Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Diferente dioptrii intre ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Am o intrebare pt ochelaristi, cum s-ar zice. Conform consultului la mine dreptul e foarte ok (+0,75)!iar stangul mai prost (teoretic +2 combinat cu cilindru 0,5).
Ei bine optometristul zice ca diferenta intre cei 2 ochi ar fi cam mare si ar insista sa puna la stangul doar +1,5 (si cilindru 0,5). La consult minse pare ca vad ok si cu 1,5 la OS dar ligic ca cu 2 vad mai bine.

Deci, din experienta voastra, o diferenta de dioptrii de 1,25 intre ochi e suportabila/ok sau mai bine sa fie mai mica?  Problema e ca minse pare ca ma chinui putin cu 1,5 la OS si in felul asta ochiul oboseste mai repede… si deci nu stiu ce sa fac.. Multumesc

Le. Diagnosticul e hipermetropie si astigmatism (OS)

Edited by SwatKat, 04 March 2024 - 17:51.


#2
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Nu poți întreba asta pe forum. Eu sunt optometrist și îmi asum prescripțiile. Ochiului trebuie să îi dai cât are nevoie.  Nici mai mult, nici mai  puțin.

#3
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Io am diferenta de 0.5 intre ochi. Stangu' e mai beteag ca dreptu'. Fa ce-ti zice medicu', ca d-aia ai mers la el..

#4
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Am un prieten exact in aceeasi situatie (diferenta de 1.5) si i s-a spus (de catre mai multi medici) ca depinde de creier daca se poate adapta la aceasta diferenta sau nu.
Unii (chiar cu diferenta mai mare un pic) nu au nicio problema de adaptare dar prietenul meu a incercat cred vreo 10 perechi si ameteste cum misca capul.
A fost nevoit sa micsoreze diferenta ca sa nu mai ameteasca dar nu vede perfect.

#5
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Am la stângul +1,5 iar la dreptul +2,5 ,doar pentru calculator sau telefon folosesc. La fiecare 10-15 minute m-ai dau jos ochelarii 1 minut.

#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Du-te la un medic oftalmolog pentru o primă prescripție de ochelari sau lentile de contact. Optometriștii sunt mai puțini calificați, pot fi foarte buni dar și foarte slabi.

#7
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Trebuie examen de specialitate la doctor oftalmolog. Diferenta mare de dioptrii poate insemna un inceput de cataracta. Fund de ochi si tensiune oculara obligatoriu. Nu neglijati, optometristul vrea sa vanda ochelari nu sa vindece.

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostSwatKat, on 04 martie 2024 - 17:49, said:

Deci, din experienta voastra, o diferenta de dioptrii de 1,25 intre ochi e suportabila/ok sau mai bine sa fie mai mica?  
In situatia asta am fost si eu. Se lasa o diferenta mai mica intre dioptrii, nu cat zice aparatul.
Obligatoriu testezi cu ochelarii lor de proba, sa te simti bine.
Odata m-am contrat cu o doctora ca stie ea ce face. Zic, cucoana, nu ai dumneata varsta de cati ani port eu ochelari, stiu ce suport si ce nu.
M-am luat dupa ea si cred ca au stat ochelarii 5 ani in sertar, acum sunt buni.

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Deci am fost la medic oftalmolog care mi-a zis de prescriptia cu aceasta diferenta de 1,25 intre ochi (0,75 la OD si 2 la OS). Aparatul arata  cam 2.5 la OS si 1 la OD dar dupa testerea cu ochelarii de test (avea un aparat automat) au rezultat cele spuse.
Dupa asta am fost la optometrist care a zis ca e cam mare diferenta intre ochi si a recomandat doar 1.5 la OS.
Ideea e ca nu vad perfect si mi s-a oferit posibilitatea sa imi schimbe lentila sa ajung la +2.
Am intrebat pe forum stiind ca oricum fiecare e diferit si sunt persoane care suporta -altele care nu suporta anunite tipuri de lentile etc. si as fi vrut sa intreb si sa aflu din experienta altora legat de acest fapt.

Repet oftalmologul a dat prescriptia cu aceasta diferenta, optometristul zice ca e cam mare…iar eu simt ca as putea vedea mai bine cu stangul cu dioptria mai mare. Adica la test cu ochelarii aia cu lentile am vazut mai clar cu dioptria mai mare la OS dar nu pot zice daca o zi de purtare in mod continuu nu ar fi obositoare.

Deci am intrebat doar ca sa “culeg” unele experiente, sfaturi de la voi… pentru care multumesc

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostSwatKat, on 05 martie 2024 - 11:50, said:

Ideea e ca nu vad perfect si mi s-a oferit posibilitatea sa imi schimbe lentila sa ajung la +2.
Deci, ceva in genul tau, astigmatism, cilindru, etc. Nu vedeam perfect cu ochiul ala cu nici o dioptrie.
Acum, tu vorbesti sa porti ochelarii astia permanent? sau doar la citire?
Cand eram copil sa zic eu ca ma puneau sa stau cateva ore pe zi cu ochiul ala bun acoperit si sa il fortez pe cel cu astigmatism.
Daca esti batran nu mai au valoare exercitiile astea.
Dupa o varsta cred ca se transforma in altceva. Am fost la o doctora acum cativa ani si cand i-am spus de astigmatism se uita chioras la mine, ca nu am asa ceva..........

#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
@TheWarrior: mi-au zis ca trebuie sa-i port permanent. Oftalmologul a recomandat lentila progresiva "de incepator" adica aia digitala cu o usoara marire de 0.5 la apropiere. Cam asa a iesit si pe aparat si la control, ca la apropiere am nevoie de mai mult decat la departare.

La fel, eu cu stangul nu vad bine nici la apropiere, nici la departare (la apropiere e mai rau).

Optometristul a zis ca diferenta data de oftalmolog i se pare mare si de aia a redus dioptria cu 0.5 la stangul. Ca sa lucreze si ochiul. Dar la 43+ nu mai are ce lucra, zic eu :) Si observ ca atunci cand sunt obosit si probabil dreptul nu mai poate compensa atat de mult, ma deranjeaza si ar merge o dioptrie mai mare.

V-am zis ca optometristul a fost super si poate da comanda de o lentila in plus la stangul cu dioptria mai mare, dar cat de cat as vrea sa fiu sigur ca nu fac o prostie.... stiu ca totul e relativ oricum

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Si eu trebuia sa port permanent cam de prin clasa a-IV-a.......
Dar pe vreme aia nu se putea purta ochelari, eram singurul din clasa si era un ras general.

Am ramas cu o fobie, nu imi place sa port ochelari, se aburesc iarna, vara transpir, mai faceam si sport pe vremuri, etc.
Ideea e sa te simti bine cu ei, nu ai ce sa te obisnuiesti, uita-te cu aia te test in toate directiile vezi sa nu te ia ameteala.

Si la condus sa ii porti, noaptea macar.

#13
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Medicul oftalmolog a facut niste masuratori. De ce "i se pare" optometristului ca nu e bine? Mai ales ca si singur spui ca te chinui putin.
Nu forta ochiul. Fa ochelarii cum a prescris medicul.
Eu am ochelari doar de citit. Tot cu diferenta, dar mica. Si medicul a insistat sa-i faccu diferenta.

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Asta am si intrebat aici: daca o diferenta de cca 1,25 dioptrii intre ochi e ok. Optometristul zice ca diferenta mare intre dioptrii intre ochi duce de principiu la ameteli etc.
Si exact de asta am si scris aici....
Pe de alta parte, sa fim seriosi, oftalmologul nu e Dumnezeu, stim cu torii ca si aia pot da gres. De asta am si expus cazul...
Oricum, am priceput ce ati scris multumesc de ideile expuse!

#15
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Am la ochiul stang -0,75, iar la dreptul -2,75. Si diferenta asta se mentine de vreo 25 de ani, de la prima pereche de ochelari. Tin minte ca atunci aveam la stangul dioptrie 0, sticla goala...Posted Image. Ameteli, poate o zi-doua dupa ce imi schimbam ochelarii (si dioptriile), pana se obisnuiau ochii cu cei noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate