Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Un deputat propune eutanasierea pisicilor fără stăpân

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslai, on 14 martie 2024 - 07:48, said:

se numeste ca am facut ceva ilegal?
Probabil ca da. Iar necunoasterea legii nu elimina vina :)

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrichi_e, on 14 martie 2024 - 09:52, said:

Trebuie aplicata si la pisici! Sobolanii se inmultesc doar in xone cu mancare/ resturi destule..Cam greu de eradicat..
Edit: pisica nu e dusmanul natural al sobolanului, daca te gandeai la asta...

A dat cineva mai sus un exemplu - Belgia/Olanda nu sunt pisici pe strazi. Eu am vazut sobolani.
La Turci ( adaug eu si la greci ) e plin de pisici. N-am vazut niciun sobolan.

La bloc acum vreo 20 de ani misunau sobolanii - atat de multi ca se lasase asfaltul din cauza tunelurilor lor. A murit un vecin care avea 20 de pisici in apartament - alea au ajuns in curtea blocului.
Dupa 6 luni nu mai era nici picior de sobolan. Am asistat la batalii serioase intre pisici si sobolani. In final au invins pisicile.

La firma - acum vreun an se umpluse de sobolani - vedeam prin curte pe spatiul verde potecti facute de ei - ii vedeam zilnic cum treceau pe-acolo.
S-a pripasit o pisica. Nu stiu de unde a venit - era gestanta si a facut 4 pui intr-o cutie de lemn pe langa firma. De vreo 6 luni au disparut sobolanii ( si serpii - suntem in camp ) Intre timp le-am catsrat si le dam mancare. Dar le vedem cum vaneaza orice misca prin curte - daca vine ceva de pe camp sau din vecini.

Pe vremuri de ce oare fiecare avea in curte un caine si o pisica ?

#39
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Omule, lasa-ma cu asertiunile astea cu sobolanii. Pisicile alea omoara orice, fara mila. Hai sa-ti arat ce fac alte tari, ca sa nu mai fim asa de umani si dragastosi.

https://www.nytimes....ht in the wild.

Pisicile nu au scapat inca de sub control, in oras in zonele dens populate nu au sanse mari, dar pot deveni o problema de sanatate publica.

Edited by kopac, 14 March 2024 - 10:10.


#40
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
o poza face cat 1000 de cuvinte...

Attached Files


Edited by Mondeo, 14 March 2024 - 10:09.


#41
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
kopac, spune tarile alea, la plural, ca vad doar o tara. Nu zic ca nu-s probleme, dar cand declari ca e problema in multe tari, ar fi bine sa dai exemple. Convinge-ne ca e ditamai problema.
Ca asa zic si eu ca un barbat loveste o femeie si trag concluzia ca toti barbatii bat femeile.

#42
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Ati plecat dupa fenta? Cred ca politicienii au oameni dedicati care sa gaseasca subiecte de astea cu potential de polarizat populatia, pt ca perdeaua de fum ridicata sa acopere alte magarii ...

#43
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

View Postdanyel61, on 14 martie 2024 - 08:02, said:

Propun eutanasierea deputatilor, senatorilor si restul de paraziti ce au dus de rapa tara asta.
Posted Image

#44
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View PostMondeo, on 14 martie 2024 - 10:09, said:

o poza face cat 1000 de cuvinte...

Clar trebuie eutanasiat.

#45
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postslai, on 14 martie 2024 - 07:48, said:

Cum adica trebuie lege ca sa poti adopta pisici?
- dosar cu sina
- aviz psihologic
- cerere in trei exemplare cu stampila de la primarie
- dovada de la ANAF ca nu aveti datori la stat
- declaratie pe propie raspundere la DIICOT si BCCO ca nu desfășurați activitati ilegale (la cat de scump e un kil de bobițe pt mâțe...)
- aviz ISU, misu si cu pisu
- proba practica (orala si scris) ca poti spune pis, pis, pis in cel putin trei limbi de circulatie internationala...
Posted Image

#46
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu asta e soluția, soluția e sterilizarea. Domnul deputat ar trebui să scrie un proiect de lege care să subvenționeze sterilizarea (care este și acum obligatorie). Plus, controale la toate babele care au 40 de pisici într-o garsonieră, amendate și luate animalele de acolo. Că și acolo se înmulțesc necontrolat, iar dacă moare baba, ajung pe stradă.

#47
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
https://theconversat...about-it-206812

cam asta e adevarul...sa cresti caini/pisici este un atac grav asupra ecosistemului.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteiffel, on 14 martie 2024 - 10:03, said:

le-am catsrat si le dam mancare. Dar le vedem cum vaneaza orice misca prin curte - daca vine ceva de pe camp sau din vecini.

Pe vremuri de ce oare fiecare avea in curte un caine si o pisica ?

Foarte corect, organizat.

#49
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postiladi, on 14 martie 2024 - 07:24, said:


Edit. Am citit articolul: stimatul deputat este un idiot care ma intreb cum a ajuns in parlament.

Ai răspunsul in întrebare! :D

#50
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View Posteiffel, on 14 martie 2024 - 10:03, said:

La firma - acum vreun an se umpluse de sobolani - vedeam prin curte pe spatiul verde potecti facute de ei - ii vedeam zilnic cum treceau pe-acolo.
S-a pripasit o pisica.
Si la noi la scarbici, aveam sobolani prin toate halele cand am venit. Pus capcane,otrava, nimic, prindeam 7-8 zilnic dar nu dispareau. De vreo 3 ani s-a pripasit o flocoasa, a avut cariva pui, dar acum nu mai e picior de rozator in libertate. Aveam paletii găuriri, cutii distruse, intrau pana si in birouri, dar cred ca flocoasele și-au facut treaba. Mai am un coleg care nu prea iubeste matzele dar nu mai comenteaza dupa ce am scapat de sobolani, soareci si alte rozatoare.

Dar vine un oligofren care a frecat menta toata viata cu idei crete. Unii au mintea odihnita si nu mai gasesc subiecte de legi.

Edited by N3mesis, 14 March 2024 - 10:33.


#51
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Văzut pisici în libertate la Stanbul.
Ziua se plimbau, socializau, noaptea se retrăgeau pe moșia lor.
Toata lumea mulțumită, erau drăgălașe.
Posted Image

#52
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Nu e de mirare că șobolanilor din REPER le e frică de pisici.
Ori asta, ori caută noi metode de a face bani pentru partid.
Imbecili.

#53
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
In prima postare trebuia scris si din ce partid (REPER) face parte deputatul dar am vazut in stire.

Se pare ca astia de la REPER dau cu mucii in balta inainte de alegeri.

Sa se ia de mana cu NASUI de la USR, dor astia doi debiteaza tampenii si incearca sa aiba activitate parlamentara...

#54
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postioni68939, on 14 martie 2024 - 08:01, said:


Acum 6-7 ani am gasit in zapada un pui mic de tot de pisoi.
L-am luat si l-am adoptat.

Adoptatul presupune un pic mai mult decat sa iei un animal si sa il tii in preajma ta.
- inregistrare-cipare
- tratament-vaccinuri
- castrare

Ca daca ai luat un motan si il lasi liber sa se impuieze si sa rezulte alte animale pe strada - e pur si simplu mizerabil ce ai facut. La fel daca ai "adoptat" o pisica si o lasi sa fete pe principiul "vad eu ce fac cu puii, sunt atatia iubitori de animale in jurul meu, o sa ii dau eu".

Civilizatie inseamna altceva decat a da banii cersetorilor sau a hrani pisici dintr-o ipocrita empatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate