Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

V-aži culturalizat cu ajutorul televizorului?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pe vremuri cu TVR - Teleenciclopedia si mai erau niste documentare englezesti si americane joia - cu Carl Sagan si altii. Imi aduc aminte de o serie - Conexiuni - practic pleca din epoca de piatra cu diverse conexiuni ale unor obiecte pana ajungea in zilele noastre.

In ziau de azi... cred ca m-a prosti daca m-as mai uita pe la posturile noastre TV...

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu poti sa te mai uiti nici la stiri (ma uit doar la locale de Slatina pe Youtube), se vede ca se minte pe fata.

Conexiuni era o emisiune a lui Vali Stan (profesorul lui djl in facultate) la Antena 3. Felix l-a concediat cand l-a discutat. Ce rapanos, eu nu as fi asa, as permite si sa ma ia la misto, in limita bunului simt desigur.

#21
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nu. Inainte de revolutie am citit foarte mult. Chiar si dupa revolutie pana prin 1995. Apoi am lasat-o mai moale.
Ma bucur ca pot sa citesc si in prezent. Nu ma mai uit la televizor decat poate la vreo emisiune cu animale sau despre natura.
In rest evit tot. Pierdere de timp.
Ce mi-a ramas in minte, in 1994 cand mi-am cumparat primul TV color din salariul meu, am dat pe Pro7 si am ramas uimit de reclamele acelea colorate, parca si acum vad mingile acelea care cadeau. Acum urasc reclamele de la TV.

Edited by 2Unlimited, 26 February 2024 - 11:33.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
@djl: defineste 'culturalizat'

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Aceasta emisiune iti deschidea multe orizonturi:
Attached File  R-14868208-1583115679-1295.jpg   84.76K   12 downloads
Posted Image

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
Teleenciclopedia, Feriti-va de magarus, mai era un concurs interesant Roata Norocului?  cu intrebari de cultura generala.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Robingo, Pretul Corect, Te uiti si castigi, si mai ales Vrei sa Fii Miliardar/Milionar, si la Prima si la Kanal D, cu Virgil Iantu, super om de muzica si de televiziune.

Emisiuni in limbi straine, ma uitam si la in limba maghiara, ca deh, TVR 1 la tara.

Roata Norocului e acuma la Kanal D, cu Bursucul.

Era la Pro cu Mihai Calin inainte.

#26
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

View PostNeaceasca85, on 26 februarie 2024 - 11:43, said:

Robingo, Pretul Corect, Te uiti si castigi, si mai ales Vrei sa Fii Miliardar/Milionar, si la Prima si la Kanal D, cu Virgil Iantu, super om de muzica si de televiziune.

Emisiuni in limbi straine, ma uitam si la in limba maghiara, ca deh, TVR 1 la tara.

Roata Norocului e acuma la Kanal D, cu Bursucul.

Era la Pro cu Mihai Calin inainte.
Vrei să fii milionar a fost chiar foarte bun. În alte țări evident încă rulează.
Roata Norocului s-a manelizat, a devenit doar un show tâmpit. Au stricat complet formatul.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Dan Capatos, om de incultura, Un Show Cacacios.

De Carcotasi s-a ales praful in 2010 cand Huidu a dat cu capul de pom la ski. Apoi accidentul.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Cu siguranta iti poti imbogati cultura generala sau "portofoliul" cultural (muzica, film, opera, teatru, etc) cu ajutorul televizorului si eu cred ca am facut-o din plin. Alta chestie faina a TV-ului din punctul meu de vedere e ca te poate ajuta sa intelegi mai bine o tara/cultura sau sa aprofundezi o limba straina (daca te uiti mult la anumite posturi straine - eu am invatat italiana de la TV in prima faza).

Multi cred ca nu inteleg ca si cititul si uitatul la TV/filme pot fi mai mult sau mai putin constructive/utile, in functie de ce continut alegi. Daca citesti Sandra Brown, nu esti mai castigat decat daca te uiti la Arte, Mezzo, MTV Classic, National Geographic sau Discovery, dimpotriva.

Edited by utopium, 26 February 2024 - 11:59.


#29
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 19.12.2012
Trebuie sa ai un minimc de cultura si discernamant inainte sa deschizi televizorul.

Peste 90% din continutul de la tv nu merita urmarit, asta e si motivul pt care nu am de ani buni un abonament la televiziunea prin cablu. am insa posibilitatea sa urmaresc prin alte mijloace canalele care ma intereseaza.

La tvr spre exemplu, urmaream de mic copil "Teleenciclopedia" pt mine ca si copil era fascinant si inca este, atunci cand am timp sa o urmaresc. Ar mai fi si "breaking fake news " care merita urmarita, mai ales de enoriasii celor de la partidul aur, i-ar ajuta mult ca sa li se risipeasca ceatza de pe ochi si din creiere.

In rest doar filme si muzica si ceva documentare pe canalele specializate ca Discovery, Digi World etc.

Altceva nu merita sa imi aloc timpul. Palavrageala de dimineata cu trupele de fitzosi si pitzipoance sau dezbaterile pe teme politice sau sociale cu diversi datatori cu parerea..nu sunt interesante, sunt spalare pe creier pt cei care nu stiu sa proceseze singuri informatia.  Aluzie la dacii liberi care au impresia ca sunt prizonieri in propria tara.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNeaceasca85, on 26 februarie 2024 - 11:09, said:

Conexiuni era o emisiune a lui Vali Stan (profesorul lui djl in facultate) la Antena 3.
Eu ma refeream la asta - https://en.wikipedia...itish_TV_series

In alta ordine de idei - de la tv am invatat sa citesc si oarecum sa scriu - pe la 4 ani...

Ca pe vremuri desenele animate si serialele ptr copii erau subtitrate, nu traduse.

Edited by eiffel, 26 February 2024 - 12:01.


#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Post2Unlimited, on 26 februarie 2024 - 11:28, said:

Nu. Inainte de revolutie am citit foarte mult. Chiar si dupa revolutie pana prin 1995. Apoi am lasat-o mai moale.
Ma bucur ca pot sa citesc si in prezent. Nu ma mai uit la televizor decat poate la vreo emisiune cu animale sau despre natura.
In rest evit tot. Pierdere de timp.
Ce mi-a ramas in minte, in 1994 cand mi-am cumparat primul TV color din salariul meu, am dat pe Pro7 si am ramas uimit de reclamele acelea colorate, parca si acum vad mingile acelea care cadeau. Acum urasc reclamele de la TV.

Pe mine cititul de lietaratură nu m-a atras prea mult. Subiecte plictisitoare, neinteresante pentru mine.
Cine nu urăşte azi reclamele?

View PostAlexEn, on 26 februarie 2024 - 11:35, said:

@djl: defineste 'culturalizat'

Să afli informaţii interesante, să vezi o altă lume, să vezi filme mai vechi şi mai noi, să cunoşti mai multe genuri muzicale. Şi să te ajute să ai ce vorbi cu oamenii, în sensul bun.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am invatat sa citesc-scriu decat de la 7 ani pentru ca nu am facut gradinita. Engleza din clasa a 3-a in sus dar imi placea Cartoon Network chiar si fara engleza.

TV-ul era mai interesant decat scoala. Si azi internetul e mai interesant decat scoala sau munca.

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am învăţat cu litere de tipar mari înainte. Dar nu ştiu dacă de la grădiniţă. Ştiam să citesc pe la 5 ani, că citeam nişte cărticele în Engleză (3 le mai am). De scris de mână, în clasa 1. Şi acum scriu de mână aşa precum am învăţat în clasa 1.
De citit titrajul de la filme, mai târziu, pe la 10-12 ani am reuşit cred. Că se mişca prea repede.
La mine televizorul chiar mai funcţionează. Şi urmăresc şi "Teleenciclopedia".

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 26 februarie 2024 - 10:11, said:

Azi televiziunile au cam devenit tembelziuni şi dintre cele Româneşti, culmea, TVR-urile sunt cât de cât o.k.
Azi ?
"Vino la mine ca vin la tine ca e caldura mare
Vino la soare, vino la mare, sa ti-o trag intre picioare"
Intelegi, astea le aud zi de zi
Dar Caddy este aici sa te scape daca stii
E 2000 iti reamintesc, dau pentru mileniul III
Vino mai in fata sa producem niste lei.

Edited by MarianG, 26 February 2024 - 14:49.


#35
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Da, absolut. Nu  pot trai fara Taraf TV si Romania TV. Sunt de exceptie.

#36
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
"V-aţi culturalizat cu ajutorul televizorului?"
Da, am vazut la bulgari toate filmele lui Tarkovski. Bine, n-am inteles mare lucru din ele insa le-am revazut ulterior, dupa revolutie, asa cum trebuie. Noroc cu decedatul RARBG.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate