Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Carrefour Act for good

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
denicexx

denicexx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.08.2016
Am vazut ca au reducere de pret cu acest Act for good.
Ce inseamna asta?
Eu vreau reducere dar nu vreau sa ajut pe nimeni ca si pretul redus e prea mare.
Daca activez Act for good in aplicatie ma obliga sa platesc ceva?
Si cum scad cupoane din acelea de pe bon din aplicatie?

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajdenicexx, pe 27 februarie 2024 - 22:46, a scris:

Eu vreau reducere dar nu vreau sa ajut pe nimeni
[...]
Daca activez Act for good in aplicatie ma obliga sa platesc ceva?
Si cum scad cupoane din acelea de pe bon din aplicatie?
Pt partea bolduita nici nu-ti spunem !

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Spor la citit: https://carrefour.ro...i/act_for_good/

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

View Postdenicexx, on 27 februarie 2024 - 22:46, said:

Am vazut ca au reducere de pret cu acest Act for good.
Ce inseamna asta?
Eu vreau reducere dar nu vreau sa ajut pe nimeni ca si pretul redus e prea mare.
Chestia asta, Act for good, este practic programul de fidelizare al Carrefour. I-au ales denumirea asta pentru ca suna bine: cumperi si ajuti si pe altii facand asta. Mi se pare fortat aleasa, dar daca asa a decis marketingul lor...

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdenicexx, on 27 februarie 2024 - 22:46, said:

Eu vreau reducere dar nu vreau sa ajut pe nimeni ca si pretul redus e prea mare.

Stai linistit ca nici noi nu vrem sa te ajutam pe tine!

#6
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Extra discounts and loyalty points for the weekly offers available in the app and those marked on the self.
    Daily special offers between 20% and 50% for selected products.
    Premium products exclusively for program members.
    ‘unlocking’ special vouchers for exclusive Act For Good discounts;
    Points that can be used to participate in dedicated experiences (events, activities, tastings);
    Doing good by donating the points to an NGO.
And #ItCounts for the greater good of the community by:
    Supporting local supplier through discounts and rewarding purchases on this segment.
    Discounts on bio, eco, and healthy products that help the environment and the community.
    Donating Act For Good points for supporting a social cause, listed in the app.
In other words, starting from now, at Carrefour, you do good while shopping.

https://business-rev...shopping-216686

‘At Carrefour, we value every action that contributes to the society. For example, if you choose to buy tomatoes from Carrefour, from a local supplier, this action will be rewarded with Act For Good points which could be later used for supporting the farmers that grew those tomatoes.

asta fiind punctul pe i
Rosiile din tara sunt 90 lei kilu vs rosiile din Turcia care-s 60 lei kilu ( preturi din burta ca nush costa rosiile ) iar daca tu alegi sa cumperi rosiile din Romania , ajuti fermierii romanii
Ca statul ar putea face asta si sa scada preturile la produsele romanesti , e alta discutie , alta mancare de peste , peste adus din China evident ca cel din Romania e prea scump pentru nasul cumparatorilor de la Carrefour

In principiu , o alta metoda de a pacali consumatorul ca ar cumpara mai ieftin de la ei vs din celalalt magazin de peste strada dar daca TOTI clientii lor aleg varianta asta nu inseamna ca iese magazinul in pierdere daca face atatea discounturi ?
neah , complicata logica , ia cardul ca nu dai din buzunarul tau nimic nimanui in realitate

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdenicexx, pe 27 februarie 2024 - 22:46, a scris:

Eu vreau reducere dar nu vreau sa ajut pe nimeni ca si pretul redus e prea mare.
Nu se poate, orice avantaj trebuie sa aibe si o actiune de ajutor, nu conteaza preturile oricum vor mai creste.
Foloseste-l la cumparaturi si ai reduceri, chiar voucere.

Edited by andreic, 28 February 2024 - 02:08.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Toate aplicațiile și cardurile de fidelitate sau discount au ca scop colectarea de date - ajută magazinele să înțeleagă anumite comportamente de consum și să își optimizeze sortimentul și oferta. Să presupunem că sesizează o creștere a cererii pentru marca X sau Y, atunci vor mări  stocurile pentru ele, decât să aducă mărcile A și B, care se vor vinde mai greu.

În baza acestor date, îți fac oferte "personalizate" ca să te determine să cumperi mai mult și mai des.

Poate nu știați, dar în marile magazine există dispozitive de tracking a consumatorilor - fie cu camere video, fie cu Wifi (de ce credeți că beneficiați de WiFi gratuit in Mall și marile magazine), fie GSM - se urmărește traseul clienților de la intrare până la ieșire, se coroborează cu produsele cumpărate - se adună date și se analizează pentru a se amplasa gamele de produse potrivite în zonele din magazin cele mai frecventate și cu șansele cele mai mari de a produce o vânzare.

Un individ , cu toate sistemele de tracking de la Google, Meta, magazine etc poate fi profilat în cel mai mic detaliu - i se vor servi reclame la produse, înainte să își de-a seama că are nevoie de acele produse.

Edited by nei-k, 28 February 2024 - 06:00.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mie imi placProvocarile de la ei - iti dau o perioada in care daca iei anumite produse de oe anumita valoare primesti vouchere de 5 sau 10 lei.
Si cand mai sunt vreo 10 zile pana sa se termien provocare si mai ai cativa lei pana faci baremul... dispare provocarea.
Prima data am zis ca m-am uitat eu aiurea. A doua oara m-a bagat la idei. A 3-a oara s-a clarificat treaba - dispar inainte de termenul anuntat cu 7-10 zile.

A treia oara chiar am verificat zilnic ce termen are pana expira.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postnei-k, on 28 februarie 2024 - 05:58, said:

În baza acestor date, îți fac oferte "personalizate" ca să te determine să cumperi mai mult și mai des.
Dacă oferta aia personalizată e la preț mai mic decît la raft, e OK. Dacă nu, poa' să stea în aplicație pînă prinde mucegai.

View Postnei-k, on 28 februarie 2024 - 05:58, said:

Un individ , cu toate sistemele de tracking de la Google, Meta, magazine etc poate fi profilat în cel mai mic detaliu - i se vor servi reclame la produse, înainte să își de-a seama că are nevoie de acele produse.
N-au decît să strîngă date cîte vor. Cine se lasă dus de nas, e problema lui.
Vînzătorul evident că încearcă să vîndă cît mai mult sau un produs anume sau altceva care îl avantajează. Dar decizia de a cumpăra e strict a cumpărătorului. Doar de el depinde dacă scoate banul din buzunar sau nu.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajradunic, pe 28 februarie 2024 - 10:36, a scris:

Dacă oferta aia personalizată e la preț mai mic decît la raft, e OK. Dacă nu, poa' să stea în aplicație pînă prinde mucegai.
Depinde de magazine. la Mega de principiu ai oferte personalizate. Practic iti fac o reducere suplimentara la pretul de la raft. Daca ai noroc sa fie o promotie la raft ptr produsul respectiv, iti mai dau si extra reducerea. Ba daca ai reducere ca ai cheltuit suficient de mult luna trecuta si ai anumite puncte mai iti baga inca o reducere.

#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 eiffel, pe 28 februarie 2024 - 10:31, a scris:

Mie imi placProvocarile de la ei - iti dau o perioada in care daca iei anumite produse de oe anumita valoare primesti vouchere de 5 sau 10 lei.
Si cand mai sunt vreo 10 zile pana sa se termien provocare si mai ai cativa lei pana faci baremul... dispare provocarea.
Prima data am zis ca m-am uitat eu aiurea. A doua oara m-a bagat la idei. A 3-a oara s-a clarificat treaba - dispar inainte de termenul anuntat cu 7-10 zile.

A treia oara chiar am verificat zilnic ce termen are pana expira.
Scrie in regulament ca provocarea se poate incheia inainte de implinirea perioadei prevazute daca voucherele alocate au fost epuizate.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Aia din cate stiu e doar ptr voucherele cu numar limitat - adica dau si din astea - poti transforma puncte in vouchere, dar numarul lor e limitat.

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Eu vad ca apare acel text la fiecare provocare. Ai vazut vreuna fara acel text?

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006

 radunic, pe 28 februarie 2024 - 10:36, a scris:

...
Dar decizia de a cumpăra e strict a cumpărătorului. Doar de el depinde dacă scoate banul din buzunar sau nu.

N-ai auzit de neuromarketing până acum? Doar ți se pare că decizia de cumpărare e a ta personală!

#16
denicexx

denicexx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.08.2016
Am testat azi si nu am observat nici o reducere ! Pe bon nu apare redus nimic !
Si te obliga sa platesti la o anumita casa.Si erau 2 tigani la casa pe care ma pus in aplicatie si stateau acolo ca prostii a trebuit sa astept vreo 10 minute dupa ei

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajech, pe 28 februarie 2024 - 11:50, a scris:

Eu vad ca apare acel text la fiecare provocare. Ai vazut vreuna fara acel text?

Hmm... da apare  Dar numai dupa ce intrii pe ea... Eu ma uitam doar pe pagina principala.

Acum m-am prins ca daca dai click pe ea te duce in alta pagina.

#18
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
@nei-k
Te duci prea departe, cam prin anul 2050 asa.
Nici un lanț de magazine nu face asta,nici din România și nici din UE,care apropo sunt un pic mai în urma în ceea ce privește adoptarea tehnologiei.

Edited by tal3ntat, 03 March 2024 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate