Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Claude 3 AI - probabil mai bun ca ChatGPT4

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017
A iesit pe piata un nou chatbot de tip LLM care insa este disponibil doar in anumite regiuni. Acesta se numeste Claude 3 AI si se pare ca este mai puternic decat ChatGPT4.

La cum avanseaza lucruruile, eu prevad in ca in 3-4 ani vom vedea schimbai majore. Companiile nu stau degeaba si cerceteaza si dezvolta la greu.
Mi-am creat cont dar nu este disponibil deocamdata in Romania.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9b7bx423SWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 09 March 2024 - 03:07.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
De robotul Ion ce se mai aude?

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017

View Postgeorge_alexandru, on 09 martie 2024 - 03:40, said:

De robotul Ion ce se mai aude?

Eu daca eram ministru/premier (sau cine l-a promovat in acea perioada) mi-ar fi fost rusine sa pronunt "A"I in aceeasi fraza cu "robotul Ion". Erau inregistrari predefinite si nimic mai mult. Asta spunea acel robot. Nicio diferenta dintre Andreea de la *222 de la Vodafone si Ion. O moara stricata care repeta niste fraze preinregistrate

Edited by alex342, 09 March 2024 - 03:45.


#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
claude 3 probabil jucaria unor frustrati mai frustrati ca musk ... o sa aiba aceeasi soarta ca roboteii scosi de micromoale, google si alti mari frustrati ca au ramas in urma desi ei nici nu se inscrisesera la start

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 09 martie 2024 - 03:40, a scris:

De robotul Ion ce se mai aude?
Nu se aude, nu-i voie.
Lucreaza sub acoperire pentru campania electorala.
Pentru cine lucreaza? Iar nu e voie sa stim. Dar banuim, punct.
Vedem, daca castiga cineva, a muncit bine. Daca nu castiga, Ion iar s-a facut de ras. De fapt nu Ion ci papusarii care il manevreaza.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajdragosh82, pe 09 martie 2024 - 06:01, a scris:

claude 3 probabil jucaria unor frustrati mai frustrati ca musk ... o sa aiba aceeasi soarta ca roboteii scosi de micromoale, google si alti mari frustrati ca au ramas in urma desi ei nici nu se inscrisesera la start
:)))

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,958
  • Înscris: 15.04.2019

View Postaltuser09, on 09 martie 2024 - 06:08, said:

Vedem, daca castiga cineva, a muncit bine. Daca nu castiga, Ion iar s-a facut de ras. De fapt nu Ion ci papusarii care il manevreaza.
La noi nu-i nevoie de deep fake-uri si de AI ca sa castigi alegeri. Tehnicile old school de pe vremea lui Iliescu (inca) functioneaza perfect. Se arata o sperietoare, se dau niste galeti moca, putin turism electoral si treaba-i gata.
Astia care stim care-s limitele reale ale inteligentei (artificiale) suntem minoritari si nu prea avem pe cine vota. Posted Image

Edited by __Dan__, 09 March 2024 - 08:43.


#8
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
E sfanta ciordeala cu oamenii partidelor in sectii, deepfake ai & shit e asa de pescuit intre tfl-ishti :)

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 09 martie 2024 - 03:40, a scris:

De robotul Ion ce se mai aude?

Ion e damblagit: https://ion.gov.ro/ , https://www.digi24.r...sa-faca-2705401

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Am vrut si eu sa-l testez pentru coding, dar nu e accesibil.
De chat GPT nu sunt multumit, ma baga in balarii, mai ales daca folosesti vreo librarie sau vreun API mai de nisa.
Ma baga in balarii la modul in care, mai mult ma incurca decat ma ajuta.

View Postgeorge_alexandru, on 09 martie 2024 - 03:40, said:

De robotul Ion ce se mai aude?
I-a furat Iohannis softul si a ramas handicapat.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Am folosit chat GPT 4 (adică versiunea cu plată) câteva luni iar cu Python se descurca foarte bine.
Pe Claudiu am vrut să îl încerc, după ce am văzut pe unii care ziceau că e miezu', dar ce să vezi, nu e pentru romani.

Eu tot sper să îl dezvolte ăștia pe Ion (sau să se dezvolte singur, că e AI), să fie accesibil doar pentru noi și bulgari. Să moară de ciudă restul lumii.

Edited by george_alexandru, 09 March 2024 - 10:03.


#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 09 martie 2024 - 10:02, a scris:

Eu tot sper să îl dezvolte ăștia pe Ion (sau să se dezvolte singur, că e AI), să fie accesibil doar pentru noi și bulgari. Să moară de ciudă restul lumii.

Eu tot sper ca oamenii sa citeasca carti, asta-i primul lucru. Dupa aceea Ion, Chat GPT & other shit! Dar mai ales sa inteleaga ce citesc, asta-i cea mai mare problema acum. Vorbim si despre profesori? :P

Edited by un_el, 09 March 2024 - 14:12.


#13
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017

View Postun_el, on 09 martie 2024 - 14:11, said:

Eu tot sper ca oamenii sa citeasca carti, asta-i primul lucru. Dupa aceea Ion, Chat GPT & other shit!

Stii cum se traduce ce ai spus tu? Posted Image
Ceva in genul "inainte sa trimitem oameni pe luna, mai intai ar trebui sa rezolvam veceurile din fundul curtii". Noi inca avem wc in curte si noua ne rade de plecat prin spatiu, tara arde si baba se piaptana".
Deci ce are sula cu prefectura?

Edited by alex342, 09 March 2024 - 14:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate