Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Inel de logodna

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Mergi pe barbatul decis, surpriza si gata. Pret cat vrei tu fara zgarcenie si fara exagerare. Daca e hotarata sa te ia de barbat si nu e batuta in cap stie situatia ta financiara stie ce poti sau ce nu poti:)



#20
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In primul rand trebuie sa alegi ceva ce ii place ei.

In cazul meu, a mea nu suporta aurul alb si nici cel roz, diamantele si nici perlele.

Legat de marime, eu am "imprumutat" unul pe care nu-l purta, ca sa ma asigur ca iau marimea corecta. E cam aiurea sa incerci sa-i pui inelul pe deget si sa se balangane. E si mai aiurea sa nu intre deloc...

Eu i-am luat unul cu smarald, din aur galben pentru ca verdele e culoarea ei preferata.

#21
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Daca viitoare logodnica are ochii verzi, alege un inel cu smarald sa le accentueze nuanta.
Daca ii are albastri, atunci safirul, topazul sau ametistul incrustat in inel o sa se asorteze cu privirea ei.
Daca e o fire pasionala, inelul cu rubin i se potriveste cel mai bine.
In nici intr-un caz nu-i lua un inel cu un diamant cit Sfinxul din Bucegi, ca o sa te injure ori de cite ori isi agata ciorapii in el. :lol:

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Te uiti care inel ii sta perfect ca masura si il masori cand il da jos de pe deget.  Dureaza 10 secunde, daca nu esti tipul de barbat cu dulapul de scuole in garaj cumperi un subler de 5 euro pe amazon :)

#23
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Posthoneybee, on 05 martie 2024 - 12:35, said:

In nici intr-un caz nu-i lua un inel cu un diamant cit Sfinxul din Bucegi, ca o sa te injure ori de cite ori isi agata ciorapii in el. Posted Image

la buget de-un diamant cat sfinxul din Bucegi probabil oricum fericita aleasa va avea angajati care sa-i schimbe ciorapii...doar zic
de asemenea, daca ai bani de-un diamant "d'ala", lasa fata sa te ceara ea, tu esti premiul aici. Posted Image

#24
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Folosirea sublerului mai cere si indeminare. De emotie sau de teama sa nu fie prins, poate sa-l scape din mina. Mai usor cred ca iese facind mulajul inelului intr-o bucata de plastilina. :)

#25
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Posthoneybee, on 05 martie 2024 - 12:58, said:

. Mai usor cred ca iese facind mulajul inelului intr-o bucata de plastilina. :)

In timp ce doarme :))

#26
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010

View Posthoneybee, on 05 martie 2024 - 12:35, said:

Daca viitoare logodnica are ochii verzi, alege un inel cu smarald sa le accentueze nuanta.
Daca ii are albastri, atunci safirul, topazul sau ametistul incrustat in inel o sa se asorteze cu privirea ei.
Daca e o fire pasionala, inelul cu rubin i se potriveste cel mai bine.
In nici intr-un caz nu-i lua un inel cu un diamant cit Sfinxul din Bucegi, ca o sa te injure ori de cite ori isi agata ciorapii in el. Posted Image
eventual ii iei lentile de contact in culoarea pietrei Posted Image

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
prima dată află-i numărul de la deget/inel ca să n-o dai în bară

#28
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postdorurad, on 05 martie 2024 - 11:05, said:

-vreau sa cumpar un inel de logodna pentru cererea fericitei alese

-Fiind prima si sper ca ultima data cand caut asta
-Drăguț moment!

-Fiindcă ești simpatic
*Nu te iluziona.
*Odată dat, ai făcut o promisiune.

Edited by Alex432, 05 March 2024 - 13:58.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostToymachine, on 05 martie 2024 - 11:35, said:

" Pot sa iti recomand sa nu iei ceva cu diamante, ci cu moissanite care are o duritate de Mohs 9,5 (diamantul are 10), dar care are proprietati optice superioare diamantelor (e mai stralucitor). Sa te uiti si la pietre artificiale (crescute in laborator) caci alea pot sa vina in orice culoare vrei si chiar sunt mai calitative decat diamantele naturale (adica nu au impuritati). Amandoua optiunile sunt mai ieftine decat diamantele.
Diamantele sunt printe cele mai comune pietre pretioase, dar au pretul mentinut sus de compania De Beers care controleaza 75-80% din aceasta piata si care nu are nici o problema sa obtina pietre din tari cu multe probleme sociale (asa numitele blood diamonds)
In urma unei campanii de marketing destul de mare din anii '40 De Beers a reusit sa introduca conceptul de inel de logodna cu diamante si expresiile "Diamnonds are forever" si "diamonds are a girl best friend". "

Ca sa fac un pic offtopic, am lucrat pentru un proiect De Beers, nava de extras diamante. ENORMA era nava aia si era cu paza serioasa pe ea. Adica aproape jumate din echipaj era armata. Iar la final produsul iesea sub forma de conserve (diamantele erau capsulate in conserve).
Pe tot traseul de la extragere pana la conservarea diamantelor, nu era mana de om. Totul automatizat. Daca necesita mentenanta undeva, se facea insotit de 2-3 oameni inarmati si totul filmat.


Ca sa fiu on-topic: ia ceva simplu.

Edited by tehnics, 05 March 2024 - 14:37.


#30
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Mergi cu prietena ei ce mai buna sa aleaga.

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
1996-2015 concubinaj.  2015 Test Tbc  ca fumez mult+adeverinta ca-s baiat bun de casatorie(undeva la 50 de lei). 2015 casatorit ca sa nu irosesesc hartia aia. Verighete facute la bijutier din aur propriu topit si format. Fara logodne si si alte alea.  2024 inca santem impreuna,verigheta eu nu o port(munca nu-mi permite),fumez la fel.   Deci daca te iubeste> verighete si 50 lei tbc.  Bine mai pui ceva la starea civila.Si bairamul de dupa.   Diamante?!  A luat cumnatu ceva cu 2000 euri ani in urma.  Nu mai sant fizic impreuna,uups.   Si(fml)am lucrat cu cineva din Cote,d Ivoire.  Era o combinatie nu pt. diamante ci pt Au. Cazut afacere,dar se poate!.

#32
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View Posttehnics, on 05 martie 2024 - 14:35, said:


ia ceva simplu.

Sa ia o ciocolata, iar din staniol sa-i confectioneze pe loc un inel. :D

Daca accepta o astfel de cerere in casatorie, inseamna ca-l iubeste si pot merge mai apoi impreuna la un bijutier sa-si aleaga ea ce model de inel vrea.

Daca nu accepta, va fi mai bogat cu o experienta de viata si ii vor ramine in cont 4000 lei fara o ciocolata.  :P

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Cererea in casatorie, dupa atata timp de casatorie din propria experienta, mi se pare ca noi barbatii ne rugam de voi femeile sa ne fiti stapanele vietii. Asa mi se pare sa mor eu cand vad prin filme si mai aud scenarii care mai de care. Cum am cerut-o eu in casatorie nu va zic Posted Image
Fratie, e o casatorie. Si in biblie si in codul civil spune ca femeia si barbatul sunt egali.
Daca nu te accepta de la egal la egal si are pretentia sa ingenunchiezi in fata ei ca un scalv in fata stapanei cu inelul drept dovada a sclaviei, sa mor daca merita efortul.

Deci, ia ceva simplu si i-l poti da si in tren daca vrei. E ceva pentru voi doi. Nu trebuie sa stie si sa afle toata lumea. Nu e nevoie de spectatori.

Dragostea nu se masoara in bani, aur sau diamante.

View Posthoneybee, on 05 martie 2024 - 14:53, said:

Sa ia o ciocolata, iar din staniol sa-i confectioneze pe loc un inel. Posted Image
O idee foarte buna.

Edited by tehnics, 05 March 2024 - 15:02.


#34
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Meama frate ce scoruri pe aci, da ce aveti fratilor de ati dat atatia bani pe un inel de logodna ?  Eu am dat maxim 500 de lei pe el din aur alb cu o piatra in cap  si a fost nevastamea super incantanta. Asta prin 2016.
E impecabil si acu si il poarta de atunci cu tot cu verigheta.

Edited by Kiddosu, 05 March 2024 - 15:06.


#35
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Posttehnics, on 05 martie 2024 - 15:02, said:

Fratie, e o casatorie. Si in biblie si in codul civil spune ca femeia si barbatul sunt egali.

nuj daca in Biblie, dar la biserica, cand pune coroanele alea de aur pe capul mirilor parca zice ceva gen: Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului, căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mântuitorul.

Nu ca sustin afirmatia, doar zic si eu ^.^

#36
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,767
  • Înscris: 06.07.2023

View Postdorurad, on 05 martie 2024 - 11:05, said:

Salutare,

In primul rand, sper ca am postat unde trebuie, daca nu, sa-l mute moderatorii, chiar n-am idee unde ar fi bine sa fie deschis.
In al doilea rand, din cautarile mele n-am gasit decat cateva topicuri foarte vechi despre subiectul asta, si cum a venit vremea sa ma implic si eu in asa ceva, vin cu intrebari, desigur Posted Image.

Deci, vreau sa cumpar un inel de logodna pentru cererea fericitei alese. Acuma, eu am cautat pe internet si am gasit zeci de variante, cu diamante cat o mina de creion, unele cu un diamant imens sa se vada valoarea, unele cu aur de 14k si unele cu aur de 18k (aici am inteles ca cel de 18k este mai pur), unele din platina.
Fiind prima si sper ca ultima data cand caut asta, cum ar fi mai ok sa procedez? Sa cumpar un inel mai de buget, iar dupa marea cerere sa merg cu ea si sa-si aleaga altceva mai pe placul ei intr-un buget mai mare? Sau cumpar unul care mi se pare mie dragut si la buget mai mare? Ca din cate am inteles si eu aici nu merge cu retur in 30 zile si iti iei banii inapoi:)). Plus ca din cate stiu, asta de logodna e cam cel care o sa fie cel mai plimbat.

Acum, eu am pus ochii pe ceva modele dar nu stiu cat de bune sunt magazinele respective. Eu am gasit pe site-u asta un model si las si link --> https://www.valmand....tina-cu-diamant
Sau asta din platina --> https://www.valmand....t-0-15ct-i007db

A luat cineva de la ei in ultima vreme, sunt inca in regula(i-am gasit in niste posturi de prin 2013-2016).

Cu platina care-i faza? Am citit eu pe internet cam care-i diferenta, dar merita diferenta aia de bani atat de mult?

Per total cam de unde as putea lua un inel calitativ ar fi intrebarea mea, in bugetul meu, dar care sa si includa schimbarea lui daca e prea mic/mare ca nu am cu ce sa merg ca si comparatie...doar sa-i imprumut un deget cateva ore si dupa il lipesc eu la loc

Si intr-un final, bugetul: spre 4000 lei, poate si urcam putintel daca chiar ar fi. Dar nu ma supar daca e si mai ieftin Posted Image(romanul, ce sa-i faci).

Poti proceda asa cum au propus unii useri, spre exemplu @Kokoshmare. Iti iei de mina iubirea si te duci sa-si aleaga ea. Probabil nu vei da gres, deoarece in final va fi exact ce isi doreste ea. Asta este metoda pragmatica, dar este in acelasi timp si cea mai putin romantica in urma careia nu ramine amintirea unui moment deosebit. Asta deoarece in cealalta varianta, pe linga inelul respectiv mai ai nevoie si de un ritual destept.
Oricum ai face, insa, inainte de a trece la treaba ar fi bine sa te ocupi putin cu pietrele astea ca sa nu te trezesti ca ti se vinde ceva ce nu-si justifica pretul nicicum. Diamantele naturale se monteaza si neslefuite, caz in care piatra nu are "focul" ala specific de culori. Este doar o piatra mai mult sau mai putin mata.
Daca este slefuit intr-un anumit fel, atunci diamantul se numeste briliant. Pina in 1920 diamantele se slefuiau dupa asa numitul "Old European Cut" model cu o fateta orizontala deasupra. Mai nou briliantul are fatetele adunate la virf si fix atunci obtii efectul de prisma maxim, cind vezi diamantul intr-o multitudine de culori, stii tu spectrul ROGVAIV.
In fine, chestiile astea se observa la lupa.

A doua chestie este caratul, care in cazul pietrelor inseamna greutatea. 1carat = 0,2grame
Aici in functie de calitate, adica greselile din structura cristalina interioara care se vad ca niste puncte, ai calitate de la perfect = FL/IF, sau asa numitul GIA pina la plin de impuritati, adica I1...I3
Primele pot costa citeva zeci de mii de euro, ultimele intre 3...6000Euro/carat
Asta inseamna ca foarte probabil diamantele prezentate in linkurile tale sint de fapt industriale, altminteri la 0,2ct cu foarte mult noroc gasesti doar piatra la 400Euro. Peste asta mai vine pretul materialului (aur, platina...) la gramaj, plus manopera. In occident 4...500Euro, in Romania probabil in jur de 100...150Euro
In cazul unui bijutier serios trebuie sa primesti un certificat pe care apar toate punctele in forma geometrica si clasificarea puritatii. Un briliant bunicel inseamna calitate VS1/VS2 sau mai jos cu o treapta Si1/Si2

Peste toata teoria asta plictisitoare vine materialul in care este montat. Aur 14k, 18k, sau cum se gaseste in peninsula araba pina la 24k (pur), aur alb (rodinat) de 14k, 18k, sau platina. Asta din urma se foloseste de regula cu diamante din clasa superioara, aka FL/IF (perfect), sau urmatoarea treapta VVS1, VVS2. Asta deoarece si pretul total depaseste oricum unele bariere de imaginatie.

Inelele din linkurile tale se numesc ca stil "solitaire" din cauza ca au o singura piatra. N-as recomanda modelele care folosesc spartura, adica multe pietre mici, deoarece montajul este extrem de greu de realizat si tocmai datorita imperfectiunii se pierd pietrele la prima purtare. Prieteni de-ai mei au cumparat un astfel de model cu un safir si mai multe diamante in Praga de curind si in doua ziel cit am mai stat pe urma acolo s-au dus de doua ori cu el la reparat.
Este esential ca piatra sa fie montata fest in material si nu lipita, altminteri se duce la primul soc. Si apropo de primul soc, modelele tale au piatra montata mult prea inalt. Banuiala mea este ca viitoarea ta jumatate nu va avea curaj sa-l poarte si va ajunge un obiect de sertar.

Ca sa extragem o concluzie, un inel cu diamant ajunge mai degraba la cel putin urmatorul pret, plecind de la premisa ca cel putin 3grame de aur de 14k ar fi necesare pentru o stabilitate buna, iar piatra este de cea mai ordinara calitate la 0,2ct:
1) 36Euro/gramul de aur => 108Euro materialul
2) Diamantul 400Euro cu mult noroc, mai degraba 600Euro
3) Costurile de manopera initiala conform pietei ca. 100...150Euro
Total: 608...850Euro

Ai putea incerca sa mergi pe safir, cu cit mai inchis la culoare cu atit mai pretios, pe smaragd (gheata verde), sau pe turmalin. Asta este o alta piatra pretioasa foarte interesanta atunci cind este verde inchis.
Mno, spor la treaba

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate