Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cont bancar comun

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsgn30, on 17 martie 2024 - 23:34, said:

Salutare,

Exista vreun serviciu bancar in felul urmator:

Un cont de unde se pot scoate bani (sau cheltuii) doar daca ambii soti sunt de acord. Adica sa nu poata scoate/cheltuii unu fara aprobarea celuilalt.

Vrem sa ne schimbam locuinta, in sensul ca vrem sa ne construim noi o casa. In 2018 am cumparat o casa dar vrem ceva mai special... nu mai mare ci casa individuala (noi acum am cumparat o casa insiruita - sunt 5 case lipite una de alta).

Pentru asta trebuie sa cumparam teren si sa incepem constructia. Am luat decizia sa incepem sa strangem bani pentru asta si fiecare dintre noi va pune in acelas cont cate 1000 Euro/luna timp de 2 ani. Deci in 2 ani se vor strange 48.000 euro.
Problema e ca daca ne apucam sa punem banii intr-un cont normal, posibil sa ne vina tot felul de idei, si asa daca banii se pot folosi doar daca suntem ambi de acord, riscul sa scoatem si sa cheltuim din ei pe prostii e mai mic.

Deci exista asa ceva? Cont de unde se pot scoate/transfera banii doar daca ambii soti sunt de acord...

Daca e nevoie de semnatura ambilor soti sa cheltuiti banii pusi deoparte, atunci inseamna ca ceva scartie in relatia aceea, din moment ce nu puteti fi 2 adulti responsabili care au hotarat de comun acord sa economiseasca banii pentru un scop.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil au avut deja discuții în acest sens și au ajuns la concluzia că nu se poate altfel.

#21
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
mi se pare că scapi mai ieftin cu un divorț.

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Genul acesta de servicii inca nu sunt disponibile in zona noastra, sunt mai raspandite in zonele cu rata de penetrare bancare mult mai mare (gen vestul Europei, State, etc.) unde si serviciile bancare sunt mult mai complexe fiind si o competitie mult mai acerba pe clienti. Spre exemplu, noi inca nu avem nici macar ideea de shared account (sot-sotie). Revolut are ceva forma dar aia nu prea is luati in calcul, bancile traditionale mari inca nu au o piata suficienta pentru servicii bancare mai complexe. Incet-incet...

View Postwertyck, on 18 martie 2024 - 09:10, said:

Daca e nevoie de semnatura ambilor soti sa cheltuiti banii pusi deoparte, atunci inseamna ca ceva scartie in relatia aceea, din moment ce nu puteti fi 2 adulti responsabili care au hotarat de comun acord sa economiseasca banii pentru un scop.
Lumea este mare, oamenii sunt diferiti, necesitati si cerinte diferite, sa folosesti patul lui Procust nu este o idee prea buna Posted Image

Edited by jm2010, 18 March 2024 - 09:31.


#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmirel3003, on 18 martie 2024 - 08:20, said:



Tu ai astfel de prieteni? eu unu nu as avea incredere sa dau bani unui prieten...
Nu. Dar as primi bani sa îi țin eu. :)

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsgn30, on 18 martie 2024 - 00:19, said:

E complicat....
inteleg, doar nu m-am putut abtine, n-am scris sa te critic sau sa te iau la misto, no hard feelings

View Postsgn30, on 18 martie 2024 - 00:19, said:

Avem o mica problema cu cheltuielile...
nu cred ca exista ce vrei tu, este un pic out of ...

in cazul asta da avansul si fa un credit, cand ai rata de platit nu cred ca vreunul dintre voi va cheltuii acei bani, decat daca ati trecut de nivelul acesta... cu problema voastra

Edited by dan210, 18 March 2024 - 09:52.


#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsgn30, on 17 martie 2024 - 23:34, said:


Deci exista asa ceva? Cont de unde se pot scoate/transfera banii doar daca ambii soti sunt de acord...

Intreaba la banca de semnatura conjuncta pe cont, prin online, ca la firme.
Oricum va complicati...

#26
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Man, daca tu nu ai incredere ca sotia ta sa nu cheltuie banii, zau ca asta e o mare problema.

#27
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu exista asa ceva pentru persoane fizice. Exista pentru persoane juridice, unde pentru aprobarea unei plati e nevoie de 2 semnaturi/aprobari.

Cea mai simpla varianta: faceti cate un credit de 24.000 eur fiecare si cumparati teren.

Apoi, vreti/nu vreti va trebui sa rambursati in fiecare luna sumele scadente.

#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu mai incercati sa descoperiti apa calda

Bro' ... pe toata planeta e la fel
Contul comun poate fi folosit de 2 persoane care au drepturi egale de decizie cu o singura exceptie
Persoana imputernicita NU poate poate inchide contul respectiv
In rest poate face orice operatiune

Asta-i absolut tot

#29
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postsorin147, on 18 martie 2024 - 00:35, said:

Inca nu s-a inventat serviciul prin care nu ai acces la banii tai. Posted Image
Oricum, va fi un singur titular de cont.
Deschideti un cont la o banca noua dar fara card. Parola pentru aplicatia bancara o impartiti la 2, fiecare stiind doar o parte din ea. Neavand card, nu merg scosi banii, neavand parola completa, nu ai acces direct la cont. Evident, titularul se poate duce la ghiseul bancii sau suna la Suport pentru resetare parola.
Il inventam acum, pot sa las eu IBAN-ul, si transferati acolo, 0 acces.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsags, on 18 martie 2024 - 08:26, said:

...

Oricum, problema principala este ca faceti praf tot ce castigati. Bunastarea de acum s-ar putea sa nu fie vesnica, si daca diminuarea neasteptata a veniturilor vă prinde in fundu’ gol va fi foarte rau…

nu-i bre nicio problemă!
în actualul context, cu un nebun la dreapta și cu unul peste ocean + 100 de milioane de europeni naționaliști la extrem, mai bine te distrezi... :P

PS: ontopic - io aș zice că n-a venit timpul să aveți o casă a voastră, tu n-ai zice că n-a venit timpul să aveți o casă a voastră? :o

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCourage, on 18 martie 2024 - 10:14, said:

Man, daca tu nu ai incredere ca sotia ta sa nu cheltuie banii, zau ca asta e o mare problema.
Inițiatorul n-are încredere nici în el însuși că nu va cheltui banii. Ceea ce e cam rău. Casa ca casa dar pensii, economii, investiții? Nimic, nimic? Cînd vor vrea să se retragă din activitate se vor baza doar pe ce dă statul?
Aș zice să caute o soluție problemei. Găselnița cu contul e mai mult fuga de greu.

#32
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postwertyck, on 18 martie 2024 - 09:10, said:

Daca e nevoie de semnatura ambilor soti sa cheltuiti banii pusi deoparte, atunci inseamna ca ceva scartie in relatia aceea, din moment ce nu puteti fi 2 adulti responsabili care au hotarat de comun acord sa economiseasca banii pentru un scop.

Nu scartie absolut nimic... doar ca tot timpul gasim lucruri mai bune de facut cu banii decat sa ii strangem.

View PostCourage, on 18 martie 2024 - 10:14, said:

Man, daca tu nu ai incredere ca sotia ta sa nu cheltuie banii, zau ca asta e o mare problema.

nu am incredere nici in mine... ca maine gasesc ceva care cred ca e pret bun si il cumpar. Nu e vorba de ea, ci la comun!..

O sa facem un cont separat si incercam atunci sa nu ne atingem de bani!!!

Ma gandeam ca exista un astfel de serviciu dar se pare ca nu exista in Romania/

Edited by sgn30, 18 March 2024 - 14:24.


#33
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Faci cont la alta banca, eventual un cont de economii, dar nu instalezi aplicatia lor. Faci transfer direct in acel cont cand vrei sa economisesti.
Astfel ca sa cheltui banii trebuie sa te duci la ghiseu / casierie. Mai mult de atat nu poti sa faci ca sa te incurci singur sa nu te atingi de bani.

#34
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 sgn30, pe 18 martie 2024 - 00:19, a scris:


E complicat....

Eu o sa zic, uite ce oferta e la OLED-ul ala de 83"/77" sau sa vezi ce masina am gasit la xx.xxx EURO
Ea o sa zica, uite ce oferta am gasit la nu stiu ce concediu, sau mai stiu eu ce...


Ce rost are să vă chinuiți.
Ce va trebuie casă neînsiruită, aia înșiruită nu e bună?

Luați-vă TV cât peretele, mașină nouă, mergeți în vacanțe în Republica Dominicană. O viață aveți.

#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsgn30, on 18 martie 2024 - 14:23, said:

Ma gandeam ca exista un astfel de serviciu dar se pare ca nu exista in Romania/
eu cred ca nu exista nicaieri, ce sa-i faci, e mica cererea de asemenea serviciu Posted Image

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Eu merg la inceputul subiectului.
Mi se pare o prostie sa cumperi casa cu cineva in care n-ai incredere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate