta? Eu, vreo 3. :D

#12
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 20 martie 2024 - 06:26, said:

LE. Si mai am o intrebare: in dreptul stalpilor se da cu ceva, sau doar unde sunt pereti ?

Se hidroizoleaza doar cu solutii pe baza de ciment cum ar fi Sika 109

Legat de agrafe/asize sunt cam degeaba, cat au? Sub 1m? Dupa primul bloc de la marginea stalpului ce mai tine?
Daca torni stalpii dupa zidire se lipesc blocurile beton, se mai si incastreaza bine de acolo nu mai pleaca.
Daca faci peretii ulterior trebuie sa gauresti stalpii sa ancorezi chimic fierul striat. Daca pui eu as baga bare intregi dintr-un capat in celalalt.

#13
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007
Fix la ridicat primul strat de bca sunt si eu. Constructorul a zis carton bitumat si ma intrebam daca mai trebuie sa mai pun ceva sub el.

Cand mi-a zis ca se pune sub primul strat de bca am dedus ca la toti peretii si am sa ma asigur ca asta va face.
La stalpi nu.

Asta imi place la forum ca invatam unii de la altii.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Normal ca la stâlpi nu, dar ai grija când îi toarnă sa fie curățat bine pătratul din jurul armaturii de toate goazele, nisipul, rumegușul și ce se mai strânge acolo (inclusiv ambalaje de eugenii) - ca să facă priza cum trebuie betonul stâlpului de betonul plăcii.
Cu perie de scanduri, apa sub presiune, aer, ce ai la îndemână, trebuie sa fie curat lună.


#15
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007

View Postakeem, on 24 martie 2024 - 12:43, said:

Normal ca la stâlpi nu, dar ai grija când îi toarnă sa fie curățat bine pătratul din jurul armaturii de toate goazele, nisipul, rumegușul și ce se mai strânge acolo (inclusiv ambalaje de eugenii) - ca să facă priza cum trebuie betonul stâlpului de betonul plăcii.
Cu perie de scanduri, apa sub presiune, aer, ce ai la îndemână, trebuie sa fie curat lună.

Foarte bine punctat cu ambalajele! Stau si adun dupa muncitori in permanenta. Desi le-am pus cos de gunoi la dispozitie arunca ambalaje peste tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate