Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Psiholog

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 18.11.2021

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 17:07, said:

Sunt introvertit si cred ca sunt melancolic.
De fapt cred ca sunt INFP.
de obicei cei cu personalitatea infp au abilitati lingvistice bune. prind repede limbajele. asta ar fi un punct de plecare.
ca personalitate ar fi greu de descris aici pe forum. ca sa intelegi tiparele unei personalitati infp este sa te uiti la filme care au personaje cu astfel de personalitate. pt asta intrii pe personality-database.com/ iar de acolo selectezi din meniul stanga, tipul de personalitate infp. mai departe te trimite la o pagina cu personaje din diverse filme. ''alegi'' filmul/personajul care crezi ca ar prezenta un interes pt tine si tte uiti la acel film folosind torentele sau o platforma de streaming. mie pt ca mi-a placut psihologia in timpul liber am cautat sa analizez personajele din filme iar asta mai departe m-a ajutat sa ma inteleg mai bine pe mine si pe cei din jurul meu. tu avand personalitatea asta de infp e foarte probabil sa gasesti deasemenea interesant studiul psihologiei si implicit faptul de a intelege oamenii din jurul tau. cine stie poate iti gasesti un hobby prin asta.

un alt aspect important e ca fiecare personalitate are anumite parti ale creierului mai active decat ale altor tipuri. motiv pt care fiecare functionam diferit si gandim diferit. unii sunt mai logici, altii buyni comunicatori, etc. pt ca sunt dominante diferite parti ale creierului

daca esti curios sa aflii mai multe despre asta, recomand cartea dario nardi - personality types si simultan gasesti pe wikipedia brain regions.


View PostMindArchitect, on 17 martie 2024 - 18:14, said:

Nu exista in Romania sa fie decontat psihologul.

La psihiatru gasesti pastile.

Pregatire pentru call center gasesti pe youtube si redit.
ba ba ... se deconteaza o sedinta pe luna, dar nu sunt multi care sa o faca ... aici e problema. de aceea sansele sa gaseasca pe cineva sunt la o clinica cu nisa asta speciala de psihiatrie-psihologie. unde sunt si doctori psihiatri in colaborare cu cass

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 18:34.


#20
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 18:27, said:

Ok.Dar patile am luat o perioada de 1 an de zile dar....cred ca ceva nu functioneaza ca reapar problemele.
Pastilele amelioreaza simptomele dar nu trateaza cauza.

#21
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 14.09.2021

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 15:35, said:

Am facut niste teste psihologice la un psiholog dar mi-a zis ca trebuie sa fac cu bani mai departe si eu nu-mi permit.

Ai făcut teste psihologice gratuite la un psiholog și ți-a spus că ai

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 16:02, said:

Schizoid,Evitant,Dependent,Masochist.....sunt tulburari grave?.Mi-a gasit distimie,anxietate si depresie.

După aia ți-a spus că trebuie să plătești ședințele tot la el.

Tu nu te-ai gândit că așa face el cu toți ca să aibă clienți?

Dacă merge unul sănătos 100% la el tot la fel ca tine e găsit bolnav de psihologul ăla și după aia trebuie să plătească ședințe la el.

Este țeapă ce face psihologul ăla și nu au nimic cei care dau testul ăla, inventează el boli ca să aibă clienți.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,182
  • Înscris: 30.11.2021

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 18:27, said:

Ok.Dar patile am luat o perioada de 1 an de zile dar....cred ca ceva nu functioneaza ca reapar problemele.
Ce anume? Anxietate, depresie, ocd, ca suntem destui care avem experienta unui psiholog pe forum.
Si ce pastile?

Ca esti anonim, poti scrie linistit.

#23
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Paroxetin 20 de mg.Eu unul nu inteleg cum functioneaza pastilele astea ca atat timp cat le iei merge dupa....Diagnostic de tulburare afectiva a dispozitiei.Dat de o doctora primara.Dar ce fel de diagnostic e asta nu stiu....cred ca depresie ca si anxietate am cu carul.

#24
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 18.11.2021
medicamentul asta de fapt mediaza anumite zone ale creierului responsabile de controlul emotiilor. practic ai o hiperactivitate a acestor zone, iar medicamentul reduce activitatea lor ca sa fi mai stabil emotional

daca aveai o problema de a te inrosi la fata foarte usor, e foarte posibil ca medicamentul sa te ajute si in privinta asta, de a nu te mai inrosi asa tare.
posibile probleme pe care le poti avea de la el sunt gura uscata, puls crescut, supraincalzire , probleme de memorie, libido scazut

pe langa depresie, poate ameliora durerile de cap foarte mari, hipersecretia sucurilor digestive care pot duce la gastrita, urinarea frecventa, tranzitul prea crescut

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 19:55.


#25
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Ma simt de tot rahatul mai ales ca dau si o groaza de efecte adverse.Eu unul nu mai stiu ce sa zic.Ma simt doar deprimat si anxios si as vrea sa fiu doar un pic mai normal dar cred ca nu merge atata timp cat sunt cu moralul la pamant pur si simplu imi apar ganduri negre ca sunt singur si n-am pe nimeni absolut pe nimeni dar ma rog oricum daca ma plang aici nu se rezolva nimic.Cum rahat am ajuns aici si fara niciun prieten nu stiu dar nu-mi place.Mai ales ca dupa o varsta e tot mai greu sa-ti faci prieteni.Repet nici nu mai zic de iubita ca deja este prea mult...femeilor le plac barbatii fara probleme iar eu am cu carul.Mi-e si jena sa zic cati ani am ca este 20+.Am sa ma resemnez ca sunt singur.Nu vreau decat sa-mi iau o pisica poate o sa mai aline ceva.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,182
  • Înscris: 30.11.2021
Inteleg ca nu urmezi o forma de tratament, este la nevoie, cand ai starile respective.

Ce nu inteleg sau imi pare dubios.
Nu este supliment alimentar deci nu inteleg de ce putut sa iti prescrie doctora de familie, ca ai zis doctor primar un asemenea medicament. Astea medicamente de sunt prescrise de psihiatru pe baza la o reteta speciala de alta culoare.

Din pacate, singura varianta GRATUITA, in Romania, este youtube. Stiu ca am cautat si eu in urma cu ani de zile.
Psihologul este un LUX in Romania.

Si psihiatrul nu te asculta, psihiatrul doar prescrie pastile.
Psihologul platesti sedinta de o ora, discuta, tratament naturist, schimbat stilul de viata.
Psihiatrul platesti sedinta sau gratuit la spitalele de stat, 1-2 minute ti-a prescris reteta si PA!

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 19:50, said:

Vrei sa te intorci la normal.
Sa iti fie ca inainte, probabil esti in etapa aia cu "De ce mie?"

Daca postezi pe aici o sa observi ca ajuta, este ciudat de explicat dar te descarci.
Ganduri negre in ce fel?
Majoritatea barbatilor suntem singuri, cei trecuti de 30 de ani, asta este normalitatea.
O sa mori astazi? Asa ca nu te stresa.

Nu esti singur, cati amici/rude/prieteni/cunostinte mi-au murit sau au emigrat, aia este viata.
Dupa o varsta este greu sa iti faci prieteni, am si eu subiecte despre socializare, dar trebuie sa te intaresti psihic, ca asta zic ca face un psiholog, te ajuta sa treci prin treburile astea sa intelegi ca este normal. Daca iti pun video din America/China/Japonia o sa vezi ca asta este viata de dupa internet.
Japonezi sunt cu populatia in scadere.
Americani nu se mai muta de acasa.

Femeilor le plac barbati cu bani, ca ai jucaria mica, ca ai 4 degete in loc de 5, trebuie bani.

Bun sfatul cu pisica. Stai la curte sau la bloc?
Am si eu 2 pisicei si ajuta.

Edited by MindArchitect, 17 March 2024 - 19:58.


#27
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 15.10.2020
Există psiholog AI, poți să discuți cu el cât vrei, caută pe site-ul character.ai psihologul, psychologist.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,182
  • Înscris: 30.11.2021
Asa si asa. Pare tot ca chat gpt.

Cand era pandemia aveau o pagina gratuita, tot asa cu chat scris dar cu operatori adevarati, psihologi din Romania.
Problema era ca pagina era scrisa ca fiind pentru anxietate.
Dar dupa ce discutai cu ei te prindeai ca era mai mult ca ajutor, adica in caz ca doreai sa te sinucizi.

S-a inchis pagina dupa pandemie.


Cautam mai inainte "psiholog gratuit" https://www.facebook...100083132629102

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 24.05.2006
Incearca sa gasesti o aplicatie, daca stii engleza. E mai ieftin decat un psiholog.

Cum sunt aplicatii care te ajuta sa te lasi de fumat sau de pacanele, tre' sa fie si pentru ce probleme ai sau crezi ca ai.

#30
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 18.11.2021
sa faca ce cu aplicatia , sa interactioneze ... sa-si faca o relatie cu ea ? Posted Image Posted Image Posted Image

#31
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Lasa psihologii ca sunt niste tepari majoritatea, in plus depresia si anxietatea nu se trateaza cu vorbe.
Repet: FA MISCARE! Nu mai sta sa iti plangi de mila ca nu o sa rezolvi nimic, din contra, ti se vor amplifica problemele. Miscarea/ sportul in natura minim 2 ore pe zi creste secretia de dopamina, serotonina si toti hormonii de bine de care tu duci lipsa. Plus oxigenarea creierului. Si e gratis.
Ai grija si de flora intestinala ca si de acolo vin problemele de genul asta.
Cum am mai spus, vorbesc din experienta.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View PostGeorge0697, on 17 martie 2024 - 16:50, said:

Ma gandeam sa ma angajez intr-o librarie sau call center.Care este mai ok?
In cazul meu functioneaza schimbarile mai radicale. Te scot din zona de confort, iti ofera alta perspectiva asupra evenimentelor. Acum eu vreau sa plec in Olanda, putem discuta daca te-ar interesa asa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate