Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

#MeTooGarçons

  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008
Un actor a deschis o mișcare #MeToo a bãrbaților în Franța



Primo

Am cautat sa vad din pdvd legal cum stau si cum stateau tarile europene cu prescriptia infractiunii de abuz sexual si am gasit asa

Franța:
Înainte de 2018:
Viol: 10 ani
Agresiune sexualã: 6 ani
Atentat la pudoare: 3 ani
Dupã 2018:
Nicio limitã de prescripție pentru viol
20 de ani pentru agresiune sexualã asupra unui minor
10 ani pentru agresiune sexualã asupra unui adult
Germania:
Înainte de 2013:
Viol: 10 ani
Abuz sexual asupra copiilor: 5 ani
Dupã 2013:
Nicio limitã de prescripție pentru viol
10 ani pentru abuz sexual asupra copiilor
Italia:
Înainte de 2019:
Viol: 7 ani
Abuz sexual asupra copiilor: 6 ani
Dupã 2019:
Nicio limitã de prescripție pentru viol
12 ani pentru abuz sexual asupra copiilor
Spania:
Înainte de 2010:
Viol: 15 ani
Abuz sexual asupra copiilor: 10 ani
Dupã 2010:
Nicio limitã de prescripție pentru viol
15 ani pentru abuz sexual asupra copiilor
Țãrile de Jos:
Înainte de 2018:
Viol: 12 ani
Abuz sexual asupra copiilor: 6 ani
Dupã 2018:
Nicio limitã de prescripție pentru viol
20 de ani pentru abuz sexual asupra copiilor

In USA e diferit de la stat la stat, un stat poate avea o limitã de prescripție de 10 ani pentru viol, dar o limitã de prescripție de 3 ani pentru abuz sexual asupra unui minor.

Secondo

o serie de motive pentru care victimele abuzurilor sexuale pot raporta agresiunea dupã mai mulți ani, chiar decenii, și nu imediat:
Traumã: Abuzul sexual poate fi o experiențã extrem de traumatizantã, care poate afecta grav victima pe plan emoțional, psihologic și fizic. În urma traumei, victima poate fi confuzã, șocatã, speriatã și se poate simți neputincioasã. De asemenea, poate experimenta sentimente de rușine, vinovãție și izolare. Toate aceste sentimente pot face dificilã raportarea imediatã a abuzului.
Teama: Victima se poate teme de agresor, de represalii din partea acestuia sau a familiei sale. De asemenea, se poate teme de necredințã din partea celor din jur, de a fi judecatã sau respinsã.
Lipsa de sprijin: Victima poate sã nu aibã o rețea de sprijin solidã sau sã nu știe unde sã se adreseze pentru a primi ajutor. De asemenea, poate sã nu fi auzit niciodatã despre posibilitatea de a raporta abuzul la autoritãți.
Negarea: Unele victime pot nega abuzul sau pot minimaliza gravitatea acestuia. Acest lucru poate fi un mecanism de apãrare pentru a face fațã traumei.
Recuperare: Raportarea abuzului poate fi un proces dificil și dureros pentru victimã. Este posibil ca victima sã aibã nevoie de timp pentru a se recupera de pe urma traumei și a se pregãti emoțional pentru a face fațã procedurilor legale.
Amnezie: Unele victime pot suferi de amnezie disociativã, ceea ce înseamnã cã pot uita complet sau parțial abuzul. Amintirile pot reveni ulterior, dupã ani sau chiar decenii.

Primo si secondo, ca explicatie suplimentara pentru eterna replica pe subiect, de ce acum si nu atunci? clar sunt interese la mijloc

Si baietii plang cateodata, nu-i asa?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Daca o iau si astia pe urmele #metoo, mai bine nu.

Initiativa aia a fost ok cand a fost vorba de porcul ala infect de Weinstein, dar apoi au luat-o pe aratura si au cazut victime si persoane nevinovate. Kevin Spacey a fost achitat, dar cariera i-a fost distrusa.
Johnny Depp si el reabilitat, dar prea tarziu, si cariera lui a fost fwtuta.

Chestiile astea se transforma in gloata iar gloata vrea sange.

Edited by george_alexandru, 06 March 2024 - 18:18.


#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008
ok, george, deci principiul mai bine sa scape 10 vinovati decat sa fie penalizat gresit un nevinovat

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
N-am zis asta, ci doar sa lanseze acuzatii acolo unde exista probe solide, daca s-a prescris fapta, respectiv plangere la politie, unde nu s-a prescris fapta.

#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008
Mai degraba a doua varianta, mai greu prima, unde in fond trebuia sa se gandeasca la probe solide un copil inghesuit in vreun colt de catre un pradator adult atent sa nu existe ochi sau camere prin preajma. Ca sa nu mai vorbim de probe biologice solide

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View Postgeorge_alexandru, on 06 martie 2024 - 18:16, said:

Daca o iau si astia pe urmele #metoo, mai bine nu.
Initiativa aia a fost ok cand a fost vorba de porcul ala infect de Weinstein, dar apoi au luat-o pe aratura si au cazut victime si persoane nevinovate. Kevin Spacey
Din contra, ăsta trebuia sa se trezeasca pe vremea aia si s-o faca aceeasi chestie. Nu stiu cum a scapat Spacey, dar la cum s-a compromis sistemul juridic american cu Trump, probabil pe chestii de procedura. Sau poate femeile trebuiau sa se trezeasca pe vremea „demascarii ” lui Michael Jackson (si a mai fost un caz, cu Corey Feldman victima) si sa vina atunci cu #metoo.

Sint secrete ale lui Polichinelle, spuse pe sub mustata „diferenta intre un bordel si Hollywood e ca la Hollywood se filmeaza”, L-am auzit pe Clooney dind-o cu trei mante, zicind ca „multi nu stiam cum anumite actrite capatau unele roluri” dar de fapt banuiau, ca toata lumea.

Dreptatea facuta prea tirziu nu mai e dreptate, e razbunare daca nu e prompta, cine se plinge prea tirziu se face vinovat de toate abuzurile facute de respectivul de atunci pina cind a depus el/ea plingerea. E bine si mai tirziu decit niciodata, dar victimele (de ambele sexe si de toate virstele) din prezent ar trebui sa fie constiente de lucrul ăsta, si sa depuna plingeri cit mai repede.

#7
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 Atreides, on 06 martie 2024 - 18:32, said:

ok, george, deci principiul mai bine sa scape 10 vinovati decat sa fie penalizat gresit un nevinovat

Mie mi se pare ok principiul ãsta.

Mai ales ca aia 10 vinovati s-ar putea sã scape oricum din motivele descrise mai sus (tãcerea victimei, chichițe avocatesti etc).

Edited by KiloW, 07 March 2024 - 08:58.


#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View Posthellmarvel, on 07 martie 2024 - 08:19, said:


Sint secrete ale lui Polichinelle, spuse pe sub mustata „diferenta intre un bordel si Hollywood e ca la Hollywood se filmeaza”, L-am auzit pe Clooney dind-o cu trei mante, zicind ca „multi nu stiam cum anumite actrite capatau unele roluri” dar de fapt banuiau, ca toata lumea.


E putin neclara exprimarea ta. Acele anumite actrite erau, deci, abuzate sau curve?

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajKiloW, pe 07 martie 2024 - 08:56, a scris:

Mie mi se pare ok principiul ăsta.

Mai ales ca aia 10 vinovati s-ar putea să scape oricum din motivele descrise mai sus (tăcerea victimei, chichițe avocatesti etc).
cu ok am inceput si eu, si sunt de acord, doar ii ziceam lui george ca macar stim cum stam si cum masuram

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 07 martie 2024 - 08:19, a scris:


Dreptatea facuta prea tirziu nu mai e dreptate

Sunt absolut complet in dezacord

Vizualizare mesajBob493, pe 07 martie 2024 - 17:08, a scris:

E putin neclara exprimarea ta. Acele anumite actrite erau, deci, abuzate sau curve?

si/sau

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBob493, on 07 martie 2024 - 17:08, said:

E putin neclara exprimarea ta. Acele anumite actrite erau, deci, abuzate sau curve?
Tu ce crezi, daca ăsta e cel mai sigur (deci probabil singurul) mod de a te afirma si consacra la Hollywood, cind „having what it takes to make it in Hollywood” inseamna sa fii „game” cu tot ce vor producatorii, ăia cu relatii si kingpin-ii de la tine? Si nici macar nu trebuie sa fie un horny mf ca Weinstein, e de-ajuns sa nu raspunzi la telefon unuia dintr-astia, sau sa nu-i zimbesti cum trebuie sau cum vrea, ca sa aiba el grija ca nici semafoarele sa nu mai indice verde cind vrei sa treci strada la Hollywood.

Voi nu cred ca stiti ce putere CHIAR au ăia, Weinstein nu glumea sau blufa cind zicea (probabil, cum zic toti) ca ei „make or break movie stars”. Se vede cu ochiul liber cum actrite banale ca aspect si sub tier ca talent primesc roluri pe banda, si altele care stralucesc in vreun rol, pe urma se marita si dispar (pot sa dau exemple, dar divagheaza discutia). Nu cred ca vreo actrita vrea doar sa se marite cu unu' bogat cind atinge o oarecare faima (ca e si asta o prejudecata, „ca e curve materialiste, domne, asta au vrut de la bun inceput”, oricum ar da-o, fie ca ramin in industrie si „fac ceea ce trebuie”, sau se duc acasa sa creasca plozii vreunui milionar).

Si asta e valabil (deci probabil) in TOT mediul corporatist, cu functiile bine platite si cautate de catre femei. A fost un film prin anii 2000 cu Alexandra Dinu in care una cu dosar plin de calificari si experienta tot a fost pusa capra de angajator, ca „proba de lucru”. Poti sa-l cauti (ca eu nu l-am gasit, am auzit doar de scena aia) se numeste Second Hand.

View PostAtreides, on 07 martie 2024 - 17:51, said:

Sunt absolut complet in dezacord
Pina la „complet”, trebuia sa citesti si ce-am scris mai jos, ca e bine si mai tirziu decit niciodata. Dar ce dreptate mai e aia cind ăla si-a facut mendrele cum a vrut si cu cine a vrut toata viata, daca tu vii cind ăla e cu un picior in groapa „sa-l demasti”? Sau mai rau, dupa ce-a murit?

A fost un fotograf (cunoscut pe vremea aia), David Hamilton, care profitind de vremuri si de curentul nudist (de-acolo își lua modelele) si-a facut o cariera din a fotografia si filma (ca a facut si citeva filme, pe care le gasiti pe IMDb) adolescente goale, sub masca „artei”. Doar ca ăsta n-a fost ca ăla din Titanic, sa-si tina mîinile si scula acasa, ci a si profitat de cite unele din ele, nu se stie cite, dar vreo 6 au iesit la lumina dupa ce una din ele si-a publicat memoriile cu putini ani in urma, cind ăla deja avea 80 de ani. Spre „cinstea” lui, ăsta a avut onoarea sa se sinucida, dar ce te faci cu Jimmy Savile, ăla de la BBC, despre care multi banuiau ca-si facea poftele cu copiii cu care lucra (ca era un animator faimos de show-uri pentru copii) care a fost tinut in brate toata viata de catre BBC si a murit netulburat de nimeni?

Ce o sa faceti daca o sa se afle peste ani ca concursurile de frumusete si agentiile de (foto) modele sint doar „front”-uri pentru prostitutie de lux, in care victimele sint convinse ca daca nu fac ce trebuie (sa accepte gig-uri prin Dubai sau Qatar, ori Japonia, cu multe activitati „colaterale, netrecute in contract, pe care daca nu le executa nu mai pupa alte contracte)? O sa faceti tot asa, „oh, no, dar noi nu am stiut”? Aproape ca ma bucur (nu-mi convine, ca sint si eu adeptul esteticului, dar asta e) cind sint promovate acuma modele negre +size si urite de-ti vine sa stingi lumina, pe-astea sigur nu le cheama nici un șeic la party-uri private.

#11
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Deci curve.

#12
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Zi-le ma, Mirele, cum daca nu le-ar fi convenit (cu subtextul nu le-ar fi placut) s-ar fi maritat la 16 ani si nu mai avea treaba nimeni cu ele. Nu mai continui discutia de pe celalalt topic, ca chiar si asa, ramîn strada, magazinul si transportul in comun unde sint expuse „masculinitatii”, dar intelegi tu (sper).

#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Bre tu faci un ghiveci la fel ca "tradiționaliștii" aia mononeuronali care amesteca drepturile elgibiti cu pedofilia.

La fel si la tine, curvasareala (extrem de bine plãtitã e una), abuzul de minori alta, sunt discuții complet separate.

Edited by KiloW, 08 March 2024 - 08:52.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostKiloW, on 08 martie 2024 - 08:51, said:

drepturile elgibiti
Unde am pomenit eu de astea (nu ca as fi de acord cu ele, dar asta CHIAR E o alta discutie). Vrei sa spui drepturile femeilor?
Sau ce vrei sa spui ca cei care „vineaza femei” nu-s tot aia cu cei care vineaza copii, pe scara vinovatiei? Ai grija, slippery slope there.

LE „vineaza femei” = pradatori, nu ăia cu comportament heterosexual normal si de la Dumnezeu, cum va place sa credeti.

Edited by hellmarvel, 08 March 2024 - 09:16.


#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Hai sa fac un desen. Pedofilia e una, violul la fel, însã curvasareala tranzacționala bazata pe consimțãmânt și recompensa e alta, indiferent cã-i o curva masculina sau feminina.
Discuții separate.

Edited by KiloW, 08 March 2024 - 09:22.


#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostKiloW, on 08 martie 2024 - 09:20, said:

consimțământ
Consimtamintul ăsta e ca free will-ul ăla de care se pling multi (nu stiu daca si tu) ca n-ar exista de fapt.

Nu prea e consimtamint daca n-ai de ales cind vrei sa profesezi intr-o anume activitate, si nici nu se transforma in consimtamint daca esti rasplatit(a), profiti, faci cariera, de-astea. A, daca puteai sta acasa sa dai de mincare la rate inseamna ca ai avut de ales? E si ăsta un mod de gindire. AL LUI MIREL.

#17
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View Posthellmarvel, on 08 martie 2024 - 09:28, said:

Consimtamintul ăsta e ca free will-ul ăla de care se pling multi (nu stiu daca si tu) ca n-ar exista de fapt.

Nu prea e consimtamint daca n-ai de ales cind vrei sa profesezi intr-o anume activitate, si nici nu se transforma in consimtamint daca esti rasplatit(a), profiti, faci cariera, de-astea. A, daca puteai sta acasa sa dai de mincare la rate inseamna ca ai avut de ales? E si ăsta un mod de gindire. AL LUI MIREL.

Si asta e tot abuzata?

https://www.digispor...motivul-2837361

#18
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBob493, on 08 martie 2024 - 09:33, said:

Si asta e tot abuzata?
Nu e abuzata, dar nici vinovata (ca toate prostituatele, nu stiu daca e, vorbesc in general). Nu ele au inventat jocul, doar l-au jucat. Masculii pot sau  puteau spune oricind stop, sau nici macar sa nu puna botu' la asa unele.

Si ele nu schimba fondul problemei, poate doar îi invata prost pe barbati, ca toate femeile ar fi la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate