Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cu autorulota prin Balcani

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pentru vara asta, una dintre idei este sa mergem pentru 3 saptaani prin Balcani. Mai precis am vrea sa stam prin zona: Albania, Bosnia si Hertegovina, Macedonia.
Daca aveti recomandari personale sau linkuri, va ramanem recunoscatori.
In principiu ne-ar interesa locuri frumoase unde v-ati campat.
Recomandari de campinguri.
Opinii despre cum este sa mergi cu autorulota in tarile astea.
Cat de safe este sa fii campat off gried.
Poate si un pic de : locuri care trebuiesc neaparat vazute.

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Noi am fost anul trecut cu motocicleta in ceva asemanator.

Ne-a placut in Serbia zona parcului Tara, am stat cazati la o cabanuta in Kremna, din pacate am stat doar o noapte pentru ca aveam deja alta cazare rezervata in Croatia.
Am reusit sa vizitam cate ceva prin Mokra Gora, unde este si un trenulet in stil mocanita, care merge pana in Bosnia (https://www.tripadvi...ral_Serbia.html).
Din pacate nu am apucat sa facem plimbarea... a ramas pentru data viitoare.

In Bosnia, am fost placut impresionat de Sarajevo. Daca ajungeti si vreti sa mancati ceva bun, recomand Sarajevo Brewery, e aproape de centru, in sudul raului Miljacka.
De la Sarajevo spre Mostar, daca mergi pe M17, nu o sa regreti deloc, super peisaje, liber, asfalt bun, excelent.

In afara de astea, nu prea stiu ce sa mai adaug. As fi vrut anul asta sa exploram si prin Muntenegru, insa ramane sa vedem ce si cum pentru ca este cot la cot cu Istanbul, alt loc unde nu am fost.

Bafta si concediu placut.

PS: majoritatea bancomatelor, si in Serbia si in Bosnia, si in Croatia, aveau cate un comision nesimtit la extragere cash. Am umblat pe la foarte multe pana am gasit fara comision, sau cu un comision acceptabil de cativa euro, nu 10-15euro cum au majoritatea. Noi am scos cash doar ca sa avem pentru tips, in rest cu cardul cam peste tot.

#3
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postrobert23mg, on 12 martie 2024 - 15:25, said:

Noi am fost anul trecut cu motocicleta in ceva asemanator.

Ne-a placut in Serbia zona parcului Tara, am stat cazati la o cabanuta in Kremna, din pacate am stat doar o noapte pentru ca aveam deja alta cazare rezervata in Croatia.
Am reusit sa vizitam cate ceva prin Mokra Gora, unde este si un trenulet in stil mocanita, care merge pana in Bosnia (https://www.tripadvi...ral_Serbia.html).
Din pacate nu am apucat sa facem plimbarea... a ramas pentru data viitoare.

In Bosnia, am fost placut impresionat de Sarajevo. Daca ajungeti si vreti sa mancati ceva bun, recomand Sarajevo Brewery, e aproape de centru, in sudul raului Miljacka.
De la Sarajevo spre Mostar, daca mergi pe M17, nu o sa regreti deloc, super peisaje, liber, asfalt bun, excelent.

In afara de astea, nu prea stiu ce sa mai adaug. As fi vrut anul asta sa exploram si prin Muntenegru, insa ramane sa vedem ce si cum pentru ca este cot la cot cu Istanbul, alt loc unde nu am fost.

Bafta si concediu placut.

PS: majoritatea bancomatelor, si in Serbia si in Bosnia, si in Croatia, aveau cate un comision nesimtit la extragere cash. Am umblat pe la foarte multe pana am gasit fara comision, sau cu un comision acceptabil de cativa euro, nu 10-15euro cum au majoritatea. Noi am scos cash doar ca sa avem pentru tips, in rest cu cardul cam peste tot.

Si Sarajevo si Mostar sunt clar pe lista.
Saru mana de recomandari.
Cred ca de prin Sarajevo am incepe turul. Ca eu si toddlerul, plin de opinii, din dotare, am lua avionul si l-am lasa pe tata si pe catel sa se chinuie sa duca caravana pana acolo :)

#4
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 07.11.2010
@robert23mg Ce fel de carduri aveti de la ce banca, de ai spus ca ai gasit si bancomate fara comision de retragere?
Ma refer la tarile din afara UE

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postmisike1, on 12 martie 2024 - 16:54, said:

@robert23mg Ce fel de carduri aveti de la ce banca, de ai spus ca ai gasit si bancomate fara comision de retragere?
Ma refer la tarile din afara UE
Eu folosesc Revolut in 99% din cazuri. Comisioanele erau pentru operarea ATM-ului, nu conta ce card foloseai, si pe ING imi aparea acelasi comision.
Si am zis fara comision (in unele cazuri) sau cu comision omenesc de 2-3 euro in loc de 10-15 per retragere.

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Macedonia este mai frumoasa in zona dinspre Grecia/Albania, mai ales lacul Ohrid.

#7
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 07.11.2010
Confirm, am stat cu cortul acum cativa ani pe malul lacului Ohrid.
Statiunea e foarte frumoasa, merita vizitate si izvoarele care alimenteaza lacul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate