Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Valabilitate permis auto cat. A si B

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
https://www.digi24.r...e-senat-2702731

Cum vi se pare noua propunere? Nu este totusi cam mult de la 69 de ani sa ti se elibereze permis pe 15 ani? sau la 79 de ani sa fie valabil inca 10 ani?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
când o să te apropii de acele vârste ți se va părea  mai  mic intervalul de preschimbare

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrelu11051, on 28 februarie 2024 - 13:36, said:

Nu este totusi cam mult de la 69 de ani sa ti se elibereze permis pe 15 ani? sau la 79 de ani sa fie valabil inca 10 ani?
Am vecin care conduce masina la 93 de ani...

Poate vizita medicala ar trebui sa fie mai des in cazul batranilor, chiar daca permisul ar ramane valabil.
Daca nu trec de ea sa fie anulat permisul.

#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Acolo scrie că peste 70 de primăveri va fi valabil 5 ani iar peste 80 , doar 2 ani.Problema e că nu puteau să scadă vârstă mai mult, că altfel se năștea întrebarea cum poți să lucrezi până  la 65+ dar nu mai poți conduce !

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajrelu11051, pe 28 februarie 2024 - 13:36, a scris:

https://www.digi24.r...e-senat-2702731
Cum vi se pare noua propunere?
Foarte buna. A fost adoptat deja la senat, sper sa fie si la deputati ca sa intre in lege. Mai am 2 ani pana imi expira si as vrea sa am pe 15 ani.

Edited by andreic, 28 February 2024 - 14:28.


#6
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Eu 15 ani de permis nu mai prind sigur. Până expiră cel de acum mai rămân sub 10 ani până la 70. Așa că dezbateți voi !!!

#7
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008

Vizualizare mesajEMPP, pe 28 februarie 2024 - 14:10, a scris:

când o să te apropii de acele vârste ți se va părea  mai  mic intervalul de preschimbare
Sincer... nu prea.

Vizualizare mesajeiffel, pe 28 februarie 2024 - 14:20, a scris:

Am vecin care conduce masina la 93 de ani...

Poate vizita medicala ar trebui sa fie mai des in cazul batranilor, chiar daca permisul ar ramane valabil.
Daca nu trec de ea sa fie anulat permisul.
Bravo lui, totusi nu putem sa il luam etalon asa cum nu pot sa il iau etalon nici pe cel care a intrat pe o strada cu sens unic pe interzis si mi-a sters masina + "fuga" ca el nu a simtit nici o lovitura

Vizualizare mesajsanderoalex, pe 28 februarie 2024 - 14:22, a scris:

Acolo scrie că peste 70 de primăveri va fi valabil 5 ani iar peste 80 , doar 2 ani.Problema e că nu puteau să scadă vârstă mai mult, că altfel se năștea întrebarea cum poți să lucrezi până  la 65+ dar nu mai poți conduce !
Acolo scrie clar ca pana la 70 de ani, adica la 69 impliniti se da pe 15 ani, rezulta valabilitate pana la 84 de ani. Corect dupa 70 scade de la 10 prezent la 5 dar pentru unii nici nu conteaza asta ca au luat pe 15 ani la 69 de ani.
Ce legatura are varsta de pensionare cu valabilitatea permisului? Daca nu mai ai reflexe pe sosea te impiedica cu ceva sa iti practici meseria de zidar, de exemplu?

Vizualizare mesajandreic, pe 28 februarie 2024 - 14:26, a scris:

Foarte buna. A fost adoptat deja la senat, sper sa fie si la deputati ca sa intre in lege. Mai am 2 ani pana imi expira si as vrea sa am pe 15 ani.
In forma actuala nu pare prea buna, mai repede o valabilitate adaptata in functie de varsta dar conditionata de anumite controale medicale.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Idee buna, ma ales pentru varstnici.
Oricat de cocosi ne-am da, varsta isi spune cuvantul. Majoritatea  celor peste 70 ani conduc putin, au si mici sau mari probleme de sanatate, cumulul lor ii cam descalifica.
Pentru cei care au potential si pot conduce fara probleme, nu-i un cap de tara o vizita medicala la 5 ani. Cu ocazia examinarii medicale posibil sa descopere probleme de snatate de care nu se stia. Sunt sigur ca sunt putini cei care-si controlul medical periodic anual. La cei angajati stiu ca se face desi e mai mult o formalitate, nu o examinare medicala serioasa.
Dar la pensionari?

#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
O idee proasta. Foarte proasta. Pana acum vizita medicala era o gluma proasta. In sensul ca oricine trecea vizita medicala. Nu te testa nimic! Dadeai banul si gata. Acum la 15 ani ... o sa iasa toti handicapatii pe strazi la volan. Handicapati la propriu.
Exemplu am un vecin care nu vede mai departe de 2 metrii un numar de inmatriculare. Si totusi conduce. Cum vede ala semnele rutiere, e un mister pentru mine. Cand v-o lovi unul din asta care nu vrede, sau mai stiu eu ce boala o avea, nu o sa mai aplaudati. Eu sunt curier, conduc zilnic si nu am par in cap de cati handicapati evit zilnic. Nu e zi sa nu evit o groaza. Care se baga ca boii aiurea in intersectii, sau nu se asigura ...

Edited by Robert_Kiran, 28 February 2024 - 15:22.


#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e problema valabilitatii. E problema ca se da spaga sau clinicile scot pe banda rulanda fisele semnate, doar ca sa faca bani. Problema e asta, aici trebuie facute verificari si date amenzi, inchise clinici, ca sa le fie frica sa faca smecherii.

Eu zic dupa 70 de ani, ar trebui si mai des sa fie verificati, nu doar la 5 ani.

https://www.digi24.r...eventiv-2698031

Femeile de serviciu se imbracau in halate si primeau clientii. Aveau fise semnate de dinainte de medici, doar primeau clientii, se prefaceau ca ii examineaza, clientii plateau si gata afacerea.

#11
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008

View Posteiffel, on 28 februarie 2024 - 14:20, said:

Am vecin care conduce masina la 93 de ani...
...
...
Si, ai curaj sa lasi gardu' singur prin gradina?

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postrelu11051, on 28 februarie 2024 - 13:36, said:

https://www.digi24.r...e-senat-2702731

Cum vi se pare noua propunere? Nu este totusi cam mult de la 69 de ani sa ti se elibereze permis pe 15 ani? sau la 79 de ani sa fie valabil inca 10 ani?

Salut

Daca ne luam dupa numarul de accidente (cu victime), ideal ar fi sa nu se mai dea permise de conducere celor sub 25 de ani.

Conform datelor Direcției de Poliție Rutieră, în 2021, conducătorii auto sub 25 de ani au provocat 9.509 accidente cu victime, iar ceilalți, 8.659. (link nu pot sa pun, cica e de la concurenta...)

Daca ne raportam la tarifele de referinta ale ASF, vedem ca cele mai ieftine polite sunt pentru cei cu varste intre 51-60 de ani si apoi pentru cei peste 60 de ani. Or sti aia ceva.... https://asfromania.r...-februarie-2023

Asa ca eu nu mi-as face griji prea mari pentru un bunic de 80 de ani la volan. Mai degraba mi-ar fi frica de unul de 19 ani cu oxicodona in sange...

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Da, da, buna ideea si sa se reduca varsta de obtinere la 14 ani, odata cu buletinul.
Ca vorba aia, a scazut si varsta de testare din curiozitate la "primul fum" sau "primul drog"

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsanderoalex, on 28 februarie 2024 - 14:22, said:

Acolo scrie că peste 70 de primăveri va fi valabil 5 ani iar peste 80 , doar 2 ani.Problema e că nu puteau să scadă vârstă mai mult, că altfel se năștea întrebarea cum poți să lucrezi până  la 65+ dar nu mai poți conduce !
Pai poti conduce forever, conform legii, dar trebuie sa treci vizitele medicale din 5 in 5 respectiv 2 in 2 ani (cvasisigur imposibil la 100, nu?). Problema - daca o coborau sub 70 - era ca se necajeau mai multi ca trebuie sa alerge dupa documente/decarteze bani mai des. Masura mi se pare buna, mie mi-au scazut vizibil capacitatea de multitasking, viteza de reactie si memoria recenta dupa un traumatism cranio-cerebral sever la 48 ani.

Edited by __Dan__, 28 February 2024 - 16:10.


#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
De la 45 ani cam incepem sa mai pierdem vazul, reflexele, reactiile.. am multe cunostinte care au pus permisul la naftalina de pe la 65 ani, fratele meu are peste 70 ani si se ambitioneaza sa conduca .. 15 km ! nu mai zic cum.. ( operatii cataracta, pe cord..e inca "sanatos"!)

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postrelu11051, on 28 februarie 2024 - 14:57, said:


Sincer... nu prea.


Bravo lui, totusi nu putem sa il luam etalon asa cum nu pot sa il iau etalon nici pe cel care a intrat pe o strada cu sens unic pe interzis si mi-a sters masina + "fuga" ca el nu a simtit nici o lovitura


Acolo scrie clar ca pana la 70 de ani, adica la 69 impliniti se da pe 15 ani, rezulta valabilitate pana la 84 de ani. Corect dupa 70 scade de la 10 prezent la 5 dar pentru unii nici nu conteaza asta ca au luat pe 15 ani la 69 de ani.
Ce legatura are varsta de pensionare cu valabilitatea permisului? Daca nu mai ai reflexe pe sosea te impiedica cu ceva sa iti practici meseria de zidar, de exemplu?


In forma actuala nu pare prea buna, mai repede o valabilitate adaptata in functie de varsta dar conditionata de anumite controale medicale.
Eu cred că legea va prevede ce se întâmplă când te apropii de 70 de ani. Nu cred că îți dau permis 15 ani dacă tu ai 66- 69 de ani.Legat de pensionare, făceam haz de necaz! Ar fi redus ei vârsta la care să nu mai fie valabil decât 5 ani, dar nu pot că trebuie să muncești până la 65+ !

#17
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Ce viteji va mai credeți... Miine poimâine ajungem și noi la 70 ani. Un om conștient și responsabil știe el cind nu mai poate. Am dus un batrinel cu mașina, la un 75 ani cred... Eram în drum și l-am luat. Îmi zicea ca a avut criză de diabet la volan. Din ziua aia nu a mai pus mina pe volan. Aveam un prieten de familie. La 80 ani prieten cu ai mei. I-au  renovat permisul pe 10 ani... Dupa 2 luni atac vascular și totuși a oprit în siguranță... Și ne a sunat ca se simte rău... În spital a murit. De acord cu voi... Dar nu trebuie sa le luam și ultima speranță. Vom ști, bănuiesc cind nu mai suntem capabili. toți avem nevoie de mobilitate. Ne luam trocarici din alea electrice. Alea sunt pericole publice. Zic și eu


#18
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Iarasi dezbatem ceva ce e corect, logic si de bun simt?
Si care exista de f multi ani in celelalte tari!

Regula cu 15 ani se va aplica simplu si logic, intre 55 si 70 ani valabilitatea permisului va expira la 70 de ani, indiferent ca l-ai preschimbat la 57 sau 64 de ani.

View PostRobert_Kiran, on 28 februarie 2024 - 15:22, said:

Eu sunt curier, conduc zilnic si nu am par in cap de cati handicapati evit zilnic. Nu e zi sa nu evit o groaza.

Da pe aia care te evita pe tine i-ai numarat vreodata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate