Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Parcare gratis in Bucuresti pentru o masina electrica.

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua, incerc sa aflu si eu o chestie, am incercat pe celalalt forum de doua ori dar mi-au sters anuntul si m-au pus sa comentez la un topic unde nu o raspuns nimeni si problema e ca raman fara timp. o sa dau copy / paste la ce am postat acolo si o sa fac si alte mici adaugari.

Buna ziua, am un zbor din Bucuresti si vreau sa vin cu masina. Am gasit ceva firme la care as putea sa parchez contracost, dar am auzit ca parcarea in Bucuresti pentru masinile electrice este gratis. Gasesc si eu o parcare unde sa las masina gratis pentru 10 zile, pe langa aeroport ?

Acuma  fac adaugarile si zic asa, ca nu e musai sa fie cat mai aproape de aeroport, conteaza sa fie intr-o parcare unde sa fie in siguranta si mai aproape de gara, ca am inteles ca exista tren pana in aeroport. Totusi daca nu ar fii prea scump merge si un uber/bolt/elec sau ce mai este, inafara de taxi ca aia am inteles ca sunt la protest, care e singul protest din tara unde oamenii cer ceva pentru alta companie :)))

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Parcarea e gratis pentru electricele inmatriculate in BUCURESTI (doar).
Pentru asta, trebuie sa te inscrii intr-un registru (email).
2. Aeroportul e in IF, gara e in aeroport.
3. Recomand orice parcare cu plata. E ieftin, e decent si te duce/ia cu microbuzul.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Aeroportul este în afara Bucureștiului ... ar trebui sa verifici dacă găsești loc de parcare în Otopeni.
Principial tu faci o mitocănie ... parcările publice au alt scop (parcări de scurta durata ... nu zile în sir) și nu sa scutească milogii de plata parcării de lunga durata.
Spor

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Ev si n ai bani de o parcare in siguranta?
Mda.

On :parcarile publice acorda gratuitate pt EV urile inregistrate pe un site.cauta l si vezi daca esti eiligibil.
Pe langa aeroport nu prea gasesti asa ceva.dar ai parcari destule (in zona Tiriac de exemplu)cu plata long term

#5
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Parcarea este gratis pentru maşinile electrice (şi hibrid) doar pentru cele înmatriculate în Bucureşti şi care sunt înscrise într-un Registru al PMB.

https://registru.cmpb.ro/

Nu pentru pomanagiii care vor să blocheze parcările publice.

Şi aşa deficitare ...

Edited by Naoto, 27 February 2024 - 21:52.


#6
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Mare economie: uber/bolt x 2 drumuri, fata de 180 lei cat costa o parcare cu plata pentru 10 zile.
Nu mai zic ca stai fara griji ca masina e in siguranta si te transporta gratis la/de la aeroport....
Eu nu as lasa in veci masina parcata 10 zile aiurea in Bucuresti..

#7
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,908
  • Înscris: 10.01.2023
inițiator, cel mai bun sfat este să vii cu mașina și să o parchezi pe locuri gratuite unde mai sunt
cea mai bună variantă este să găsești un loc relativ sigur și ok cu conexiune
recomand aleile din fața casei presei, sunt parcări acolo și poți lua autobuzul 100 de la/până la aeroport
alternativă - parcarea mall băneasa

View PostNaoto, on 27 februarie 2024 - 21:50, said:

Nu pentru pomanagiii care vor să blocheze parcările publice.
Şi aşa deficitare ...

hmm, cam agresiv termenul, pomanagii..  parcările publice alea albastre nu sunt deficitare, sunt destul de libere la orice oră
m-aș referi mai degrabă pomanagii la cei care vor sau dețin locuri ADP cu sume derizorii - ei blochează parcările pentru toată lumea, pentru că acele locuri sunt alocate doar lor
dar na, chestie de optică

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
150 de lei....serios, revino-ti
https://www.airport-parking.ro/tarife

#9
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 22:09, said:


alternativă - parcarea mall băneasa


Eu am parcat-o nici 2 ore cat am fost la cumparaturi si am gasit-o zgariata... d'apoi 10 zile!
Dar na', economiseste o suta si ceva de lei...

#10
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,908
  • Înscris: 10.01.2023
corect, depinde ce mașină e. dacă e mai de valoare, neapărat parcare cu plată. dacă e o gioarsă, merge lăsată la băneasa sau în orice loc legal și gratuit de prin oraș

#11
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

Vizualizare mesajflt, pe 27 februarie 2024 - 22:09, a scris:

inițiator, cel mai bun sfat este să vii cu mașina și să o parchezi pe locuri gratuite unde mai sunt
cea mai bună variantă este să găsești un loc relativ sigur și ok cu conexiune
recomand aleile din fața casei presei, sunt parcări acolo și poți lua autobuzul 100 de la/până la aeroport
alternativă - parcarea mall băneasa



hmm, cam agresiv termenul, pomanagii..  parcările publice alea albastre nu sunt deficitare, sunt destul de libere la orice oră
m-aș referi mai degrabă pomanagii la cei care vor sau dețin locuri ADP cu sume derizorii - ei blochează parcările pentru toată lumea, pentru că acele locuri sunt alocate doar lor
dar na, chestie de optică

Nu o sa il ia nici Uberul nici Boltul sa il duca la aeroport, poate doar de la casa presei, dar de la baneasa, nu il duce nimeni sau poate se gaseste unul lipsit de experienta sa il duca si dupa oricum isi ia injuraturi.
De ce?
Pentru ca soferul incaseaza 18-20 lei pe cursa ( net dupa comisioane ), la aeroport se asteapta minim o ora cursa sau se vine pe gol pana in acelasi punct, deci rentabilitatea este fix 0.
In plus, are masina electrica, care e destul de scumpa, cred ca isi poate permite 150 lei parcarea pe long term... Care real inseamna ~80-90 lei dupa ce scazi uberurile din oras.
In zona garii de nord e problema cu parcatul, singura varianta decenta ar fi fost trenul.

#12
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View PostTront, on 27 februarie 2024 - 22:48, said:

Nu o sa il ia nici Uberul nici Boltul sa il duca la aeroport, poate doar de la casa presei, dar de la baneasa, nu il duce nimeni sau poate se gaseste unul lipsit de experienta sa il duca si dupa oricum isi ia injuraturi.
De ce?
Pentru ca soferul incaseaza 18-20 lei pe cursa ( net dupa comisioane ), la aeroport se asteapta minim o ora cursa sau se vine pe gol pana in acelasi punct, deci rentabilitatea este fix 0.
In plus, are masina electrica, care e destul de scumpa, cred ca isi poate permite 150 lei parcarea pe long term... Care real inseamna ~80-90 lei dupa ce scazi uberurile din oras.
In zona garii de nord e problema cu parcatul, singura varianta decenta ar fi fost trenul.

Tu nu trebuia sa fii la protest ? dupa comentariul tau eu cred ca esti un taximeTRIST . Nu asta e topicl daca uber/bolt/elec ma duce pana la aeroport pentru 18 lei, dar aia cu caseta pe masina sigur nu ma duc.

Si acuma sa revenim la topic: eu am intrebat daca parcarea pentru electrice este gratis in Bucuresti, nu am stiut ca trebuie sa ma inregistrez pe site si bla bla
Daca am masina electrica nu inseamna ca is bogat si am bani de aruncat pe alte parcari, voi cum credeti ca mi-am permis masina ? :)) (E o dacie spring, dar vad ca functioneaza treaba cand le zici la oameni ca ai electrica, se gandesc la tesla :D )
Altul m-o facut mitocan ca vin cu masina electrica sa o parchez gratis, detin si o masina termica, poate domnul prefera sa vin cu ea la capitala sa ii bag fum in nas :))

#13
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
In vest parcarea mai e prin unele locuri gratis doar daca esti pe loc de incarcare electric si doar daca incarci masina. Daca ai terminat de incarcat, trebuie sa pleci de acolo. Ai o perioada de gratie de 15 minute dupa care daca continui sa ocupi locul esti taxat cu o taxa de penalizare care iti vine pe factura de curent.

Sunt orase in vest in care platesti si parcarea in timpul in care iti incarci masina electrica. Nu mai ofera nimic gratis. Si cam asta e trendul european.

Altele sunt in vest facilitatile pentru achizitia unei masini electrice, in niciun caz parcarea gratis.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Va rog sa Imi permiteti o gluma :P
Daca n-ai15 lei pe zi de parcare, cum ai avut bani de avion? Si unde te duci, esti sigur ca ai buget?

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Mitocănia nu tine cont de tipul masinii utilizate ... dar are strânsă legatura cu așteptări de milog.
Zbor usor

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Ultima bere pe care am baut-o in afara tarii era 4.5 euro....

#17
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 22:09, said:

hmm, cam agresiv termenul, pomanagii..  parcările publice alea albastre nu sunt deficitare, sunt destul de libere la orice oră
m-aș referi mai degrabă pomanagii la cei care vor sau dețin locuri ADP cu sume derizorii - ei blochează parcările pentru toată lumea, pentru că acele locuri sunt alocate doar lor
dar na, chestie de optică

Parcări albastre libere … la orice oră. Poate pentru cineva care umblă prin locuri mai dosnice. În niciun caz în centru sau în zone aglomerate.

Vorbesc în cunoștință de cauză pentru că plătesc abonament lunar la o parcare privată din centrul capitalei - Interparking - deși sunt înscrisă în Registrul PMB și, teoretic, aș putea parca gratuit pe un loc albastru.

Obsesia ta cu parcările de reședință o cunosc foarte bine. Și îți dau vestea cea rea: nu le puteți desființa!

#18
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi   sa  nu o patesti mult mai rau.Parchezi in bucuresti,bucuros nevoie mare ca ai gasit un loc gratis  .Dar  a 2 a zi vine politia  si ti-o  ridica,ei taxa de recuperare s-ar putea sa fie mai mare decat taxa de parcare in alea 10 zile.Sau varianta 2 parchezi pe locul  unuia,ti-o zgaraie ala,apoi cheama si politia comunitara  si ajungi iar la varianta  1 plus masina zgariata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate