Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Telefoanele au devenit plictisitoare, și asta se vede în statistici

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Cand vad cati sunt cu nasul in ele-n metrou, la volan si in parc, ma-ndoiesc ca s-a ajuns la gradul de plictiseala pe care mi-l doresc.

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021

Vizualizare mesajPhonyx, pe 17 martie 2024 - 14:39, a scris:

Am avut un samsung s8 care l-am tinut mai bine de 4 ani,si mai merge doar ca a vazut o cazatura serioasa,pai dupa mine are un design excelent,nu am vazut la actualele modele asa frumos lucrat,subtire,ecran pe lateral,usor si dimensiune perfecta.Am luat acum vreo 2 ani un s21 fe e ok,telefonul dar nimic spectaculos,sa nu mai zic de telefonul lui sotia un A34 care pe langa ecran mare e si gros si greu de e bun pe post de autoaparare.Daca te uiti cel putin la samsung la gama midle range nu o sa gasesti ceva subtire si elegant,forme butucanoase si grele.
Exact cum facea Nokia. Incepe Nokia cu ceva telefoane frumoase, slim, camere bune. Apoi hardware butucanos.
Si tind sa cred ca ar putea sa faca Note 24 ultra mai slim, mai mic doar ca este ca la Iphone, sa te lase sa astepti urmatorul model.

Vizualizare mesajYOUR_GOD, pe 17 martie 2024 - 11:57, a scris:

Sunt intru totul de acord!
Oricât de trișori au fost chinezii de la Huawei, au scos camera aceea periscopica ce făcea minuni.
Ideea este ca se pun senzori foarte mari pe telefoane, care depășesc dimensiunea dispozitivului propriu-zis. Vad ca producătorii omit să măsoare si "cocoașa" camerei atunci când fac reclama dimensiunii telefoanelor. Mai mult, cel mai interesant trend stupid, pe landa renunțare ala jack si diferiți senzori din avariție, a fost introducerea camerei frontale sub ecran, dar omițând-o la suprafața ecranului in specificații.
Legat de Nokia, am rămas cu un gust amar. Ultimul telefon de la ei, a venit stricat de nou. Acela, plus încă doua E72. Arata ca o bijuterie, avea o tastatură care inc anu a fost egalata de nimic, totuși si peste toate, Nokia erau extrem de zgârciți la hardware.
Telefoane fun, nu se mai fac, întrucât aspectul se pune pe ecran si cam atât. Nu mai ai ce sa descoperi, nu mai deschizi cutia cu inima la gat, pentru ca totul este plat. Din păcate, pana la altfel de ecrane, acesta va fi viitorul. De acum, doar surprize neplăcute in cutii. De aceea, N10+ al meu a avut 3 ani in februarie sau ianuarie si va rămâne in uz, pana când ori cedează acumulatorul, ori ii sparg ecranul, deși sunt foarte grijuliu cu telefoanele. Fiind făcute din sticla integral (încă o găselniță sa scape de garanții), si trebuie sa fim atenți...3310...ce vremuri…l-am scapăt alergând, am călcat pe el, am alunecat si mi-am făcut entorsa. I-am schimbat carcasa si era iar nou.
Marketing! Cum FOLD 3 este Fold 4 este Fold 5. Acelasi telefon cu forma aia incomoda, cand este telefonul inchis nu poti naviga pe internet ca este ecranul prea mic.

Au scos cei de la Huawei/Honor: https://www.gsmarena...ic_v2-12383.php
Poti sa-l folosesti inchis, nu are dunga.
Dadeai 4000 mii de lei pe telefonul asta? Dadeai, ia de te uita cat costa in Romania...

Cred ca la Nokia a venit sfarsitul de pe la telefoanele alea cu touch, ca am avut si eu 2, Nokia 5530, cred ca zic bine si Nokia N97 mini.
Am vrut sa cumpar E72, era o bijuterie de telefon. Ca si E52.

Chiar intelegeai ce inseamna constructie premium.

Problema este pretul. S22/S23/S24 ultra, acelasi telefon, mici upgrade. Cumperi S22 ultra cu 2000 si ceva de lei de pe OLX. Problema nu este ca S22 ultra nu are ceva specs S24 ultra, problema este marimea.

Inafara de V2 de la Honor nu am vazut vreun telefon decent. Si V2 de la honor costa in europa de zici ca vrei sa cumperi masina SH de pe olx.
Si problema este ca peste 1-2-3 ani o sa doresti sa-l vinzi, sa nu fie genul ala de investite/aventura in care platesti 10 mii de lei pe un telefon si apoi tragi apa la WC.
Si ce vreau sa zic? Am avut si telefoane de la Xiaomi, Poco, se vand la preturi destul de mici ca nu doresc prea multi sa cumpere.

Si sa platesti 10 mii de lei ca apoi sa te uiti cum nu se vinde, sa doresti sa vrei sa cumperi alt telefon si sa nu poti sa-l vinzi pe cel actual...

Imi aduc aminte ca am cumparat Huawei P8 lite, asta ca era oferta foarte buna, ma feream de Huawei, cat de premium era, ma miram cat tine bateria, cat de mic era in comparatie cu alte telefoane, camera decenta, buna, ecranul bun.
Varianta lite...

Momentan majoritatea producatorilor folosesc camere de la Samsung, rezultatele? Nu sunt asa de grozave.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 17 martie 2024 - 12:18, a scris:

Eu sunt un utilizator mai special, in sensul ca folosesc cam aceleași aplicații, de când sunt pe Android. CU N10, nu am avut nicio problema, dar la un an așa sau mai devreme, îl resetez. Note 4 dădea astfel de mesaje. Aplicația nu știu care nu răspunde. Ma înnebunea. Dar nu era vina telefonului, ci a softurilor, încă nematurizate. Android nu este tocmai un SO model oricum.

#22
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 17 martie 2024 - 16:53, a scris:

Cand vad cati sunt cu nasul in ele-n metrou,

La volan ca la volan, dar in metrou, care e problema?

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Daca ar rezolva Iphone faza cu split screen cumparam Iphone si eram happy.

Imi place camera si sunetul de pe Iphone.

Sau poate o aparea vreun chinez cu un fold ieftin.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajTrafalgarLaw, pe 17 martie 2024 - 10:33, a scris:

Un Samsung Note 10+ si un S24 Ultra arata aproape identic, desi Note-ul a fost lansat cu patru ani și jumătate înaintea lui S24.

Huawei a dispărut din piață (cel puțin deocamdată) din cauza sancțiunilor, Xiaomi nu reușește sa vânda telefoane scumpe și se bazează pe seria Redmi Note, iar Nokia și LG au dispărut din piață. Sony de-abia mai rezista.
Arata aproape identic (90% din telefoane arata aproape identic), dar performeaza mult diferit ... diferenta pe partea de procesor/camere e semnificativa, senzorul principal de pe S24 e de aproape 4 ori mai mare.

Huawei nu a disparut nicaieri, am facut upgrade de la Huawei-ul vechi la cel nou in ultimul an ... si momentan pe Emag Huawei-ul asta al meu are mai multe review-uri decat Galaxy S24 (sigur, a fost lansat cu 9 luni mai devreme, dar totusi S24 ar trebui sa fie cel mai popular flagship Samsung ... )

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajYOUR_GOD, pe 17 martie 2024 - 19:50, a scris:

... Android nu este tocmai un SO model oricum.
Fii serios, nu ai ales telefonul/marca potrivit/-ă!

Eu nu am nici cea mai mică problemă.

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 17 martie 2024 - 17:18, a scris:

Momentan majoritatea producatorilor folosesc camere de la Samsung, rezultatele? Nu sunt asa de grozave.
Majoritatea folosesc senzori Sony de fapt. Samsung e undeva in spate pe locul 2. Producatorii chinezi cam trec masiv la OmniVision.

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajTrafalgarLaw, pe 17 martie 2024 - 10:33, a scris:

...Un Samsung Note 10+ si un S24 Ultra arata aproape identic, desi Note-ul a fost lansat cu patru ani și jumătate înaintea lui S24. Și Apple mai mult se adaptează, avand în mare același design ...
Mai corecta comparatie era intre S22 Ultra si S24 Ultra, acestea (inclusiv S23-ul) fiind aproape identice ca marime, grosime, amplasamentul camerelor, etc. Cam cum e diferenta intre iPhone 12 Pro Max si 13 Pro Max, unde doar camerele sunt un pic mai mari si notchul e mai mic pe seria 13.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că s-au umplut buzunarele mapamondului cu telefoane..., și d-aia a scăzut cererea...
între 30 și... 100 de ani utilizezi telefonul pt:
-convorbiri
-email / citire ziare
-ascultat muzică, pe drum
-cam 2 poze pe săptămână
-creare de pdf din poze sau word
-scanat 1...3 documente pe lună :P
-accesare promoții din mall-uri, eventual comandare de mâncare sau bolt/uber/taxi

pt asta nu-ți trebe cine știe ce resurse, așa că un smartphone la 3 ani e suficient
iar juma' dintre noi îl primesc de la servici, care servici - oricum nu ți-l reînnoiește prea devreme :P

nu am trecut acolo jocuri sau filme, deoarece consider că trebe să fii idiot să faci asta pe un ecran de 6 cm
(ca mai apoi să se umple forumul de topice despre spondiloze și alte alea :( )

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic ca nici vorba sa primeasca jumate dintre noi telefoanele de la serviciu ... alea sunt mai degraba exceptii, pentru cei care au de comunicat excesiv la birou, eu nu stiu asa de multi oameni care sa primeasca telefoane de serviciu (si care primesc au de multe ori doua telefoane).

Jocurile se pot juca ok pe ecran, nu are 6 cm, ci 6-7", aia e vreo 15-18 cm (nu ma joc deloc des, dar ieri chiar am jucat o tura de Minecraft cu fiica-mea). Consola mea Nintendo Switch OLED are tot 7", doar ca are avantajul de a avea joystickurile separate, pe lateralele ecranului. La fel youtube, nu ma uit prea des, dar ma uit mai des de pe telefon decat de pe TV. Da, pentru Netflix, HBO, etc folosesc TV-ul.

Da, majoritatea oamenilor nu au nevoie sa-si schimbe telefonul des pentru ca functiile de baza pot fi accesate si de pe telefoane medii de acum 3 ani. Esti motivat sa-l schimbi cand ai nevoie de chestii mai de nisa, camere mai avansate, procesoare cat mai rapide, viteza mare de incarcare a acumulatorului.

Edited by utopium, 18 March 2024 - 13:01.


#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Clar ca tehnologia a ajuns la apogeu, nu sunt diferente mari intre un telefon nou lansat si unul de anul trecut.
Eu am un telefon de 4 ani, functioneaza ca la inceput, bateria inca ma tine vreo 2 zile, nici nu am de gand sa-l schimb daca nu se strica. Cata vreme primesc update-uri la aplicatii si functioneaza partea de hardware, o sa-l folosesc, imi satisface nevoile.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
In general nu sunt diferente mari intre telefoane aparute la un an diferenta. Asta nu inseamna ca tehnologia a ajuns la apogeu. Mie mi se pare ca evolueaza intr-un ritm sustinut in continuare.

#32
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Spune-ne e a aparut asa deosebit anul asta (sau anul trecut) fata de anul precedent. Cu referire la telefoane normale, cu pret mediu, pentru utilizatorii medii, caci astia sunt grosul vanzarilor. Si ma refer la functionalitati, nu ca 8 gb rami in loc de 6 sau cu 5 megapixeli in plus fata de anul trecut.

Edited by bai3tzash, 18 March 2024 - 13:29.


#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu spun ce ma intereseaza pe mine si a aparut - nu neaparat la modele mid-range:
- camere tele cu focale diverse, senzori mai mari, diafragme mari - care permit o calitate buna si la tele - de exemplu Oppo Find X7 Ultra are doua camere tele fata de al meu de anul trecut care are doar una, iar senzorul la camera tele cu focala mai apropiata de a mea e notabil mai mare ceea ce teoretic poate insemna calitate mai buna a imaginii
- camere principale cu diafragma reglabila (nu e neaparat o noutate, dar erau rare telefoanele astea pana anul trecut)
- viteze de incarcare foarte bune (e suficient sa pui 10 minute la incarcat telefonul si sa pleci si jumate de zi)

#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Tu vorbesti de altceva. De tehnologia senzorilor optici. Noi vorbim de tehnologia telefoanelor, adica ce aduc nou pentru utilizator, prin functionalitate, utilitate.
Pasi mari au fost cand au aparut prima data telefoane cu camere foto. Prima data cand s-au putut instala aplicatii. Prima data cand s-a putut asculta radio la telefon. Prima data cand au pus un sistem de operare cu mai multe functionalitati. Prima data cand au introdus ecranul cu touchscreen. Astea inseamna tehnologii prin care spui ca telefoanele evolueaza, deci nu mai sunt plictisitoare.
Ca telefoanele de anul asta tot fotografii stiu sa faca, tot Android si iOS pe ele, tot touchscreen au, tot poti vorbi la ele. De aici si ideea topicului, ca au devenit plictisitoare.

#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 18 martie 2024 - 13:56, a scris:

Tu vorbesti de altceva. De tehnologia senzorilor optici. Noi vorbim de tehnologia telefoanelor, adica ce aduc nou pentru utilizator, prin functionalitate, utilitate.
Pai mie asta mi-au adus printre altele, m-au facut sa nu mai port camera foto dedicata cu mine, inclusiv in concedii. Ceea ce inainte era de neconceput. Pe mine m-a interesat mai mult evolutia pe partea foto decat cea pe partea procesoarelor sau touchscreen-urilor.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcrisstonne, on 18 martie 2024 - 05:13, said:

Daca te interesează culorile si taie fructe, da, este cool si tot ce vrei. Dar daca pui managementul resurselor si iți amintești ca Nokia ducea un SO complet cu 20% din resursele hardware cu care si-a început Android călătoria, ca acum un flagship are performante de PC, dar nu rulează decât glume de aplicații.
Si am avut o perioada când cumpăram cele mai bune telefoane si ma si jucam cu ROM-uri si alte alea. S-ar putea spune ca am ceva cunoștințe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate