Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

,,Răzbunarea tocilarilor: la ce servesc integralele?"-reacția lui Daniel Funeriu la rezultatul simulării de la Evaluarea Națională 2024

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#289
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcipri2bau, on 16 aprilie 2024 - 20:13, said:

Țările bogate și puternice la care toți salivam (SUA, UK, germania, japonia) lasă sistemul educațional mai liber și la discreția pietei muncii și nu fac din el toată ziua subiect de discuții de laude sau critici și "prioritate nationala".

Geramania are un sistem foarte serios. Nici nu visam noi in scoala ce fac aia, de exemplu 13 ani d eliceu, fac si greaca veche.
In Japnia e destul ca vezi copii de ciculul primar in uniforme cum vin de la scoala intre 4 si 6 seara.
China, care ia si toate o;impiadele dar si toate slujblele tehnice din vest, are un sistem foarte similar cu cel comunist de la noi, doar ca mult mai dur.
SUA are d etoate, si scoli unde nu se face nimic, si din alea foarte dure si cu presiune enorma.

View PostKiloW, on 16 aprilie 2024 - 21:46, said:

Cu orele nu prea au cum să stea că au agenda de miniștri. Sunt mai ocupați ca noi. La mine pleacă de acasă la 7:30 și revin la 5, și după aia câteva zile pe săptămână mai au și chestii extra școlare. Timp liber (sau "nestructurat" cum zic psihopedagogii) au foarte puțin.

Ăștia in ziua de azi nu au prea multe ocazii sa interacționeze și sa socializeze de capul lor, fără sa fie "organizați" și supravegheați de un adult. Sunt ținuți cu lesa până pleacă la facultate și apoi ne miram ca prostii că odată lăsați liberi fie se apuca de binge drinking  și de droguri fie ajung ca japonezii aia care nu ies din casă.



Niste oameni destepti au vazut ca copiii se joaca gratis si au zic cum plm jucati voi fotbal asa pe maindan fara sa platiti? Iti dai seama ce piata e aia, care nu era exploatata? Ia dati voi bani de echipamente de fotbal, tricouri coloratem bani de adidasi cu crammpoane, bani de antrenor, bani de arbitru, bani de teren ca doar nu joci in curtea scolii, bani de excursii si campionate. Pai ce e aia sa-si organizeze ei singuri echipele si sa isi faca arbitrarea la mica intelegere ca niste sociopati?! Daca se iau la bataie, daca se omoara, cum sa-i lasi asa ai nimanui?
Problema insa cu timpul ala nestructurat e ca copilul face ce e la indemana, televizor, youtube, tiktok si jocuri. Nu mai citeste o carte, nu mai iese afara la joaca. Ajunge obez si bolnav, astia tineri sunt mai bolnavi ca parintii lor.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 April 2024 - 01:09.


#290
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2024 - 01:08, said:

Geramania are un sistem foarte serios. Nici nu visam noi in scoala ce fac aia, de exemplu 13 ani d eliceu, fac si greaca veche.
In Japnia e destul ca vezi copii de ciculul primar in uniforme cum vin de la scoala intre 4 si 6 seara.
China, care ia si toate o;impiadele dar si toate slujblele tehnice din vest, are un sistem foarte similar cu cel comunist de la noi, doar ca mult mai dur.
SUA are d etoate, si scoli unde nu se face nimic, si din alea foarte dure si cu presiune enorma.


Toate țările enumerate au locuri de muncă pt absolvenți, adică au școala corelată cu piata muncii.
Inclusiv comunistii produceau ce aveau nevoie.

Noi unde angajam absolvenții? Bagam la sapa pe doctoranzi? Care e scopul sa produci doctoranzi cu bani de la stat daca doar atât găsesc ei pe piata muncii?

Noi am rămas cu specializările din comunism producând mai departe absolvenți care nu mai găsesc fabricile uzinele combinatele alea.

Este că și când scoți pe piata un produs care nu se vinde.

Ce rost are sa faci liceul daca ajungi sa dai la bac tabla înmulțirii?
Ce rost are sa faci facultate dacă găsești job de pus conserve in rafturi la lidl?

Orice investiție trebuie făcută doar daca produce profit.

Edited by cipri2bau, 17 April 2024 - 13:14.


#291
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.02.2008

View Postcipri2bau, on 17 aprilie 2024 - 13:12, said:

Toate țările enumerate au locuri de muncă pt absolvenți, adică au școala corelată cu piata muncii.
Inclusiv comunistii produceau ce aveau nevoie.

Noi unde angajam absolvenții? Bagam la sapa pe doctoranzi? Care e scopul sa produci doctoranzi cu bani de la stat daca doar atât găsesc ei pe piata muncii?

Noi am rămas cu specializările din comunism producând mai departe absolvenți care nu mai găsesc fabricile uzinele combinatele alea.

Este că și când scoți pe piata un produs care nu se vinde.

Ce rost are sa faci liceul daca ajungi sa dai la bac tabla înmulțirii?
Ce rost are sa faci facultate dacă găsești job de pus conserve in rafturi la lidl?

Orice investiție trebuie făcută doar daca produce profit.

Din pacate asa este. Eu am facut 6 ani de facultate cu profil medical, dar lucrez in IT. De ce:
- practica foarte putina
- locuri de munca pe specialitatea studiilor foarte putine si prost platite.
- daca incercam in strainatate... sa spunem ca ce cunostinte am dobandit la facultate erau insuficiente, banuiesc ca programa era cam inadecvata. Dupa ce s-a schimbat an de an de vreo 3 ori. Asa ca am ajuns sa fac materii gen teoria sistemelor fara sa am matematica necesara in spatePosted Image .

Si sa nu mai zicem ca in IT, am invatat totul de unul singur, pentru ca oricum daca faceam cursuri, ar fi trebuit sa platesc o gramada(pe parte de infra IT, Cloud, microservicii s.a.). Acum 15 ani sigur nu existau, acum, am inteles ca unele chestii sunt atinse tagential. Bineinteles, nimeni nu s-a gandit sa adauge cateva materii in programa....

#292
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
@vraji
Și părinții au pus botul la narativul ăsta. "Ia sa bag eu bani în coorul ăstuia mic sa ajungă măcar el noul Hagi sau Halep, să-si îndeplinească el toate visele MELE eșuate".

Problema e ca și cei care n-au mușcat-o nu mai au încotro. N-ai cum să-l dai afara din casă să joace fotbal pe maidan, ca n-are cu cine, nu-i niciun alt copil acolo sunt toți la fotbal, înot, robotica, pian, karate.
Doar pedofilii mai ies pe strada . :D

Edited by KiloW, 17 April 2024 - 14:24.


#293
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,720
  • Înscris: 03.10.2014

 trac1, pe 17 aprilie 2024 - 14:15, a scris:



Din pacate asa este. Eu am facut 6 ani de facultate cu profil medical, dar lucrez in IT. De ce:
- practica foarte putina
- locuri de munca pe specialitatea studiilor foarte putine si prost platite.
- daca incercam in strainatate... sa spunem ca ce cunostinte am dobandit la facultate erau insuficiente, banuiesc ca programa era cam inadecvata. Dupa ce s-a schimbat an de an de vreo 3 ori. Asa ca am ajuns sa fac materii gen teoria sistemelor fara sa am matematica necesara in spatePosted image .

Si sa nu mai zicem ca in IT, am invatat totul de unul singur, pentru ca oricum daca faceam cursuri, ar fi trebuit sa platesc o gramada(pe parte de infra IT, Cloud, microservicii s.a.). Acum 15 ani sigur nu existau, acum, am inteles ca unele chestii sunt atinse tagential. Bineinteles, nimeni nu s-a gandit sa adauge cateva materii in programa....
De curiozitate ce nu exista acum 15ani?

#294
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.02.2008

View Postelef, on 17 aprilie 2024 - 18:49, said:

De curiozitate ce nu exista acum 15ani?
Cursuri specializate la facultate, inspirate direct din necesitatile angajatorilor.

#295
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,720
  • Înscris: 03.10.2014
Nu e treaba facultatii.

#296
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 16.05.2010
Corect. Treaba facultatii e sa iti tipareasca o diploma.

#297
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.02.2008

View Postelef, on 18 aprilie 2024 - 09:18, said:

Nu e treaba facultatii.

In cazul asta nu stiu care e treaba facultatii.

#298
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,720
  • Înscris: 03.10.2014
Facultatea nu e scoala de meserii. Treaba facultatii e sa te faca sa te adaptezi la ce vine dupa.
Pana la urma un inginer nu trebuie sa stie pe de rost ci unde sa caute.


#299
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 26.07.2023
O facultate este exact o scoala de meserii, dar de inalta calificare. Meseriasul cel mai calificat se numeste inginer. Sau arhitect. Sau filolog. Sau medic.

#300
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.02.2008

View Postelef, on 18 aprilie 2024 - 12:22, said:

Facultatea nu e scoala de meserii. Treaba facultatii e sa te faca sa te adaptezi la ce vine dupa.
Pana la urma un inginer nu trebuie sa stie pe de rost ci unde sa caute.
Atunci poti considera ca nu te invata unde sa cauti unde trebuie in functie de necesitatile pietei muncii.
Treaba facultatii este totusi sa te invete bazele unei meserii - inginer/doctor sau altele.

#301
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMareleIntelept, on 18 aprilie 2024 - 12:47, said:

O facultate este exact o scoala de meserii, dar de inalta calificare. Meseriasul cel mai calificat se numeste inginer. Sau arhitect. Sau filolog. Sau medic.

Dacă ar fi așa, toți ar profesa exact în felia în care au fost specializați. Ceea ce nu e cazul. Facultatea îți dă concepte de bază la care adaugi tu după aia. Din facultate nu ies știind o meserie cu având cunoștințele necesare ca să înveți.
În plus arhitecții, doctorii, proiectatii, artiștii, profesorii etc prin definiție nu sunt meseriași, pentru ca meseriașul executa, nu ia decizi.

#302
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Alte infracțiuni în învățământ, acum la olimpiade au ieșit la iveala.
- au băgat la calificare la olimpiada de spaniolă direct una bucata eleva care n-a participat la concurs. Așa au reclamat elevii, ca ea na fost in sala.
Isjul zice că aia mint și că ea a fost in sala că are lucrarea scrisă și codurile alea. Scrisă acasă poate. De-aia nu vor camere in sali.

- la fizica inspectoarea a recunoscut că ea taie și face, deschide ilegal lucrările elevilor la olimpiada și le modifică notele că nu are încredere în ce corectează colegii. Speră că ea in virtutea rezultatelor cu olimpici e iertată și poată încalcă legea mai departe.

In așa situații aveți curaj să mai dați un examen bac sau angajare in sistem și să fiți la mana unor impostori care când au pistolul la tâmplă vor spune că ei fac olimpici și asta contează?

#303
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
E miza mare moncher ce vrei.
Olimpiadele nu mai sunt doar pentru palmares nici pentru elevi nici pentru profesori.

#304
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 26.07.2023

View Postvrajitoruldinoz, on 18 aprilie 2024 - 16:56, said:

Dacă ar fi așa, toți ar profesa exact în felia în care au fost specializați. Ceea ce nu e cazul. Facultatea îți dă concepte de bază la care adaugi tu după aia. Din facultate nu ies știind o meserie cu având cunoștințele necesare ca să înveți.
În plus arhitecții, doctorii, proiectatii, artiștii, profesorii etc prin definiție nu sunt meseriași, pentru ca meseriașul executa, nu ia decizi.
Decizii ia doar directorul general. Toti ceilalti isi folosesc aptitudinile (acu' le zice schiluri) ca sa execute ce zic deciziile alea.

#305
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016
Când proiectezi sau construiești ceva iei decizii nenumărate.

#306
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.02.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 18 aprilie 2024 - 16:56, said:

Dacă ar fi așa, toți ar profesa exact în felia în care au fost specializați. Ceea ce nu e cazul. Facultatea îți dă concepte de bază la care adaugi tu după aia. Din facultate nu ies știind o meserie cu având cunoștințele necesare ca să înveți.
În plus arhitecții, doctorii, proiectatii, artiștii, profesorii etc prin definiție nu sunt meseriași, pentru ca meseriașul executa, nu ia decizi.
Zic totusi ca sa fii doctor tot meserie/profesie este. Si trebuie sa fii mai bine pregatit decat un frezor ctc sau electrician. Un chirurg nu trebuie sa stea sa caute in mijlocul operatiei, in manualul de anatomie, unde este apendicele. Cam trebuie sa stie, la fel cum trebuie sa stie care sunt muschii abdominali, ca sa te poata opera cum trebuie.
Un inginer constructor structurist cam trebuie sa stie ce calcule sa faca in functie de tipul constructiei, materialelor. Chestiile astea se invata in facultate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate