Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

In Delta, razboiul din Ucraina?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:12, said:

...
Mersi, da, o sa trebuiasca sa vad cum fac sa ajung pana la Caraorman, ca hotelul e pe un ponton, se ajunge cu barca la ei. Sper sa ma ghideze ei dupa ce fac rezervarea. Ma gandeam ceva in genul sa las masina undeva printr-un loc de parcare, acum ma gandesc ca parcarea aia ar fi interesanta pentru hoti, pe de alta parte nu prea se mai fura din masini in Romania. Numai ca habar nu am ce fel de parcare o fi, daca e in mijlocul campului, atunci poate ii mai vine vre-o idee vre=unui localnic turmentat in mijlocul notpii cand a ramas fara bani de o tuica.. Posted Image
...

Lasa masina in parcare la Tulcea, https://www.google.c...1!1e3?entry=ttu parcare platita langa Casa Sindicatelor (de ex) sau la Mahmudia (gasesti sateni acolo si o lasi la ei in curte, il cauti pe nea Nicu chiar in zona pontonului, toata ziua e pe acolo pe un scaunel) si mai departe te descurci fie vaporul (din Tulcea) fie salupa rapida. Pentru salupa rapida pentru mai multa siguranta recomandat ar fi sa iti faci rezervare / programare.

PS iti faci prea multe griji, nu e ok sa ajungi la Caraorman si te gandesti tot timpul la masina. Mergi acolo sa te relaxezi dar cu toate grijile astea obtii doar contrariul.

Edited by dacibesti, 07 March 2024 - 10:48.


#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:32, said:



Multumesc,
Am inteles deci trebuie sa am cash la mine. AR fi departe sa ajung pana la pasari de la Caraorman.

M-am uitat acum rapid si am gasit de exemplu excursii dar din cate am verificat eu pleaca din Tulcea. Mi-ar fi greu de mers de la Caraorman pana in Tulcea si apoi iar inapoi in Delta :)
https://exploreazade...onia-de-pasari/

Ma gandeam sa sun la hotel ca ei ar trebui sa stie, cu toate, ca mi se pare cam izolat

Aici este hotelul:
https://www.booking....e-oasis.ro.html



Da super, trimite-mi pensiunea respectiva.
Eu ma gandeam sa merg aici:
https://www.booking....e-oasis.ro.html
Are review-uri bune... pare curatel. Nu pot sa merg intr-o casa mai batraneasca cu toate ca mie mi-ar placea, cel mare e alergic la praf... si nu doarme toata noaptea, am patit-o de multe ori.


Pare mai la misto raspunsul asta...nu-mi fac griji pana la punctul de rapire de persoane daca vreau sa vad pelicanii...

Sigur vei gasi excursii cu plecare si din Caraorman ... "naveta" pana la Tulcea este costisitoare si de durata ... practic te duci ca sa te intorci :).
Pentru parcat masina pe parcursul sejurului exista locatii amenajate, cu control acces, supraveghere video, etc ... chiar langa debarcaderul se unde o sa va imbarcati.
Cel mai bine rogi pe cei de la cazare sa va ajute cu contacte atat pentru transfee cat si excursiile locale.



#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:12, said:


Mersi, da, o sa trebuiasca sa vad cum fac sa ajung pana la Caraorman, ca hotelul e pe un ponton, se ajunge cu barca la ei.


Parerea mea e sa nu platesti nimic inainte. In caz ca situatia escaladeaza cumva (desi nu cred), e mai bine sa poti alege alta destinatie si cu asta basta.

#22
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:12, said:

Multumesc pentru raspunsul serios la obiect!
La tantari intr-adevar ma gandeam si eu. Autan?...

Hai sa iti povestesc eu cum scapam de tantari. Si nu exagerez deloc. Deci respecta urmatoarele instructiuni:
Inainte de a iesi din camera te dezbraci la chilot. Repet, la chilot. Iei un spray de Autan si faci baie completa. Adica iti dai cu autan pe brate, fata, palme, burta, spate, picioare talpi. Nu lasi nici o zona fara autan (bine exceptand zonele intime)! Tantarii de delta musca prin tricou intr-o veselie, asa ca trebuie unse si burta si spatele. Nu te zgarcesti la autan. Apoi te imbraci in ce vrei tu si iesi afara. Vei observa ca tantarii vin pana la 2-3 centimetrii de tine si apoi se retrag furiosi. Tratamentul trebuie repetat cam la 4 5 ore, deci te dai de doua ori cu autan intr-o zi. Cantitativ, eu cu sotia in 5 zile de delta am consumat 4 spray-uri de autan.
Am experimentat si nu am avut piscatura de tantar. Nici eu nici sotia. Repet, secretul este sa te dai peste tot cu autan. Daca lasi spatele neuns, tantarii te vor musca intr-o veselie prin tricou!
LE pentru camera fosloseste pastile Raid. Doua aparate cu pastila Raid sunt suficiente pentru o camera.

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:32, said:

Multumesc,
Am inteles deci trebuie sa am cash la mine. AR fi departe sa ajung pana la pasari de la Caraorman.

M-am uitat acum rapid si am gasit de exemplu excursii dar din cate am verificat eu pleaca din Tulcea. Mi-ar fi greu de mers de la Caraorman pana in Tulcea si apoi iar inapoi in Delta Posted Image
https://exploreazade...onia-de-pasari/

Ma gandeam sa sun la hotel ca ei ar trebui sa stie, cu toate, ca mi se pare cam izolat


Nu trebuie sa mergi la Tulcea. In orice localitate din delta vei gasi destul localnici care fac excursii in delta. De obicei hotelurile si pensiunile fac chiar ele excursii, sau daca nu au contracte cu diversi barcagii. Poti suna la holtel si cu siguranta te vor ajuta cu excursiile. Numai ca sunt un pic cam costisitoare ... asta e marele defect al deltei: toate lucrurile sunt cam scumpe!

Edited by Robert_Kiran, 07 March 2024 - 13:58.


#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostRobert_Kiran, on 07 martie 2024 - 13:57, said:

Iei un spray de Autan si faci baie completa.


Ce spui tu este valabil pentru cine nu face iritatii pe piele de la chimicalele alea din spray.  De asemenea, cred ca realizati (toti cei care cititi) ca orice substanta care se absoarbe prin piele ajunge in ficat ....

A fost chiar si documentat lucrul asta pe Crime Channel acum vreo 10 ani. Sotul si-a otravit sotia cu Aluminiu si plumb, punandu-i pilitura fina in sampon. Ei bine, la nivelul scalpului, metalul era absorbit. Asa e si cu orice alta substanta dai pe piele, pe buze, pe cap... oriunde.

#24
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostBogotta, on 07 martie 2024 - 14:00, said:



Ce spui tu este valabil pentru cine nu face iritatii pe piele de la chimicalele alea din spray.  De asemenea, cred ca realizati (toti cei care cititi) ca orice substanta care se absoarbe prin piele ajunge in ficat ....

A fost chiar si documentat lucrul asta pe Crime Channel acum vreo 10 ani. Sotul si-a otravit sotia cu Aluminiu si plumb, punandu-i pilitura fina in sampon. Ei bine, la nivelul scalpului, metalul era absorbit. Asa e si cu orice alta substanta dai pe piele, pe buze, pe cap... oriunde.
In 2021 am fost de 2 ori in Delta, in 2022 o data si in 2023 tot o data. Deci de 4 ori. Nu a avut nici un efect secundar baia cu autan. Nici la mine nici la sotia mea. Eu zic ca pateam ceva pana acum ... au trecut atatea luni.
Da ai o satisfactie enorma cand vezi tantarul venind pana la 2-3 cm de tine si facand cale intoarsa .... Si cand vezi ca nu ai piscatura de tantar pe tine.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai depinde de persoana. Unii fac reactii alergice, altii nu. Ai fi facut imediat daca era ceva, nu conteaza cat timp a trecut. Eu de cate ori am fost (5+) nu m-am dat cu nimic. Tantari nu sunt daca Dunarea are debit mare. Daca e scazuta si apa balteste prin multe locuri, atunci da. Ei se dezvolta in ape statatoare , nu curgatoare.

#26
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postjimmyy, on 07 martie 2024 - 10:12, said:

La tantari intr-adevar ma gandeam si eu. Autan?...
Eu as merge pe ceva mai profi, de la magazine pentru pescari. Gen https://www.emag.ro/...0/pd/DK7BMNBBM/
L-am cumparat de un an si inca nu l-am incercat, asa ca nu-i pot da calificativ.

#27
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View Postjimmyy, on 06 martie 2024 - 23:26, said:

Salut,
A doua parte ar fi, ce pot sa fac prin delta.
Daca aveti ceva idei sunt binevenite.Inca nu am rezervat nimic, dar am gasit un hotel care imi place langa Caraorman, plus ca e mai departe de Ucraina.

Eu zic sa vii.... trebuie si tantarii aia sa manance ceva! Vor fi flamanzi saracii!
Raul de miscare de pe mare nu prea se manifesta cand circuli cu barca pe canale.

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tulcea-Sulina 1 luna corturi barci. Prin 88,elev. Expeditie.  Profii supermisto.  Prima lectie-daca facem mancare mancam daca nu privim la stele ca artistii. A doua lectie-tantarii sant jucarii dar daca te pisca 2,3 tauni ai sa simti. Garantat.A 3 lectie- pe vremea aia moneda curenta era alcoolul sanitar(ala albastru) si nu leul.  Apa e bine sa bei imbuteliata.  Dar bastinasii au un sistem de scot undeva de la cca 5,6 mt adancime cu galeata direct din Dunare.  Asta la mila 23.Fiind pescar pot spune ce fac cand intru in norul de vampiri. Nu recomand,dar asta fac(Rob Kiran a zis dar e scump)  Sprayul clasic Raid antitantari/muste. Pulverizat la dist de 15 cm pe pielea expusa. Efectiv vezi cum ricoseaza gangania cand da sa muste.  Transpiratia anuleaza efectul dupa ceva ore. Eu unul n-am avut nici pe dreq,dar depinde de....multe.Ca pescar as vizita-o la inceput de septembrie. E frumoasa,dute. S sai stai mai mult de 10 zile.

#29
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Post__Dan__, on 07 martie 2024 - 14:32, said:

Eu as merge pe ceva mai profi, de la magazine pentru pescari. Gen https://www.emag.ro/...0/pd/DK7BMNBBM/
L-am cumparat de un an si inca nu l-am incercat, asa ca nu-i pot da calificativ.
Multumesc de pot. Il voi testa anul acesta la Chilia!

#30
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022

View PostMikeSpike, on 07 martie 2024 - 15:00, said:

Tulcea-Sulina 1 luna corturi barci. Prin 88,elev. Expeditie.  Profii supermisto.  Prima lectie-daca facem mancare mancam daca nu privim la stele ca artistii. A doua lectie-tantarii sant jucarii dar daca te pisca 2,3 tauni ai sa simti. Garantat.A 3 lectie- pe vremea aia moneda curenta era alcoolul sanitar(ala albastru) si nu leul.  Apa e bine sa bei imbuteliata.  Dar bastinasii au un sistem de scot undeva de la cca 5,6 mt adancime cu galeata direct din Dunare.  Asta la mila 23.Fiind pescar pot spune ce fac cand intru in norul de vampiri. Nu recomand,dar asta fac(Rob Kiran a zis dar e scump)  Sprayul clasic Raid antitantari/muste. Pulverizat la dist de 15 cm pe pielea expusa. Efectiv vezi cum ricoseaza gangania cand da sa muste.  Transpiratia anuleaza efectul dupa ceva ore. Eu unul n-am avut nici pe dreq,dar depinde de....multe.Ca pescar as vizita-o la inceput de septembrie. E frumoasa,dute. S sai stai mai mult de 10 zile.
Din 88 si pana acum exista apa potabila peste tot in delta.

View PostTarzy, on 07 martie 2024 - 09:22, said:

Bani sa fie - și mai ales Cash- bancomat găsești doar la Tulcea ...
Asta o crezi tu. exista bancomate si in alte localitati din delta, plus ca se poate plati si cu cardul la unele magazine.

View Postdacibesti, on 07 martie 2024 - 09:44, said:

In Delta Dunarii in momentul de fata sunt mai periculosi tantarii decat razboiul.
In momentul de fata? iti zic eu , nu sunt tantari

View Postdacibesti, on 07 martie 2024 - 09:44, said:

O sa incerc ciorba de storceag
Nu exista asa ceva.

Edited by Userul_80, 07 March 2024 - 17:52.


#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Apa este.Cu potabilitatea ma indoiesc.  Absolutul-,,peste tot,,   e hilar.

#32
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Pe un plaur nu o sa gasesti apa potabila dar sa sustii ca apa nu e potabila in Mila23 e o diferenta mare.

Edited by Userul_80, 07 March 2024 - 18:14.


#33
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajUserul_80, pe 07 martie 2024 - 17:54, a scris:


Asta o crezi tu. exista bancomate si in alte localitati din delta, plus ca se poate plati si cu cardul la unele magazine.

Da magazinele accepta plata cu cardul. Unele nu toate. Unele magazine vor doar cash! Dar 100 % in Mila 23, Caraorman, Partizani, Maliuc, Crisan nu vei gasi bancomate. Am fost acolo si nu era picior de bancomat!

#34
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Am spus ca unele

#35
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View PostBogotta, on 07 martie 2024 - 11:18, said:



Parerea mea e sa nu platesti nimic inainte. In caz ca situatia escaladeaza cumva (desi nu cred), e mai bine sa poti alege alta destinatie si cu asta basta.
Da, asa ma gandeam si eu, numai ca hotelul pe care l-am gasit, cel putin prin booking.com scrie ca nu e anulabil :(

#36
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Mergi linistit, n-o sa te deranjeze cu nimic conflictul ruso-ucrainian in mijlocul deltei.
Nici raul de mare, ca una-i marea, alta-i fluviul ori canalele.
Cu transportul, iar nu-i vreo problema, zeci de barci asigura deplasarea in regim de taxi de la Tulcea la Caraorman, plus ca ai si cursele Navrom.
Vacanta placuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate