Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

In Delta, razboiul din Ucraina?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Vreau sa merg in Delta la vara pe langa Caraorman.
Intrebarea mea este daca se aud bucuituri din Ucraina. Am citit ca anul trecut s-au cam speriat turistii.
Sper sa nu greseasca rusii prea mult tinta. M-am uitat un pic sunt cam 400Km pana la Odessa.

A doua parte ar fi, ce pot sa fac prin delta. Eu vroiam sa merg la pescuit. Poate si niste drumetii dar doua persoane din familia mea au un pic rau de barca. Cand am mers pe mare cu valuri le-a fost rau, in grecia pe langa insulite cu marea calma a fost ok. Eventual mergem cu din aia cu vasle cred ca in asta nu le e rau :) animale, pasari, ar fin interesat de vazut, as vrea sa merg prin iulie.

Daca aveti ceva idei sunt binevenite.Inca nu am rezervat nimic, dar am gasit un hotel care imi place langa Caraorman, plus ca e mai departe de Ucraina.

Va multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajjimmyy, pe 06 martie 2024 - 23:26, a scris:

Salut,
Vreau sa merg in Delta la vara pe langa Caraorman.
Stai sa vedem pana la vara cum evolueaza frontul Posted image

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://plimbariindeltadunarii.ro/wp-content/uploads/2017/11/danube-delta-romania-PNJ65H7-1-1-1024x683-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este foarte frumos, insa atentie la tantari...
Poti merge si la Murighiol unde ai acces auto.Posted image

Edited by xmanyacs77, 07 March 2024 - 05:30.


#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
La Caraorman esti de parte de graniță

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Ce treaba ai cu razboiul din Ukraina?
De revelion cand bubuie peste tot nu va mai speriati.

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

Vizualizare mesajVOC, pe 07 martie 2024 - 06:15, a scris:

La Caraorman esti de parte de graniță

De care parte?

#7
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Cine are carte are parte ...  despre partea asta e vorba

Edited by vldc, 07 March 2024 - 07:05.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
In Delta, razboiul din Ucraina?  

Nu te duce in delta ca vei fi in mare pericol. Recomand Australia, ca e mult mai departe , si e de partea ailaltă  :)   Acum serios, voi chiar vorbiti serios cand intrebati bazaconiile astea ?

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,083
  • Înscris: 20.12.2007
Poaate daca mergi cu barca la Chilia veche sa ai vreun ghinion nemaipomenit sa te nimeresti in drum cand ataca rusii Reni sau Izmail.
Dar deocamdata in afara de isterii de presa nu s-a intamplat nimic pe malul nostru. Mai bine ai grija la tantari

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postjimmyy, on 06 martie 2024 - 23:26, said:

Sper sa nu greseasca rusii prea mult tinta. M-am uitat un pic sunt cam 400Km pana la Odessa.

Nu Odesaa te intereseaza, ci Ismail sau Reni.
Caraorman este insa departe de ambele

Edited by strongsss, 07 March 2024 - 08:14.


#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

Vizualizare mesajTipiric, pe 07 martie 2024 - 06:20, a scris:

Ce treaba ai cu razboiul din Ukraina?
De revelion cand bubuie peste tot nu va mai speriati.
da ba nene, asa e!
da vezi ca e o difernta intre pocnitorile noastre si ale trase de Ivan!

Vizualizare mesajjimmyy, pe 06 martie 2024 - 23:26, a scris:

Salut,

Vreau sa merg in Delta la vara pe langa Caraorman.
Intrebarea mea este daca se aud bucuituri din Ucraina. Am citit ca anul trecut s-au cam speriat turistii.Sper sa nu greseasca rusii prea mult tinta. M-am uitat un pic sunt cam 400Km pana la Odessa.

A doua parte ar fi, ce pot sa fac prin delta. Eu vroiam sa merg la pescuit. Poate si niste drumetii dar doua persoane din familia mea au un pic rau de barca.
nu te grabi, mai asteapta Putin...

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajKokoshmare, pe 07 martie 2024 - 07:37, a scris:

Poaate daca mergi cu barca la Chilia veche sa ai vreun ghinion nemaipomenit sa te nimeresti in drum cand ataca rusii Reni sau Izmail.
Dar deocamdata in afara de isterii de presa nu s-a intamplat nimic pe malul nostru. Mai bine ai grija la tantari
Eu la vara chiar la Chilia Veche vreau sa merg. Nu imi fac probleme ... nu am auzit sa cada drone in oras. Nu am fost niciodata la Chilia Veche.

Vizualizare mesajjimmyy, pe 06 martie 2024 - 23:26, a scris:

Salut,

Vreau sa merg in Delta la vara pe langa Caraorman.
Intrebarea mea este daca se aud bucuituri din Ucraina. Am citit ca anul trecut s-au cam speriat turistii.
Sper sa nu greseasca rusii prea mult tinta. M-am uitat un pic sunt cam 400Km pana la Odessa.

A doua parte ar fi, ce pot sa fac prin delta. Eu vroiam sa merg la pescuit. Poate si niste drumetii dar doua persoane din familia mea au un pic rau de barca. Cand am mers pe mare cu valuri le-a fost rau, in grecia pe langa insulite cu marea calma a fost ok. Eventual mergem cu din aia cu vasle cred ca in asta nu le e rau Posted image animale, pasari, ar fin interesat de vazut, as vrea sa merg prin iulie.

Daca aveti ceva idei sunt binevenite.Inca nu am rezervat nimic, dar am gasit un hotel care imi place langa Caraorman, plus ca e mai departe de Ucraina.

Va multumesc
Stai linistit. Nu am auzit pana acum sa fie macar careva ranit sau lovit de vreo drona ruseasca. Au cazut vreo cateva prin paduri, dar nu in oras. Cat despre ce poti face in Delta ... sa vizitezi, sa admiri peisajul. In Caraorman poti vizita padurea - e ceva similar cu padurea Letea. Vei vedea caii salbatici. Tot in Caraorman vei vedea niste magarusi abandonati de populatie, dar care nu sunt salbaticiti. Vin dupa turisti ca niste catelusi. Daca poti, ia niste morcovi sau niste paine sa le dai ... si te poti imprietenii cu ei. Sunt adorabili.
Delta inca e mirifica, e foarte frumoasa. Daca poti viziteaza si alte localitati din preajma. Recomand Mila 23, Crisan, Maliuc. Sunt niste localitati specifice deltei, cu case cu stuf, fara masini ... mie mi-au placut la nebunie. Viziteaza-le si nu o sa regreti.
Tot in delta recomand sa incerci ciorba de storceag. Merita incercata, daca nu ai mai mancat pana acum.
Nu uita sa platesti taxa de acces in delta.
LE am fost in multe localitati din Delta (Mila 23, Caraorman, Partizani, Murighiol, Dunavatul de Jos, Maliuc, Crisan, Sulina, Sfantul Gheorghe) si crede-ma merita vizitata fiecare.

Edited by Robert_Kiran, 07 March 2024 - 09:22.


#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 jimmyy, pe 06 martie 2024 - 23:26, a scris:

Salut,

Vreau sa merg in Delta la vara pe langa Caraorman.
Intrebarea mea este daca se aud bucuituri din Ucraina. Am citit ca anul trecut s-au cam speriat turistii.
Sper sa nu greseasca rusii prea mult tinta. M-am uitat un pic sunt cam 400Km pana la Odessa.

A doua parte ar fi, ce pot sa fac prin delta. Eu vroiam sa merg la pescuit. Poate si niste drumetii dar doua persoane din familia mea au un pic rau de barca. Cand am mers pe mare cu valuri le-a fost rau, in grecia pe langa insulite cu marea calma a fost ok. Eventual mergem cu din aia cu vasle cred ca in asta nu le e rau :) animale, pasari, ar fin interesat de vazut, as vrea sa merg prin iulie.

Daca aveti ceva idei sunt binevenite.Inca nu am rezervat nimic, dar am gasit un hotel care imi place langa Caraorman, plus ca e mai departe de Ucraina.

Va multumesc

Ai multe de făcut în Delta .... pescuit, plimbări cu barca, plimbare în pădurile de pe nisip (chiar la Caraorman este una ... plus Letea), privit / admirat fauna (păsări, cai sălbăticiei, etc), plaja chiar ... bafta.
Mersul cu barca prin delta nu se compara cu cel pe mare ... dar sunt intradevar oameni care nu se simt comod nici măcar asa.
Bani sa fie - și mai ales Cash- bancomat găsești doar la Tulcea ... ca sunt preturi ridicate plus activități pe alese.
Spor
Ignora eventualele bubuitura și bucurate de vacanță.

Edited by Tarzy, 07 March 2024 - 09:24.


#14
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Recomand zona "continentala" a Deltei! Acolo unde ajungi usor cu masina, nu-ti place ceva, urci in masina si pa! Au fost cazuri de turisti nemultumiti, dar intr-un fel "legati de glie" in mijlocul Deltei. Adica de-a lungul bratului Sf. Gheorghe. Recomand Murighiol - Dunavat.

Daca vrei pot recomanda o pensiune super. Si nu exagerez cand spun asta.

Edited by talica, 07 March 2024 - 09:47.


#15
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
In Delta Dunarii in momentul de fata sunt mai periculosi tantarii decat razboiul.

#16
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postxmanyacs77, on 07 martie 2024 - 05:28, said:

[ https://plimbariindeltadunarii.ro/wp-content/uploads/2017/11/danube-delta-romania-PNJ65H7-1-1-1024x683-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este foarte frumos, insa atentie la tantari...
Poti merge si la Murighiol unde ai acces auto.Posted Image

Mersi, da, o sa trebuiasca sa vad cum fac sa ajung pana la Caraorman, ca hotelul e pe un ponton, se ajunge cu barca la ei. Sper sa ma ghideze ei dupa ce fac rezervarea. Ma gandeam ceva in genul sa las masina undeva printr-un loc de parcare, acum ma gandesc ca parcarea aia ar fi interesanta pentru hoti, pe de alta parte nu prea se mai fura din masini in Romania. Numai ca habar nu am ce fel de parcare o fi, daca e in mijlocul campului, atunci poate ii mai vine vre-o idee vre=unui localnic turmentat in mijlocul notpii cand a ramas fara bani de o tuica.. :)

View PostBogotta, on 07 martie 2024 - 07:25, said:

In Delta, razboiul din Ucraina?  

Nu te duce in delta ca vei fi in mare pericol. Recomand Australia, ca e mult mai departe , si e de partea ailaltă  Posted Image   Acum serios, voi chiar vorbiti serios cand intrebati bazaconiile astea ?
Apreciez gluma. Deja daca mi-am propus sa merg se subintelege ca nu sunt chiar asa de fricos, si ca prefer sa ma documentez, cat se poate in cazurile astea, ca na, nimeni nu poate sa prevada ghinionul ala mare. Dar una e sa citesti un articol de acum un an, si alta e sa ai mai multe surse de informatii, mai multe pareri. Altfel pe lumea asta o sa gasesti oameni foarte speriosi si altii foarte curajosi. Eu sunt pe la mijloc :)

View PostKokoshmare, on 07 martie 2024 - 07:37, said:

Poaate daca mergi cu barca la Chilia veche sa ai vreun ghinion nemaipomenit sa te nimeresti in drum cand ataca rusii Reni sau Izmail.
Dar deocamdata in afara de isterii de presa nu s-a intamplat nimic pe malul nostru. Mai bine ai grija la tantari

Multumesc pentru raspunsul serios la obiect!
La tantari intr-adevar ma gandeam si eu. Autan?...

View Poststrongsss, on 07 martie 2024 - 08:13, said:

Nu Odesaa te intereseaza, ci Ismail sau Reni.
Caraorman este insa departe de ambele
Multumesc pentru linkuri. Intr-adevar cum spunea si altcineva nu e ca petardele de revelion!

View PostRobert_Kiran, on 07 martie 2024 - 09:19, said:

Eu la vara chiar la Chilia Veche vreau sa merg. Nu imi fac probleme ... nu am auzit sa cada drone in oras. Nu am fost niciodata la Chilia Veche.


Stai linistit. Nu am auzit pana acum sa fie macar careva ranit sau lovit de vreo drona ruseasca. Au cazut vreo cateva prin paduri, dar nu in oras. Cat despre ce poti face in Delta ... sa vizitezi, sa admiri peisajul. In Caraorman poti vizita padurea - e ceva similar cu padurea Letea. Vei vedea caii salbatici. Tot in Caraorman vei vedea niste magarusi abandonati de populatie, dar care nu sunt salbaticiti. Vin dupa turisti ca niste catelusi. Daca poti, ia niste morcovi sau niste paine sa le dai ... si te poti imprietenii cu ei. Sunt adorabili.
Delta inca e mirifica, e foarte frumoasa. Daca poti viziteaza si alte localitati din preajma. Recomand Mila 23, Crisan, Maliuc. Sunt niste localitati specifice deltei, cu case cu stuf, fara masini ... mie mi-au placut la nebunie. Viziteaza-le si nu o sa regreti.
Tot in delta recomand sa incerci ciorba de storceag. Merita incercata, daca nu ai mai mancat pana acum.
Nu uita sa platesti taxa de acces in delta.
LE am fost in multe localitati din Delta (Mila 23, Caraorman, Partizani, Murighiol, Dunavatul de Jos, Maliuc, Crisan, Sulina, Sfantul Gheorghe) si crede-ma merita vizitata fiecare.
Multumesc frumos.

Trebuie sa ma interesez mai mult pentru ca o sa am nevoie de ceva transport pe apa. Vreau sa stau la hotelul WPO langa Caraorman care pare inconjurat de apa, asa un pic mai izolat. Dar presupun ca or avea si ei un mijloc de transport pana la alte localitati.
O sa incerc ciorba de storceag si o saramura de peste. Eu pana acum in alte tari unde am mai fost nu am gasit saramura de peste asa cu sos lichid... mi se pare mai unica.

Eu ma gandeam si la pasari, pelicani poate, sa arat ceva mai special copiilor. Sotia o sa se bucure de Mila 23 dar daca vad copiii pelicanii o sa fie si mai wuaauw. Cel mic mi-a spus deja ca el stie ca sunt cateva mii de specii de pasari in Delta si ca vrea sa mearga. Si trebuie neaprat sa merg la pescuit, dar asta presupun ca e simplu de aranjat. presupun ca si la hotel or avea 2 undite, sa prinda si copiii 3 pesti sa zica ca au pescuit :) de mult ma bate la cap cel mic...

#17
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View PostTarzy, on 07 martie 2024 - 09:22, said:

Ai multe de făcut în Delta .... pescuit, plimbări cu barca, plimbare în pădurile de pe nisip (chiar la Caraorman este una ... plus Letea), privit / admirat fauna (păsări, cai sălbăticiei, etc), plaja chiar ... bafta.
Mersul cu barca prin delta nu se compara cu cel pe mare ... dar sunt intradevar oameni care nu se simt comod nici măcar asa.
Bani sa fie - și mai ales Cash- bancomat găsești doar la Tulcea ... ca sunt preturi ridicate plus activități pe alese.
Spor
Ignora eventualele bubuitura și bucurate de vacanță.

Multumesc,
Am inteles deci trebuie sa am cash la mine. AR fi departe sa ajung pana la pasari de la Caraorman.

M-am uitat acum rapid si am gasit de exemplu excursii dar din cate am verificat eu pleaca din Tulcea. Mi-ar fi greu de mers de la Caraorman pana in Tulcea si apoi iar inapoi in Delta :)
https://exploreazade...onia-de-pasari/

Ma gandeam sa sun la hotel ca ei ar trebui sa stie, cu toate, ca mi se pare cam izolat

Aici este hotelul:
https://www.booking....e-oasis.ro.html

View Posttalica, on 07 martie 2024 - 09:41, said:

Recomand zona "continentala" a Deltei! Acolo unde ajungi usor cu masina, nu-ti place ceva, urci in masina si pa! Au fost cazuri de turisti nemultumiti, dar intr-un fel "legati de glie" in mijlocul Deltei. Adica de-a lungul bratului Sf. Gheorghe. Recomand Murighiol - Dunavat.

Daca vrei pot recomanda o pensiune super. Si nu exagerez cand spun asta.

Da super, trimite-mi pensiunea respectiva.
Eu ma gandeam sa merg aici:
https://www.booking....e-oasis.ro.html
Are review-uri bune... pare curatel. Nu pot sa merg intr-o casa mai batraneasca cu toate ca mie mi-ar placea, cel mare e alergic la praf... si nu doarme toata noaptea, am patit-o de multe ori.

View PostAldulescu, on 07 martie 2024 - 10:13, said:

Au mai picat drone, obuze, mai sunt si plantatii de cannabis pe acolo, se face trafic, se mai rapesc oameni, cam periculoasa zona daca nu o cunosti.
Pare mai la misto raspunsul asta...nu-mi fac griji pana la punctul de rapire de persoane daca vreau sa vad pelicanii...

#18
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
In deltă e sigur si dacă mergi la Plauru (Ceatalchioi) lângă Izmail că a făcut armata adăposturi din prefabricate din beton pentru podețuri. La Caraorman singura frică e să nu zboare tabla de pe acoperisul fabricii de sticlă. Aia chiar ar fi periculos!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate