Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Oameni care trăiesc în trecut. Cam la propriu

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri erau şi ceva meserii unde nu trebuia să munceşti din greu, de exemplu arhitectură - însă trebuia talent, să faci facultatea şi să ajungi cumva mai în faţă. Prin 1995 mă visam arhitect, dar nu e de mine decât la modul pasiune, că am netalent la desen artistic. Trebuie să munceşti mai mult pentru a avea în stare bună o locuinţă pe stil vechi.
@ andreic : la direcţia în care merge lumea, dacă nu aş avea bula mea, aş lua-o razna. Poate cei care locuiesc în casele alea sunt mai apropiaţi de prezent, dar tot au nevoie de bula lor. Un sentiment de nostalgie am avut de când eram adolescent, dar prezentul mulţumindu-mă într-o mai mare măsură pe atunci, nu eram aşa de nostalgic. @ sebulsbus : nu se vor întoarce, dar fără spereanţă, e nasol pentru om. Practic un fel de rezistenţă prin cultură.
La ţară nu m-aş muta, nici dacă ar exista canalizare. Într-o oarecare măsură îmi place liniştea, dar sunt o fiinţă socială, plus vreau să am disponibilitate, adică de exemplu să am magazine pe aproape. Şi transport în comun, că atunci când e rece, nu merg cu bicicleta. Iar la oraş, e un pic mai nocturnă lumea.

#38
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Mare e gradina lui D-zeu Posted image

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nimic nu e de nedepasit. Si zic asta cunoscand oameni care si-au ingropat copilul olimpic in sicriu inchis. Trebuie doar sa vrei asta. Tu si aia de prin clipurile alea nu vreti. Si oricat incercati sa convertiti lumea din jurul vostru la vechiturile alea, nu se va intampla.

#40
Faun

Faun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.03.2024
Se cuvine ca omul sa traiasca in timpul lui, nu in trecut!
Important e sa traiesti in prezent si sa construiesti viitorul, trecutul nu mai poate oferi nimic, a spus ce avea de spus, se indeparteaza cu viteza luminii...

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Într-un sicriu sigilat voiam şi eu să mă îngrop. Numai că la Moara lui Assan e dezastru, deci nu mă pot îngropa în curtea acelei foste fabrici, aşa că voi căuta alta. Şi nu glumesc.
Nu cred că voi putea converti mulţi oameni. Şi nici acei oameni. Dar măcar încerci. Dacă nu reuşeşti să-i convingi, măcar ştii că ai încercat. Până la urmă e dreptul tău să trăieşti aşa cum îţi place, atât timp cât nu faci rău altora.
@ Pavel_54 : ia zi tu, ce e de râs.

#42
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

Vizualizare mesajsebulbus, pe 07 martie 2024 - 10:19, a scris:

Djl, imi pare rau pentru trauma ta, dar vremurile alea nu se mai intorc indiferent cu cate vechituri te inconjori. In loc sa dezvolti mecanismul firesc de adaptare/depasire a durerii ai ales sa o eviti complet si ai plonjat in trecut.
Si, as zice, ca tot iti lipseste implinirea. Iar asta n-o sa vina obtinand nu stiu ce rabla pe care n-o ai inca.
Prin ce trauma a trecut Djl-ul?
Probabil mult bullying? Sau ce anume s-a intamplat in copilaria lui?

Fixatia pentru trecut este o forma de escapism.

#43
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Poti lua doar lucrurile bune din trecut si sa le bagi in casa ...

https://youtu.be/u1M..._lO4P2lTqtgt0GL

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Am avut ceva bullying în liceu, inclusiv 2 scânduri în ceafă. Pe atunci eram prost, că azi aş fi făcut scandal până ar fi fost puşi la punct. De aia în viaţă e bine să ştii să ponceşti, că de ăia forţoşi nu se prea leagă. Eu nu-s forţos. Traume cred că au suferit unii care zic că eu am traume, că altfel nu-mi dau seama de ce trebuie să fie agresivi non-stop.
Dar nu e despre bullying. E formă de escapism.

#45
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Dar ce anume crezi ca a generat fixatia pentru escapism?

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Am zis-o mai sus, lumea evoluează într-o direcţie în care nu-mi place. Nu sunt genul care să se dea după vânt, aşa că atunci când nu a venit viitorul acela frumos în care credeam, am căutat refugiu în trecut. De mic/adolescent îmi plăceau unele chestii, precum locomotivele cu aburi, maşinile de epocă şi alte vehiciue vechi, radiourile cu lămpi, îmi plăceau căsuţele, nu blocurile comuniste, începuse să-mi placă muzica veche. Mai rulau la televizor şi multe filme şi seriale vechi (pe unele le credeam noi) şi vedeam acolo lucruri care îmi plăceau.
Oare oamenii ăia caută escapism sau doar au vrut să fie mai diferiţi şi asta e calea pe care au găsit-o.

Edited by djl, 07 March 2024 - 11:38.


#47
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

Vizualizare mesajdjl, pe 07 martie 2024 - 11:02, a scris:


@ Pavel_54 : ia zi tu, ce e de râs.
Din toata maretia si complexitatea Vietii ca fenomen, se pare ca psihicul uman este cel mai complicat de descifrat.
Acuma nu vreau sa jignesc pe nimeni dar sa-ti doresti sa traiesti ca in anii 30-40 este clar o dovada de neadaptabilitate la vremurile actuale,e un fel de derapaj de la realitate.
Sigur ca nu e de ras, e chiar de plans....

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, nu-mi doresc să fiu zombie. Şi nici să-mi placă toate gunoaiele din divertisment. Ori stilurile urâte.
Nu-mi doresc să trăiesc 100% ca în trecut; vreau să scăpăm de lipsă de civilizaţie, şpagă, gunoaie aruncate aiurea. Oricum, parcă tu nu ai renunţat la gaz, deci şi tu trăieşti în trecut.

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Angajeaza-te => vezi cum arata Romania din perspectiva adulta.

Viziteaza si alte tari => vezi toate stilurile cladirilor.

#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
djl, adevarul e incomod, dar raspunde-mi la o singura intrebare: din ce venituri te intretii?

#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
In Skopje am dat de un nene care is amenajase casa ca pe un teritoriu al fostei Yugoslavii cu steaguri, ziare, tigari si tot felul de chestii de epoca.
Era practic un muzeu si daca vroiai sa vizitezi dadeai si tu acolo cativa dinari.

#52
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 06 martie 2024 - 22:09, a scris:

Salut

Hai sa o luam asa:

- te nasti la 1900
- in 1916 Romania intra in razboi si te ia in armata
- daca scapi de razboi treci prin gripa spaniola
- daca scapi de gripa spaniola si esti intr-un oras mare admiri protipendada si casele frumoase vreo 15-20 de ani
- in 1941 esti luat din nou la razboi, asta daca nu cumva erai evreu
- daca scapai si de al doilea razboi mondial, si de restul bolilor, peticul de pamant pe care il aveai ti-l luau cu japca comunistii

Mda... buna perioada a fost aia...

Bunicii mei isi aminteau cu mare drag de perioada aia. Cel putin cei din partea tatalui au fost din nordul Bucovinei. Au trebuit sa lase totul in urma. S-au mutat pe langa Timisoara, au trecut de razboi si restul nenorocirilor, dupa care i-au deportat comunistii in Baragan. Au pierdut iar tot. Din Baragan au plecat cand li s-a dat voie inapoi langa Timisoara si au luat-o de la capat.

Bonus: daca erai femeie era si mai rau in interbelic. Nici macar drept de vot nu aveai.


dar macar puteai sa zici ca ai trait ceva..................

#53
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Trecutul rămâne în trecut, nu se mai întoarce. Posted image

Spoiler


#54
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajdjl, pe 07 martie 2024 - 11:44, a scris:

vreau să scăpăm de lipsă de civilizație, șpagă, gunoaie aruncate aiurea. Oricum, parcă tu nu ai renunțat la gaz, deci și tu trăiești în trecut.

In anii 30 lipsa de civilizatie,
spaga, clasismul, si gunoaiele aruncate aiurea erau clar probleme mai mari daca e sa le compari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate