Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

De ce angajatorii nu angajeaza personal mai in varsta ?!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Citisem pe FB acum, ca angajatorii nu prefera pe cei mai in varsta, eu daca eram patron pe aia ii luam, ca au experienta, pe mine nu ma int ca au 40 de ani, ma int sa aduca profit.
Interesanta chestia asta, de peste 20 ani m-am intrebat care este treaba.

Si 5 ani daca lucra de la 60 la 65 ce ? Se pricepe, atat conteaza. Ii fac acte, platim darile la stat si aia este.

Care o fi spilul ? De ce pun varsta inaintea profitului ? Ca si daca pui din aia tineri si ii platesti mai prost, nici randament n-ai cine stie ce.
Asa dai un sal mai mare dar profit si mai mare zic eu.
Nu stiu cum e in america.

Eu mi-as pune numai din aia profi, le dau, dar si castig mai mult.

Ce cont ca dai 6000 in loc de 3000 net dar eu scot 150000 in loc de 110000 per om ? E doar un exemplu.
Dau 12000 brut in loc de 6000, dar castig 40000 brut.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Aia mai in varsta nu-s chiar atat de energici si rezistenti la oboseala. In plus nici nu mai accepta toate bullshiturile patronului si sunt mai greu de intimidat.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu știu foarte bine să lucreze cu calculatorul, nu cunosc la fel de bine engleza ca cei mai tineri, se adaptează mai greu la schimbări, au capacitate de efort fizică mai slabă, obosesc mai repede, având experiență vor salarii mai mari.

Notă: Nu este vorba despre cineva anume de pe aici.

Edited by Valy_User, 09 March 2024 - 00:04.


#4
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Suntem mai greu de ingenuchiat. La mine in firma, sunt apreciati doar lingăii.
Mi-au promis angajare pe un salariu, si marire dupa perioada de proba de 3 luni, si cand mi-am cerut marirea de salariu, binemeritata, am fost amenintat ca imi gaseste nod in papura sa ma dea afara, ba chiar s-a lasat cu o cercetare disciplinara(cred ca este ceva fals in acte- sesizare din Turcia cu stampila firmei din Romania).
M-am certat cu ei pana am primit marirea.
Alt coleg mai tanar si mai "fara drepturi", inca are salariul cu care s-a angajat, plus ca accepta ore suplimentare neplatite si sarcini care nu le avem in fisa postului.

View PostValy_User, on 09 martie 2024 - 00:02, said:

Nu știu foarte bine să lucreze cu calculatorul, nu cunosc la fel de bine engleza ca cei mai tineri, se adaptează mai greu la schimbări, au capacitate de efort fizică mai slabă, obosesc mai repede, având experiență vor salarii mai mari.

Notă: Nu este vorba despre cineva anume de pe aici.
Chiar daca nu am studii de informatica, pe crocoii aia din firma unde lucrez, le dau clasa la utilizare PC/smartphone/alte device-uri .
Îmi pastrez ceva plati si cheltuieli in tabele excel, si aia care le-au vazut, se uitau ca melcu'n priza. Si sunt generatia care s-au nascut cu PC-ul pe masa.
Nu mai vorbesc de cei care sunt acum pe la liceu, ca astia in afara de tiktok si X, nu stiu ce sa faca altceva cu un telefon/PC.

#5
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Din motive de L4.

#6
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Pe cei batrani nu ii angajeaza ca nu pot sa ''traga'' ca pe cei tineri,  pe aia tinerii nu ii anagajeaza ca n-au experienta , pe aia cu experienta nu ii anagajeaza ca cer bani prea multi,  etc ....

#7
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostUn-ZeU, on 09 martie 2024 - 00:41, said:

Pe cei batrani nu ii angajeaza ca nu pot sa ''traga'' ca pe cei tineri,  pe aia tinerii nu ii anagajeaza ca n-au experienta , pe aia cu experienta nu ii anagajeaza ca cer bani prea multi,  etc ....
Și pe urmă plâng că n-au forța de muncă!

#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Pe aici se intampla invers, sunt cautate persoane mai cu experienta, chiar din cei retrasi la pensie sau pe aproape. Cei tineri nu fac fata problemelor mai dificile care apar la un monet dat, depinde de situatie si domeniu, nu sunt suficient de dedicati avand si "energie" de cheltuit in alte activitati, nu mai pun intemeierea sau consolidarea unei familii, cautarea permanenta a unui loc mai potrivit cu dorintele si capacitatea lor.

Conteaza foarte mult si capacitatea si calitatea angajatorilor, nu te poti astepta de la un semi-analfabet sa aleaga pe baza pe valoare actual si de perspectiva.
Conteaza sistemul, organizarea , cata pregatire o au cei de  Human Resources ca si cei de pe scara in sus care au interes sau atributii in angajari de personal.

La toate astea contribuie, cel putin In Ro, lipsa unor normative orientative, detaliate, bazate pe statistici privind incadrarea, salarizarea in functie multe criterii, astfel incat un candidat sa stie la ce salariu si atributii de baza  sa se astepte pentru o anumita functie, domeniu, subdomeniu, vechime, cerificare, zona geografica, etc.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Cam asa e si logic, sa iei oameni cu experienta ca sa ai randament, sa ai profit, cu din aia pe care-i prostesti nu prea faci treaba.
Pui din aia in posturi mai slabe.
Si ai nevoie de performanta in productie, la produsul pe care-l vinzi.
Cu cat e mai competitiv si performant, cu atata iei mai mult profit si iti permiti sa dai salarii mari.

Pai uite Ubisoftul nu stie sa-si faca treaba,  nu i se mai vand jocurile si e in prag de colaps.
Si e o medioctritate acolo de mori, mai ales in persobalul auxiliar care lucra ptr firma.
Nu se apreciaza omul care stie si are idei bune si noi ptr eficientizarea muncii, cheltuielilor desi se cere asta.

Pana ii cumpara altii, da afara juma din angajati ca se pare ca au prea multi, si gata treaba, si fac ordine.

#10
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Incepe sa se intoarca roata. Cel putin in domeniile tehnice. Noi avem personal care a iesit la pensie si carora li s-a facut contracte noi de munca. De ce? ca din spate nu mai vine nimic capabil. Si lipsa asta de capacitati pe care o are Romania se va extinde, cat de curand, in toate domeniile.

Asa ca vor fi din ce in ce mai dese cazurile in care varstnicii vor fi angajati si dupa pensie. Si-n care varstinicii inca dornici si capabili de munca vor fi angajati.

Ca pana invata nepalezii romana la un nivel conversational mai e. Oleaca, da' mai e.

Edited by a010, 09 March 2024 - 06:06.


#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Ba angajeaza persoane in varsta. Problema e ca aia buni care stiu sa faca ceva si sunt seriosi sunt deja angajati si patronii tin de ei, in Ro si mai ales strainatate unde au plecat din anii '90. Cei care nu stiu sa faca mai nimic umbla de la interviu la interviu pentru ca sunt respinsi si dau vina pe varsta. Stiu n cazuri.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cum este firesc, patronii isi urmaresc interesul propriu, nu pe cel al angajatilor. Asa ca isi aleg varianta buna pentru ei, nu sunt interesati de statistici ci de profit.
Asa ca raspunsul la intrebare este aici: este mai avantajos sa nu angajeze batrani.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Valy_User, pe 09 martie 2024 - 00:02, a scris:

Nu știu foarte bine să lucreze cu calculatorul, nu cunosc la fel de bine engleza ca cei mai tineri, se adaptează mai greu la schimbări, au capacitate de efort fizică mai slabă, obosesc mai repede, având experiență vor salarii mai mari.

Notă: Nu este vorba despre cineva anume de pe aici.

Toate astea erau valabile acum 15 - 20 de ani ... în 2024 nu prea mai exista "seniori" angajabili ( între 40 - 55 ani) care sa nu se descurce cu calculatorul și engleza.
Cu adaptarea este adevărat dar atât timp cât știi ce trebuie făcut in domeniul respectiv nu ar fi probleme ( puține sunt domeniile în care sa se fi schimbat radical în ultimii 30 de ani ... ).
Capacitatea la efort - posibil sa fie o pba .... dar din câte am observat eu nici cei mai tineri nu sunt capabili de prea mult ...
Salarii mau mari - la fel ca precedenta .... în 2024 mai nimeni nu este dispus sa lucreze pe bani de subzistenta.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 08 martie 2024 - 23:48, a scris:

Citisem pe FB acum, ca angajatorii nu prefera pe cei mai in varsta

Minetto, nu mai pierde vremea pe FB, încearcă să faci ceva util pentru tine sau pentru cei din jur.
Eu am avut două conturi acolo, am renunțat la ele de vreo câțiva ani deoarece după listarea la bursă devenise cel mai jegos spammer.

Cum văd eu lucrurile: Vine unul pe FB și își dă cu părerea despre ceva și apoi vine altul și își dă cu părerea despre ce și-a dat primul cu părerea etc și așa se propagă prostiile.

La mine la muncă se angajează oameni în vârstă, ba chiar sunt angajați oameni care sunt la pensie deja (dar au dreptul doar la trei contracte pe durată limitată de un an).

Fiecare companie are propria politică de angajări, după propriile criterii.

Ca să nu uit: La tine la muncă nu sunt căutați oamenii în vârstă? Oh wait...

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

Vizualizare mesajTarzy, pe 09 martie 2024 - 06:18, a scris:

Toate astea erau valabile acum 15 - 20 de ani ... în 2024 nu prea mai exista "seniori" angajabili ( între 40 - 55 ani) care sa nu se descurce cu calculatorul și engleza.
Cu adaptarea este adevărat dar atât timp cât știi ce trebuie făcut in domeniul respectiv nu ar fi probleme ( puține sunt domeniile în care sa se fi schimbat radical în ultimii 30 de ani ... ).
Capacitatea la efort - posibil sa fie o pba .... dar din câte am observat eu nici cei mai tineri nu sunt capabili de prea mult ...
Salarii mau mari - la fel ca precedenta .... în 2024 mai nimeni nu este dispus sa lucreze pe bani de subzistenta.

La firmele la care am lucrat eu (multinationale) nu am vazut astfel de probleme. Daca la un moment dat nu mai imi gasesc de lucru, fac un curs de pedagogie si ma duc sa predau elevilor de 1-8 de la tara. Pot preda Engleza/ Franceza, matematica, informatica. Profesorii tineri nu vor la tara .. ca nu e fun.

Poate se ezita la angajarea persoanelor in varsta pe pozitii care necesita efort fizic, dar eu am vazut domane in varsta la firmele care curata birourile ...

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt mai multe probleme:

1. Puterea de munca
2. Stiu sa fenteze/mimeze munca
3. Concedii medicale mai multe
4. Probleme familiale mai multe si la ora X fix rup usa.

#17
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 12.09.2019
La femei cred ca e clar de ce sunt preferate cele tinere ,e simplu ,la barbati e de discutat 🤭


#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
O fabulă interesantă: Musca la arat de Alexandru Donici

Care e legătura cu topicul? Ei bine, boul e mai în vârstă, muștele care doar vorbesc despre muncă sunt mai tinere, în mod sigur sunt mai tinere. Posted image

Și încă o observație: Sunt din ce în ce mai puțini boi și din ce în ce mai multe muște...

.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j_IpUUWc8vQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate