Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Noile reglementări impuse de Uniunea Europeană

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Ca să nu mai poluăm topicul pentru iOS 17, mă gândeam că am putea continua discuția pe subiectul acesta aici.

În privința magazinelor de aplicații, și ce s-a întâmplat cu Epic astăzi, mă gândeam așa: este compania Apple obligată să intre într-o relație contractuală cu o altă companie? Adică, cu ce autoritate obligă Uniunea Europeană, o companie să facă afaceri cu o altă companie? Asta ar fi o fațetă. Dar după aceea mă gândesc așa: de ce ar fi nevoie de un contract între două companii, ca să publici aplicații într-un magazin, altul decât cel gestionat de Apple? Și cred că UE pe ideea asta vor marșa. Din punct de vedere legal, da, ei pot alege cu cine fac sau nu mai vor să facă afaceri. Dacă vor să rezilieze un contract, foarte bine, sînt liberi să o facă. Dar ce UE vor urmări este de ce este nevoie de un contract în principiu?

Este iOS un simplu sistem de operare? Sau este o platformă, așa cum Apple afirmă? Întreg modelul de afacere pe care Apple l-a construit cu iOS a fost de platformă. Mă duce cu gândul la ceva gen Xbox. Noi, Apple, vă oferim platforma asta, voi dezvoltatorii puteți veni și pune aplicații aici, dar e platforma noastră, sistemul nostru. Dacă vrem, mîine închidem ușile, nu mai pune nimeni aplicații aici. De asta, cumva, comparațiile cu macOS, Windows sau Android nu mi se pare juste.

Dar mă rog, putem conținua discuția aici. 🖖

#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018
Eu, dacă eram bossul Apple, mă retrăgeam de pe piața din UE și vedeam ce iese. Ce ar fi făcut SJ în această situație (dacă mai trăia)?

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Sa intru in joc,care este cota de piata pe Eu sa poti face asa ceva.
Cand se gata ziua totul este despre banuti,cat au mai crescut conturile,nici vb de polite si incapatanari personale.

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Post_R_A_D_U, on 07 martie 2024 - 16:06, said:

Eu, dacă eram bossul Apple, mă retrăgeam de pe piața din UE și vedeam ce iese. Ce ar fi făcut SJ în această situație (dacă mai trăia)?
Adica,renuntai la cateva miliarde si te orientai spre un mic faliment
"eipal" nu sta pe roze in acest moment

Edited by florinellll, 07 March 2024 - 16:15.


#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Punctual nu, insa cand intram in concept de trust, e ok.

Viziunea ta e putin gresita. Acum pe dispozitivele Apple nu poti instala decat ce aproba Apple. Ceea ce nu e ok. Ce zice UE e ca Apple sa permita instalarea a ce vrea utilizatorul, ca la Google. Nu a zis nimeni sa aprobe pe cineva in magazinul lor. Si Google da afara dezvoltatori dupa bunul plac (aka TOS), dar tu ca utilizator daca vrei sa continui cu acel dezvoltator iei APK-ul... vezi v a n c e d

Edited by MooF2010, 07 March 2024 - 16:17.


#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajflorinellll, pe 07 martie 2024 - 16:13, a scris:

Adica,renuntai la cateva miliarde si te orientai spre un mic faliment
"eipal" nu sta pe roze in acest moment

Despre ce faliment vorbim, ăștia vând de rup și tu vezi falimente? Și da, aș fi riscat asta...

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu ai fi riscat decat ce ti-ar fi zis board-ul sa risti.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesaj_R_A_D_U, pe 07 martie 2024 - 16:06, a scris:

Eu, dacă eram bossul Apple, mă retrăgeam de pe piața din UE și vedeam ce iese. Ce ar fi făcut SJ în această situație (dacă mai trăia)?

Daca vorbim strict de iPhone, ei vand 16 mil de bucati anual in USA, 8 mil in Europa, 4 mil in Asia si 2 mil in America de Sud, Africa si Australia impreuna 1 mil.

Daca ies din Europa pierd 8 mil de clienti anual. China a facut -20% in 2023. Deci ce parere ai?

#9
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018
Ăia 8 milioane sunt toți in ue sau și restul țărilor?

#10
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Da, cea mai buna decizie, sa se retraga din Europa sa ne lase cu cacaturile lor de telefoane

#11
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018
E foarte important deoarece sunt câteva țări mari, care nu-s în UE: Rusia, Turcia, Anglia, Elveția, nordicii, etc...

Vizualizare mesajsgn30, pe 07 martie 2024 - 16:43, a scris:

Da, cea mai buna decizie, sa se retraga din Europa sa ne lase cu cacaturile lor de telefoane
Sunt convins că nu ți-a pus nimeni pistolul la tâmplă să-ți iei aifon. Pentru cei cu pretenții, există android...

#12
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 08.02.2006
sau cum era aia cu cainele si macelaria?

#13
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

Vizualizare mesaj_R_A_D_U, pe 07 martie 2024 - 16:44, a scris:

Sunt convins că nu ți-a pus nimeni pistolul la tâmplă să-ți iei aifon. Pentru cei cu pretenții, există android...

Pai am Android Samsung S23 Ultra ... dar din pacate am si Iphone ca deh, la job ca si telefoane de servici obligatoriu iphone (un gunoi de telefon)

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Post_R_A_D_U, on 07 martie 2024 - 16:06, said:

Eu, dacă eram bossul Apple, mă retrăgeam de pe piața din UE și vedeam ce iese. Ce ar fi făcut SJ în această situație (dacă mai trăia)?


Pentru acționari banii sunt mai importanți decât orgoliile. Jobs probabil ar fi vrut să iasă, dar ar fi înghițit în sec. Vorbim totuși de o piață uriașă, Uniunea Europeană.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Post_R_A_D_U, on 07 martie 2024 - 16:44, said:

E foarte important deoarece sunt câteva țări mari, care nu-s în UE: Rusia, Turcia, Anglia, Elveția, nordicii, etc...


Sunt convins că nu ți-a pus nimeni pistolul la tâmplă să-ți iei aifon. Pentru cei cu pretenții, există android...

Nici Turcia, nici Rusia nu intra la categoria Europa. Sunt bagati in Asia si nu reprezinta o piata importanta pentru ei. In Turcia doar 16% au iPhone, iar in Rusia 18%.
Japonia, USA, Canada sunt cele mai importante piete, urmate de China si UE.

#16
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Dece nu ar face Apple si iphoane cu sistem de operare bazat pe android, si ar scoate anual 8 modele de telefon, 4 cu IOS si 4 cu Android.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PosttheEvilPhilantropist, on 07 martie 2024 - 15:57, said:


În privința magazinelor de aplicații, și ce s-a întâmplat cu Epic astăzi, mă gândeam așa: este compania Apple obligată să intre într-o relație contractuală cu o altă companie?

Da si nu. Apple nu e obligat sa intre intr-o relatie contractuala cu Epic ci sa nu fie gate keeper. Google nu ii gate keeper pentru ca pe android poti instala orice ca user, apple nu a vrut asta si atunci orice refuz pentru un marketplace alternativ este by default gatekeeper. Pentru ca ei au ales ca procesul pentru alte magazine sa treaca prin mana lor.

Daca e fair sau nu e irelevant atata timp cat e lege; sunt multe legi tampite in UE.

Si asta momentan se aplica strict telefoanelor, iPadOS nu e afectat, nici xbox sau altii.

#18
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajMooF2010, pe 07 martie 2024 - 16:14, a scris:

Punctual nu, insa cand intram in concept de trust, e ok.

Viziunea ta e putin gresita. Acum pe dispozitivele Apple nu poti instala decat ce aproba Apple. Ceea ce nu e ok. Ce zice UE e ca Apple sa permita instalarea a ce vrea utilizatorul, ca la Google. Nu a zis nimeni sa aprobe pe cineva in magazinul lor. Si Google da afara dezvoltatori dupa bunul plac (aka TOS), dar tu ca utilizator daca vrei sa continui cu acel dezvoltator iei APK-ul... vezi v a n c e d

Ceea ce cei de la Apple au făcut cînd s-au conformat DMA-ului, a fost să oblige pe toți dezvoltatorii care vor să pună aplicații, chiar și pe cei care le urcă într-un magazin terț, să aibă un cont Apple. Au argumentat că doar așa se pot asigura că ceea ce ajunge în iOS este autentic și că în caz de abuz sau altceva, pot interveni și revoca certificatele contului, cam ceea ce au făcut cu Epic astăzi. Acuma, asta înseamnă că tot Apple este în control a ceea ce se urcă pe platformă, chiar dacă nu vine din magazinul lor.

Oare aș putea face o paralelă cu un supermarket, pentru că tot văd exemplul ăsta dat. Eu sînt, Atrium Mall, sau Polus și am mai mulți comercianți pe care-i găzduiesc și cărora le pun la dispoziție infrastructura și clienții supermarket-ului. Pot oricînd da afară pe oricine, pentru că toți stau la mine-n chirie. Cam ăsta ar fi argumentul dat de Apple.

Dar ce se întîmplă cînd eu, Polus, sînt unicul supermarket de pe piață? Iar eu, ca și mic comerciant, sînt nevoit să vin la tine să-mi vînd marfa, pentru că altfel dau faliment. Iar tu Polus, nu mă lași nici măcar să le spun clienților că mă pot vizita la locația personală, sau să vînd orice înafara supermarketului. Ca să nu mai vorbim de comision.

Și o ultimă dilemă, presupunînd că iOS este supermarket-ul și micul comerciant sînt dezvoltatorii ce pun aplicații, este iOS unicul supermarket? Adică, nu ar fi ca și cînd ai spune, tu Polus, trebuie să-i lași și pe cei de la Atrium să vină și să-și construiască supermarket la tine-n supermarket. La asta mă refer cînd spun că iOS / iPadOS / watchOS / visionOS sînt toate aceeași platformă, și nu doar un sistem de operare.

Edited by theEvilPhilantropist, 07 March 2024 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate