Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Telefoanele au devenit plictisitoare, și asta se vede în statistici

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Vânzările de smartphone-uri au cunoscut anul trecut cele mai slabe vânzări din ultimul deceniu, iar oamenii își păstrează din ce în ce mai mult timp actualele dispozitive.

Un Samsung Note 10+ si un S24 Ultra arata aproape identic, desi Note-ul a fost lansat cu patru ani și jumătate înaintea lui S24. Și Apple mai mult se adaptează, avand în mare același design de câțiva ani încoace, înlocuind notch-ul între timp și cam atât.

Huawei a dispărut din piață (cel puțin deocamdată) din cauza sancțiunilor, Xiaomi nu reușește sa vânda telefoane scumpe și se bazează pe seria Redmi Note, iar Nokia și LG au dispărut din piață. Sony de-abia mai rezista.

Nothing și Google încearcă sa propună un software mai ușor și sa "construiască o lume unde tehnologia e din nou fun" - cum spune departamentul de marketing al Nothing - dar pana acum lumea nu prea a pus botul. Pe mine, personal, faptul ca 2a s-a vândut în peste 100.000 de bucăți într-o zi nu ma impresionează absolut deloc, avand în vedere ca, în ciuda scăderii pieței, tot se vând 1 miliard de telefoane pe an.

La fel și telefoanele pliabile, cu greu strâng puțin peste 1% din vânzări, desi presa tech bubuia ca ele reprezinta viitorul.

Deci, in teorie, desi se mai găsesc telefoane mai "fun" precum in anii 2000, lumea nu le cumpara. Am ajuns în punctul în care telefonul este precum frigiderul sau aspiratorul, mai mult un instrument decât o jucărie. Nu cred ca oamenii vor fi nostalgici după S24 Ultra cum au fost dupa telefoanele legendare și ieftine ale anilor 2000.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Inteleg ce vrei sa zici doar ca te corectez cu ceva.

Samsung Note 10 plus este un telefon subtire, frumos, in comparatie cu S24 ultra.
Si te uiti la baterie, rezista bateria.

In rest ai dreptate, au devenit plictisitoare.

Discutam de telefoane testate, nu discutam de prototipuri la telefoane chinezesti mai putin cunoscute.

Vrei telefon FUN? Fold 5, doar ca nu este rezistent. Am cumparat fold si eram atent sa nu se sparga ecranul interior, sa nu intre praf la balama etc...

Si au devenit si scumpe, de ce sa nu zicem, financiar nu este o idee buna sa arunci cu 1000 si ceva de euro pe acelasi telefon. S22/S23/S24 ultra. Iphone 12 pro max, 13  pro max, 14 pro max, 15 pro max.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru ca tehnologia smartfonurilor, ca orice tehnologie, a ajuns la apogeu si nu prea mai poate evolua. Ce sa mai faca un smartphone, sa te teleporteze? Mai e foarte mult pana acolo, probabil niciodata.
Si asa oamenii folosesc real nici 1% din ce poate un smartphone.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar acum 4 zile am luat un telefon Motorola G72 si nu vad sa existe diferente notabile cu modelele mai scumpe. Putin mai lent la deblocare, pozele ies destul de bine cu Gcam, sunetul e puternic, ecran poled de 120Hz, 8 GB ram si 415000 in Antutu. Pentru o persoana in varsta sau un copil este exact ce are nevoie. Telefoanele nu sunt plictisitoare, sunt doar suficiente la utilizare de zi cu zi. Multi folosesc un Iphone 5-7 ani si nu simt nevoia sa-l schimbe.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Ce vibe de djl are subiectul asta. Nostalgie dupa telefoane fun... care nu faceau nici un sfert din ce fac cele actuale.
Ma bucur ca lumea a intelees ca un telefon inseamna utilitate si este o risipa de bani si materiale sa il inlocuiesti anual.

Influencerii seriosi de pe tech nu au spus ca telefoanele fold sunt viitorul, pentru ca tehnologia nu a ajuns acolo si sunt limitari serioase. Este doar o editie fun din partea unor giganti.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Am ajuns în punctul în care telefonul este precum frigiderul sau aspiratorul, mai mult un instrument decât o jucărie
Abia acum am ajuns la normalitate.
Telefonul este un instrument.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu sunt unul dintre cei vindecați de mania ultimului telefon. Si culmea, am N10+, iar înainte, N8, pe care l-am schimbat pentru ca se sparsese.
Îmi amintesc ca având 8, m-am dus sa iau 9. Eram pe la Ploiești, pentru ca încă nu apăruse la noi. L-am pus pe al meu lângă celalalt, 8 lângă 9 si vânzătorul era sa le confunde.
Dpdv hardware, Samsung a făcut down grade cu fiecare nou model. Note 4 avea si jack si card si senzor infraroșu si senzor pentru O2, 8 nu mai avea senzor ir, dar mai avea senzor pentru O2 si pași, celălalt jack si acum vin fără card si fără încărcătoare… Asta in condițiile in care preturile au tot crescut. Pai, cum sa motivezi omul sa-si ia modelul următor când plătești 30% si ai in pachet 30% in minus. Piața telefoanelor mobile a cunoscut o ascensiune fulminanta si previzibila. Asta a dus la creșterea preturilor si scăderea calitate sub influenta cererii imense. Oamenii s-au obișnuit deja cu telefonul, vad ca intre flagship si mid-range diferența este mai mult de bani si uite așa, pe fondul preturilor umflate, mărci chinezești intra încet-încet pe piața europeana, pentru ca la un moment data, totul sa se regleze, in favoarea cumpărătorilor.
Despre Huawei nu am de spus decât ca nu a pierdut firesc, ci a fost anihilata de americani care încă o dată, arata ca pot si China, ca nu poate.










#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View PostSef-chenko, on 17 martie 2024 - 11:29, said:

Ce vibe de djl are subiectul asta. Nostalgie dupa telefoane fun... care nu faceau nici un sfert din ce fac cele actuale.
Ma bucur ca lumea a intelees ca un telefon inseamna utilitate si este o risipa de bani si materiale sa il inlocuiesti anual.

Influencerii seriosi de pe tech nu au spus ca telefoanele fold sunt viitorul, pentru ca tehnologia nu a ajuns acolo si sunt limitari serioase. Este doar o editie fun din partea unor giganti.
Are dreptate intr-un fel.
Ma gandesc si eu cat de FUN erau telefoanele Motorola, Sony Ericson, sa zic de Nokia? Cele de se invartea ecranul? Telefoane FUN, telefoane cu camera de nu fac poze Xiaomi, Motorola si Oppo.
Am avut Nokia cu lentile carl zeiss.

View PostYOUR_GOD, on 17 martie 2024 - 11:39, said:

Chiar am avut N8, 2 telefoane N8, ca mi-a placut cum facea primul poze. Am dat citat la mesaj si nu stiam ca vorbesti despre N8, lentile carl zeiss.

N10 plus este ultimul telefon FUN de la Samsung, inainte sa copieze modelul Nokia. Nokia scoate telefoane BUNE doar ca butucanose pentru vremurile alea, ca am avut N cu clapeta, N78, N82, erau telefoane bune dar butucanoase,

Ia de iti imagineaza un Nokia 10 plus scos in 2024? Majoritatea am cumpara, telefon slim.

S10plus/Note 10 plus, astea au fost ultimele telefoane FUN si rezistente. Ca asa va recomand sa incercati FOLD.

View PostLeo2006, on 17 martie 2024 - 11:02, said:

Chiar acum 4 zile am luat un telefon Motorola G72 si nu vad sa existe diferente notabile cu modelele mai scumpe. Putin mai lent la deblocare, pozele ies destul de bine cu Gcam, sunetul e puternic, ecran poled de 120Hz, 8 GB ram si 415000 in Antutu. Pentru o persoana in varsta sau un copil este exact ce are nevoie. Telefoanele nu sunt plictisitoare, sunt doar suficiente la utilizare de zi cu zi. Multi folosesc un Iphone 5-7 ani si nu simt nevoia sa-l schimbe.
Singurul lucru pe care nu-l gasesti pe telefoanele de buget este camera. Daca esti obisnuit cu o camera de pe Iphone sau Samsung.

View PostTipiric, on 17 martie 2024 - 10:59, said:

Pentru ca tehnologia smartfonurilor, ca orice tehnologie, a ajuns la apogeu si nu prea mai poate evolua. Ce sa mai faca un smartphone, sa te teleporteze? Mai e foarte mult pana acolo, probabil niciodata.
Si asa oamenii folosesc real nici 1% din ce poate un smartphone.
Cred ca pretul este problema si forma.

Edited by MindArchitect, 17 March 2024 - 11:48.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt intru totul de acord!
Oricât de trișori au fost chinezii de la Huawei, au scos camera aceea periscopica ce făcea minuni.
Ideea este ca se pun senzori foarte mari pe telefoane, care depășesc dimensiunea dispozitivului propriu-zis. Vad ca producătorii omit să măsoare si "cocoașa" camerei atunci când fac reclama dimensiunii telefoanelor. Mai mult, cel mai interesant trend stupid, pe landa renunțare ala jack si diferiți senzori din avariție, a fost introducerea camerei frontale sub ecran, dar omițând-o la suprafața ecranului in specificații.
Legat de Nokia, am rămas cu un gust amar. Ultimul telefon de la ei, a venit stricat de nou. Acela, plus încă doua E72. Arata ca o bijuterie, avea o tastatură care inc anu a fost egalata de nimic, totuși si peste toate, Nokia erau extrem de zgârciți la hardware.
Telefoane fun, nu se mai fac, întrucât aspectul se pune pe ecran si cam atât. Nu mai ai ce sa descoperi, nu mai deschizi cutia cu inima la gat, pentru ca totul este plat. Din păcate, pana la altfel de ecrane, acesta va fi viitorul. De acum, doar surprize neplăcute in cutii. De aceea, N10+ al meu a avut 3 ani in februarie sau ianuarie si va rămâne in uz, pana când ori cedează acumulatorul, ori ii sparg ecranul, deși sunt foarte grijuliu cu telefoanele. Fiind făcute din sticla integral (încă o găselniță sa scape de garanții), si trebuie sa fim atenți...3310...ce vremuri…l-am scapăt alergând, am călcat pe el, am alunecat si mi-am făcut entorsa. I-am schimbat carcasa si era iar nou.

#10
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Aia e, raman cu Șaomi Mi A1, inca tine bateria o saptamana desi il am de 6 ani. L-am scapat de vreo 5 ori pe beton de la 1 metru si n-are nicio zgarietura. Ultima cazatura acum cateva saptamani de pe masina de spalat direct pe gresie. N-are husa, n-are folie. Nu cred ca vreun telefon de 8000 lei rezista la o cazatura de la 1 metru. Va las pe voi sa sustineti in continuare aceasta industrie cu telefoane care se indoaie doar tinandu-le in buzunar.

#11
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostYOUR_GOD, on 17 martie 2024 - 11:57, said:

um, doar surprize neplăcute in cutii. De aceea, N10+ al meu a avut 3 ani in februarie sau ianuarie si va rămâne in uz,

N-ai avut probleme cu softul? La mine dupa fiecare update a inceput sa mearga din ce in ce mai greu, lag-uri, "applic ationm is not responding" etc...
In plus, din ce am mai experimentat si in trecut cu "chinezarii", supa 2-3 ani si touch-ul parca devin din ce in ce mai putin "responsive", sau poate e doar softul care se "agata"...
Si camera la fel, deschid aplicatia de camera sa fac o poza, dureaza 3-4 secunde cu ecran negru.

View PostFeDaYin, on 17 martie 2024 - 12:06, said:

L-am scapat de vreo 5 ori pe beton de la 1 metru si n-are nicio zgarietura.
Da, chinezestile daca au husa  din plastic buna care inconjoara bine toate muchiile, rezista mult la scapari si de la mai mult de 1 metru, pe cand Samsung sunt foarte sensibile, l-am scapat odata si praf ecranul...

Edited by danigoleman, 17 March 2024 - 12:19.


#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
La cat de mici sunt upgrade-urile de la an la an, dpdv economic nu merita sa iti schimbi telefonul decat in momentul in care:
- costul inlocuirii bateriei este mai mare decat valoarea actuala a telefonului
- aplicatiile nu mai pot fi instalate, deoarece nu mai suporta versiunea sistemului de operare.

#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
La CES au fost prezentate 2 telefoane fără aplicații instalate, doar cu AI .
Legat de telefoanele chinezești, la noi nu prea ajung. Sigur ați auzit de IQOO, care ocupă locul 2 in AnTuTu in februarie, după Red Magic!

#14
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Am avut un samsung s8 care l-am tinut mai bine de 4 ani,si mai merge doar ca a vazut o cazatura serioasa,pai dupa mine are un design excelent,nu am vazut la actualele modele asa frumos lucrat,subtire,ecran pe lateral,usor si dimensiune perfecta.Am luat acum vreo 2 ani un s21 fe e ok,telefonul dar nimic spectaculos,sa nu mai zic de telefonul lui sotia un A34 care pe langa ecran mare e si gros si greu de e bun pe post de autoaparare.Daca te uiti cel putin la samsung la gama midle range nu o sa gasesti ceva subtire si elegant,forme butucanoase si grele.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
telefonul a fost întotdeauna folosit la a conversa cu cineva.dar cei care aveau de arătat telefonul că altceva nu aveau ce arăta  au apărut încă de la început.telefonul încă a rămas de arătat dar au apărut și mașinile între timp.încet era lor apune precum pampasul de iri cu rolsul și gagicile lui prostoloace

tot ciumetul poate să-și ia orice telefon cu rate din magazin și asta i-a ofuscat

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
,,... mai mult un instrument decât o jucărie. "

Adică exact ce trebuie să fie.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTipiric, on 17 martie 2024 - 10:59, said:

Pentru ca tehnologia smartfonurilor, ca orice tehnologie, a ajuns la apogeu si nu prea mai poate evolua.
E si asta, dar cel mai important e ca a ajuns deja sa depaseasca nevoile noastre.
Adica, ai aplicatiile alea care merg bine pe orice divais, evident ca nu ai de ce sa iei ceva mai performant(si implicit mult mai scump)
Mai sunt gamerii, care oricum vor dori ceva de top tot timpul. Si cred ca si la fotografii, ca toata lumea a devenit fotograf acum.

La fel si cu internetul. Ca-i 3.5G, ca-i 4G sau 5G, cam tot aia e cat timp tu nu ai trafic, nu te uiti la netflix sau nici macar youtube pe smartfon.

Daca ar fi mers prost ceva, sigur ai fi vrut ceva mai bun sa satisfaca necesitatea. Ar asa, doar de fala sau pentru imbunatatiri marginale.. well nu prea. Tine marketingul musai sa mai promoveze niste tehnologii, dar pana la urma omul nu da bani pe imbunatatiri marginale. Sau dau din ce in ce mai putini.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTrafalgarLaw, on 17 martie 2024 - 10:33, said:

Vânzările de smartphone-uri au cunoscut anul trecut cele mai slabe vânzări din ultimul deceniu, iar oamenii își păstrează din ce în ce mai mult timp actualele dispozitive.
Criză, inflație, prețuri crescute la orice. Oamenii își reevaluează prioritățile.

View PostTrafalgarLaw, on 17 martie 2024 - 10:33, said:

Un Samsung Note 10+ si un S24 Ultra arata aproape identic, desi Note-ul a fost lansat cu patru ani și jumătate înaintea lui S24.
Și cum ai vrea să fie diferite? Telefoanele deștepte au formă de paraleliped. Așa au fost de la bun început, așa vor rămîne cît timp vor avea ecran touch.

View PostTrafalgarLaw, on 17 martie 2024 - 10:33, said:

Deci, in teorie, desi se mai găsesc telefoane mai "fun" precum in anii 2000, lumea nu le cumpara.
Pentru că nu au bani.

View PostTrafalgarLaw, on 17 martie 2024 - 10:33, said:

Am ajuns în punctul în care telefonul este precum frigiderul sau aspiratorul, mai mult un instrument decât o jucărie.
Zici că lumea s-a deșteptat atît de mult? Bine ar fi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate