Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Legalitate instalare camere

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Salut! Anul acesta doresc sa instalez un sistem de camere de supraveghere in curte.
Va avea 4 camere, instalarea fiind facuta de mine.
Mentionez ca una dintre camere va bate spre poarta, si se va vedea si strada.
Este legal acest lucru? Deja stiu ca trebuie pus un afis de avertizare.

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Aceeasi intrebare(despre legalitate), la bloc, un vecin si a pus camere catre intrarea in bloc(sta la parter) si la usa apartamentului(camera vede tot, nu doar deasupra usii lui).
Scuze initiatorului, daca poluez!

#3
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Este legal, ai tot dreptul sa-ti supraveghezi/securizezi proprietatea si caile de acces spre proprietatea ta atata timp cat acestea inregistreaza elementele pe care se poate face accesul in/din proprietatea ta ( usa/poarta/gardul/geamul... ) chiar daca in cadru apar si caile publice gen trotuar si vor inregistra traficul pe aceste cai.

Edited by lu_k-309, 13 March 2024 - 12:28.


#4
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Cat timp nu urci pe internet sau faci publice inregistrarile nu ai probleme nici la casa nici la bloc, dpdv GDPR.

Daca inregistrarile vor fi folosite doar in scop personal nu sunt probleme, cu exceptia unei infractiuni cand dai inregistrarile organelor competente (politie) si doar atat.

#5
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
https://legislatie.j...Document/138714

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
In cel mai rau caz, cred ca din aplicatia camerelor poti estompa bucati din zona filmata. Lasi efectiv sa filmeze doar poarta.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajph13xlv, pe 13 martie 2024 - 12:19, a scris:

Aceeasi intrebare(despre legalitate), la bloc, un vecin si a pus camere catre intrarea in bloc(sta la parter) si la usa apartamentului(camera vede tot, nu doar deasupra usii lui).
Scuze initiatorului, daca poluez!

Trebuie acordul vecinilor/asociatiei la bloc.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajph13xlv, pe 13 martie 2024 - 12:19, a scris:

Aceeasi intrebare(despre legalitate), la bloc, un vecin si a pus camere catre intrarea in bloc(sta la parter) si la usa apartamentului(camera vede tot, nu doar deasupra usii lui).
Scuze initiatorului, daca poluez!
La bloc este vorba de spatiu privat comun, nu are voie sa inregistreze/capteze imagini/audio fara acord.

Respectul vieţii private şi al demnităţii persoanei umane - Atingeri aduse vieţii private -
Art. 74. -
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;

Edited by Sef-chenko, 13 March 2024 - 12:42.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View PostSef-chenko, on 13 martie 2024 - 12:39, said:

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
c) La "captarea imaginii" intra si simpla transmisie catre un display, fara record? Cred ca nu. Un pic mai greu sa demonstreze ca ai card inserat in device, fara acces la tine in casa.
e) Deplasarea printr-un spatiu public (strada) ori cu acces permis tuturor locatarilor (scara bloc) - e considerata fapt de "viata privata"? Doar intreb.

#10
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postalseeme, on 13 martie 2024 - 12:27, said:

Cat timp nu urci pe internet sau faci publice inregistrarile nu ai probleme nici la casa nici la bloc, dpdv GDPR.

Caz concret...

Cumparat casa intr-un ansamblu cu mai multe case...
E o zona unde sunt pubele de gunoi... sunt vecini la cateva strazi distanta unde si-au construit case si firma de salubritate nu intra pe acele strazi ca nu sunt amenajate.
Vin persoane ce stau in acele zone si arunca gunoiul la mine in pubela si eu nu mai am loc sa imi pun gunoiul

Daca filmez persoana si numarul de inmatriculare si pun pe grupul de facebook al localitatii si le zic rusinica eu risc sa fiu amendata.

Ce fac in aceasta situatie cand se poate deternima persoana "nesimtita", unde ma plang?

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

View Post__Dan__, on 13 martie 2024 - 13:01, said:

c) La "captarea imaginii" intra si simpla transmisie catre un display, fara record? Cred ca nu. Un pic mai greu sa demonstreze ca ai card inserat in device, fara acces la tine in casa.
e) Deplasarea printr-un spatiu public (strada) ori cu acces permis tuturor locatarilor (scara bloc) - e considerata fapt de "viata privata"? Doar intreb.

Daca se vrea sunt destul de sigur ca se pot lega de faptul ca a modificat spatiul comun fara acord.
Scara blocului fiind spatiu privat, chiar daca e comun, cred ca tine de viata privata.

Art. 36. -
Schimbarea destinaţiei proprietăţii comune este permisă cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalţi coproprietari;
b) numai dacă prin aceasta nu se împiedică folosirea în condiţii normale a condominiului de către toţi proprietarii;
c) în baza acordului în scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) după obţinerea prealabilă a acordurilor, avizelor şi autorizaţiilor necesare prevăzute de legislaţia în vigoare, emise în condiţiile legii de instituţiile/autorităţile abilitate în acest sens.

Art. 39. -
Modificările constructive şi utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale condominiului, precum şi amplasarea de mijloace publicitare pe faţada şi/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereţi, scări interioare şi altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociaţiei de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectaţi şi pe baza autorizaţiei de construire, cu respectarea legislaţiei în vigoare.

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Eu mi-am inlocuit vizorul cu unul avand si camera (in interiorul proprietatii mele). Nu cred ca intra la modificarea spatiilor comune. Iar cat e de privata scara blocului, e de discutat. ChatGPT zice "Scara unui bloc poate fi considerată atât spațiu public, cât și privat, în funcție de contextul în care este utilizată și de regulile specifice locale." Adica depinde de judecator...

Edited by __Dan__, 13 March 2024 - 13:58.


#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
la bloc nu ai voie fara acordul celorlalti care pot fi filmati de camrele tale. chair daca ai instalat in loc de vizor, tu filmezi un spatiu comun, privat in principal mai ales daca usa de la intrarea blocului e permanent inchisa si accesul se face doar pe baza de cartela etc doar de locatari.. daca ai avea cum sa filmezi DOAR spatiul tau si DOAR intrarea ta fara sa modifici spatiul comun nu ar fi probleme, dar nu prea ai cum.

iar faptul ca nu poate dovedi ca inregsitrezi nici nu e necesar - e suficienta captarea de imagini/video ca sa ai probleme.

View Postsgn30, on 13 martie 2024 - 13:01, said:

Caz concret...
Daca filmez persoana si numarul de inmatriculare si pun pe grupul de facebook al localitatii si le zic rusinica eu risc sa fiu amendata.
Ce fac in aceasta situatie cand se poate deternima persoana "nesimtita", unde ma plang?

daca pubela e a ta si scrie pe ea numar casa/etc si locul de depozitare e al tau sau de ex lipit de gard - poti filma si poti apela la autoritati pentru ajutor. dar nu ai voie sa postezi public ce ai filmat.

#14
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2024

 Sef-chenko, on 13 martie 2024 - 12:39, said:


La bloc este vorba de spatiu privat comun, nu are voie sa inregistreze/capteze imagini/audio fara acord.

Respectul vieții private și al demnității persoanei umane - Atingeri aduse vieții private -
Art. 74. -
Sub rezerva aplicării dispozițiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieții private:

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spațiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spațiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ținerea vieții private sub observație, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
Spatiul privat comun Nu este spatiu privat, este comun , adica apartine mai multora nu unei singure persoane !
Daca vrei sa stai linistit iei acord de la vecini pe o coala de A4 si gata . Asta la bloc fiindca in cazul OP deja vorbim de domeniu public si n-are nici o grija !
Legat de spatiu privat comun , ce facem cu camerele publice de pe semafoare de exemplu cre filmeaza in apartament ??? Alea au voie ? Ca imi invadeaza spatiul privat ! Dar alea de pe Tesla de exemplu cand parcheaza pe locul de parcare din fata geamului de la parterul blocului ??
La fel de bine cine face live-uri pe internet de ce nu imi ia acordul sa ma filmeze ? Daca eu sunt in camera in kuku gol si trece pe langa geamul meu , deja vorbim de daune serioase !
Orice lege are cel putin 2 portite de scapare, totavtreaba e sa le gasesti !


#15
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Eu am la tara vreo 3 camere care bat in strada si pe alocuri in curtea vecinilor si nu m-am obosit niciodata sa-mi fac astfel de griji. Dar unii sunt mai catolici decat Papa.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Un vecin de la trei case mai la deal a montat camere supraveghere pt locul unde parcheaza. A venit si mi-a cerut accordul(no problem). Dar a intrebat intai!Si toti au fost de accord,dar spune-ne inainte.

#17
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Si eu am 2 camere montate, una la usa si o alta spre masina, si, nu am avut nici un fel de probleme, chiar si cand am primit seizare de la niste " minti luminate " ca, vezi domne, ii inregistrez Posted Image desi, este un domeniu public privat ( scara blocului ) dar si parcarea fiind una publica. Politia a venit, a constatat si a plecat, fara sa fiu obligat de a desfiinta camerele de fimat.

Da, sunt interzise atunci cand filmezi in casa omului sau intr-o zona unde nu are nici o legatura cu tine sau in curtea lui, etc

Edited by raducanu969, 13 March 2024 - 15:42.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsmoke, on 13 martie 2024 - 15:02, said:

iar faptul ca nu poate dovedi ca inregsitrezi nici nu e necesar - e suficienta captarea de imagini/video ca sa ai probleme.
In postarea mea intrebam ce e aia "captare de imagini". ChatGPT imi spune ca presupune obligatoriu inregistrarea. Pe care vecinul/organul n-o poate demonstra decat daca gaseste ulterior filmarea pe net si/sau daca are acces in casa mea (inainte sa scot si distrug cardul) - imposibil fara un mandat. Altfel, sunt presupuneri nu certitudini/dovezi. Adica ma poate da in judecata dar sansa sa castige e de 1%.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate