Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Scula taiere plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! Pentru diverse proiecte si experimente cu raspbery Pi as avea nevoie de o scula cu care sa pot taia plasticul. De exemplu sa modific o tastatura si sa o fac pc (gen cum erau HC-urile pe vremuri) si as avea nevoie sa tai plasticul unde voi scoate mufele, si asa mai departe. Cu ceva incins, gen un cutit nu iese bine si se vede aiurea plasticul ala topit. Ce imi recomandati?

#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022
Taiere cu disc dar la viteze de turatie mai mici ca sa  nu se topeasca.
Altfel folosesti panza de bomfaier .

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
banda adeziva (scotch)  lata,
burgiu,

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Cu dremel.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt lame de traforaj rasucite , permit taierea rotund fara colturi, sunt fine , subtiri aproximativ 1mm grosime si nu trebuie gaura de diametru mare la intrare in material .
Mai ai posibilitate cu biax dar sa fie cu turatie variabila obligatoriu , recomand dremell .

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
traforaj.

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

+1 pt Dremel. Sau Micromot de la Proxxon.

Alternativ una dintre multele clone ale lor.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă materialul este subțire merge și cu o preducea, astfel găurile ies mai uniforme. Ideal ar fi frezare pe CNC, dar nu e la îndemâna oricui.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
platicul merge gaurit si cu foarfeca. :P

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Asta este buna? https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sau asta  https://www.emag.ro/...reviews-section

Ma intereseaza sa aiba direct si varful sau discul potrivit pt plastic. Sa nu mai comand separat. Daca nu, recomandati-mi va rog voi una potrivita.

Edited by gerbil, 05 March 2024 - 10:17.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Experienta cea mai buna in taierea plasticului, manual(fara coloana, freza, etc), fara sa se topeasca o obtin cu discurile diamantate si turatie mica.
Linkul de unde le-am luat nu mai e valabil, dar la genul asta ma refer.
https://www.aliexpre...5827977460.html
Proxxonul la minim (eu chiar l-am modificat sa accepte turatii mai mici). Problema e ca taie cam mult material, discurile fiind cam groase.
Dar rod bine plasticul fara sa-l topeasca. Nu se rup, nu se indoaie.

Pentru a face taieturi foarte foarte subtiri (sa desfac un charger lipit, o baterie cu carcasa plastic), folosesc un disc foarte subtire conceput pentru lemn. Nu am link, dar e dintr-o foita subtire si elastica de otel. Problema discului e ca nu taie drept daca nu ghidezi taietura. Asadar, folosesc mai intai o scula cu care fac o zgaraietura adanca(modificata dintr-o scula de metal de desfacut telefoane), dupa care bag discul de taiere. Avantajul e ca iese taietura foarte subtire, util in cazul in care plasticul respectiv trebuie pus la loc, lipit la loc fara a se deteriora estetica. Tot asa, turatie mica sa nu topeasca plasticul.

Altfel, mai exista discuri de taiere foarte subtiri din corund, dar se cam rup daca nu le folosesti pe un banc de taiere sau ceva. Eu folosesc pe coloana de bormasina de la proxon cu scula montata ca pentru taiere(ca la gaterul de lemne), piesa prinsa in menghina, dar nu poti taia decat o mica portiunie daca nu ai masa in coordonate (si eu n-am). Iese insa cea mai precisa taiere. Discurile alea subtiri de taiat metale sunt dure, precise, dar casante, dar pe coloana si prindere menghina iese treaba buna. Manual nu prea. Cu discul de otel subtire de mai sus nu iese bine ca desi ai control bun al pozitiei, nu ai control bun al presiunii de apasare, ceea ce face ca discul sa flambeze.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Exista deja si te costa mai ieftin decat sa le cumperi separat la care se adauga si costurile sculelor de taiere si finisare. RPI400 vine cu un radiator masiv si cu o implementare hardware mai potrivita pentru acces la porturi.
https://ro.farnell.c...t-eu/dp/3526936

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OqpylxLhw98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate