Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Oameni care trăiesc în trecut. Cam la propriu

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Oameni care trăiesc LOCUIESC CA în trecut

Traiul nu e definit de culoarea peretilor ce ne inconjoara.

#20
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017

Vizualizare mesajValy_User, pe 06 martie 2024 - 20:58, a scris:

Singurul lucru pe care mi-l doresc din trecut e Windows Xp.
Din păcate nu se mai poate.

A, și ceasul quartz cu limbi de birou.
nici măcar win XP, consider o prostie epoca aia când toată lumea s-ia  luat PC și umplut casa cu prostii de it că apoi sa le arunce că nu erau în domeniu și nici nu erau necesare. Azi e totul pe telefon și tableta. Probabil fara PC nu se putea ajunge la tablete. Ceasul Quartz o prostie, face gălăgie, ăla cu cristale lichide tine zeci de ani.

Cred că mai departe de anii 60 nu merita mers in trecut.

#21
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010

Vizualizare mesajcfrtriaj, pe 06 martie 2024 - 23:59, a scris:

Sau se uită pe TVR 1 la unele emisiuni unde le ia.interviu la actori, scriitori sau alte personalități trecute de 75
și să vezi acolo în camera proprietarului ceva vintage sau cate chestii au atârnate pe pereți și bibelouri puse pe șemineu.��
Nu-mi plac ăia, ăsta de care zic e american get beget. Îi au ei pe ai lor, de acolo pleacă totul, la noi in comunism n-am avut mai nimic.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 06 martie 2024 - 20:48, a scris:

Sunt eu înebunit după trecut şi mi-ar plăcea să trăiesc într-o clădire amenajată în mare parte ca pe vremuri.
https://www.thehealt...p-k0317-478469/
"Are you living in the past? You could need help!" :roflmaofast:

#23
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Obiecte mari si grele din metale oxidate de timp, oale murdare și ciobite, butoaie murdare, lemne îmbâcsite, chiar tencuiala imbcasita, aparate vechi cu defecte.
Pai in alte tari dezvoltate și în cele emergente clădirile sunt demolate dupa un timp. Clădiri chiar bune care mai puteau fi folosite.

Cred că Bucureștiul e atât de nepractic și greu de condus și de gestionat tocmai pt că s-a adunat acolo o mare grămadă de vechituri, blocuri din interbelic si din anii 50, clădiri vechi, strazi și rețele de utilități f vechi coapte care toate încurcă, blocuri cu bulina cârpite lipite, toate sunt chiar un pericol public. Au mai modificat aia impartirea și au stricat rezistenta clădirii, au mai pus izolatori termici și au găurit pretenții, deja sunt niste porcarii cu risc de prăbușire.

Eu nu mai vad deloc de ce sa mai utilizam casetofoane viniluri magnetofoane videoscoape cd playere dvd-uri când toate datele multimedia stocate suntnla un click pe net sau cel puțin le poți ține într-un laptop care poate fi vechi și el.

Prea multe vechituri cred că deprima, mai ales alea neîngrijite cu praf cu jeg cu oxidare cu cocleala cu mucegăire.
Cred ca una e sa mergi la o parada retro de mașini scumpe lustruite maxim și alta sa vezi vechituri neîngrijite și rablamente porcarii pe care proprietarii lor încearcă să le impună ca ar fi bune sau că ar avea povesti și istorie in spate.

Edited by cipri2bau, 07 March 2024 - 00:33.


#24
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Vintage nu sunt chestii urate in stare proastă, alea sunt gunoaie.

Edited by yuukan, 07 March 2024 - 00:28.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Intr-o casa impartita modern cred ca se poate amenaja in stil vintage. Se gasesc obiecte noi create in stil vintage sa dea un parfum de epoca.
Cred ca fiecare dintre noi suntem atrasi de o anume epoca (fara a ne considera dezaxati).
Eu avand o copilarie frumoasa imi aduc aminte cu placere de vremurile alea.
Nu pastrez apoape nimic de atunci dar pe telefon imi suna de multi ani aceeasi melodie (ceva de prin '68).

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 07 martie 2024 - 00:13, a scris:

Ceasul Quartz o prostie, face gălăgie, ăla cu cristale lichide tine zeci de ani.
Există și silențioase.

#27
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajyuukan, pe 07 martie 2024 - 00:28, a scris:

Vintage nu sunt chestii urate in stare proastă, alea sunt gunoaie.
Asta nu pricepe multa lume, alimentata si de emisiuni timpite de pe Discovery sau History, ca rugina nu e patina si vechitura nu e obiect istoric sau de patrimoniu. Obiectele vechi trebuie sa arate a vechi PRIN design, nu prin miros sau jeg acumulat de secole (cum sint considerate „pedigree” in emisiunile alea). Adica, te poti inconjura de lucruri vechi DACA ARATA SI FUNCTIONEAZA CA NOI, (fara sa fie cOpii, totusi).

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Exista o industrie intreaga care reconditioneaza lucruri vechi, nu asta e problema.
Se reface ce este distrus si arata ca odinioara. Se schimba si tapiteria.

#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 07 martie 2024 - 08:26, a scris:

Se reface ce este distrus si arata ca odinioara. Se schimba si tapiteria.
Cu asta sint si eu de acord, dar numai cu reconditionarea obiectelor CLASICE, adica ce era bun si misto la vremea aia, fara sa fie kitsch-uri specifice vremii. Nu orice merita salvat sau reconditionat, doar pentru ca e vechi. Mai degraba refaci de la zero chestii valoroase din trecut decit sa restaurezi gunoaie din trecut (sa te inchini la un ciob de lut), la scara timpului, o copie din sec IV a unui obiect din sec III î.e.n. nu e mai valoroasa decit ciobul din sec III (nu zic, la o adica poate fi incorporat in copia respectiva)?

A, ca acuma e si o piata speculativa a obiectelor ăstora, si pe multi nu-i intereseaza valoarea istorica ci financiara, e alta discutie, care n-ar trebui sa se intercaleze. Cine se inconjoara cu astfel de lucruri pentru ca-s valoroase financiar, e de neam prost, dupa parerea mea.

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
In ultimii ani apar la televizor tot felul de reportaje cu familii de it-isti care s-au mutat in pustiu, la tara, si-au luat un petic de pamant si muncesc de acasa in domeniul lor, de pe laptop. Voi ati face asa ceva? Ati da traiul la oras pe unul d ela tara, dintr-un sat la cucuiata, in mijlocul naturii? Sunt sute de sate abandonate in tara, ati fi dispusi sa renuntati la confortul vietii de la oras, la tabieturi, distractii si sa luati sapa in mana, sa traiti la fel ca batranii nostri, muncind pamantul? Unul care n-a tinut in viata lui sapa in mana sau n-a dat cu bidineaua, n-a reparat un gard, n-o s-o faca la 40 sau 50 de ani! N-o sa aleaga niciodata sa se chinuiasca, sa renunte la confort pt. a trai ca in trecut. La tara trebuie sa fii bun de munca fizica, alea sunt povesti, cum ca traiesti doar gadiland laptopul, jucand la bursa sau facand "proiecte"!

#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajtoto_riina, pe 07 martie 2024 - 08:51, a scris:

Voi ati face asa ceva? Ati da traiul la oras pe unul d ela tara, dintr-un sat la cucuiata, in mijlocul naturii? Sunt sute de sate abandonate in tara, ati fi dispusi sa renuntati la confortul vietii de la oras, la tabieturi, distractii si sa luati sapa in mana, sa traiti la fel ca batranii nostri, muncind pamantul?
Nu as face bineinteles.
Acum un numar de ani asa ziceam si eu ca nu o sa ma mut la tara.
Am coleg care a vandut apartamentul cu 4 camere de pe Decebal sa se mute la Tancabesti si sa faca naveta.
Si mai am exemple. Cine e baiat destept sta in mijlocul orasului in cursul saptamanii si sambata pleaca la casa de vacanta.
Eu pt pensie mi-am pregatit la tara, casa renovata, pe 3500mp am vie si am pus vreo 30 de nuci, singura grija sa tund iarba si sa strang frunzele toamna, fara altfel de munca.

Dupa 60 de ani de Bucuresti mi s-a luat..........

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 06 martie 2024 - 20:48, a scris:

Sunt eu înebunit după trecut şi mi-ar plăcea să trăiesc într-o clădire amenajată în mare parte ca pe vremuri.

Iti dau eu o idee, boss. Ucra-te in avion, du-te la Birmingham, e acolo un muzeu care se cheama Black Country Living Museum. Au case, restaurante, scoala, etc, toate la fel ca pe vremuri. In casele alea sunt personaje imbracate ca in epoca respectiva, iar tu poti sa te angajezi sa fii unul dintre ele. Tare sau ce?

#33
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 12.09.2019
In trecut trebuia sa muncesti din greu să trăiești..nu cred ca iti placea🤭

#34
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Corect, acu' e altcumva. Tre' sa traiesti din greu ca sa poti sa muncesti.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Djl, imi pare rau pentru trauma ta, dar vremurile alea nu se mai intorc indiferent cu cate vechituri te inconjori. In loc sa dezvolti mecanismul firesc de adaptare/depasire a durerii ai ales sa o eviti complet si ai plonjat in trecut.
Si, as zice, ca tot iti lipseste implinirea. Iar asta n-o sa vina obtinand nu stiu ce rabla pe care n-o ai inca.

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Daca n-ai WC in curte nu traiesti in trecut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate