Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Oameni care trăiesc în trecut. Cam la propriu

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt eu înebunit după trecut și mi-ar plăcea să trăiesc într-o clădire amenajată în mare parte ca pe vremuri. Zic în mare parte pentru că îmi plac și unele chestii moderne sau aș avea nevoie de ele. Acum mă fascinează mult interbelicul și dacă ar fi să fie, mi-ar plăcea ceva într-un bloc stil anii '30, cu multă mobilă de atunci. Ceva aparatură de atunci e greu de găsit pe la noi; radiourile nu-s rare (însă pentru uz curent aș vrea ceva mai nou), dar un frigider. Nici mobila de bucătărie nu e ușor de găsit.
Sau fiecare cameră cu o tematică.

Dar există oameni care o fac deja. Mi-ar plăcea să existe așa ceva și în România, dar în mediul urban. Că nu avem de exemplu un muzeu al orașului, adică să vadă cum arăta pe dinăuntru o locuință urbană pe vremuri. O locuință mai elevată un pic, dacă nu era de lux. Mai există apartamente și case memoriale și poți vedea așa ceva cu ochii tăi. Dar o casă în care se locuiește este o casă vie; e ca atunci când ai vedea o mașinărie funcționând.
Cel care trăiește în 1946 a greșit puțin: în 1946 existau frigidere. Numai că nici în Marea Britanie nu erau accesibile tuturor; doar în S.U.A. erau ceva mai multe la suta de locuitori (în Europa erau la mia de locuitori)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zzTcPkbfSoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N9fI40Nni3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2kLuk77HFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HFBCHQJBkB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3V4wFhV3tOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A7YjHhfr75Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QpNU-wPVp2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wbr_qzm2bAw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Pentru tine era buna o masina a timpului care sa te teleporteze in anii '30 cu bilet numai dus!

#3
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Este f f trist, inutil, hilar și chiar nesănătos să trăiești în trecut. În afară de călugării tibetani, Athos și pe unde-or mai fi oameni neadaptați și nefericiți

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Singurul lucru pe care mi-l doresc din trecut e Windows Xp.
Din păcate nu se mai poate.

A, și ceasul quartz cu limbi de birou. Nelipsit pentru mine. Dar nu e chiar din trecut Posted Image

În apartament, acasă încă mai am parchetul de lemn de pe timpuri Posted Image . Scârâție dar asta-i viața.
Dar nu mică mi-a fost mirarea când am văzut parchet laminat care scârțâie mai urât decât orice văzusem până acum. Casă cu încălzire în pardoseală.

Dar, dacă ar fi să fac de la zero 100% aș merge pe laminat. Parcă e mai rezistent la zgârieturi, dar nu se poate recondiționa. Trebuie schimbat cu totul.

Edited by Valy_User, 06 March 2024 - 21:08.


#5
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Sunt case cu o compartimentare aiurea.
Mobila necesita întreținere.
Nu ma încântă ideea...
Experiente:
-un unchi a locuit pe Cobalcescu;
-cunosc artiști care au galerii în zona Armeneasca în case vechi;
- am avut niste chestii de facut la sediul central USR.
Frumoase case, dar total nepractice.
Ma rog, parerea mea!

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
m-am uitat si eu prin videoclipurile alea si e fix cum credeam. cine crezi ca sterge praful de pe mobila aia? eu am dat mobila din lemn masiv, gratis, ca imi ocupa sufrageria. acum am si eu loc si copii.

eu inteleg ca e bine sa fie cu frumos, cu eleganta si toate cele. dar noi deabia reusim sa mentinem un minim de curat in apartament si asa mi-au scris copii pe toti peretii. deci da, unii dintre noi suntem asa fiindca trebuie sa fim asa.

dar si fara copii si cu bani foarte multi, eu sunt adeptul minimalismului, foarte putine lucruri e ok si cat mai simple. e citatul ala: ca in zilele noastre lucrurile sunt iubite si oamenii folositi, cand ar trebui sa fie invers. djl sunt lucruri pana la urma, da e ok sa aiba si o parte estetica, dar la finalul zilei, apartamentul/casa e doar o chestie unde dormi, stai, te relaxezi, iar mobila de obicei serveste un scop. i-am zis nevestemii sa nu se streseze cand alegea mobila sau faianta, ca probabil dupa 2 saptamani nici nu mai conteaza daca dulapul e roz sau verde, important e sa tina lucruri. iar oricum viata si problemele tale raman indiferent de casa/apartament/mobila.

Edited by bobitad, 06 March 2024 - 21:12.


#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Tu compari situatia ta de azi cu situatia celor mai instariti sau mai sus-pusi oameni din trecut.

Te uiti la o cladire veche si zici wow, ce frumos ar fi sa fie si azi asa. Dar ce sa vezi, poolimea din trecut traia in mahala, fara apa curenta, cu WC in curte, cu sobe pe lemne si daca faceau vreo infectie era doar o chestie de bulan daca dadeau coltu' sau nu pt ca nu-si permiteau toti sa mearga la doctor. Cine avea radio sau mobila frumos ornata? Clar nu omul de rand.

Daca vrei sa experimentezi interbelicul omului de rand, ai in Romania multe optiuni.

Citeste asta si o sa-ti treaca de perioada aia: https://www.vice.com...i-in-interbelic

Daca azi ai avea statutul social si averea unuia care in trecut isi permitea case frumoase, aparat de radio, frigider si mobila frumos sculptata nu ai mai regreta trecutul.

Edited by bogdan_o, 06 March 2024 - 21:21.


#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
aia de traiesc in trecut au depresie . poate necesita ajutor sa treaca peste ceva. si nu glumesc

uite o carte buna despre:
Constanţa Vintilă-Ghiţulescu, Patimă și desfătare
Despre lucrurile mărunte ale vieții cotidiene în societatea românească (1750–1860)

#9
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 19.07.2022
Ar fi buna o masina timpului ca sa invatam din greselile trecutului. Este normal ca oameni sa aiba nostalgia tineretii sau a perioadei cand parinti lor erau in viata.

Edited by tudorel2000, 06 March 2024 - 21:47.


#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Hai sa o luam asa:

- te nasti la 1900
- in 1916 Romania intra in razboi si te ia in armata
- daca scapi de razboi treci prin gripa spaniola
- daca scapi de gripa spaniola si esti intr-un oras mare admiri protipendada si casele frumoase vreo 15-20 de ani
- in 1941 esti luat din nou la razboi, asta daca nu cumva erai evreu
- daca scapai si de al doilea razboi mondial, si de restul bolilor, peticul de pamant pe care il aveai ti-l luau cu japca comunistii

Mda... buna perioada a fost aia...

Bunicii mei isi aminteau cu mare drag de perioada aia. Cel putin cei din partea tatalui au fost din nordul Bucovinei. Au trebuit sa lase totul in urma. S-au mutat pe langa Timisoara, au trecut de razboi si restul nenorocirilor, dupa care i-au deportat comunistii in Baragan. Au pierdut iar tot. Din Baragan au plecat cand li s-a dat voie inapoi langa Timisoara si au luat-o de la capat.

Bonus: daca erai femeie era si mai rau in interbelic. Nici macar drept de vot nu aveai.

Edited by bogdan_o, 06 March 2024 - 22:15.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nostalgia exagerata e o problema de adaptare. te refugiezi in chestii care iti genereaza amintiri placute, sau care le-ai construit sa fie placute, si nu vrei sa vezi situatia in ansamblu. traieste momentul prezent ca doar asta exista.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorynsv, on 06 martie 2024 - 20:52, said:

Pentru tine era buna o masina a timpului care sa te teleporteze in anii '30 cu bilet numai dus!

Lui ii trebuie sa-l lase in anii '30 pe strada Toamnei si deja intrat unde trebuie ca sa nu dea inapoi...

#13
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 19.07.2022
Nu sunt de acord ca trebuie sa traiesti doar in prezent. Nu spune nimeni sa te vaiti toata ziua ca viata ta este urata dar  amintirele sunt o parte  frumoasa din viata noastra.

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
cand eram mic si citeam Jules Verne si eu vroiam sa traiesc in timpurile alea, sau cand se descopereau chestii noi in stiinta, pe vremea lui Einstein. Dar, cum ar zice Tolkien:

“I wish it need not have happened in my time," said Frodo.
"So do I," said Gandalf, "and so do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given us.”
― J.R.R. Tolkien, The Fellowship of the Ring

#15
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Djl folosești TikTok ? Băgate pe @planetantonio face omul live in stil vechi cred că o să-ți placă, e foarte tare omul, parcă te teleportează in timp.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
1) În România şi la oraş era naşpa. În ţările dezvoltate, era mai bine;
2) Cine face chestii din astea retro, în general se gândeşte că trăia bine sau decent pentru vremurile alea.

Vizualizare mesajCrmn, pe 06 martie 2024 - 21:03, a scris:

Sunt case cu o compartimentare aiurea.
Mobila necesita întreținere.
Nu ma încântă ideea...
Experiente:
-un unchi a locuit pe Cobalcescu;
-cunosc artiști care au galerii în zona Armeneasca în case vechi;
- am avut niste chestii de facut la sediul central USR.
Frumoase case, dar total nepractice.
Ma rog, parerea mea!

3) Da, aici ai dreptate. Majoritatea caselor sunt nepractice.
Apartamentele, unele sunt practice sau o.k.
Mobila aia veche e problematică la curăţat dacă are prea multe decoraţiuni. Există însă şi stiluri simpliste, care sunt mai uşor de curăţat. Stilul minimalist acural nu-mi place, aduce a la muşamaua proletară.

#17
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 03.02.2009

View Postyuukan, on 06 martie 2024 - 23:03, said:

Djl folosești TikTok ? Băgate pe @planetantonio face omul live in stil vechi cred că o să-ți placă, e foarte tare omul, parcă te teleportează in timp.
Sau se uită pe TVR 1 la unele emisiuni unde le ia.interviu la actori, scriitori sau alte personalități trecute de 75
și să vezi acolo în camera proprietarului ceva vintage sau cate chestii au atârnate pe pereți și bibelouri puse pe șemineu.��

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Prea multe vechituri.
Oale vechi butoaie vechi cutii vechi ruginituti coclituri mucegaituri aparate inutile praf transformat în jeg porcarii.
As propune o reciclare in masă la tot ce sta degeaba nefolosit. Daca e utilizate vechiturile e f bine că faci economie de bani. Dar sa depozitezi astea inutil doar că sa faci propaganda e inutil.

Cred că dacă nu era tov Ceaușescu să ne mai cizeleze și sa faca progresism azi orașele țării erau niște comune întinse pe zeci de km cu străzi înguste și case cu 1-2 etaje și ganguri împuțite și blocuri doar in suburbii. Cică istorie, pai toate droagele alea inutile sa te împiedici de ele doar de istorie?
Vedem așa zisele centre istorice prin toate orașele cu darapanaturi și mizerii care fac viața grea locuitorilor. Unii admira prostiile astea, dau bani sa viziteze vechituri, vor să trăiască în trecut sa se mire ce rău era.

Edited by cipri2bau, 07 March 2024 - 00:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate