Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Garantie reciclabile, monopolizata?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 21:11, said:

Acum sincer, sunt obligat sa-l folosesc (mai corect, valorific) la mega?

Da, cel putin deocamdata valorifici acolo unde si duci reciclabilele la... reciclat :)


Posibil ca in timp sa evolueze si sa schimbe ceva in sistem, dar nu vad cum decat in sensul maririi numarului celor care sa se doteze cu utilaje de preluare a acestor reciclabile.
Dar o limitare va exista mereu... Nu vad cum as duce la Auchan-ul meu din Bucuresti reciclabile de cateva zeci / sute de lei apoi sa ma prezint cu voucherele respective la un chiosc / magazin satesc intr-un sat uitat de lume cu pretentia sa imi recuperez de acolo banii de pe respectivele vouchere (chiar daca si respectiva unitate vinde produse in ambalaje sub egida SGR).

#20
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
cere-ti banii la firma aia
sau cumpara bere de acolo

spune si in reclame asta. unde e secretul , sau conspiratia?

#21
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Off, offf, offff, daca taceam , daca nu postam, daca nu comentam, daca nu argumentam, ,, filozof ramaneam''. Sunt sigura ca stiti pe cel care a facut aceasta remarca.
Regret ca am avut o parere acuzatoare la modalitatea de recuperare garantie a reciclabililor domestice.
Am vrut doar sa cer parerea dumneavoastra.
Legea reciclarii este de partea noastra a consumatorilor si doritorilor de un mediu sanatos.
Am lecturat mult si in totalitate aceasta lege.
Daca returnezi reciclabile alimentare in Baia Mare, poti beneficia de suma respectiva, in orice oras din Romania!
Daca am fost inoportuna pe aesct subiect, rog un domn moderator, sa-l blocheze sau sa-l elimine.

#22
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nimeni nu blocheaza nimic. Ai avut o nedumerire, iar noi te-am lamurit.
Vezi ca pe pagina precedenta te-am intrebat ceva.

#23
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017

View Postmarga32, on 20 februarie 2024 - 21:34, said:

Si cu mine cum ramane? Posted Image
Sigur rulezi cu auto sau folosesti modalitatea. Vei avea drumuri libere si multe semafoare pe culoarea verde in deplasarea ta!

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 21:11, said:


Sunt o bunica, sau bunic, care am trecut prin diferite societati in decursul multor ani pe care cineva de undeva, ne accepta si ne tine momentan sanatosi. Fizic si mult mai important mental.
Legea este una singura referitoare la reciclare, bonuri eliberate, recuperare financiara, sau compensare la achizitionarea altor produse.
Legile sunt interpretative pentru cei care nu le respecta. Dumneavoastra sunteti constient de acest lucru.
Acum sincer, sunt obligat sa-l folosesc (mai corect, valorific) la mega?

Cum spuneam, poti să mergi la Mega doar ca să iți ceri banii de pe acel bon. Nu ești obligata sa cumperi de la Mega, dar bonul e valabil doar la Mega.

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 21:39, said:

Am lecturat mult si in totalitate aceasta lege.
Daca returnezi reciclabile alimentare in Baia Mare, poti beneficia de suma respectiva, in orice oras din Romania!

Degeaba ai lecturat legea.
Daca ai o varsta cat de cat, asa cum inteleg ca ai... stii ce si cum cu legile. Si mai ales ca ele se aplica in viata reala prin niste normative de aplicare. Norme de aplicare care de multe ori lipsesc vreme buna dupa ce respectiva lege intra in vigoare si dupa momentul de la acre ar trebui sa isi produca efectele.
Mai trebuie asteptat si sa se puna - din mers - la punct sistemul, dotare cu dispozitive / chestii / socoteli, sa devina functional si un sistem integrat de compansare pe verticala si orizontale, ehehee...

Eu chiar ma mir de cum s-au miscat de bine pana acum, sunt peste asteptarile mele [chiar daca mult sub dorinte :) ]!

#26
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Somn lin! Vise in culori! Sa va treziti pline sau plini de energie, pentru o noua zi de activitate! Sa fiti ferite sau feriti de rate anacronice la eventuale imprumuturi bancare!
Va respect!

#27
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Multumim la fel! Pupici pe raniti! Posted Image Posted Image

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 21:11, said:

Acum sincer, sunt obligat sa-l folosesc (mai corect, valorific) la mega?

Tu ai primit un vaucher la MEGA. cum crezi ca ai putea sa il folosesti la SC FIX PIX SRL ? cum iti imaginezi ca merge treaba asta?
De cate ori ai folosit la Carrefour un tichet emis de CORA?

Sunt de acord ca sistemul nu e perfect, dar nici nu trebuie sa il complicam, cu scenarii care nu pot functiona in practica!

Edited by strongsss, 20 February 2024 - 22:09.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 21:11, said:

Acum sincer, sunt obligat sa-l folosesc (mai corect, valorific) la mega?
Da. Pentru ca automatul de la Mega ti-a dat un bon de o anumita valoare care va trebui sa se regaseasca la ei in casa ca si marfa vanduta. La final de luna se face balanta: valoarea bonurilor date de sticla/doze trebuie sa coincida sau sa fie mai mare cu valoarea marfii vandute pe acele bonuri. Daca e mai mica inseamna ca s-au facut marsavii.

De exemplu Mega da bonuri de 1000 lei, dar vinde de 2000 lei? De unde se stie ca nu s-au facut ilegalitati si s-a vandut marfa aiurea? Magazinele nu fac schimb de inregistrari de vanzari.

La fel e si in Germania. Am 2 magazine Rewe una langa alta. Nu-mi primeste bonul de la celalalt magazin. Musai sa-l folosesc acolo unde am dat sticlele/dozele..

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
In 2003 s-a introdus returnarea in Germania. La început se returna pe baza bonului de cumpărături numai în unitatea de unde ai luat produsul. Să vezi bucurie pe autostradă unde puteai returna fix pe partea unde ai cumpărat, chit că de obicei sunt identice stațiile de o parte și de alta a autostrăzii.

#31
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 12.06.2004
Ca fapt divers, scrie pe bon ca poate fi folosit doar la Mega.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMama_ranitilor, on 20 februarie 2024 - 20:07, said:

de reciclare. Nu ne-a fost primit bonul de la dozele reciclate, pe considerent ca nu este eliberat de societatea lor.
Deci, la aceeasi societate unde reciclezi, asa se face. Se emit coduri compatibile cu sistemul fiecaruia.

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005

View PostBursul, on 20 februarie 2024 - 22:59, said:


Da. Pentru ca automatul de la Mega ti-a dat un bon de o anumita valoare care va trebui sa se regaseasca la ei in casa ca si marfa vanduta. La final de luna se face balanta: valoarea bonurilor date de sticla/doze trebuie sa coincida sau sa fie mai mare cu valoarea marfii vandute pe acele bonuri. Daca e mai mica inseamna ca s-au facut marsavii.

De exemplu Mega da bonuri de 1000 lei, dar vinde de 2000 lei? De unde se stie ca nu s-au facut ilegalitati si s-a vandut marfa aiurea? Magazinele nu fac schimb de inregistrari de vanzari.

La fel e si in Germania. Am 2 magazine Rewe una langa alta. Nu-mi primeste bonul de la celalalt magazin. Musai sa-l folosesc acolo unde am dat sticlele/dozele..

Se pare că trebuie să repet și pentru tine, nu e obligată să cumpere marfă de la Mega cu bonul primit de la automatul de lângă Mega.
Poate cere banii de la Mega și primește in  numerar contravaloarea acelui bon, si să plece cu ei unde vrea ea.

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Tot sistemul asta de reciclare e o parodie. Facem, ca sa nu poata spune cineva ca n-am incercat.

#35
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostPhobos, on 21 februarie 2024 - 00:03, said:

Tot sistemul asta de reciclare e o parodie. Facem, ca sa nu poata spune cineva ca n-am incercat.
In Germania procentul de reciclare e aproape 99%. Datorită sistemului de returnare. Au fost și acolo sincope la început.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005

View PostBlueKing-69, on 20 februarie 2024 - 21:55, said:

Degeaba ai lecturat legea.
Daca ai o varsta cat de cat, asa cum inteleg ca ai... stii ce si cum cu legile. Si mai ales ca ele se aplica in viata reala prin niste normative de aplicare. Norme de aplicare care de multe ori lipsesc vreme buna dupa ce respectiva lege intra in vigoare si dupa momentul de la acre ar trebui sa isi produca efectele.
Mai trebuie asteptat si sa se puna - din mers - la punct sistemul, dotare cu dispozitive / chestii / socoteli, sa devina functional si un sistem integrat de compansare pe verticala si orizontale, ehehee...

Eu chiar ma mir de cum s-au miscat de bine pana acum, sunt peste asteptarile mele [chiar daca mult sub dorinte :) ]!

S-au miscat asa pentru ca era deadline de la UE si au adus aparatele folosite si de celelalte state. Ca si in alte domenii, Romania a implementat cerintele UE pe ultima suta de metri sau chiar cu pasuiri suplimentare ale termenului limita de implementare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate