Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Teltonika Romania - legit?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Salutare, in cautarea unui anume brand de router (Teltonika) am gasit site-ul asta din Romania. Firma din spate e Telio Systems si trebuie sa spun ca nu am auzit pana acum de ei. A avut cineva vreo experienta buna sau proasta cu firma asta pana acum? Multumesc in avans!

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,631
  • Înscris: 13.03.2005
Siteul acest vrea sa vanda mult, daca preturile sunt ascunse.
"Atenție: Trebuie să te autentifici sau- să înregistrezi un cont nou pentru a vedea prețurile!"


https://rotld.ro/who...eltonika.com.ro
Date Deținător (Registrant)
Nume Deținător:
IND WEB SRL
Tip Persoană:
Companie Comercială
Adresă:
SOS. PANTELIMON 254
Localitate:
Sector 2
Județ/Sector/Stat:
Bucuresti
Țară:
Romania
Cod Poștal:
021647
Telefon:
+40.722568881
Email:
[email protected]

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
In general e invers la firme. Furnizorul poate avea probleme cu platile de la cumparator.
Daca te intereseaza acel model de router, cauta-l pe magazinele online care vand cu amanuntul.

Edited by Leo2006, 05 March 2024 - 16:08.


#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Ok, intre timp am sunat chiar la Teltonika in Lituania :) Mi-au confirmat ca firma asta e pe lista distribuitorilor lor autorizati. Problema e ca sunt unele produse cu pret ridicol de mic pe site fata de recomandarea producatorului, de unde si suspiciunea mea initiala. O sa revin dupa ce vorbesc si cu cei din Romania, sa vedem.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postwertyck, on 05 martie 2024 - 16:01, said:

Siteul acest vrea sa vanda mult, daca preturile sunt ascunse.
Nu, e posibil insa sa nu vanda la persoane fizice.
Majoritatea distribuitorilor care nu vand la persoane fizice ci doar la alte firme, nu pun preturile in clar pe site. Trebuie sa ai cont de client - persoana juridica ptr a cumpara de la ei.

#6
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Este o practica extrem de des intalnita, cam peste tot nu numai la noi. Compania nu ti se adreseaza tie daca esti persoana fizica. Daca esti persoana juridica n-ai niciun motiv sa nu-ti faci cont, iar ei te "incurajeaza" la asta prin metoda ascunderii preturilor, pentru ca vor sa te verifice, cine esti, ce faci, etc. Da, sunt mai multe cazurile in care probleme sunt cu distribuitorul/vanzatorul (vezi tepele cu engrosistii din Olanda) decat cazurile cu probleme la cumparator, dar nici acestea din urma nu sunt inexistente. De obicei in relatiile comerciale B2B (business to business), fiecare parte vrea sa stie ca partea cealalta este in regula. Un al doilea motiv, la fel de important, este ca marii distribuitori nu vor sa-si afiseze publice preturile prin piata, atat ca sa nu se oftice cumparatorul persoana fizica daca da din greseala de site si vede ca pretul e la jumate (sa zicem), dar el nu poate cumpara ca nu are firma, cat si ca sa nu se creeze tensiuni datorita faptului ca poate clienti diferiti, fie ei si persoane juridice, beneficiaza de preturi diferite, in functie de volum, termen de plata, etc...

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postwertyck, on 05 martie 2024 - 16:01, said:

Siteul acest vrea sa vanda mult, daca preturile sunt ascunse.

Nu sunt ascunse dar e nevoie de un cont pe firma, odata logat preturile sunt vizibile la fiecare produs.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Bun, am lamurit treaba. Preturile de pe site nu sunt actualizate, au schimbat pare-se webmasterul. Nu lucreaza cu persoane fizice, mai mult cu reselleri si integratori. Am cerut o lista de preturi pe mail, daca intereseaza pe cineva, imi puteti spune :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate