Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Noile reglementări impuse de Uniunea Europeană

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
De cate ori a dat apple inapoi de la ceva? oricat hate isi luau? aproape niciodata.

dar acum nu au avut de ales ca-i mananca europa

#38
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajLex404, pe 09 martie 2024 - 12:28, a scris:

De cate ori a dat apple inapoi de la ceva? oricat hate isi luau? aproape niciodata.

Măi, îmi amintesc (destul de vag ce-i drept) că au mai făcut-o cel puțin odată, cu Zuckerberg. Cînd le-au tăiat certificatele de dezvoltator și drepturile cu care instalau profile dubioase ca să poată instala aplicații pe iPhone fără să mai treacă prin magazinul de aplicații. Nu mai puteau angajații Meta să intre în campusuri că nu mai funcționau nici aplicațiile interne.

Raționamentul meu era că... mă, îmi vine al naibii de greu să cred căci cu toată tona de firme de consultanță și avocatură, cu toată experiența executivă (fiindcă totuși, nu-s nici unul acolo băieți tineri și supărați pe sistem), nu a fost nimeni acolo care să spună... știți, în tot contextul ăsta, cu europenii care ne suflă-n ceafă, cu Epic și Spotify care ne-njură pe unde apucă, cu recenta amendă de (parcă) două miliarde de dolari, chiar în cazul Spotify, NU vom rezolva nimic dacă facem asta și cel mai probabil vom fi obligați să dăm înapoi într-un fel sau altul. Deci chiar refuz să cred că în toată ierarhia de conducere n-a obiectat nimeni cu nimic.

Și atunci, de aceea mă gândesc eu, probabil s-a aprobat totul, tocmai în cunoștință de cauză, știind consecințele foarte bine, tocmai pentru a transmite un mesaj celorlalți. Și ziceam, nu cred că au învățat ceva din asta. Jocuri de putere, jocuri de culise, foarte multă politică. Nu cred că mai ascultă cineva de cineva.

#39
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ca sa intelegem mai bine despre ce e vorba:

Decizia obliga Apple sa permita
- instalarea aplicatiilor si din alte surse in afara de AppStore
- monetizarea aplicatiilor in afara AppStore

Pana la aceasta decizie, daca aveai iPhone, pentru a instala aplicatii aveai o singura sursa: AppStore.

Asta nu insemna ca brusc Apple va "deschide" iOS. In continuare dezvoltatorii vor trebui sa lucreze cu ce le permite Apple si sa respecte cerintele si limitarile sistemului de operare.

De exemplu, nu o sa vezi Nova sau Tasker pe iOS. Dar ai putea sa iti instalezi TikTok sau Minecraft din store-ul vanzatorului si nu din AppStore.

Decizia EU nu ajuta dezvoltatorii mici. Numai pe cei mari care cu siguranta vor alege sa distribuie aplicatiile in propriile store-uri si sa evite plata catre Apple. Spun ca nu ii ajuta pe cei mici pentru ca AppStore avea credibilitate. Majoritatea stiu ca aplicatiile din AppStore sunt verificate si nu contin malware. Nu vad un utilizator de rand facand sideload la o aplicatie random de pe cine-stie-ce site.

#40
Misswhitegold

Misswhitegold

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2021

View Postbogdan_o, on 09 martie 2024 - 23:07, said:

Decizia EU nu ajuta dezvoltatorii mici.

Aceasta decizie este inca o dovada ca ii platim degeaba pe cei de la EU.
Eu nu stiu pe nimeni posesor de apple sa se fi plans ca nu poate instala aplicatii din alte parti.
Adica este o decizie inutila, cine vroia “libertatea” clamata mai mult de utilizatorii android avea optiunea de a nu cumpara dispozitive apple.
Oricum toate celelalte dispozitive din piata sunt mai bune, mai ieftine si ofera utilizatorilor libertate totala.
De ce sa dai 4000 de lei pe apple cand la 1000 lei ai tot ce este la 4000, plus “libertate”?
Si decizia cu usbc este tot inutila, pe mine nu m-a ajutat cu nimic.
Sper ca apple sa nu ma puna sa fac ceva pentru a dezactiva “libertatea”, sper ca “libertatea” sa vina pe off, nu o voi activa niciodata.

#41
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

Vizualizare mesajtheEvilPhilantropist, pe 08 martie 2024 - 12:16, a scris:

Pe mine fix treaba asta mă pune pe gînduri. Oare? Fiindcă va veni și ziua cînd nu vei găsi aplicația dorită în App Store. Și s-ar putea să nu fie o aplicație obscură. La cît de mulți vor să părăsească magazinul de la Apple, s-ar putea să vrei să-l folosești, dar să nu ai aplicația favorită acolo. Sau ea să fie, dar să fie cu funcționalități limitate, vorba aia, dacă vrei tot pachetul, descarcă aplicația din magazinul X.
Alegeam iOS tocmai pentru ecosistem. Mi se pare că ecosistemul se va găuri pe ici-colo.
"ecosistemul" Apple= Jail; găurirea lui: "Jailbreaking"

#42
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajMisswhitegold, pe 10 martie 2024 - 09:47, a scris:

Eu nu stiu pe nimeni posesor de apple sa se fi plans ca nu poate instala aplicatii din alte parti.
Adica este o decizie inutila, cine vroia “libertatea” clamata mai mult de utilizatorii android avea optiunea de a nu cumpara dispozitive apple.

Exact ceva în genul ăsta. Cuvîntul libertate, mi se pare folosit greșit aici. Ai sau.. aveai o platformă integrată cap-coadă, cu care puteai să-ți faci treaba destul de bine. Înafară de faptul că se puteau îmbunătăți lucruri pe ici-colo, nu văd de ce trebuie deschisă, fiindcă există alternative.

Vizualizare mesajMisswhitegold, pe 10 martie 2024 - 09:47, a scris:

Oricum toate celelalte dispozitive din piata sunt mai bune, mai ieftine si ofera utilizatorilor libertate totala.
De ce sa dai 4000 de lei pe apple cand la 1000 lei ai tot ce este la 4000, plus “libertate”?

Din nou, libertate mi se pare inpropiu. Ai un produs hardware-software integrat și o experiență de folosire exclusivă. Îți place, bine. Vreu să-ți construiești experiența din puzzle-uri de alte produse și servicii. Okay, asta nu-i pentru tine, cumpără altceva.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Cine nu vrea "libertatea" va folosi in continuare App Store fara sa instaleze vreun alt store.

Decizia este mai degraba pentru dezvoltatori, pentru ca vor fi mai putin dependenti de serviciile Apple, de sistemul lor de aprobare si nu in ultimul rand, vor avea o schema de comisioane mult mai favorabila.

Edited by george_alexandru, 10 March 2024 - 17:55.


#44
Misswhitegold

Misswhitegold

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2021

 theEvilPhilantropist, on 10 martie 2024 - 17:52, said:

nu văd de ce trebuie deschisă, fiindcă există alternative.

Pentru ca asa vor UE si utilizatorii de Android. Pe cei cu Apple nici eu nu-i inteleg, daca vor asta, de ce au dispozitive Apple? Ii obliga cineva, ii forteaza cineva? Intradevar asta nu ar fi ok, dar nu cred ca este asa.

#45
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View PostMisswhitegold, on 10 martie 2024 - 09:47, said:

Aceasta decizie este inca o dovada ca ii platim degeaba pe cei de la EU.
Eu nu stiu pe nimeni posesor de apple sa se fi plans ca nu poate instala aplicatii din alte parti.  

multi nu ati inteles nimic !  prima si cea mai ceruta aplicatie extra este cea a aplicatilor bancare !  in paralel cu UE  si Brazilia a obtinut ceva   si curand   se ve liberaliza  aplicatiile si in Japonia si India .  dar nu va fi bazar   de   magazine  in lume  .   nimic  extra nu va fi instalat fara acordul Apple

#46
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Post_R_A_D_U, on 07 martie 2024 - 16:06, said:

Eu, dacă eram bossul Apple, mă retrăgeam de pe piața din UE și vedeam ce iese. Ce ar fi făcut SJ în această situație (dacă mai trăia)?
Europa este a doua piata ca marime pentru Apple si nu are cu ce sa inlocuiasca veniturile pierdute in Europa.
Sincer si eu as vrea sa se retraga doar ca sa vad cum se prabusesc. Sunt si pe minus 24% in vanzari in China de exemplu.

#47
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostOriOn20, on 11 martie 2024 - 13:13, said:

Sunt si pe minus 24% in vanzari in China de exemplu.

A renunat partidul la iphone :lol:

#48
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postgeorge_alexandru, on 11 martie 2024 - 13:15, said:


A renunat partidul la iphone Posted Image

Posibil, cica Huawei este 65% pe plus.
Apple s-a pus pe acordarea de discounturi in China, deci uite ca la nevoie se poate Posted Image
Oricum mie mi se pare amuzant cum unii isi imagineaza ca o companie de gadgeturi poate sa santajeze o piata de cateva sute de milioane de persoane.

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Sute de milioane care nu valoreaza nimic in fata unui activist de partid.

View Postgeorge_alexandru, on 10 martie 2024 - 17:55, said:

Cine nu vrea "libertatea" va folosi in continuare App Store fara sa instaleze vreun alt store.

Decizia este mai degraba pentru dezvoltatori, pentru ca vor fi mai putin dependenti de serviciile Apple, de sistemul lor de aprobare si nu in ultimul rand, vor avea o schema de comisioane mult mai favorabila.

Sunt plusuri si minusuri, dar nimic nu e gratis.
Eu nu am auzit pe nimeni sa aiba nevoie de aplicatii asi store alternativ. Deci care e nevoia pe care o acopera aceasta decizie?

Edited by vrajitoruldinoz, 12 March 2024 - 02:21.


#50
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 12 martie 2024 - 02:20, said:

Deci care e nevoia pe care o acopera aceasta decizie?

Vei putea juca din nou Fortnite.

#51
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

Vizualizare mesajMisswhitegold, pe 10 martie 2024 - 09:47, a scris:

Aceasta decizie este inca o dovada ca ii platim degeaba pe cei de la EU. - E usor sa explici ceva, fara sa intelegi ceva.
Eu nu stiu pe nimeni posesor de apple sa se fi plans ca nu poate instala aplicatii din alte parti. - Esti singurul de pe pamant care nu stie pe cineva sa se fi plans ca nu poate instala aplicatii din alte parti
Si decizia cu usbc este tot inutila, pe mine nu m-a ajutat cu nimic. - Pe tine nu te ajuta nimic, e exact ca trecerea de la caruta la autoturism, dar nu ai inteles, din nou
Sper ca apple sa nu ma puna sa fac ceva pentru a dezactiva “libertatea”, sper ca “libertatea” sa vina pe off, nu o voi activa niciodata. - La ce ai scris sus, nici nu ai putea sa activezi/dezactivezi ceva

Inteleg ca e grea tehnologia pt unii, dar cand preferi portul antic intr-un telefon de 1000$, in anul 2024, deja e prea mult pt mine. Unele pareri, e bine sa le pastrezi doar pt tine.

#52
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
mult zgomot pentru nimic  , daca tu nu dai enable la alternative store din telefonul tau  pur si simpu  nu se intampa nimic .vei avea mai departe un soft  ,,curat ''  de la Apple .

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 12 martie 2024 - 07:52, said:

Vei putea juca din nou Fortnite.

Intradevar, o mare contributie la elevarea spiritului uman.

View Postovi_dany, on 12 martie 2024 - 11:19, said:

Inteleg ca e grea tehnologia pt unii, dar cand preferi portul antic intr-un telefon de 1000$, in anul 2024, deja e prea mult pt mine. Unele pareri, e bine sa le pastrezi doar pt tine.

Tu la ce port te refei, ca eu folosesc portul ala sa zicem o data pe an.
False probleme.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 March 2024 - 03:12.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Gamingul/ e-sports sunt o industrie foarte mare (approx $200 mld). Prin comparatie, industria fotografiei la nivel global e de abia $30 mld. Industria iluminatului vreo $120 mld. Industria telefoanelor mobile la $500 mld, deci tot gamingul ala de nu il vezi decat daca esti interesat face aproape o treime din toata industria telefoanelor mobile care sunt peste tot.

Pe mine nu prea ma intereseaza epic/ fortnite, vreau sa vad xbox pe iPhone :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate