Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Grosime termoizolatie sub sapa

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.

Am si eu o intrebare: dpdv tehnic, poate sa apara vreo problema daca termoizolatia sub sapa este prea mare ( 15-20 cm ) ? Spre exemplu, ma gandesc la faptul ca termoizolatia s-ar putea comprima mai mult decat este cazul, si in felul asta ar putea aparea fisuri in gresie.

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Termoizolatia în sine nu se comprima, important e sa fie lipit bine și presat cu greutăți pana se usucă adezivul. Sa nu rămână goluri în adeziv, sa aibă susținere pe toată suprafața.

#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Si eu trebuie sa pun acum 5cm de XPS, ca vine luna viitoare sa-mi faca IPAT-ul si am lasat 5cm in plus sub sapa. A ras de mine constructorul, ca imi bat joc de bani, ca erau de ajuns aia 2-3cm din placa de care se prind tevile alea, l-a sunat si pe tipul care face ipaturi in zona sa imi demonstreze ca e tampenie, iar ala a confirmat si el. Daca lasam 15-20cm, cred ca ar fi chemat si televiziunile sau salvarea de la spitalu de nebuni Sapoca, pe sistem "hai sa vedeti ce a facut nebunul".

La EPS stiu care e treaba cu densitatile si rezistenta la compresiune, dar la XPS nu stiu daca sunt diverse categorii. Trebuie sa cautam si sa punem cel mai rezistent model in caz ca sunt pe categorii. Eu acum ma apuc de documentari. Sapa si gresia distribuie si ele masa, deci nu cred ca vor fi probleme.

Edited by RaimondMacelaru, 09 March 2024 - 08:41.


#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Daca pui cei 5 cm plus cei 2-3 pentru tevile ipat cred ca este rezonabil. Constructorul tau este din categoria ''stie el dar nu stie de unde "  :)



View Postrazvan-softpedia, on 09 martie 2024 - 07:42, said:

Salutare.

Am si eu o intrebare: dpdv tehnic, poate sa apara vreo problema daca termoizolatia sub sapa este prea mare ( 15-20 cm ) ? Spre exemplu, ma gandesc la faptul ca termoizolatia s-ar putea comprima mai mult decat este cazul, si in felul asta ar putea aparea fisuri in gresie.

Arhitectul meu mi-a spus ca, din experienta lui, unii beneficiari care au pus asa groase termoizolatii s-au plans ulterior de ecou. Camerele respective sunau a ''gol''.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Poststefan0011, on 09 martie 2024 - 08:13, said:

Termoizolatia în sine nu se comprima,

Ba se comprima. Parca standardul zice ca rezistenta aia scrisa pe pachete e cea obtinuta la 10% compresie.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View Postrazvan-softpedia, on 09 martie 2024 - 07:42, said:

termoizolatia sub sapa este prea mare ( 15-20 cm )

prea mare doar pentru dorei, aia e termoizolatie normala daca ai incalzire in pardoseala. eu am 20cm xps + 3 placa cu nuturi si n-am avut nicio problema.

Edited by laffin, 09 March 2024 - 09:18.


#7
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
20 cm izolatie sub sapa, mi se pare exagerat de mult.   In conditii extreme merge 10 cm de izolatie...

#8
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Razvan, de ce iese atat de groasa izolatia? Eu am pus eps100 sub shape, iar shapele le-am armat cu plasa sudata ochi mare 20x20 x 5 (sau x 4mm). Zero probleme.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021

View Postsebulbus, on 09 martie 2024 - 09:12, said:



Ba se comprima. Parca standardul zice ca rezistenta aia scrisa pe pachete e cea obtinuta la 10% compresie.

Știu prea bine ca xps ul are vreo 30 tone / mp rezistenta la def 10%, dar e greu sa I atingi într o casa. La vreo 5 t / mp tinde spre zero, vream și un grafic.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTalibane, on 09 martie 2024 - 10:08, said:

20 cm izolatie sub sapa, mi se pare exagerat de mult.   In conditii extreme merge 10 cm de izolatie...

asa ai visat tu aseara?

numai daca te uiti la normativul C107/1, la valoarea MINIMA impusa pentru rezistenta termica a placilor peste sol e 4.5 m² K/W. asta inseamna 16 cm XPS.

nu-i de mirare ca va iau doreii la misto pe banii vostri.

Attached File  Rezistente-termice.jpg   51.16K   50 downloads

Edited by laffin, 09 March 2024 - 11:41.


#11
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
XPS e mai recomandat decat EPS deoarece e mult mai rezistent. Nu e nici o problema tehnica daca pui izolatie groasa, ideea e ca tasarila sunt pana in 10% in limita rezistententei la compresiune, ceea ce inseamna ca la grosimi mai mari tasarile sunt mai mari, de aceea recomand doar XPS.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmircea812, on 09 martie 2024 - 09:10, said:

Arhitectul meu mi-a spus ca, din experienta lui, unii beneficiari care au pus asa groase termoizolatii s-au plans ulterior de ecou. Camerele respective sunau a ''gol''.
Am inteles, asta este un aspect la care chiar nu ma gandisem. Trebuie studiat. Multumesc pentru informatie.

View Postsebulbus, on 09 martie 2024 - 09:12, said:

Ba se comprima. Parca standardul zice ca rezistenta aia scrisa pe pachete e cea obtinuta la 10% compresie.
Si eu cred ca se comprima, si de aceea am intrebat. Una este sa se comprime 1 mm, si alta este sa se comprime 4-5 mm ( cred ca la valorile astea s-ar putea sa apara probleme la pardoseala ).


View Postbobitzaaa, on 09 martie 2024 - 10:49, said:

Razvan, de ce iese atat de groasa izolatia? Eu am pus eps100 sub shape, iar shapele le-am armat cu plasa sudata ochi mare 20x20 x 5 (sau x 4mm). Zero probleme.
Nu iese. Asa as vreau eu sa o fac. Posted Image   Termoizolatia sub sapa este o chestie la care nu mai umbli. Deocamdata, am mana libera sa o fac cat vreau ( de abia m-am apucat de fundatie ), si din cauza asta caut sa ma informez din timp. In functie de grosimea termoizolatiei de sub sapa stabilesc cate randuri de BCA zidesc, si care vor fi cotele geamurilor ( pe inaltime ).

View Postrider_x, on 09 martie 2024 - 11:45, said:

XPS e mai recomandat decat EPS deoarece e mult mai rezistent. Nu e nici o problema tehnica daca pui izolatie groasa, ideea e ca tasarila sunt pana in 10% in limita rezistententei la compresiune, ceea ce inseamna ca la grosimi mai mari tasarile sunt mai mari, de aceea recomand doar XPS.
La XPS m-am gandit si eu.

#13
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

View Postlaffin, on 09 martie 2024 - 11:41, said:

asa ai visat tu aseara?


Rezistente-termice.jpg

Am visat, am si facut, eu am 3 cm  pe care am pus incalzirea in pardoseala.  Nu am nici o problema, nu am consum mare la gaz....nu sufla vantu prin pardoseala
Iar cu normativele lor... sa si le tina pentru ei.   Nu are de unde sa vina frig din pamant, din pamant se ridica caldura (intr o limita, bineinteles), ....polistirenu se pune ca sa nu pierzi caldura din casa, desi nici aia nu se duce prea mult in jos. Daca mai ai si incalzire in pardoseala, nu mai ai de unde sa iti fie rece pardosdeala.

Acuma, de vrei sa fii sigur ca ii izolat, poti pune un 5 8 10 cm sub placa, nu sub sapa. Daca ii turnata deja placa, asta este, pui sub sapa izolatia. Dar repet, 20 cm ii mult sa pui sub sapa, bani dati aiurea pe ce nu ii necesar. 20 cm iti ridiica mult pardoseala, iar ca sa compensezi ar trebui sa te inalti cu inca un rand de caramaida/bca/boltari/chirpici/etc... care in funcite de cati ml de zid ai, poate insemna un plaet sau mai multi in plus de caramida.

#14
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 09 martie 2024 - 13:46, a scris:

Si eu cred ca se comprima, si de aceea am intrebat. Una este sa se comprime 1 mm, si alta este sa se comprime 4-5 mm ( cred ca la valorile astea s-ar putea sa apara probleme la pardoseala ).

In fisa tehnica a XPS se da in mod normal si modulul de elasticitate, deci se poate face un calcul al comprimarii in functie de sarcina.

La un XPS 300 am vazut de exemplu valoarea > 12 N/mm2, la unul mai dur (>700 kPa) am vazut in jur de 40 N/mm2.

#15
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Modelele de la noi sunt 90% 300 kPa, din ce am vazut. Probabil este valoarea minima pentru XPS. Dar chiar si asa, nu cred ca are ce sa se intample, ca sapa si gresia re-distribuie masa destul de mult incat sa nu fioe probleme.

Vizualizare mesajTalibane, pe 09 martie 2024 - 16:13, a scris:

Am visat, am si facut, eu am 3 cm  pe care am pus incalzirea in pardoseala.  Nu am nici o problema, nu am consum mare la gaz....nu sufla vantu prin pardoseala
Iar cu normativele lor... sa si le tina pentru ei.   Nu are de unde sa vina frig din pamant, din pamant se ridica caldura (intr o limita, bineinteles), ....polistirenu se pune ca sa nu pierzi caldura din casa, desi nici aia nu se duce prea mult in jos. Daca mai ai si incalzire in pardoseala, nu mai ai de unde sa iti fie rece pardosdeala.

Acuma, de vrei sa fii sigur ca ii izolat, poti pune un 5 8 10 cm sub placa, nu sub sapa. Daca ii turnata deja placa, asta este, pui sub sapa izolatia. Dar repet, 20 cm ii mult sa pui sub sapa, bani dati aiurea pe ce nu ii necesar. 20 cm iti ridiica mult pardoseala, iar ca sa compensezi ar trebui sa te inalti cu inca un rand de caramaida/bca/boltari/chirpici/etc... care in funcite de cati ml de zid ai, poate insemna un plaet sau mai multi in plus de caramida.

Eu am pus 5cm si sub placa, dar ma bazez mai mult pe aia 8cm care vor fi peste placa, stii de ce? Ala de sub placa se poate degrada [partial in timp, plus ca e pus doar intre centuri, pe la centura ti se duce caldura in pamant, in soclu. Plus ca o sa capeti inertie termica prea mare cu polistiren mult sub blaca, dar foarte putin peste. E buna si inertia, dar nu sa dureze prima data cand deschizi caldura o zi sa incalzesti placa de beton si apoi sa simti ceva si in casa.

Nu prea inteleg ce zici cu frigu care vine din pamant si caldura care se ridica. Intr-adevar, zona de sub casa e un pic mai calda iarna decat exteriorul peretilor, insa in acelasi timp, cu IPAT, vei avea si scurgeri mai mari de caldura prin placa de sub casa decat intr-o configuratie cu calorifere. Intr-un scenariu cu calorifere, reteta aproximativa este cu izolatie jos cam jumate din ce ai la pereti, iar in pod dublu fata de pereti. Cand ai IPAT, nu mai merge asa, izolatia de jos e bine sa fie cat cea de la pereti.

Nici eu nu am pus 20cm, am 5cm sub placa si 8cm peste placa (incluzand placa cu nuturi). Daca am 8cm, nu inseamna ca am eficienta jumatate fata de unu cu 16cm, pentru ca eficienta scade per cm cu cat creste grosimea. Am preferat sa merg pe calea de mijloc, nici 2-3cm, cum fac majoritatea si recomanda si constructorii, dar nici 15-20cm, cum fac cei pasionati de case foarte eficiente. Ori ca platesc 500 lei la incalzire, ori ca platesc 470, totuna. Treptat, cu cat adaugi la izolatie, castigurile se reduc. La peretii exteriori, de ex, am vazut niste grafice pe clima ca a noastra si asa am hotarat sa pun 15cm. Cei 5cm de la 15 la 20 erau un pic de redusi ca eficienta fata de cei de la 10 la 15cm, mult redusi fata de cei de la 5 la 10 si incomparabili cu primii 5cm. Deci nu te gandesti ca daca pui 20cm pe perete ai grad de izolare dublu fata de unu cu 10cm.

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 09 martie 2024 - 13:46, a scris:

( de abia m-am apucat de fundatie ),
Sper ca ai izolat-o competent, macar lateralele, interior/exterior, si sub placa parter.
Atentie, sub placa parter nu pui nisip, pui doar pietris. Polistirenul peste pietris, cu dibluri care sa ramana in placa. izolatia interioara elevatiilor o poti face si din EPS mai dens, la fel sub placa.

Sub sapa: 10 cm este arhisuficient. calculul de mai sus este foarte bun, dar nu pare sa tina seama de izolatia de sub placa.
Nota bene, pierderea prin podea este cea mai mica. Foarte mult se pierde prin pereti, prin urmare poi sa pui mama izolatiei sub sapa, daca peretii nu sunt izolati potrivit la partea de jos. Deci, repet, mai bine izolezi bine sub placa.

Bafta.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajTalibane, pe 09 martie 2024 - 16:13, a scris:

Iar cu normativele lor... sa si le tina pentru ei.   Nu are de unde sa vina frig din pamant, din pamant se ridica caldura (intr o limita, bineinteles),
Zici că știi mai bine?
Dacă din pămînt se ridică căldura îți sugerez să îngropi alimentarea cu apă la 40- 50 cm adîncime și să mai discutăm prin decembrie sau ianuarie viitor despre cît de cald e pămîntul.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Iarasi, foarte important: 20 de cm de xps cu lambda 44 sunt echivalenti cu 12 cm cu lambda 27. sau stiai deja? :D

Daca nu uit, sau daca imi amintesti, o sa-ti pun o poza self-explanatory sa vezi cum se transmite caldura prin placi/pereti si ce inseamna izolatia.

Vizualizare mesajradunic, pe 09 martie 2024 - 18:25, a scris:

Zici că știi mai bine?
Dacă din pămînt se ridică căldura îți sugerez să îngropi alimentarea cu apă la 40- 50 cm adîncime și să mai discutăm prin decembrie sau ianuarie viitor despre cît de cald e pămîntul.
Fii ma colegule mai direct si mai clar, :D . Spune-i ca limita de inghet care este trecuta in proiect inseamna ca pana acolo sunt temperaturi negative iarna (grea), si ca pe acolo se scurge caldura ca printr-un geam deschis. De aia este important, chiar necesar, sa izolezi fundatia si elevatia si pe interior si pe exyerior, si sub placa, pana la si inclusiv talpa fundatiei. Aia mai catolici decat papa pun si sub talpa fundatiei. Daca pui si sub sapa... e ok, dar 20 de cm este exagerat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate