Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Probleme cu garda de mediu.

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,590
  • Înscris: 11.03.2006
Daca exista centru din ala unde poti sa duci gunoiul, cheama din nou baiatul, sa le duca acolo. De data asta urmareste masina.
Eu nu am, asa ca platesc ceva la gunoieri si pun si chestii mai diferite de gunoiul menajer, de exemplu frunze. Saltele, covoare si chestii din astea le dau. Sunt unii care le vor.

Edited by cumparator, 19 March 2024 - 15:27.


#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Noroc ca ai fost persoana fizica... daca erai firma te incaltau cu vreo 30.000 RON

Stiu un caz identic, renovat apartament al unei persoane fizice si pus deseurile in cateva cutii si predat la unu de pe OLX sa le "rezolve". Tipul a luat cutiile de la servici.
Pe cutii era adresa firme, si cei de la Garda de Mediu (atentie nu politia) s-au dus direct la firma si i-au amendat cu 30.000 RON....

Tipul care a luat cutiile de la servici era unu din actionarii firmei si aia e si-a asumat amenda si a platit-o. Daca nu era adresa firmei si era adresa lui ca si persoana fizica scapa cu 1500 RON... deci a platit de 20 de ori mai mult.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostCalypsso, on 19 martie 2024 - 14:24, said:

Iubesc tara asta! <3

asa, acum e tara de vina ca esti tu destept si apelezi la suedeji de pe olx sa-ti arunce gunoaiele pe camp?

eu am fost la firma de salubrizare, am facut contract cu ei, au venit sa vada ce resturi am si mi-au adus container in fata portii. am incarcat gunoiul nemenajer, dupa ce am terminat, i-am sunat mi-au calculat volumul, apoi am platit si gata. l-au dus la groapa de gunoi, mi-au dat chitanta, tot.
vreti civilizatie dar voi va comportati ca niste tarani...

#22
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostCalypsso, on 19 martie 2024 - 14:24, said:

PS: Am vorbit cu avocatul intre timp i-am explicat situatia exacat ce dovezi am, si mi-a spus ca nu merita efectiv deranjul la chelutieli/durata pana imi recuperez banii, m-a sfatuit sa nu inainte un proces ca e de durata si aproape inutil, si posibilitatea sa-mi mareasca si amenda pentru ca totusi pana la urma exista un gunoi care este al meu, filmarea  nu este o proba la dosar, pentru ca se poate interpreta in multe feluri. - zise avocatul.
Asta e, ma duc sa iau gunoaiele altora, sper sa nu aiba boli pe saltelele alea...

foarte bine !!!
partea buna e ca vei face curat acolo si data viitoare te inveti minte sa nu mai chemi toti neavenitii sa iti ia gunoiul de acasa pe nimica toata
consoleaza-te cu faptul ca acolo de unde ridici tu gunoiul o sa fie curat

since daca as fi de la garda de mediu as pune un angajat sa stea langa tine sa fie sigur ca strangi tot gunoiul, sa nu cumva sa uiti ceva gunoi pe acolo Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by rexx, 19 March 2024 - 16:07.


#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postlaffin, on 19 martie 2024 - 15:48, said:


asa, acum e tara de vina ca esti tu destept si apelezi la suedeji de pe olx sa-ti arunce gunoaiele pe camp?

eu am fost la firma de salubrizare, am facut contract cu ei, au venit sa vada ce resturi am si mi-au adus container in fata portii. am incarcat gunoiul nemenajer, dupa ce am terminat, i-am sunat mi-au calculat volumul, apoi am platit si gata. l-au dus la groapa de gunoi, mi-au dat chitanta, tot.
vreti civilizatie dar voi va comportati ca niste tarani...
Educatia se face cu amenda. De ar fi cate unul precum iniatatorul in fiecare ora, in fiecare judet.
Cu siguranta amenda il incurajeaza sa apeleze la compania specilizata...

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
De ce ai stat de vorbă cu ei? Nu recunoști nimic.
"Agenturile străine" au pus o eticheta cu adresa ta pe o cutie goala. Tu nu știi nimic.
Tu nu ai ieșit din curte de 3 zile. Sa verifice cronologia locațiilor pe google

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvestale, on 19 martie 2024 - 15:16, said:

Care foc?
Ca e interzisa incendierea gunoailor, tot APM-ul il "felicita" .

Garda de mediu, nu APM.


@initiator: greseala ta a fost ca ai recunoscut.....trebuia sa il iei pe NU in brate si asa sa o tii. Nu stii cum a ajuns cartonul ala acolo, tu ai aruncat la gunoi ambalajul. Faptul ca ambalajul ala a fost gasit acolo, nu e o dovada ca tu l-ai aruncat. Sa demonstreze ei asta. Ai fi putut contesta Procesul verbal, daca ar fi intocmit unul.
Dar in situatia asta, nu mai prea ai ce face.....are dreptate avocatul.

#26
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Si eu am stat cu tarseala dupa o faza. Am platit constructorul sa debaraseze moloz, resturi de tot felul. La final ramasesera niste saci de ciment si intre ei am aruncat o factura. Apoi mi-am amintit ai l-am sunat sa intreb cum a procedat. Mi-a zis ca la sacii de ciment a dat foc acolo, nu i-a mai luat. Am rasuflat usurat. Pentru sacii cu moloz cica are contract cu salubritatea, d-zeu stie. S-au dat multe amenzi asa, dupa facturi.  

View Postrichelieu, on 19 martie 2024 - 16:41, said:

Garda de mediu, nu APM.


@initiator: greseala ta a fost ca ai recunoscut.....trebuia sa il iei pe NU in brate si asa sa o tii. Nu stii cum a ajuns cartonul ala acolo, tu ai aruncat la gunoi ambalajul. Faptul ca ambalajul ala a fost gasit acolo, nu e o dovada ca tu l-ai aruncat. Sa demonstreze ei asta. Ai fi putut contesta Procesul verbal, daca ar fi intocmit unul.
Dar in situatia asta, nu mai prea ai ce face.....are dreptate avocatul.

Nu intelegi, indiferent ce zicea, aia tot dau amenda. Pe "nu" in brate poti sa il iei la judecatorie doar. Crezi ca garda nu ia in considerare ca toti vor zice "nu stiu, boss"? S-au dat sute peste sute de amenzi de genul. Cati mai au nervi de procese pentru 1500 lei? Pe asta se bazeaza.

Edited by althea, 21 March 2024 - 06:06.


#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,590
  • Înscris: 11.03.2006
Are dreptate. Si eu stiu pe unii care au negat si nu au platit amenda. Dar aia chiar nu au aruncat cutii cu adresa lor pe camp, le-au aruncat la tomberonul blocului.
Au fost luate de baietii care faceau o renovare, impreuna cu moloz si alte resturi si aruncate pe camp in Jilava. A venit Garda la ei la usa, ei au negat ca asta era adevarul, aia au insistat cat au insistat si au plecat.

#28
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Sa va tin la curent spre ciuda altora, ca vad ca va bucurati de raul altora, in care nu este ca si cum as fii vinovat direct, daca aruncam cu buna stiinta nici nu faceam acest topic, dar unii dintre voi suneti prea ciobiti .

Am vorbit cu domnul politisit sau ce o fii si am cazut de comun acord sa-mi ridic doar ce este a meu, ce s-a vazut pe camera la mine acasa, iar restul sa ridice ala cu masina, ce a venit la  mine, problema e ca nu dau de el, dar nici nu ma intereseaza.

De amenda nu am scapat din pacate, dar asta e, ideea  sa invatati si altii si sa aveti grija cand faceti ceva de genu.

Ca si idee puteam nega din prima totu, dar sotia fiind o femeie foarte corecta a recunoscut din prima,pentru ca pe ea a luat'o prima eu nu eram acasa, deja stiind in ce m-am bagat recunoscand,am mers inainte,  imaginati-va un caz de genu in care va treziti cu politia la usa ca ei gasesc un colet de-al tau  langa un gunoi ? dar tu nu stii nimic despre ce este vorba, ce faceti? cum faceti? ce spuneti? exact asa este si la mine, doar ca eu am recunoscut ca am dat la cineva sa arunce.

Puteam sa o tin din prima, nu stiu nu cunosc, nu ma intereseaza, asa ca eu mi-a asumat vina de gunoi, care repet, NU EU AM ARUNCAT IN MOD DIRECT, dar stiam ce este acolo, pentru ca a venit sa ia pamant nu gunoi, si puteam merge si mai inainte cu procese si toate cele, dar asta e tara asta, tre' sa-si faca si aia niste rapaorte ceva ca sunt activi, ca stiti care e chestia? in spatele gunoaielor, erau 2 mormane de gunoaie imenese, trebuia sa se lege de cineva, prostia a fost ca s-a recunoscut, in fine.

ei si-au dat seama dupa un colet, ce am comandat mancare la caine, o cutie mai exact, scria numele/adresa si awb, aia era singura dovada ce era langa acele gunoaie, dar o putea pune acolo oricine daca o luam asa.

Edited by Calypsso, 19 March 2024 - 17:11.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCalypsso, on 19 martie 2024 - 17:01, said:

Puteam sa o tin din prima, nu stiu nu cunosc, nu ma intereseaza.
Asta trebuia să faci.
Nici nu stăteai la discuții cu ei.


#30
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdorin_2k, on 19 martie 2024 - 17:10, said:

Asta trebuia să faci.
Nici nu stăteai la discuții cu ei.

Da, dar sotia s-a speriat, ca au luat'o tare daca nu recunoaste i-i da 6000 de lei amenda, n-ai idee ce ciuda imi este pe faptul asta, ca nu au vorbit cu mine direct, ea recunoscand, nu aveam ce sa mai obiectez,decat sa explic cum s-a intamplat.

Edited by althea, 21 March 2024 - 06:07.


#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdorin_2k, on 19 martie 2024 - 17:10, said:

Asta trebuia să faci.
Nici nu stăteai la discuții cu ei.

Pana il gaseau pe ala care i-a carat gunoiul si il dadea in primire.

OP, sper sa-ti dea minim 250 de milioane amenda, ca sa te inveti minte. Stiai foarte bine ca aia sunt manglitori, dar ai ales solutia mai ieftina.

#32
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Daca mintea si declaratie intra si la lucruri penale: fals in declarati, ceva nimicuri de la 3 luni la 2 ani .

#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca stia ca vor ajunge in camp, poate ca spera ca vor ajunge la o groapa de gunoi/undeva unde oamenii aveau o intelegere/contract.
Cum ar fi sa ne luam cu totii amenda pentru ca aruncam o hartie in cosul de hartii dar ala care ia cosul il arunca pe strada? In fond, e hartia ta, nu?

#34
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

View PostCalypsso, on 19 martie 2024 - 17:01, said:

Sa va tin la curent spre ciuda altora, ca vad ca va bucurati de raul altora, in care nu este ca si cum as fii vinovat direct, daca aruncam cu buna stiinta nici nu faceam acest topic, dar unii dintre voi suneti prea ciobiti .

Iti bati joc de interlocutori, desi doar tu crezi ca nu s-a prins nimeni ca era vorba despre o ilegalitate din start. Nici nu-ti dai seama ca cel, caruia i se potriveste semnatura ta, esti chiar tu. Ti-ai luat-o peste urechi fix asa cum meritai, ba chiar prea ieftin. Ia si un premiu grigore Posted Image

View Postsorin147, on 19 martie 2024 - 17:22, said:

Poate ca stia ca vor ajunge in camp, poate ca spera ca vor ajunge la o groapa de gunoi/undeva unde oamenii aveau o intelegere/contract.
Cum ar fi sa ne luam cu totii amenda pentru ca aruncam o hartie in cosul de hartii dar ala care ia cosul il arunca pe strada? In fond, e hartia ta, nu?

Este transferul responsabilitatii. In primul rind se face cu o firma care chiar plateste impozite si in al doilea rind cu contract. Atunci si doar atunci este responsabilitatea firmei.
Daca gogu ar fi avut contract, atunci scapa. Io l-as lua si pentru sustragere de la obligatiile fiscale. Stii cum e cu munca la negru, nu?

Edited by Zuckerwatte, 19 March 2024 - 17:32.


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postwiseguy76, on 19 martie 2024 - 17:15, said:

Pana il gaseau pe ala care i-a carat gunoiul si il dadea in primire.
Initiatorul nu a aruncat nimic.

View PostCalypsso, on 19 martie 2024 - 17:12, said:

Da, dar sotia s-a speriat, ca au luat'o tare daca nu recunoaste i-i da 6000 de lei amenda, n-ai idee ce ciuda imi este pe faptul asta,
Sednta cu familia nu ai facut niciodata? Nu semneaza nimic, nu vorbeste cu strainii, nu cumpara nimic de la vanzatori ambulanti, nu plateste nimic.
Nu accepta nimic la telefon (mocaiala)
Asta am fcut eu cu sotia si copiii de la inceput. Si niciodata nu au fost pacaliti.
Copiii minori nici nu au voie sa semneze ceva. Asa le-am spus si ei la scoala nu au semnat nimic. Unul e deja major. Cel mic mai are o luna si e si el major.
Dar au fost cateva principii de respectat si e f bine.

#36
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005
După cum am mai scris și alți colegi: se ia legătura cu firma de salubritate și sunt variante prin care se rezolvă situația. Totul cu contract, factură și fără bătăi de cap. Mi-aduc aminte acum mulți ani cum făceau mișto de mine diverși când am închiriat un container pentru moloz: „bă, fazan mai ești, nu găseai unul pe net, de banii ăia ai mai fi băut și x beri..”

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate