Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parcare gratis in Bucuresti pentru o masina electrica.

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Dacă are electrica are drepturi. Vrea sa o lase fix la ieșirea de la terminal.

#20
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 09.01.2009
Mai bine lasi masina acasa ,vii cu trenul in Bucuresti,apoi  ajungi tot cu trenul la aeroport si stai fara grija.Sau varianta 2 te aduce un prieten cu masina  te lasa apoi pleaca.

#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

Vizualizare mesajlogy, pe 27 februarie 2024 - 23:04, a scris:



Tu nu trebuia sa fii la protest ? dupa comentariul tau eu cred ca esti un taximeTRIST . Nu asta e topicl daca uber/bolt/elec ma duce pana la aeroport pentru 18 lei, dar aia cu caseta pe masina sigur nu ma duc.

Stii care e ABSURDUL societatii in care traim? colegul care ti a răspuns mai sus este sofer Uber Bolt. Si inca unul cu ani de experienta.

Dar pentru ca ti a spus o realitate (de care ne am lovit mulți care avem destinații aproape de aeroport) tu il faci taximetrist. In mintea ta doar un taximetrist poate refuza curse. Probabil chiar crezi ca la uber bolt sunt doar ingineri, economiști, arhitecți care fac curse de plăcere :))) :))))

Si ca sa continuam absurditatea societății, de la Aeroport singura soluție dacă vrei sa ajungi undeva foarte aproape este sa   iti iei TAXI prin Aplicația Star Taxi sau prin comanda de la atm urile fixe din aeroport.. taximetristul accepta si curse scurte ca in primul rand nu știe unde mergi decât după ce te urci in masina si in al doilea rand din 30 lei rămâne cu 30. ala la uber ii oprește aplicația o gramada de taxe si comisioane unii imi spuneau de 35%.

Incotro mergem oameni buni cu spălarea pe creier? :)

Vizualizare mesajTront, pe 27 februarie 2024 - 22:48, a scris:



Nu o sa il ia nici Uberul nici Boltul sa il duca la aeroport, poate doar de la casa presei, dar de la baneasa, nu il duce nimeni sau poate se gaseste unul lipsit de experienta sa il duca si dupa oricum isi ia injuraturi.
De ce?
Pentru ca soferul incaseaza 18-20 lei pe cursa ( net dupa comisioane ), la aeroport se asteapta minim o ora cursa sau se vine pe gol pana in acelasi punct,

Edited by bossake, 28 February 2024 - 00:29.


#22
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Sa va raspund la toti pe rand. Am Dacia Spring, nu inseamna ca sunt bogat, daca eram bogat era din cauza ca nu arunc banii dejaba pe parcari. Plec in Tenerife, cu bani castigati la pacanele, daca nu ma jucam plecam inainte cu 10 ani. Drumul cu electrica pana la Bucuresi ma costa maxim 50 lei, deaia am si cumparat electica, pretul trenului este de 115 lei persoana, doar dus. Daca pun un prieten sa ma aduca sa ma duca trebuie sa il platesc si pe el, macar un sandwich la MC. O mai scris cineva ca daca am electrica am drepturi, pai si normal, nu platesc impozit, dar asigurarea este cu mult mai mare decat la o termica, eu zic sa terminam cu subiectul acesta ce masina avem, eu nu ma iau de handicapati ca daca au caruciuor au si drepturi. IAR., stai sa dau enter

sugaciu ala care mi-o raspuins, ca el e coleg ce face bolt cu voi, iti zic eu, e un taximeTRIST care s-o mutat la bolt, ca nu ai voie sa anulezi curse, ca nu stiu ce, stii de ce urasc eu taximetristi ? pentru ca mie imi place sa conduc, am mii de kilometri care i-am facut degeaba, doar asa din placere si sa vezi chestie, is si eu pe bolt si pe uber si tot astia imi zic ca is sclav, Bai prietene am avut masina de la km 0 si am dat-o la rabla la 350000 km si nu am carat pe nimeni pe bani, doar placerea de a conduce, Uite ca acuma am venit pe uber doar ca sa va iau clientii, nu am limuzina, dar la mine exista tot timpul o bombonica si o apa, chiar daca ma duc pe minus.

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Felicitări, de oameni ca tine este nevoie in întreaga industrie de prestări servicii!

Dar nu înțeleg ceva, de ce oamenii care sunt pe uber bolt se supără daca ii face lumea taximetriști?
nu asta faceți? taximetrie?
pentru clienți e aceeasi treaba, eu merg cu ambele categorii si nu mai e nicio diferenta, lumea merge acolo unde este mai ieftin. nu de puține ori mi s a întâmplat vara sa ma ia un uber cu geamurile deschise si la semafor era un taxiu cu ac mergând. pe unul l am întrebat si puțin cam obraznic mi a zis ca la uber e 2 lei km si la taxi e 3 lei, la banii ăștia ce pretenții am? doar nu era sa ma contrazic cu el.

sunt 53 mii de soferi de uber bolt in Romania, au făcut din taximetrie cea mai râvnita meserie, dar ei se supara daca ii consideri taximetriști 😂😂😂😂. mai înțelege ceva.

iar colegul Tront iti spun eu ca are 5 6 ani de Bolt nu se pune problema sa fi fost pe taximetrie înainte, deci ești total in lumea ta.

#24
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.02.2024
Sunt destule parcari private in zona aeroportului Otopeni.
Nu sunt gratis,aia e clar, dar sunt la prețuri rezonabile.
Sa te aștepți la parcare gratis timp de 10 zile doar pt ca ai electrică...


#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Nici un loc de parcare din București nu îți garantează ca îți vei găsi mașina acolo după 10 zile, poate doar cele de "pomanagii" - aka "parcare de reședință". O mașină nemișcată și staționată pe domeniul public, chiar dacă regulamentar, poate fi oricând reclamată de cineva și săltată. Nu mai zic risc de vandalizare, dacă cineva obișnuia să parcheze gratuit în acel loc.
Fă-ți un bine ție și folosește mijloc de transport in comun pentru a veni la aeroport, sau achita parcare privată pentru a lăsa masina.

Pentru lărgirea orizonturilor:
- în anumite zone din Belgia contractarea unei parcări de reședință îți dă dreptul să parchezi într-o anumită zonă apropiată de casă - nu strict pe un anumit loc, ci oricare dintre locurile menționate în acel permis
- faptul că ai acel permis nu îți garantează că ai și un loc liber - se aplică principiul "primul venit"
- dacă ai prins loc și nu misti mașina, după câteva zile ți-o saltă, indiferent că deții permis de parcare în zonă - locurile sunt destinate celor care folosesc mașina, nu celor care o depozitează pe spațiul public
- locurile de parcare sunt monitorizate electronic, vine primăria automat, nu trebuie să te reclame un vecin "binevoitor"
- cunoștințele mele aflate în această situație, atunci când pleacă în concediu lasă cheile unor vecini, ca să le mute mașina - se practică între vecinii din zonă
- cred ca și în pandemie, când lucrau de acasă, tot trebuiau să miște masina
- dacă nu ai la cine să apelezi, plătești parcare privată cât ești plecat

Edited by nei-k, 28 February 2024 - 05:40.


#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

Vizualizare mesajbossake, pe 28 februarie 2024 - 02:41, a scris:

Felicitări, de oameni ca tine este nevoie in întreaga industrie de prestări servicii!

Dar nu înțeleg ceva, de ce oamenii care sunt pe uber bolt se supără daca ii face lumea taximetriști?
nu asta faceți? taximetrie?
pentru clienți e aceeasi treaba, eu merg cu ambele categorii si nu mai e nicio diferenta, lumea merge acolo unde este mai ieftin. nu de puține ori mi s a întâmplat vara sa ma ia un uber cu geamurile deschise si la semafor era un taxiu cu ac mergând. pe unul l am întrebat si puțin cam obraznic mi a zis ca la uber e 2 lei km si la taxi e 3 lei, la banii ăștia ce pretenții am? doar nu era sa ma contrazic cu el.

sunt 53 mii de soferi de uber bolt in Romania, au făcut din taximetrie cea mai râvnita meserie, dar ei se supara daca ii consideri taximetriști ��������. mai înțelege ceva.

iar colegul Tront iti spun eu ca are 5 6 ani de Bolt nu se pune problema sa fi fost pe taximetrie înainte, deci ești total in lumea ta.
Pentru ca sunt taximetristi reciclati catre bolt/uber. Din pacate, nu si-au reciclat si apucaturile de cocalari, le-au adus pe bolt/uber. Si au impresia ca lumea nu ii vede de parca sigla de pe masina (taxi/bolt sau uber) ar face diferenta si nu ala de la volan.

Edited by jm2010, 28 February 2024 - 08:03.


#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Las-o unde vrei.
Te ajuta politia locala cu parcarea ;).


Cate zile vrei .

#28
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

Vizualizare mesajNaoto, pe 27 februarie 2024 - 23:48, a scris:

Parcări albastre libere … la orice oră. Poate pentru cineva care umblă prin locuri mai dosnice. În niciun caz în centru sau în zone aglomerate.

Vorbesc în cunoștință de cauză pentru că plătesc abonament lunar la o parcare privată din centrul capitalei - Interparking - deși sunt înscrisă în Registrul PMB și, teoretic, aș putea parca gratuit pe un loc albastru.

hmm ciudat. la PMB de exemplu sunt tot timpul locuri disponibile. ai putea parca acolo și să iei autobuzul 1 stație sau două
la fel la Eroilor chiar în fața Operei
sau la Ateneu

la Ateneu e pustiu tot timpul, și când sunt concerte eu parcam pe locurile albastre și mă miram cum toată lumea cu pretenții de melomani care veneau la concert fugeau ca dracul de tămâie de acea parcare și întârziau pt că se chinuiau să lase mașinile pe străduțe gratis

Vizualizare mesajNaoto, pe 27 februarie 2024 - 23:48, a scris:

Obsesia ta cu parcările de reședință o cunosc foarte bine. Și îți dau vestea cea rea: nu le puteți desființa!

de ce nu? te întreb principial, ți se pare corect ca numai 1 din 5 bucureșteni să aibă acces la spațiul public respectiv?

Vizualizare mesajnei-k, pe 28 februarie 2024 - 05:30, a scris:

Nici un loc de parcare din București nu îți garantează ca îți vei găsi mașina acolo după 10 zile, poate doar cele de "pomanagii" - aka "parcare de reședință". O mașină nemișcată și staționată pe domeniul public, chiar dacă regulamentar, poate fi oricând reclamată de cineva și săltată. Nu mai zic risc de vandalizare, dacă cineva obișnuia să parcheze gratuit în acel loc.

inițiator, stai liniștit nu asculta de balivernele astea, nu îți ridică și nu îți vandalizează nimeni mașina dacă parchezi legal la bordură într-o zonă neutră - cum am zis vezi casa presei sau mall băneasa sau orice altă străduță din Buc.  eu am lăsat mașina de multe ori la Casa Presei și nu a pățit nimic, sunt camere, lumini, nu sunt blocuri acolo să fie vreun tărâță umflată că e locul lui... deci ești ok cu spring

#29
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
95% dintre bucuresteni si vizitatori parcheaza moca in orasul asta, asa ca gaseste o strada in care masina ta nu incurca pe nimeni si las-o acolo 10 zile, eventual in zona garii.

O parcare de 10 zile la aeroport cred ca trece lejer de 1500 de lei, asta asa...pentru comentatori.

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@flt:

Tu să propui trasee aiuristice ălora de au timp să piardă! Eu n-am.

Ideea acestui topic este dacă poți beneficia de parcare GRATUITĂ într-un oraș sufocat de mașini, pe termen nelimitat, pentru simplul motiv că deții un autoturism electric (sau hibrid), deși nici măcar nu îndeplinești condițiile prevăzute de hotărârea CGMB.

Că ești tu mai cu moț decât ceilalți proprietari auto. Că te zgârcești și cauți să eviți o plată datorată de toți ceilalți. Iar parking în Otopeni există în suficiente locuri, nu neapărat la aeroport.

Btw: scutirile astea ”bucureștene” expiră la 31 decembrie 2024. Foarte bine!

Edited by Naoto, 28 February 2024 - 10:17.


#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

Vizualizare mesajOlteanul_sfios, pe 28 februarie 2024 - 10:11, a scris:

O parcare de 10 zile la aeroport cred ca trece lejer de 1500 de lei, asta asa...pentru comentatori.
Tot pentru comentatori: exista parcari private cu 150 de lei, la cinci minute de terminal. Cu transfer inclus in  pret.
https://www.airport-parking.ro/tarife

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
La Casa Presei sînt cu plată toate, mai nou. Ar fi fost o soluție bună, dar nu mai merge.
La Mall Băneasa e o idee bună, parcare gratis, dar acolo nu oprește autobuzul 100, în schimb oprește 442, care mai nou are stație la aeroport. La dus (spre Therme) oprește la plecări, la întors (spre Piața Presei) oprește la sosiri. Costă 3 lei, bilet valabil 90 minute. Nu circulă noaptea, iar ziua circulă la 20 sau 30 de minute.
Dacă ajungi la o oră neaglomerată, poți lăsa mașina în cartierul Băneasa, măcar e stația de 442 mai aproape. Prin zona asta https://www.google.c...ser=0&entry=ttu
O altă variantă e să parchezi pe lîngă primăria din Otopeni, și să iei de acolo 100 sau 442. Prin zona primăriei găsești loc la orice oră. Dacă e dimineața sau seara, găsești chiar aproape de DN1, pe 23 August, Floare de Cais. Dacă e aglomerat, mergi spre parc, primărie, dai o tură pe Mărgăritarului, Traian etc. Asta e zona https://www.google.c...ser=0&entry=ttu
100 circulă și noaptea. Tot 3 lei biletul de 90 minute.
Stația de 100 și 442 e aici https://www.google.c...ser=0&entry=ttu
Pe lîngă Gara de Nord nu prea sînt locuri gratis. Tot funcție de oră, poți găsi prin zona asta https://www.google.c...ser=0&entry=ttu, zonă de case. Aici se va observa repede că mașina e străină și stă multe zile, dar nu cred să fie vreo problemă.

Edited by abancor, 28 February 2024 - 10:30.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajNaoto, pe 28 februarie 2024 - 10:14, a scris:

Ideea acestui topic este dacă poți beneficia de parcare GRATUITĂ într-un oraș sufocat de mașini, pe termen nelimitat, pentru simplul motiv că deții un autoturism electric (sau hibrid), deși nici măcar nu îndeplinești condițiile prevăzute de hotărârea CGMB.

ai făcut o extrapolare din simplă răutate... :(
omu' auzise că electrica ar avea parcare gratuită-n bucale - n-auzise bine, și a înțeles
faptul că orașul este sufocat de mașini nu-i vina sa exclusivă (doar ca idee: dacă guvernul ar făcea aeroporturi la fiece 250 de km și ar dezvolta economic țara, atunci scăpai de 25% din aglomerația bucureșteană! :( )

faptul că o persoană dorește să nu cheltuie bani inutil, dacă este posibil, nu este ceva rău
oricare dintre noi face economii, dacă se ivește ocazia
stă-n natura... naturii: apa curge pe unde găsește calea cea mai ușoară!

mai veți puțin și veți cere graniță în jurul orașului... :(

PS: dacă aveți sânge-n instalație, luptați-vă cu cine trebuie, nu cu oamenii obișnuiți ai țării!!!

#34
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Zici tu …

Ascultă-l mai bine pe inițiator: ”daca eram bogat era din cauza ca nu arunc banii dejaba pe parcari.”

Noi, ceilalți, ”aruncăm”. Inclusiv cei care locuiesc în provincie și vin la București, dar care n-au automobil electric. Ăia-s mai prejos?

Edited by Naoto, 28 February 2024 - 11:17.


#35
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajlogy, pe 27 februarie 2024 - 21:36, a scris:

Buna ziua, am un zbor din Bucuresti si vreau sa vin cu masina. Am gasit ceva firme la care as putea sa parchez contracost, dar am auzit ca parcarea in Bucuresti pentru masinile electrice este gratis. Gasesc si eu o parcare unde sa las masina gratis pentru 10 zile, pe langa aeroport ?

Intrebare: rezista bateria Daciei Spring 10 zile fara sa fie incarcata? Mai ales daca o lasi afara. Sau o gasesti "moarta" si trebuie s-o cari pe platforma pana la un punct de incarcare? Intreb si eu, altfel s-ar putea sa fie mai mare "daraua decat ocaua".

Edited by un_el, 28 February 2024 - 11:16.


#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postnei-k, on 28 februarie 2024 - 05:30, said:

O mașină nemișcată și staționată pe domeniul public, chiar dacă regulamentar, poate fi oricând reclamată de cineva și săltată.
Asta e din capitolul "habar nu am dar vă spun eu că așa e".

Definiția actuală din legea 421/2002
vehicul abandonat - vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale de cel puțin 6 luni, al cărui proprietar sau deținător legal este cunoscut, însă există indicii temeinice că acesta nu respectă condițiile legale pentru a circula pe drumurile publice.

Legea e în curs de modificare - definiția va suna așa dacă se aprobă în forma propusă:
“vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale, al cărui proprietar sau deținător legal este cunoscut, al cărui termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat de 6 luni și care este neasigurat pentru răspundere civilă pentru caz de pagube produse terților prin accidente de circulație”

Concluzie - dacă are RCA și ITP valabil nu o saltă nimeni indiferent cît de mult stă nemișcată..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate