Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cont bancar comun

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare,

Exista vreun serviciu bancar in felul urmator:

Un cont de unde se pot scoate bani (sau cheltuii) doar daca ambii soti sunt de acord. Adica sa nu poata scoate/cheltuii unu fara aprobarea celuilalt.

Vrem sa ne schimbam locuinta, in sensul ca vrem sa ne construim noi o casa. In 2018 am cumparat o casa dar vrem ceva mai special... nu mai mare ci casa individuala (noi acum am cumparat o casa insiruita - sunt 5 case lipite una de alta).

Pentru asta trebuie sa cumparam teren si sa incepem constructia. Am luat decizia sa incepem sa strangem bani pentru asta si fiecare dintre noi va pune in acelas cont cate 1000 Euro/luna timp de 2 ani. Deci in 2 ani se vor strange 48.000 euro.
Problema e ca daca ne apucam sa punem banii intr-un cont normal, posibil sa ne vina tot felul de idei, si asa daca banii se pot folosi doar daca suntem ambi de acord, riscul sa scoatem si sa cheltuim din ei pe prostii e mai mic.

Deci exista asa ceva? Cont de unde se pot scoate/transfera banii doar daca ambii soti sunt de acord...

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Depozite la termen?

Cred ca ar fi cea mai buna idee. In primele luni puneti pe 2 ani, apoi pe 1 an, pe 6 luni etc, astfel incat sa ajunga la maturitate aprox. in acelasi timp. Si in momentul cand ajung la maturitate sa le depuneti intr-un cont curent.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Depozitul la termen poate fi lichidat înainte de termen.... Deci nu e nici o afacere...


#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsgn30, on 17 martie 2024 - 23:34, said:

Problema e ca daca ne apucam sa punem banii intr-un cont normal, posibil sa ne vina tot felul de idei, si asa daca banii se pot folosi doar daca suntem ambi de acord, riscul sa scoatem si sa cheltuim din ei pe prostii e mai mic.
nu-i mai nici casatoria ce-a fost odata!

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postdan210, on 18 martie 2024 - 00:12, said:

nu-i mai nici casatoria ce-a fost odata!
E complicat....

Eu o sa zic, uite ce oferta e la OLED-ul ala de 83"/77" sau sa vezi ce masina am gasit la xx.xxx EURO
Ea o sa zica, uite ce oferta am gasit la nu stiu ce concediu, sau mai stiu eu ce...

Avem o mica problema cu cheltuielile... cheltuim cam tot ce castigam si nu castigam putin.... asa poate ne responsabilizam putin.
Bine, majoritatea banilor se duc pe concedii, nu pe alte prosti. Daca stau bine sa calculez in ultimii 4 ani am cheltuit vreo 40.000 euro pe concedii + schimbat masina... deci nu pot sa zic ca i-am dat pe prosti.

Edited by sgn30, 18 March 2024 - 00:23.


#6
GVBRIEL

GVBRIEL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.09.2020
Nu am auzit de un cont bancar cu dublu-accept, dar nici nu am cautat in directia asta pana acum.

Cred ca tine mai mult de mentalitate de fapt - daca vreti cu adevarat locuinta respectiva, bagati banii intr-un cont de economii (sau depozite la termen ca e mai convenabil cum ti-au sugerat domnii de mai sus) si setati o regula simpla: nu va atingeti de banii aia, pentru ca au un scop.

O alta varianta ar fi un cont bancar cu doua carduri - nu va opreste nimeni sa retrageti bani sau sa-i cheltuiti, dar macar veti avea impreuna acces la fiecare tranzactie si veti vedea balanta de cine/cand/unde a cheltuit fiecare ban din cont.

Poti schimba banca, fa-ti un depozit in alta parte (CEC de exemplu) unde stiu ca e nevoie de prezenta la ghiseu pentru depunere/retragere si astfel nu mai cheltui la fel de multi bani caci nu mai sunt chiar la indemana.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Inca nu s-a inventat serviciul prin care nu ai acces la banii tai. :)
Oricum, va fi un singur titular de cont.
Deschideti un cont la o banca noua dar fara card. Parola pentru aplicatia bancara o impartiti la 2, fiecare stiind doar o parte din ea. Neavand card, nu merg scosi banii, neavand parola completa, nu ai acces direct la cont. Evident, titularul se poate duce la ghiseul bancii sau suna la Suport pentru resetare parola.

#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
N-aveti ce face pina nu va rezolvați dependenta de cumpărături/cheltuieli si n-aveti disciplina financiara. Cea mai ușoară soluție in cazul vostru ar fi fost un împrumut comun, dar daca nu aveți rezolvata problema cealaltă, o sa se transforme in necaz, datorii, ca sa va satisfaceți "stilul" de viață.

#9
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Nu există noțiunea de cont bancar comun în România.
Din experiență: ține doar de voi.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Exista. Altcineva deschide contul si va da bani cand mergeti amandoi si cereti.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Nu stiu daca exista, dar merita intrebat si anume, Sa se poate scoate banii numai cu Acordul celuilalt. Oricum, nu vreau sa ma intelegi gresit, dar daca plecati din start cu aceasta temere / frica, nu este lucru bun, intr-o familie trebuie sa se mearga intotdeauna pe incredere. Acum, voi stiti mai bine.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dați banii unui prieten comun dar care e de încredere. Îi spuneți că peste 2 ani ii vreți înapoi și să nu îi restituie înainte de termen cu niciun chip.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Singura variantă este un cont de tip escrow.

#14
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 18 martie 2024 - 07:44, a scris:

Dați banii unui prieten comun dar care e de încredere. Îi spuneți că peste 2 ani ii vreți înapoi și să nu îi restituie înainte de termen cu niciun chip.

Tu ai astfel de prieteni? eu unu nu as avea incredere sa dau bani unui prieten...

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Ce doreste initiatorul este dubla semnatura/ reguli de semnatura si exista standard la toate bancile DAR pentru persoane juridice. Pentru PF nu stiu ca vreo banca sa il ofere.

Ce ar mai fi, si poate merge folosit in acest caz, este un cont escrow. La un asemeena cont se depun bani care sunt deblocati in momentul indeplinirii unei conditii. Tipic, conditia ar fi livrarea unei marfuri sau intabularea vanzarii unui imobil; aici puneti ceva gen sa semnati amandoi o declaratie la notar ca a venit timpu’. Nu stiu insa daca intr-un asemenea cont se pot depune bani periodic sau doar o singura data la inceput.

Next best ar fi investirea banilor in ceva ce e anevoios de lichidat. Daca ar fi LEI, s-ar putea investi in titluri de stat Fidelis prin BT FARA a incheia un contract de intermediere investitii financiare. In acest caz titlurile sunt pastrate (gratis) la Depozitarul Central in Sectiunea 1, de unde NU pot fi tranzactionate in nici un fel. Ofertele apar cam la 3 luni; subscrieti pe un termen care sa acopere cei 2 ani avuti in vedere cu depasire cat mai mica - de exemplu pe 3 ani la inceput si mai tarziu pe 1 an. Cand se aduna bani suficienti, apelati la un broker, transferati titlurile de la Sectiunea 1 si le vindeti pe bursa. AVETISMENT STANDARD: ACEAST VANZARE, INAINTE DE MATURITATE, POATE DUCE SI LA PIERDERI. Eu am intrebat la BT Capital Partners despre acest scenariu si este posibil, nici macar nu costa mult. Pana la vanzare va intra in cont dobanda.

Oricum, problema principala este ca faceti praf tot ce castigati. Bunastarea de acum s-ar putea sa nu fie vesnica, si daca diminuarea neasteptata a veniturilor vă prinde in fundu’ gol va fi foarte rau…

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că soluția este ca acel cont să nu aibă card atașat și nici aplicație de mobile banking. Il faceti la o altă bancă (pentru că la a voastră va fi băgat automat în aplicație) si transferați prin ordin de plată.

Ce vrei tu, semnătura/autorizare conjuncta se practică la persoane juridice, unde ai mai mulți autorizați pe cont. La fizice n-am auzit, dar poți lua băncile la rând să întrebi.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Chiar si la asa nazbatie de se plange initiatoru exista o rezolvare rapida.
Castigati amandoi f bine,mergeti frumos la banca,faceti credit pt casa si apoi sa vedeti cum va responsabilizati amandoi cand veti sti ”pierdem casa” daca ne f... grija de o diagonala si altele.

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu merge sa faceti un contract la un notar public unde consecintele daca extragi bani din contul ala fara semnatura celuilalt sa duca la alte chestii in asa fel sa iti piara cheful sa o faci ? Eventual inainte sa retragi bani din cont sa fie necesara alta infasitare la notar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate