Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Plafonare preturi energie, consumatori NONCASNICI

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajceanu1980, pe 27 februarie 2024 - 12:07, a scris:

Esti bun de intrat in politica,auzi la el,familie 4 persoane cu electrocasnice si te descurci cu ceva peste 100 kw.

din pacate la curent nu trimit indexul lunar ca e prea putin si nu ma complic si de obicei stau pana vine contorul la consum, ca iti afiseaza 1 miliard de porcarii. la gaz il trimit ca sa vad cum a evoluat consumul. dar iti pot da, cat au estimat si cat au citit dupa 3 luni si imparti la 3. sau daca esti paranoic iti fac poza in fiecare luna si vezi cand a fost facuta poza:)

oricum eu dorm la fel de bine, indiferent ca ma crezi sau nu. dar daca te uiti la emag:

un friger ca al meu, samsung consuma cam: 163kw/anual adica 13kw/luna.
iar o masina de spalat indesit, cam 0,83 per ciclu, nici nu stiu de cate ori spala nevasta-mea, dar sa zicem 12 pe luna? asta inseamna 10kw
iar restul, un cuptor electric, cand mai facem pizzau sau ceva, ca aragazul e pe gaz
iar luminile nu consuma mai nimic, din moment ce toate sunt led.
iar pompa la centrala nu stiu cat consuma.
in rest, nu am pc, am laptop de la munca si lucrez de acasa, 2 tablete, 2 telefoane, deci na...si astea sunt consumatori mici.

alti consumatori mari, habar n-am, mai fac cafea/ceai, incalzesc electric, dar aia e prea putin 0,2 kw/incalzire

Edited by bobitad, 27 February 2024 - 12:26.


#20
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu care stau singur și 10h nu sunt acasă, de vă spun ce consum am, mă dați afară de pe forum :)

#21
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010

Vizualizare mesajmrfe, pe 27 februarie 2024 - 10:26, a scris:

...Va fi prelungit cu un an față de termenul inițial, până la data de 31 martie 2026
Toți consumatorii non-casnici de energie electrică vor plăti un preț maxim plafonat de 1 leu/MWh, începând cu 1 aprilie 2024...

Posted image Posted image Posted image  1 leu/MWh...zici? Ha? Posted image

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajmrfe, pe 27 februarie 2024 - 12:21, a scris:

Eu care stau singur și 10h nu sunt acasă, de vă spun ce consum am, mă dați afară de pe forum Posted image
As consuma mai mult daca as fi singur acasa, cu lampile stradale din colectie, vara cu mai mult AC pe hol, pe langa cel din camera mea (118 kwh pe august 2023).

#23
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

Vizualizare mesajuraganel, pe 27 februarie 2024 - 12:21, a scris:


Posted image Posted image Posted image  1 leu/MWh...zici? Ha? Posted image

Copy / Paste  o fost

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajbobitad, pe 27 februarie 2024 - 11:57, a scris:

cat despre AC, m-am uitat de curios, la mine in oras cati au, si sunt sub 10%.
Ce oras e asta de ai facut tu numaratoarea repede la toti locatarii care au AC? E la munte macar?

#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 27 februarie 2024 - 12:35, a scris:

Ce oras e asta de ai facut tu numaratoarea repede la toti locatarii care au AC? E la munte macar?
Nu, nu e la munte, vorbim de judetul Arges. Mi-am adus aminte ca pe aici(softpedia) se vorbeste des despre AC. eu neavand nevoie, eram curios cat de intalnit e fenomenul, iar cum eu ma plimb destul de mult, m-am uitat pe la blocuri sa vad care au si care nu, observatia a fost ca sunt foarte rare pe aici. acum, nu am luat fiecare bloc sa vad ce si cum ca sa vad recensamantul, dar sa zicem, 20 de blocuri, de prin zonele de langa mine si nu numai.

#26
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Ferice de voi cei ce aveti gaze sau lemne ca daca ar fi sa treceti pe gatit electric si ceva caldura cu PDC/AC nu s-ar incadra nimeni sub 300kwh luna.

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,599
  • Înscris: 11.03.2006

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 27 februarie 2024 - 11:09, a scris:

Ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie o limita de consum, tot ce depasesti sa platesti la pret intreg ... aka  vrei sa fii barosan plateste pret de barosan.
Nu sa consumi fara numar si tot sa primesti ajutor de la stat, ca asta e plafonarea.
Ca de obicei saracii subventioneaza bogatii.

Au facut exact asa, acum vreo 2 ani si ceva. Nimeni nu s-a gandit ca jumate de tara e inghesuita cate 3 generatii intr-o casa, pe un contor. Ca atare, am avut vecini care plateau 3000 de lei factura, adica tot ce castigau pe luna. A mers asa vreo 3 luni parca, dupa care si-au dat seama ca le mor votantii de foame, literalmente si au modificat.

Sunt niste chestii specifice Romaniei, aia care consuma mult nu o fac neaparat ca isi incalzesc jacuzzi-ul zilnic.

Edited by cumparator, 27 February 2024 - 13:24.


#28
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Tot aud lumea că vorbește de hidroelectrica, cum e la ei? Ce e drept, m-aș muta și eu de la electrica la hidroelectrica, am auzit că sunt prețuri mai mici. În momentul de față, am consum de 350-380kw pe lună eu din ce am văzut când dau citire în fiecare lună.

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajbobitad, pe 27 februarie 2024 - 13:07, a scris:

Nu, nu e la munte, vorbim de judetul Arges. Mi-am adus aminte ca pe aici(softpedia) se vorbeste des despre AC. eu neavand nevoie, eram curios cat de intalnit e fenomenul, iar cum eu ma plimb destul de mult, m-am uitat pe la blocuri sa vad care au si care nu, observatia a fost ca sunt foarte rare pe aici. acum, nu am luat fiecare bloc sa vad ce si cum ca sa vad recensamantul, dar sa zicem, 20 de blocuri, de prin zonele de langa mine si nu numai.
Bravo bre or fi orasele la poalele muntelui gen Curtea de Arges sau Campulung Muscel. La campie te ia gaia fara AC vara...
In jud Arges nu exista munte? Posted image

Edited by GlCA_Contras, 27 February 2024 - 13:37.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Slatina, Olt, AC indispensabil vara ca centrala iarna. August 2023 118 kwh AC in dormitor masurat cu priza smart. Interval utilizare AC 20 iunie-10 octombrie.

Incalzire 15 noiembrie anul trecut-15 aprilie, 12 noiembrie anul asta. Regim Engie, doar noaptea, acum doar cateva ore la somn. 3000 lei pe ianuarie, 1600 eu, din astia, sunt 2 case.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 27 februarie 2024 - 11:28, a scris:

Eu depasesc 300 kwh, mai ales vara.

Eu tot timpul, rar văd sub 400. Dar asta nu e o problema la Hidroelectrica.

Edited by george_alexandru, 27 February 2024 - 14:33.


#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajMrLion, pe 27 februarie 2024 - 13:24, a scris:

Tot aud lumea că vorbește de hidroelectrica, cum e la ei? Ce e drept, m-aș muta și eu de la electrica la hidroelectrica, am auzit că sunt prețuri mai mici. În momentul de față, am consum de 350-380kw pe lună eu din ce am văzut când dau citire în fiecare lună.
E foarte bine, poti consuma cat vrei si platesti acum in jur de 0.77 lei/kw.

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajMrLion, pe 27 februarie 2024 - 13:24, a scris:

Tot aud lumea că vorbește de hidroelectrica, cum e la ei? Ce e drept, m-aș muta și eu de la electrica la hidroelectrica, am auzit că sunt prețuri mai mici. În momentul de față, am consum de 350-380kw pe lună eu din ce am văzut când dau citire în fiecare lună.
In plus, Hidorelectrica are obiceiul sa nu iti dea facturi cu lunile, dupa ce faci transferul la ei, si astfel poti sa mai castigi niste bani, doar tinand "banii de curent" intr-un depozit sau cont  de economii, ca HidorelectricA te crediteaza gratis.

Edited by wertyck, 27 February 2024 - 15:16.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Da, din iulie 2022 pana astazi, nu am primit facturi, desi primisem cateva dupa abonare la HE, astazi mi-au dat 13 facturi, pana la aprilie 2023.Posted image

#35
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023

Vizualizare mesajiladi, pe 27 februarie 2024 - 10:17, a scris:

E de bine sau e de rau?

Depinde pentru cine. Pentru cineva sigur e de bine, altfel nu avea sens sa se oboseasca sa faca, nu?

Edited by RaimondMacelaru, 27 February 2024 - 16:11.


#36
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajbobitad, pe 27 februarie 2024 - 12:15, a scris:

un friger ca al meu, samsung consuma cam: 163kw/anual adica 13kw/luna.
Si eu tot Samsung am (cumparat in 2018) si consuma 440 Kw/anual adica vreo 40KW/luna

https://www.emag.ro/...ication-section

Vizualizare mesajbobitad, pe 27 februarie 2024 - 12:15, a scris:

iar o masina de spalat indesit, cam 0,83 per ciclu, nici nu stiu de cate ori spala nevasta-mea, dar sa zicem 12 pe luna? asta inseamna 10kw

O masina de spalat Samsung tot pe acolo are consumul dar sotia spala vreo 30-35 ori pe luna, deci inca 30 KW


Vizualizare mesajbobitad, pe 27 februarie 2024 - 12:15, a scris:

iar restul, un cuptor electric, cand mai facem pizzau sau ceva, ca aragazul e pe gaz
iar luminile nu consuma mai nimic, din moment ce toate sunt led.
iar pompa la centrala nu stiu cat consuma.
in rest, nu am pc, am laptop de la munca si lucrez de acasa, 2 tablete, 2 telefoane, deci na...si astea sunt consumatori mici.alti consumatori mari, habar n-am, mai fac cafea/ceai, incalzesc electric, dar aia e prea putin 0,2 kw/incalzire

- cuptorul electric consuma extrem de mult 3kwh, dac sta aprins 10 ore pe luna mai adaugi 30kw
- luminile chiar daca zici ca consuma putin, totusi am 11 becuri LED doar in Living
- pompa de la centrala 45Wh si cum iarna merge 24/24 7/7 - deci inca 30Kw

Deci se aduna, e aproape imposibil ca o casa sa aiba consum de 100kwh/luna....

eu am intre 300 si 400 kwh lunar si totul in casa e nou si eficient...

Edited by mirel3003, 27 February 2024 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate