Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

In ce situatie se impune ordin de restrictie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
Iris_bb32

Iris_bb32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Buna ziua

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste o situatie complicata cu tatal copilului. Tatal copilului e trecut cu liniuta in certificat insa am decis de comun acord un program de vizita dar in cele din urma am ajuns sa pun pe primul loc sanatatea mea emtionala inaintea  implicarii lui in viata copilului.
Ma simt intre ciocan si nicovala. Si ma gandesc daca e in regula sa-i impun un ordin de restrictie la politie.
Mie nu imi face bine prin abordarea lui fata de mine si mi se schimba starea urat.
E genul de om care hartuieste, manipuleaza si santajeaza emotional. Nu am resurse financiare necesare pentru ordin de restrictie la avocat si evident suma modica cu care contribuia era un ajutor pentru copil.
Din ce stiu la politie se face ordin de restrictie doar in caz de violenta fizica dar aici e cu totul altceva. Copilul e inca mic are un an si 5 luni si mi se tot spune sa nu - l privez de tata dar pe de o parte imi face mie rau si evident propriului copil. Nu stiu cum sa procedez.
Nu am o problema sa se implice in viata copilului atata timp cat ar crea o distanta sau o alta abordare mai sanatoasa fata de mine. Daca pe viitor peste ani isi va cere drepturile pentru copil nu am o problema insa vreau sa ma lase in pace pe mine si sa se limiteze la o relatie de respect, prietenie pentru copil.
Multumesc anticipat.

#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 24.07.2022
parintii si prietenii apropiati au aceeasi parere? si ce gen de om era inainte sa apara copilul?

#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
... tatal trecut cu liniuta in certificat.....
Daca la rubrica tata e liniuta, copilul nu are tata legal.
Ordinul de protectie la instanta il ceri daca poti dovedi violenta verbala sau psihologica

#4
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Vezi legea 217/2003. Ordinul de protectie este emis de instanta de judecata si are o durata de maxim 6 luni.

#5
Iris_bb32

Iris_bb32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Parintii si prietenii nu au trait cu noi in casa. Copilul l am facut cu el. De restul nu discut ca deja intram in alta polemica. Situatia e degenerat din cauza unor vicii de a lui din trecut. E una sa ieriti si alta e sa te complaci intr o relatie toxica in care am avut doar o iluzie ca va fi bine dupa aparitia copilului. Sunt multe cupluri in situatia aceasta iar un copil creste mai bine cu liniste si nu intr-un mediu ostil. Din pacate si el nu si da seama ca puiul de om imi preia din stari.




Ce treaba au parintii si prietenii atata timp cat el imi face mie rau. Copilul se face in doi. Nu cu familia/prietenii in fata carora arati o fata de mielusel si o alta masca decat cea pe care o porti cu propria femeie. Daca am nevoie de liniste si vreau efectiv sa ma retrag nu imi ofera spatiu ci dimptriva imi face mai mult rau creandu - mi stari de irascibilitate. Ma simt epuizata si neinteleasa. Clar nu poate empatiza in cazul asat decat o mama sau mamele care trec prin situatii similare ca de judecat toti stim sa judecam chiar inaintea lui Dumnezeu din pacate. Prietenii si familia mea il cunosc ca manipulator si un om destul de perfid iar pentru sanatatea mea s ia copilului va trebui sa iau o decizie inteleapta



Mi se pare normal sa aiba grija copilului cat suntem separati nu intamplator si sa nu ma santajeze/controleze pe mine si sa mi impuna alte conditii de asta exisa legi, politie, avocati etc atunci cand nu se ajunge la un numitor comun.



Pritenii si familia mea il cunosc ca manipulator si perfid.

Nu e cazul de violenta.
Am luat legatura directa cu cineva din domeniul juridic si cel mai bine e sa si ceara el drepturi in instanta cu test paternitate, cu program fix etc.
Copilul e prea micut la un an si 5 luni ca sa l dau des cu vizita si asta e cea mai ok optiune nu ordinul de restrictie.
Mutumesc frumos pentru pareri!

Edited by Dany_Darke, 26 February 2024 - 18:17.


#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Daca nu este legal tatal copilului, ce te obliga sa pastrezi legatura ? Presupun ca ar impune el vizite, te ar urmari, ar aparea din neant ? Ti e frica sa nu dea in judecata sa fie trecut in certificat?

Eu cred ca inainte de orice trebuie sa consulti un avocat.

Faptul ca nu e trecut deloc in certificat e lucru foarte bun. Nu ai nicio obligatie momentan fata de el si nici el fata de tine.

Daca ar fi legal tatal copilului, ai avea o gramada de probleme si obligatii. Ti ar impune in instanta program, ai avea nevoie de semnatura sau procura pt o gramada de chestii.

Ai grija ce incurajezi. Intra pe grupul Sfatul avocatului sa vezi cu ce se confrunta femeile.

#7
Iris_bb32

Iris_bb32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Nu incurajez alte mame sa procedeze ca mine. A fost strict decizia mea din motive foarte bine intemeiate fara sa dau detalii. Sanatate tuturor.  Va multumesc pentru pareri.

Edited by althea, 28 February 2024 - 15:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate