Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Hotarare definitiva a instantei, cum recuperam banii efectiv de la datornic?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Asociatia de proprietari a castigat procesul cu un datornic, datoria in instanta, hotarare definitiva inca din 2021, pt. datorii din perioada 2013 (de cand a cumparat garsoniera) pana in 2019 (nu a platit nimic in tot timpul asta). Am vazut ca intre timp s-a apelat la un executor, iar ala a cesionat datoria catre Investcapital (adica Kruk). Astia l-au dat la randul lor in judecata pe datornic, de ce? Adica de ce se procedeaza asa, cata vreme ai deja o hotarare judecatoreasca definitiva, care doar trebuie pusa in aplicare? De ce nu l-a executat silit executorul, si a dat datoria mai departe la Kruk? Noi, asociatia, cum ne recuperam efectiv banii aia? Ca sa nu mai zic ca din 2021 pana azi s-au mai adunat si alte datorii, in continuare...

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Executorul a vandut datoria catre Kruk sa fie sigur ca primeste ceva. Cel mult 10%
Ca datornicul sigur nu are cum sa plateasca.
Kruk spersa sa ii i-a apartamentul. Spera.... ;)

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Aia 10% ii lua oricum de la executat .
Nu cred ca avea voie sa cesioneze mai departe fara acceptul beneficiarului .

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 30.11.2021
Asta este justitia din Romania.

Castigi procesul si apoi hotararea definitiva trebuie pusa in aplicare.
Intrebarea este cine o aplica? Si cu ce.

#5
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna ziua!
Prima mea intrebare este cum a fost posibil sa nu plateasca nimic din anul 2013 si pana in anul 2019. Presedintele asociatiei a adormit atatia ani si cand sa trezit a constatat ca pe timpul somnului lui adanc un proprietar nu si-a platit intretinerea? Legea spune ca doar dupa 90 de zile de neplata a datoriilor catre asocatiei, rau platnicul trebuie actionat in instanta pentru ca dupa 3 ani datoriile se prescriu. Nu stiu la tine cum de nu sau prescris.
Am avut si eu probleme cu unuii proprietari din bloc care uitau sa-si plateasca datoriile insa i-am actionat in instanta dar nu am avut nicio problema asemenatoarea ca a ta ci dimpotriva am rugat un executor judecatoresc sa-i mai de-a o sansa paratului ceea ce sa si intamplat.
Cred ca de aia este bine sa apelezi la firma specializata in recuperarea de datorii (si nu am refer la camatarii de la kruk).
Poate ca ar fi bine sa actionezi in instanta executorul judecatoresc care probabil are o intelegere de 40% cu cei de la kruk.
Sincer sa fiu, pana acum nu am mai auzit de asa ceva. Poate ar fi bine sa stai de vorba cu un avocat, nu stiu ce sa te invat altceva.

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postpetre-vitan, on 03 martie 2024 - 15:24, said:

...Legea spune ca doar dupa 90 de zile de neplata a datoriilor catre asocatiei, rau platnicul trebuie actionat in instanta pentru ca dupa 3 ani datoriile se prescriu.
...

Gresit . Legea nu spune ca trebuie actionat in instanta , ci ca are dreptul asociatia de al actiona in instanta .
E cu totul altceva .
L196/2018 art.78, pct.2

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 30.11.2021
Asta este farmecul sistemului pausal, din pacate sau din fericire.
Din pacate ca am fost sarac, dator de la provident, kruk, banca, cunostinte, asociatia de proprietari, si partea stupida? Pai era sistemul pausal, gazele mergeau inainte, iarna caldura mergea inainte, fac referire la facturile de iarna.
Scria frumos pe chitanta de la intretinere.
- Intretinere curenta.
- Datorie.
- Penalizare.

Si cine a venit de la firma de recuperare, amuzant si stupid, ca asta va zic... tara nebuniilor! Cel de la firma de recuperare era dator la randul lui si lucra sa-i scada datoria.

Asociatiile de proprietari sunt o molima nenorocita care trebuie sa dispara. Sistemul pausal este o mizerie nenorocita.
Sa nu mai conteze ca nu ti-ai platit intretinerea. Ca la RDS, ai intarziat? Taxa de 15 lei de reconectare, chiar daca nu te deconecteaza.
Sa fie asa si la intretinere. Ai intarziat? S-a oprit apa, gazele, amenda ca depozitezi gunoiul la rampa sau sa nu mai ai acces la rampa cu cartela, gazele oprite sau oprita incalzirea trasa pe scara.

In Romania din cauza asta nu merg imobiliarele, nu este legislatie nici pentru inchiriat si nici pentru cei care dau tepe.

Tipul ala a facut o afacere senzationala. A cumparat o garsoniera si de 10-11 ani nu a platit 1 ban la intretinere.
Cred ca multe dintre datoriile respective s-au prescris.
Timp in care cei de la asociatie probabil le-au platit din fondul asocietiei.

Curent mai are? Deci unele astea este baiat calumea si le plateste, uita sa plateasca doar datoriile care nu-l incurca.

#8
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postndor, on 03 martie 2024 - 15:54, said:

Gresit . Legea nu spune ca trebuie actionat in instanta , ci ca are dreptul asociatia de al actiona in instanta .
E cu totul altceva .
L196/2018 art.78, pct.2
Explica-mi te rog ce inseamna *E cu totul altceva*?

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Adica nu este imperativ . Nu te obliga legea sa faci asta , doar i-ti permite .
Adica e cu totul altceva !
Daca nu sesizezi diferenta intre a fi obligat si ati fi permis sa faci ceva ....n-am nici o vina !

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ce stiu e ca s-a institutit privilegiu imobiliar cerand de la OCPI, adica nu poate vinde garsoniera pana cand nu plateste mai intai datoria asociatiei. Dar pt. datorii de pana in 10.000 lei poate fi executat silit doar pe bunuri mobile, doar daca avea datorii peste 10.000 ii putea scoate apartamentul la licitatie, cf. noului cod civil. La hotararea definitiva din 2021, avea de achitat cu tot cu taxe de judecata, taxa ocpi, vreo 2500 lei. Problema e ca de atunci si pana acum, datoriile si restantele s-au acumulat in continuare, ajungandu-se la un total de ~5800 lei. Inteleg ca pt. aceasta diferenta (5800-2500) e necesar un nou proces de recuperare a datoriilor, nu?

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Da , pentru ca daca nu a fost executat datoriile mai vechi de 3 ani s-au prescris .
Trebuie un nou proces pentru datoriile actuale .
Suma initiala nu era mare si banuiesc ca din cauza asta executorul a cesionat executarea silita . Desi nu inteleg cum a putut face asta fara a instiinta in scris creditorul .
Cred ca mai sunt unele amanunte care nu le-ai spus .

Oricum nu putea vinde fara apartamentul fara viza asociatiei cum ca nu are datorii .
Nu era nevoie de a institui privilegiu imobiliar la OCPI .

Edited by ndor, 03 March 2024 - 17:50.


#12
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 30.11.2021
Eterna si fascinanta Romania.

Asa se petrece si cand bagi pe cineva in chirie. Trebuie sa dai in judecata in civil, ani de zile, apoi executa si pune proprire. Nu isi da nimenea interesul.

Si cand este vreun executor mai implicat? Plangere pentru abuz in serviciu.

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View Posttoto_riina, on 03 martie 2024 - 17:28, said:

Dar pt. datorii de pana in 10.000 lei poate fi executat silit doar pe bunuri mobile, doar daca avea datorii peste 10.000 ii putea scoate apartamentul la licitatie, cf. noului cod civil.
Cf. art. 813 pct. 5 din Legea nr. 134/2010, "În cazul titlurilor executorii privitoare la creanțe a căror valoare nu depășește 10.000 lei, vânzarea bunurilor imobile ale debitorului poate fi făcută numai dacă acesta nu are alte bunuri urmăribile sau dacă are bunuri urmăribile, dar nu pot fi valorificate.
Evident ca totul e greu spre imposibil in sistemul juridic roman. Si ca-i plin de plosnite care fac bani exploatand viciile din lege/proceduri/cacat.

#14
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postndor, on 03 martie 2024 - 17:16, said:

Adica nu este imperativ . Nu te obliga legea sa faci asta , doar i-ti permite .
Adica e cu totul altceva !
Daca nu sesizezi diferenta intre a fi obligat si ati fi permis sa faci ceva ....n-am nici o vina !
Sunt presedinte la asociatia de proprietari de peste 10 ani, deci stiu ce spun cand spun ceva, Daca tu interpretezi o lege asa cum iti convine, nici eu nu am vreo vina.
Altfel spus,daca un proprietar nu si-a platiti intretinerea timp de 90 de zile si dupa o discutie cu el constati ca ai vorbit degeaba, trebuie neaparat sa-l actionezi in instanta ca doar de aia ai acceptat aceasta functie. Legea nu te obliga nici dupa 24 de luni sa-l actionezi in instanta insa cu ce explicatii vii la adunarea generala cand vei fi intrebat  de ce acea persoana nu este actionata in instanta? Le spui ca legea nu te obliga si de aia? Mai mult de atat ce vei face daca vor trece 3 ani si datoria acelei persoane catre asociatia de proprietari se va prescrie? Cine va plati paguba?
Incearca sa-ti dai singur seama de ce legea iti permite sa actionezi in instanta un rau platnic? Daca vei avea o gandire logica vei intelege, daca nu inseamna ca vorbim degeaba si este mai bine sa ne oprim aici.
Iti dau un exemplu care mi sa intamplat de mai multe ori:
Au fost proprietari din bloc care au ramas fara servici. Au venit la mine si mi-au spus durerea lor promitand ca imediat ce se angajeaza va plati intretinerea asa cum va putea. Intrebare: Pe acesta persoana o trimiti in instanta dupa 90 de zile de neplata? Raspuns: NU
Alt proprietar a ramas fara servici dar nu te anunta si tot amana plata intretinerii. Tu ca presedinte nu stii ca omul are probleme cu banii si incerci sa ai o discutie cu acea persoana. Din N motive refuza sa-ti spuna ca nu are bani pentru plata intretinerii. Ce faci in cazul asta? Apelezi la o firma specializata pentru instanta? Da.
De regula oamenii au bani sa-si plateasca abonamentul la telefon, lumina, gazele etc dar nu au bani pentru intretinere. Daca nu te impui in fata lor si esti indiferent, nu o sa-ti plateasca niciodata de buna voie. Cumlea este ca atunci cand ajung in instanta se gasesc bani si pentru intretinere insa pe langa asta mai au de platit comisionul firmei care te-a reprezentat in instanta + diferite cheltuieli legate de proces.
Altfel spus din puncte de vedere moral esti obligat sa-ti faci datoria si sa actionezi in instanta persoanele rau platnice mai ales ca legea iti permite sa faci asta.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postpetre-vitan, on 06 martie 2024 - 21:29, said:

...
Au fost proprietari din bloc care au ramas fara servici. Au venit la mine si mi-au spus durerea lor promitand ca imediat ce se angajeaza va plati intretinerea asa cum va putea. Intrebare: Pe acesta persoana o trimiti in instanta dupa 90 de zile de neplata? Raspuns: NU
Alt proprietar a ramas fara servici dar nu te anunta si tot amana plata intretinerii. Tu ca presedinte nu stii ca omul are probleme cu banii si incerci sa ai o discutie cu acea persoana. Din N motive refuza sa-ti spuna ca nu are bani pentru plata intretinerii. Ce faci in cazul asta? Apelezi la o firma specializata pentru instanta? Da.
...
Ti-ai raspuns singur la dilema .
De aia legea doar iti permite si nu te obliga .
Daca iti permite , ramane la latitudinea ta sa hotarasti ce faci cu datornicul .
Daca te obliga , atunci toti care aveau restante mai mari de 90 de zile erai obligat sa-i dai in judecata . Si ar fi pus in lege si sanctiunile impotriva asociatiei ca nu l-a dat in judecata la termen .
Ai fi umblat toata ziua cu roaba de dosare prin judecatorii pentru restante uneori penibile !
Acum ai priceput care e diferenta dintre cele doua ?

PS. - Ne-am dat seama cu totii ca esti presedinte de asociatie !!

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Raspuns pt. amandoi, care ati spus ca daca datornicul nu e dat in judecata timp de 3 ani de zile, dupa aia datoriile i se prescriu: fals! Se prescriu decat daca administratorul/presedintele nu face nimic pt. recuperarea datoriilor, nu intreprinde nimic, nu emite somatii de plata tot timpul asta! Daca emite somatii, poate sa-l dea pe ala in judecata si dupa 5-6 ani, cazul subiectului de fata, si sa si castige, ca aici! Ala a fost dat in judecata abia in 2019 pt. datorii incepand din 2013, de cand a luat apartamentul, pt. ca in toata perioada asta s-au emis somatii de plata, deci asociatia a avut la mana hartii cum ca i s-a adus la cunostinta ca are datorii si sa si le plateasca si nu a vrut! Fapt pt. care asociatia a si castigat, inclusiv datoriile mai vechi de 3 ani! Daca ar fi fost asa cum ziceti voi, instanta nu ar fi dat castig de cauza asociatiei si i-ar fi sters aluia datoriile mai vechi de 3 ani, ori nu s-a intamplat treaba asta!

Edited by toto_riina, 07 March 2024 - 07:59.


#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Am inteles asta , nu e nevoie sa repeti . Oricum nu asta era subiectul . Ai spus de la inceput ca ati castigat , problema e daca ati recuperat banii ca altfel o sa stati cu hotararea aia si va uitati toti la ea  ca la sfintele moaste .
Deci , cum e cu banii si cu executorul , ca asta era subiectul in cauza ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate