Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Problema tv vortex

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
Salut! Am si eu o problema cu un tv vortex, model ledv-32ck600. Initial, nu se mai vedea nimic pe ecran, dar se auzea sunetul. I-am comandat cele 2 benzi led din spatele ecranului si le-am inlocuit. Din pacate, tot nu mergea. Apoi, am inteles de la cineva  ca problema poate fi la invertorul led, dar, gasind o placa de baza noua, la un pret foarte bun, am comandat placa de baza cu totul. Toate bune, am montat noua placa, tv-ul s-a aprins, dar imaginea se vede rasturnata :) Din ce m-am mai documentat, am inteles ca trebuie rescrisa memoria placii de baza, ceea ce e complicat pentru mine. Intrebarea este, ce piesa pot schimba pe vechea placa de baza, cea din imaginea atasata, pentru a se aprinde ledurile? Vreau sa iau piesa de pe placa noua si sa o pun pe cea veche, mi se pare mai simplu...dar nu stiu care este piesa problema...care este pe placa acel invertor led? Multumesc!

Attached Files


Edited by yo_suporter, 13 March 2024 - 01:33.


#2
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu e doar o piesa, e un intreg circuit , cel mai probabil cu SN51DP, dar ideea e ca nu asa se procedeaza, risti sa strici ambele placi.
Trebuie sa faci depanare pe circuitul ala, sa vezi ce primeste, ce scoate... Nu e neaparat sa fie defectul acolo, poate fi si sursa, din poza pare chiar ca ai un electrolitic umflat, nu te poti apuca sa schimbi orbeste piese de pe o placa pe cealalta. Parerea mea este ca cel mai bine nu te atingi de placa noua, daca zici ca functioneaza si apelezi la un service.
Eventual, daca placile sunt identice, de ce nu schimbi mai bine memoria de pe placa veche pe placa noua? Doar intreb, nu recomand sa faci tu asta, nu stiu daca ai experienta necesara si e riscant.

Edited by Lexon, 13 March 2024 - 02:55.


#3
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View Postyo_suporter, on 13 martie 2024 - 01:30, said:

Salut! Am si eu o problema cu un tv vortex, model ledv-32ck600. Initial, nu se mai vedea nimic pe ecran, dar se auzea sunetul. I-am comandat cele 2 benzi led din spatele ecranului si le-am inlocuit. Din pacate, tot nu mergea. Apoi, am inteles de la cineva  ca problema poate fi la invertorul led, dar, gasind o placa de baza noua, la un pret foarte bun, am comandat placa de baza cu totul. Toate bune, am montat noua placa, tv-ul s-a aprins, dar imaginea se vede rasturnata Posted Image Din ce m-am mai documentat, am inteles ca trebuie rescrisa memoria placii de baza, ceea ce e complicat pentru mine. Intrebarea este, ce piesa pot schimba pe vechea placa de baza, cea din imaginea atasata, pentru a se aprinde ledurile? Vreau sa iau piesa de pe placa noua si sa o pun pe cea veche, mi se pare mai simplu...dar nu stiu care este piesa problema...care este pe placa acel invertor led? Multumesc!

Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .

Attached Files



#4
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 skystars, on 13 martie 2024 - 10:51, said:



Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .
Nu practic aceasta meserie...Multumesc! O sa il schimb si vad daca merge!

Edited by yo_suporter, 13 March 2024 - 11:31.


#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 skystars, on 13 martie 2024 - 10:51, said:



Te-ai grabit sa cumperi placa noua repede . Se vede ca nu practici aceasta meserie si nu ai experienta ; pe placa veche trebuia sa schimbi un condensator umflat de 330 mF / 35 V .
Am schimbat acel condensator si s-a rezolvat problema...Multumesc foarte mult pentru ajutor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate