Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Inel de logodna

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Salutare,

In primul rand, sper ca am postat unde trebuie, daca nu, sa-l mute moderatorii, chiar n-am idee unde ar fi bine sa fie deschis.
In al doilea rand, din cautarile mele n-am gasit decat cateva topicuri foarte vechi despre subiectul asta, si cum a venit vremea sa ma implic si eu in asa ceva, vin cu intrebari, desigur Posted image.

Deci, vreau sa cumpar un inel de logodna pentru cererea fericitei alese. Acuma, eu am cautat pe internet si am gasit zeci de variante, cu diamante cat o mina de creion, unele cu un diamant imens sa se vada valoarea, unele cu aur de 14k si unele cu aur de 18k (aici am inteles ca cel de 18k este mai pur), unele din platina.
Fiind prima si sper ca ultima data cand caut asta, cum ar fi mai ok sa procedez? Sa cumpar un inel mai de buget, iar dupa marea cerere sa merg cu ea si sa-si aleaga altceva mai pe placul ei intr-un buget mai mare? Sau cumpar unul care mi se pare mie dragut si la buget mai mare? Ca din cate am inteles si eu aici nu merge cu retur in 30 zile si iti iei banii inapoi:)). Plus ca din cate stiu, asta de logodna e cam cel care o sa fie cel mai plimbat.

Acum, eu am pus ochii pe ceva modele dar nu stiu cat de bune sunt magazinele respective. Eu am gasit pe site-u asta un model si las si link --> https://www.valmand....tina-cu-diamant
Sau asta din platina --> https://www.valmand....t-0-15ct-i007db

A luat cineva de la ei in ultima vreme, sunt inca in regula(i-am gasit in niste posturi de prin 2013-2016).

Cu platina care-i faza? Am citit eu pe internet cam care-i diferenta, dar merita diferenta aia de bani atat de mult?

Per total cam de unde as putea lua un inel calitativ ar fi intrebarea mea, in bugetul meu, dar care sa si includa schimbarea lui daca e prea mic/mare ca nu am cu ce sa merg ca si comparatie...doar sa-i imprumut un deget cateva ore si dupa il lipesc eu la loc

Si intr-un final, bugetul: spre 4000 lei, poate si urcam putintel daca chiar ar fi. Dar nu ma supar daca e si mai ieftin Posted image(romanul, ce sa-i faci).

Edited by dorurad, 05 March 2024 - 11:08.


#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajdorurad, pe 05 martie 2024 - 11:05, a scris:

Sau cumpar unul care mi se pare mie dragut si la buget mai mare?
DA!

Daca vrei sa fii original, ia-i unul din tungsten.
PS: nu esti cam tanar pentru logodna? Cati ani ai? 23?

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Depinde doar de tine si de ea, ce fel de oameni sunteti, de ce bani dispuneti, si cat de educati financiar sunteti.
Eu am cautat fizic in magazine, am ales ceva ce mi s-a parut interesant si mie si m-am gandit ca o sa ii placa si ei si se incadreaza si in buget.
Vreo 4-5-6k am dat pe verighete, nu mai tin minte, dar pe astea le-am ales impreuna.
Poti sa iti mai iei un prieten cu tine daca te simti stingher, eu am fost singur de exemplu.

Si foarte important, inainte sa mergi sa cauti, trebuie sa ii sutesti un inel si sa il masori, eu am facut un cornet din hartie, am semnat pana unde a intrat inelul si cu cornetul asta mergi la magzine, ca sa alegi masura corecta.

BAFTA!!! si felicitari

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... in primul rand felicitari si sa fie intr-un ceas bun

Doi - cea mai renumita (buna si serioasa) bijuterie din Romania e - TEILOR

Trei - diamantul ala la 0.20ct e minuscul ... abia il vezi cu lupa Posted image

Ultima dar nu cea din urma - nu lua de pe net
Mergi in magazin fizic sa vezi "produsul" cu ochii din dotare pentru ca - una arata in poze, alta vezi in realitate

Edited by Naijax, 05 March 2024 - 11:17.


#5
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010

Vizualizare mesajmarga32, pe 05 martie 2024 - 11:12, a scris:

DA!

Daca vrei sa fii original, ia-i unul din tungsten.
PS: nu esti cam tanar pentru logodna? Cati ani ai? 23?
Eheheee, mai baga inca vreo 6 ani asa:)).

Vizualizare mesajrobert23mg, pe 05 martie 2024 - 11:13, a scris:

Depinde doar de tine si de ea, ce fel de oameni sunteti, de ce bani dispuneti, si cat de educati financiar sunteti.
Eu am cautat fizic in magazine, am ales ceva ce mi s-a parut interesant si mie si m-am gandit ca o sa ii placa si ei si se incadreaza si in buget.
Vreo 4-5-6k am dat pe verighete, nu mai tin minte, dar pe astea le-am ales impreuna.
Poti sa iti mai iei un prieten cu tine daca te simti stingher, eu am fost singur de exemplu.

Si foarte important, inainte sa mergi sa cauti, trebuie sa ii sutesti un inel si sa il masori, eu am facut un cornet din hartie, am semnat pana unde a intrat inelul si cu cornetul asta mergi la magzine, ca sa alegi masura corecta.

BAFTA!!! si felicitari
Sa vedem daca reusesc sa "fur" unul fara sa observe:))

Vizualizare mesajNaijax, pe 05 martie 2024 - 11:15, a scris:

Bro' ... in primul rand felicitari si sa fie intr-un ceas bun

Doi - cea mai renumita (buna si serioasa) bijuterie din Romania e - TEILOR

Trei - diamantul ala la 0.20ct e minuscul ... abia il vezi cu lupa Posted image

Ultima dar nu cea din urma - nu lua de pe net
Mergi in magazin fizic sa vezi "produsul" cu ochii din dotare pentru ca - una arata in poze, alta vezi in realitate
Nu luam direct oricum de pe internet, cautam in principiu magazine online, dar care sa aiba si ceva magazin fizic in bucuresti sau imprejurimi daca merita drumul, ca sa-l si vad.
Nu vreau nici sa fie imens sa se vada valoarea(am vazut unele verzi de zici ca-s satelit cum punea romtelecom pe case), dar nici minuscul sa-l cauti cu lupa:))).
La teilor ma tot uitam si eu, dar ma gandeam ca poate mai exista si alte variante

#6
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019
Alternativ iei din zirconiu in loc de diamant ( oricum e o intreaga mafie in spatele diamantelor, sunt scumpe fiindca-i monopol, nu ca ar fi asa rare ) si folosesti diferenta pentru 2/3 rate la banca cand va luati casa.
Daca "money is no issue" mergi pe cel mai mare diamant de pe piata, sa dea cat mai bine in pozele dp insta, sa moara de ciuda prietenele ei.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am ajuns in punctul de inel la cele 3 crush-uri ale mele. Stiu ca e ceva scump, practic ii dovedesti ca ai bani si astfel, poti tine o casa si deci, fata va putea sa faca casa cu tine, sa isi puna o baza in tine, sa se simta in siguranta.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Ia un inel frumos.
Nu trebuie sa fie si valoros. Teoretic valoarea simbolica ar trebui sa fie mult mai mare.

Nu te lua dupa presedintii de consilii judetene, ca aia nu-si muncesc banii. Tu trebuie sa-ti creezi propriul sistem de judecata, ca altfel nu esti vrednic in fara niciunei femei.
Mai bine ia un inel ieftin si fain sa placa ochiului femeii (ca tie ca barbat ar trebui sa nu-ti placa niciunul) si cu restul de bani ia un aspirator (sau o bormasina) sau tine-i ca-s buni.

Edited by maccip, 05 March 2024 - 11:31.


#9
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajToymachine, pe 05 martie 2024 - 11:24, a scris:

Daca "money is no issue" mergi pe cel mai mare diamant de pe piata, sa dea cat mai bine in pozele dp insta, sa moara de ciuda prietenele ei.
Dragostea nu sta intr-o saiba pusa pe deget. Dar cu fetele din ziua de azi, nu se stie niciodata.
@dorurad, pastreaza bonul, just in case.Posted image

#10
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Vezi ce inel ii furi. Ideal ar fi un inel pe care îl poarta pe degetul unde urmează sa ajungă cel de logodna. Deși nu mărimea e cea mai mare problema. Aia se poate rectifica ulterior.

#11
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019
Fac un pic de plagiat si bag asta:

" Pot sa iti recomand sa nu iei ceva cu diamante, ci cu moissanite care are o duritate de Mohs 9,5 (diamantul are 10), dar care are proprietati optice superioare diamantelor (e mai stralucitor). Sa te uiti si la pietre artificiale (crescute in laborator) caci alea pot sa vina in orice culoare vrei si chiar sunt mai calitative decat diamantele naturale (adica nu au impuritati). Amandoua optiunile sunt mai ieftine decat diamantele.
Diamantele sunt printe cele mai comune pietre pretioase, dar au pretul mentinut sus de compania De Beers care controleaza 75-80% din aceasta piata si care nu are nici o problema sa obtina pietre din tari cu multe probleme sociale (asa numitele blood diamonds)
In urma unei campanii de marketing destul de mare din anii '40 De Beers a reusit sa introduca conceptul de inel de logodna cu diamante si expresiile "Diamnonds are forever" si "diamonds are a girl best friend". "

Am dat un search pe net si am gasit un magazin din UK specializat pe inele cu moissanite ( nu dau numele site-ului aici , dar e f usor de gasit cu google ) care arata chiar impecabil in jurul pretului de 350 lire ( cu free shipping )
Acuma, nu avem noi de unde sa stim ce prefera iubita ta, dar merita luat in considerare daca crezi ca i-ar placea.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Pana sa iei inelul, citeste niste postari de-ale mele mai vechi.
Nu-ti bate capul cu neconcordanta intre cifre. Nu vreau sa mint pe nimeni cu pretul real, dar adevarul e ca nu-l mai stiu. Am pus niste cifre acolo ca sa iasa povestea, dar sunt doar de forma. A fost un inel ieftin, asta-i important.

https://forum.softpe.../#entry23857760
https://forum.softpe...8#entry29998829

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Societatea s-a intors antebelic la logodne? La mine, dupa ce-am stat 5 ani impreuna, au fost direct verighetele. Deci lamuriti-ma: ăsta de logodna se da inainte sa te muti cu fata, la mutare sau la cativa ani dupa?
Si ce transmite: "Am intentii destul de serioase cu tine, dar sa ne mai gandim putin"? Sau "De acum incolo, incercam monogamia"? Posted image

Edited by __Dan__, 05 March 2024 - 11:50.


#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Eu nici nu mi-am batut capul cu forma inelului si stiam foarte bine ca femeile oricum au un fel de blocaj mental cand e vorba de CE vor la orice articol legat de logodna.nunta. Asa ca am peferat sa merg cu ea la un magazin, Safir in Bucuresti unde dupa ce s-a codit, s-a sucit si rasucit si-a luat ceva care i-a placut. Platit si rezolvat treaba.
Daca nu ai ceva special, gen inelul de la bunica atunci mi se pare cea mai eficienta solutie, din punctul de vedere al unui mire.
Oricum stai ca vine planificarea nuntii, o sa ai de tras

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajdorurad, pe 05 martie 2024 - 11:05, a scris:

sa procedez? Sa cumpar un inel mai de buget, iar dupa marea cerere sa merg cu ea si sa-si aleaga altceva mai pe placul ei intr-un buget mai mare?  
La asta nici să nu te gândești.

Edited by Valy_User, 05 March 2024 - 12:02.


#16
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
sunt cateva magazine in mall, am lucrat bine cu Sabrini, dar sunt si altele.
Pe site-ul lor gasesti tabel cu marimi, il listezi, suprapui un inel si vezi ce marime are degetul viitoarei.
Apoi te uiti prin magazinul fizic, vezi cum iti pare marimea si calitatea.
Pe site au si marfa la pret promotional, de obicei facuta pentru cineva care s-a razgandit sau...
E mai ieftin cu 30% de obicei si marfa e ok. O varianta:
https://sabrini.ro/i...t_id&order=DESC

Neaparat alege ceva frumos si fa-i o surpriza, te feresti de reprosuri ca asa si pe dincolo.

Edited by tibi346, 05 March 2024 - 12:08.


#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
fa-i surpriza, nu o duce pe ea la mall sa-si aleaga, ca taranu' fara imaginatie. daca esti sarak de nivel average, nu o sa dai gres cu aur alb 18k cu diamant in jurul la la 3-4-5000 lei. eu asa am facut.

Edited by laffin, 05 March 2024 - 12:18.


#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
La mine a fost simplu...

Am intrat intr-un magazin de bijuterii, a pus ea ochii pe un inel de logodna, a zis ca pe ala il vrea si sa il cumpar si sa il i-l dau cand sunt pregatit....
Inel aur alb cu un diamantul principal de 0.34ct + 14 diamante de 0.01ct.... pret ~ 4000 RON (2017, Dubai).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate