Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Un deputat propune eutanasierea pisicilor fără stăpân

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postiladi, on 14 martie 2024 - 07:24, said:

Ce dreaq ai putea avea cu pisicile?

Cica nu poate dormi noaptea cand le aude pasii cum tropaie pe sub geamul lui, pe trotuar. :D

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
mai bine ar băga legea prin care marii iubitori de câini dacă nu-și ridică rahatul de pe stradă al iubitelor lor animale să fie eutanasiați.

s-ar mai rări ,,iubitorii,,

#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Ne place in occident, unde nu sunt caini le strazi.... cum credeti ca au scapat de ei?
Dar in acelasi timp, ar trebui aplicata legea care exista deja, care obliga detinatorii de caini sa-i castreze, daca nu sunt de rasa..
Iar pe spatele maidanezilor, se invart sume imense de bani...
In plus, cainii din adaposturile publice au viata de cosmar, aia nu e viata.. acum vreo 3 ani am vrut sa duc la adapost un caine luat de pe strada, care nu se adapta la viata de familie, a muscat 2 vecini fara nicun motiv si a incercat sa muste si nepotii. Caine adult, traumatizat, care in cateva luni de stat cu noi nu accepta sa fie atins. In fine, la adapost mi-au spus ca au > 4000 de caini si nu mai accepta... 4000 de animale inghesuite unde af fi trebuit sa fie 1500...

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postioni68939, on 14 martie 2024 - 07:16, said:

Vreau sa cer scuze s-a strecurat o eroare nu este vorba de 1 depudat ci de 6 deputatii care sustin aceasta propunere.
Ai dracu sobolani... Au ajuns si in parlament.

View Postrichi_e, on 14 martie 2024 - 08:40, said:

Ne place in occident, unde nu sunt caini le strazi.... cum credeti ca au scapat de ei?
Dar in schimb gasesti ori pisici ori sobolani.
Oare ce e de preferat ?

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Legea ar trebui extinsă și la porumbeii fără stăpân.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrichi_e, on 14 martie 2024 - 08:40, said:

cum credeti ca au scapat de ei?

i-au lăsat să sfâșie de vii copii și femeile prin parcuri după care i-au pupat sub coadă.de atâta pupat au murit săracii câini occidentali

#25
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View Postgeorge_alexandru, on 14 martie 2024 - 09:12, said:

Legea ar trebui extinsă și la porumbeii fără stăpân.

Si la broastele fara adapost.

Veveritele fara casa.

Randunicile fara domiciliu stabil.

Edited by stevetlangat, 14 March 2024 - 09:20.


#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Am fost in Belgia/Olanda, nu am vazut absolut nicio pisica pe strada.

Am fost in Turcia, nu mai puteam de ele, plin peste tot. In zona in care stau, miroase doar a urina de motan. Daca asta este civilizatie, va las pe voi sa va ganditi...

Suna sadic, cinic, dar nu se poate altfel. Va plac, luati-le acasa, nu va tine nimeni!

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ar trebui introdusa eutanasiera celor care arunca animale pe strada. Celor care nu-si sterilizeaza animalele si animalele raman gestante. Si le arunca pe strada.
Problema nu e la animale, au dreptul atat de bine sa se procreeze cum avem si noi acest drept. Doar ca saracele ajung sa ne lezeze civilizatia noastra scumpa.
Clar nu e bine sa avem animale fara stapan. Dar cred ca avem obligatia ca daca ne-am inventat notiunea de civilizatie in care animalele nu pot umbla de capul lor, atunci sa le platim tribut prin a avea grija de ele. Problema e la noi, nu la ele.
E cam la fel ca cu pensionarii: nu mai aduc nimic bun societatii, la ce dracu' sa-i mai tinem si sa le platim pensii? Sa-i eutanasiem!

Edited by bai3tzash, 14 March 2024 - 09:34.


#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Postrichi_e, on 14 martie 2024 - 08:40, said:

Ne place in occident, unde nu sunt caini le strazi.... cum credeti ca au scapat de ei?
Dar in acelasi timp, ar trebui aplicata legea care exista deja, care obliga detinatorii de caini sa-i castreze, daca nu sunt de rasa..
Iar pe spatele maidanezilor, se invart sume imense de bani...
In plus, cainii din adaposturile publice au viata de cosmar, aia nu e viata.. acum vreo 3 ani am vrut sa duc la adapost un caine luat de pe strada, care nu se adapta la viata de familie, a muscat 2 vecini fara nicun motiv si a incercat sa muste si nepotii. Caine adult, traumatizat, care in cateva luni de stat cu noi nu accepta sa fie atins. In fine, la adapost mi-au spus ca au > 4000 de caini si nu mai accepta... 4000 de animale inghesuite unde af fi trebuit sa fie 1500...
Pisicile comunitare nu musca oameni in mod normal. Daca ajungi sa fii muscat de o astfel de pisica inseamna ca esti foarte bun alergator si catarator, in mod normal incearca sa pastreze distanta. ;)
In occident pisicile nu sunt eutanasiate. Sunt capturate, sterilizate, vaccinate si li se da drumul inapoi pe strada. Pentru a putea fi identificate de la distanta de lucratorii care se ocupa de asta li se indeparteaza varful urechii.
[ https://resources.bestfriends.org/sites/default/files/styles/large/public/2018-12/SLC-Feral-ear-tip-9285_1.jpg?itok=1Q4mwc2h - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Find sterilizate, nu mai pot face pui.

Eu am trei pisici, una pe care am crescut-o de la 6 luni si doua pe care le-am luat de pe strada, una in iarna asta si una in iarna trecuta. N-am acte de adoptie pe nici una, sunt ilegal? Pe de alta parte, toate trei sunt sterilizate si sunt deparazitate periodic.

Pe langa astea, mai pun bobite pe pervazul casei si alte cateva pisici trec dimineata si seara si se servesc. La zece metri de casa incepe campul, teren agricol necultivat, unde e plin de soareci de camp. In sezonul cald, pisicile mele prind zilnic soareci, probabil maidanezele fac acelasi lucru. Fara ele, eu si vecinii am avea casele invadate de soareci, chiar si asa am avut in pod de cateva ori musafiri. Ce e preferabil sa ai in comunitate, pisici maidaneze sau soareci si sobolani?

#29
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postbai3tzash, on 14 martie 2024 - 09:34, said:

E cam la fel ca cu pensionarii: nu mai aduc nimic bun societatii, la ce dracu' sa-i mai tinem si sa le platim pensii? Sa-i eutanasiem!

Pensionarii ti-au platit tie educatie, sanatatea, multa vreme! Este solidaritate intre generatii, nu mai faceti comparatii d-astea schizofrenice.

#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postioni68939, on 14 martie 2024 - 06:30, said:

Un deputat propune nici mai mult nici mai putin eutanasiera pisicilor maidaneze dupa 30 zile de stat in adapost.
Probabil la presiunea opiniei publice dupa ce absolut toate reactiile au fost negative si dupa ce a primit o gramada de injurii propunerea a fost momentan retrasa.
Totusi acest deputat nu se lasa si promite ca o va repune in actualitate

https://www.hotnews....turi-cainii.htm

Pur si simplu un dobitoc.

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
kopac, vad ca tie nu, ca nu prea stii ce inseamna schizofrenic Posted Image)
Daca nu-ti place cu pensionarii, poate ar trebui eutanasiati copiii abandonati. Sa nu zici ca si astia ne platesc educatia si sanatatea.

Edited by bai3tzash, 14 March 2024 - 09:44.


#32
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Da, este o initiativa buna.
Orice fara stapan, fara cineva care sa raspunda pentru acel animal/bun trebuie sa dispara.
Iar pt soareci exista solutii, nu mai furati corent, ca e scum ...

Ne place 'afara' dar nu cumva sa sufere broasca de mâl, salcia de apa adânca, pescarusi de brodura ...

Edited by dem3ntor, 14 March 2024 - 09:50.


#33
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Nu acum.. curand.. problema voastra, animalele de companie... o tara de iubitori de animale care te mananca de vii...

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

View Posteiffel, on 14 martie 2024 - 09:04, said:


Ai dracu sobolani... Au ajuns si in parlament.


Dar in schimb gasesti ori pisici ori sobolani.
Oare ce e de preferat ?
Trebuie aplicata si la pisici! Sobolanii se inmultesc doar in xone cu mancare/ resturi destule..Cam greu de eradicat..
Edit: pisica nu e dusmanul natural al sobolanului, daca te gandeai la asta...

Edited by richi_e, 14 March 2024 - 09:55.


#35
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
da o lege de eutanasiat parlamentari care adorm in parlament merge ? ca de adoptat nu ii vrea nimeni...

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In urma respingerii initiativei, rezulta ca trebuie inmultite pisicile, noroc ca se ocupa singure.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate