Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Psiholog

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Buna ziua.Daca se poate sa-mi spuneti in Bucuresti unde gasesc  ONG care fac gratuit sedinte de psihoterapie.Este vorba de mine pentru ca nu-mi permit.As fi foarte recunoscator sa primesc si ce mai mic ajutor.Ma aflu intr-o situatie dificila financiar si nu-mi permit.Dar am nevoie macar de 2 sau 3 sedinte gratuit.Multumesc frumos.Am facut niste teste psihologice la un psiholog dar mi-a zis ca trebuie sa fac cu bani mai departe si eu nu-mi permit.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajGeorge0697, pe 17 martie 2024 - 15:35, a scris:

Am facut niste teste psihologice la un psiholog
de ce-ai ajuns la el?lui i-ai spus că nu=ți permiți momentan?

#3
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
exista posibilitatea sa mergi cu trimitere la psiholog. insa nu stiu exact daca trebuie sa fie neaparat de la dr psihiatru facuta trimiterea catre psiholog, sau daca poti pur si simplu sa ceri trimiterea de la doctorul de familie. asadar, poti incerca sa intrebi dr de familie lucrul asta. si cauti apoi psiholog care consulta in baza trimiterii (gratuit). de obicei acesti psihologi ii gasesti la clinicile care au si psihiatru.

#4
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Salut.Am facut niste teste si am descoperit ca am niste tulburari de personalitate+alte probleme.Schizoid,Evitant,Dependent,Masochist.....sunt tulburari grave?.Mi-a gasit distimie,anxietate si depresie.Dar eu am trecut printr-un tratamentla pishiatru.Dar nu stiam de tulburarilea astea de personalitate.Mia poate face ceva pentru mine?

#5
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
tulburarile de personalitate sunt folosite ca punct de reper pt viitoare posibile diagnostice medicale. nu reprezinta un diagnostic medical...problemele medicale mintale sunt adesea in stransa legatura cu tulburarile de personalitate , iar aceste tulburari de perosnalitate pot ajuta doctorii sa te inteleaga mai bine si sa gaseasca un diagnostic medical corect.

spre exemplu pt a identifica un mar (daca el ar fi o boala), ai nevoie sa stii detalii de 'personalitate' ale lui ... e verde , are forma x, e fruct, .. etc

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 16:11.


#6
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Am facut un tratament la psihiatru acum mai multi ani in urma in 2016 si am diagnostic pus.Tulburare afectiva a dispozitiei.Am avut paroxetin 1 si ceva de luat.Dar problemele au reaprarut dupa tratament.Deci psihologul nu l-am incercat.

Dar nu stiam ca am tulburari de personalitate.

Edited by George0697, 17 March 2024 - 16:11.


#7
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
poti sa zici ce probleme simti ca au aparut ?
apropos. ce ti-as recomanda e sa nu faci testele cu arborele si desenatul unor persoane, ori cele cu cerneala. sunt niste teste fara concluendeta reala folosite abuziv si care pot mai mult dauna decat reflecta realitatea.

singurele teste la care sa raspunzi sunt cele legate de starea ta de sanatate. exemplu: te simti demoralizat ? poti dormi ... etc ...
suplimentar, verbalizezi starile tale ...

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 16:18.


#8
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Dupa tratamentul facut in liceu,a urmat o perioada cand am vrut sa ma angajez.Dar....insomniile si timiditatea excesiva m-au facut sa-mi fie dificil sa mentinorice loc de munca.Am incercat si la paza dar n-am facut fata.Credeti ca este de la tulburarile de personalitate?.Oricum antidepresivele doar m-au sedat in liceu si m-au facut mai putin anxios.Dar le-am oprit si si au reaparut problemele.In copilarie am crescut fara tata,mama fiind divortata si tin minte ca inca din scoala eram foarte emotiv si timid cateodata mai si mancam bataie de la invatatoare sau profesori dar n-amluat in seama.Dar am fost foarte singur inca de la varste fragede.Si acum nu stiu din s-a declansat toata boala.Dar tulburari de personalitate nu stiam ca am.

#9
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
in copilarie s dezvolta atat corpul cat si creierul. modul in care ele se dezvolta tine de chimia din nastere si de mediul social incare crestem.
opinia mea este sa nu te folosesti de tulburarile de personalitate pt a te descrie. daca vrei o descriere a ta sau vrei sa te intelegi mai bine, un bun inceput sunt tipurile de personalitate ale lui myerss briggs.
nu stiu daca gasesti in romana descrierile, dar poti incerca.

Sau poti chiar incerca cu definitiile pt introvert si extrovert ...
Apoi cu cele 5 tipuri de personalitate
si abia apoi la tipurile lui myerss briggs

repet ... nu te orienta dupa tulburarile de personalitate. e ca si cum ai incerca sa intelegi daca te uiti la un mar sau o para, analizand gaurile si forma stricaciunii lor.

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 16:38.


#10
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Dar la varsta asta pe care o am va dati seama ca nici iubita nu am si nu stiu daca o sa mai imi fac vreodata cu ce probleme de sanatate am.Sunt trist.

#11
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
un lucru pe care poti sa-l faci e sa nu te uiti la ce au altii in gradina. o sa-ti otraveasca sufletul si mai tare.
ce te va ajuta sa treci peste probleme mai usor este sa iti gasesti un domeniu care te pasioneaza si sa devii bun in el (atat cat poti). incearca sa inveti skiluri noi pe timp ce trece. asta iti va tine mintea ocupata si departe de gandurile negative. mai mult te vor ajuta sa obtii un loc de munca
intre timp mai fa-ti si niste prieteni. relatiile sociale ajuta la functionarea armonioasa a celulelor creierului .... inlatura depresia, sau o amelioreaza

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 16:50.


#12
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Ma gandeam sa ma angajez intr-o librarie sau call center.Care este mai ok?

A si ce voiam sa va intreb mai sunt sanse pentru niste sedinte gratuit?

#13
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
oricare din ele e buna. ce simti tu ca e mai placut pt tine, aia alegi. e important sa iti si placa ce faci. o problema a depresiei esete lipsa placerii. motiv pt care ai nevoie de ceva care sa-ti aduca placere.
pt sedinte gratuite, citeste ce am scris prima oara aici pe topic.

p.s nu sunt psiholog si nici doctor

Edited by jumperishere, 17 March 2024 - 16:54.


#14
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Sunt introvertit si cred ca sunt melancolic.

De fapt cred ca sunt INFP.

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
call center, iti umplea mintea cu tampenii si uiti de tampeniile tale :), dar recomand ceva cu tematica si international, nu ceva gen call center BCR Romania...

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 02.12.2007
Pana una alta fa miscare in natura, daca nu poti atunci intr-un parc mare, minim 2 ore pe zi. Dimineata cand rasare soarele sa fii la miscare.
Ajuta mult. Vorbesc din proprie experientga ca si eu am tendinte depresive.

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Nu exista in Romania sa fie decontat psihologul.

La psihiatru gasesti pastile.

Pregatire pentru call center gasesti pe youtube si redit.

#18
George0697

George0697

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2021
Ok.Dar patile am luat o perioada de 1 an de zile dar....cred ca ceva nu functioneaza ca reapar problemele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate