Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Garantie reciclabile, monopolizata?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu inteleg de ce e discutia fara noima despre SGR.
E un sistem bun, nu perfect, dar bun. Un enorm pas inainte.

Unele aparate nu merg si inca mai sunt stocuri de produse cu recipiente NON-SGR. Probabil va mai dura sa dispara.

Aparatele respective nu par a fi foarte fiabile si in unele zone foarte populate se umplu rapid.
Personal am experienta doar cu Mega Image si Lidl, care in zona mea, au mers tot timpul impecabil.
La Profi nu am inteles cum merge sistemul, nu am avut rabdare. Inteleg ca trebuie sa instalezi aplicatia lor.

Introduci recipientul cu codul de bare in sus/lateral si il primeste.
Cateodata nu citeste corect si mai incerci odata. Mesajul de eroare e imbecil (nu accepta aceasta marca), rezultat al unei traduceri proaste.

- NU exista limita de recipiente introduse
- bonurile pot fi folosite in acelasi magazin pentru achizitie de produse SAU poti cere de la casa banii numerar!
- bonurile nu pot fi folosite in alte magazine, pentru ca nu exista baza de date comuna pentru ele.

Ce dracu e atata de dezbatut?

#146
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostAdm, on 26 martie 2024 - 08:01, said:

- NU exista limita de recipiente introduse
- bonurile pot fi folosite in acelasi magazin pentru achizitie de produse SAU poti cere de la casa banii numerar!
- bonurile nu pot fi folosite in alte magazine, pentru ca nu exista baza de date comuna pentru ele.

Ce dracu e atata de dezbatut?

Subscriu!

#147
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View Postbeavis03, on 25 martie 2024 - 17:35, said:

o mizerie mai mare nici ca puteau implementa... desigur, dupa ureche, cum le place lor (ca nici sa copieze nu stiu) :)

prefer sa le arunc in tomberon (doze, sticle, etc) si termin balciul... consider ca s-au scumpit toate cu 50 de bani si aia e, sa le sorteze la groapa de gunoi
Asta fac si eu, si multi altii. Iar daca deranjeaza dezbaterea se poate inchide topicul. Sesizare la ANPC?
Succes, dar nu intereseaza pe nimeni, afacerea e mult prea profitabila, incat o eventuala amenda ANPC nu inseamna nimic.


#148
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Aruncati-le la gunoi/pubelele pt plastc. Macar asa mananca altii o paine de pe urma banilor pe care ii platiti voi pe SGR :)


Edited by alex342, 26 March 2024 - 09:31.


#149
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View Postalex342, on 26 martie 2024 - 09:27, said:

Aruncati-le la gunoi/pubelele pt plastc. Macar asa mananca altii o paine de pe urma banilor pe care ii platiti voi pe SGR :)
Evident ca da.

#150
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Topicul ar trebui inchis. Asa cum a spus si Admin, ce dracu tot se discuta pana la urma!?
Oricum, problema initiala a primit raspuns.


#151
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Poate mai genereaza trafic.

#152
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna seara all colege si colegi!
Multi hateri si hatere pe aest subiect!
Oare nu suntem satui de invadarea cailor rutiere, montare, fluviale, rauri, cursuri de apa, a ambalajelor?
Ca o femeie batrana, am ajuns la urmatoarea concluzie. Cred ca un pret de un leu pe ambalaj, facea si pe cei care ingnora reciclarea si considera ca mai bine arunca oriunde ambalajuj, in dorinta lor de acumulare venituri, le reciclau!
Este o nota de minus comportament, a celor care minimalizeaza aceasta campanie de reciclare.
Nu le doresc, dar poate vine vremea cand lor ajunge sa adune reciclabile de pe drumuri, santuri, dintre blocuri, pentru a putea sa fumeze o tigara?
Viata este dura. Nimeni nu o controleza. Accept hateri!
Ramaneti oameni normali!

#153
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Folosesti termeni pentru tineret, desi ai o varsta venerabila. Bravo!

#154
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Admin
Din 22 o5 2003, ai citit multe pareri pe acest onorabil forum. Este normal ca parerile sa fie impartetite. Unanumitate nu exista. Nici in Corea de nord.
Sunt colegii si colegele si colegii nosstrii de dialog.
Sincer consider ca subiectul a fost foarte bine discutat si analizat.
Poate gresesc, dar cred ca poate sa fie inchis.
Multumesc pentru intelegere!

Vizualizare mesajmarga32, pe 12 aprilie 2024 - 21:26, a scris:

Folosesti termeni pentru tineret, desi ai o varsta venerabila. Bravo!

Daca reusim sa formam tineretul pentru viata actuala, este meritul nostru.! Vom avea o batranete linistita, urmasi care vor traii in medii curate, o recuperare a ceea ce folosim ca si ambalaje...
Poate sunt acuzata ca am ganduri si dorinte normale, dar...haideti sa--i pregatim pentru viitor pe, copiii, nepotii si nepotelele noastre.
La noi, lumina vietii se poate stinge in orice moment. Ei au rasaritul soarelui prezent, pentru multe decenii de acum inainte!

#155
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Pentru a se putea realiza așa ceva:

View PostMama_ranitilor, on 12 aprilie 2024 - 21:47, said:

Vom avea o batranete linistita

e nevoie musai ca România să nu mai fie nevoită să returneze împrumuturile, pe care le tot face nonstop pentru a putea plăti lunar întreg aparatul de STAT:

https://www.rfi.fr/r...

#156
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 wertyck, on 20 februarie 2024 - 20:16, said:

Contravaloarea bonului o poți primi în numerar chiar și fără să cumperi marfă, doar de la "marketul de top" de care ține acel automat de reciclare.

Am testat la Auchan, unde au o casa rapida pentru recuperarea contravaloarii bonului primit de la aparatele pentru reciclare. Și sigur merge și la celelalte magazine, că sunt obligați să îți dea banii, fără a condiționa cumpărarea de produse de la acel supermarket. Așa e sistemul creat.
nu era mai simplu sa dea bani aparatul? De ce bon?


#157
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 tfmercedez, pe 13 aprilie 2024 - 14:50, a scris:

nu era mai simplu sa dea bani aparatul? De ce bon?
Pentru că ar fi fost risc în plus pentru zecile de mii de automate SGR să mai fie alimentate și cu numerar.

#158
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Care " zeci de mii" sa fim seriosi. Daca maine toata lumea ar duce 100% fiecare PET, sticla, conserva la aparatele alea, ar fi cozi ca la pasapoarte acum 20 de ani.  
Inca nu au capacitate de colectare pe masura productiei de ambalaje. Industria de ambalaje este uriasa.  

Apropo, daca iau un bax de orice, bere, apa suc,  el vine intr-o invelitoare de  plastic care inveleste cele 6 sau 12 recipiente. Ala e prietenos cu natura? Daca merg unii la picnic si la intoarcere vin doar cu ambalejele cu SGR dar arunca acel plastic aiurea, ce am rezolvat?  Ori suntem golani ori nu mai suntem?

De aia zic mereu ca acest SGR este o idiotenie inutula.
Sticlele de ulei sau alte alimente de ce nu au SGR? Alea nu polueaza?

Caserolele din plastic in care este carnea de pui, porc etc nu polueaza? Alea nu trebuiesc reciclate?

Edited by tfmercedez, 14 April 2024 - 02:02.


#159
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Și celelalte plastice se reciclează, doar că le arunci în pubela galbenă.


#160
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Alea-s în toate localitățile?...

#161
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Da, și oamenii de la sate au pubela galbenă sau macar saci galbeni pentru gunoiul reciclabil și exista săptămânal colectarea selectivă.

#162
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Am  sugerat fara nici o intentie de minimalizare a subiectului, ca poate sa fie inchis. Inca nu!
Sa fiu mai explicita.
In mediul rural unde imi duc zile daruite de acea forta divina, pe care o respectam cu totii (aproape), acum vreo doua saptamani, totul era ok. Toate magazinele primeau reciclabile.
Acum a intervenit o schimbare revolutionara.
Reciclarea cu SGR a devenit o mare problema pentru comerciaiti.
Nu mai este atat de functionala..
Cei care  nu au aparate, spun ca ei trebuie sa plateasca sacii de colectare, sigiliile, transportul catre firmele de reciclare.
Cei care au aparate. mentioneza ca energia,aparatelor, sacii, sigiliile, transportul si predarea catre firme de reciclare, implica personal, costuri si timp.
Au inceput comerciantii fara aparate si chiar cei care au aceste dispozitive sa, acepte reciclabile, dupa un anumit program.
Azi am venit acasa cu dozele de bere golite de sotul meu, in aceasta saptamana.
Din 9 magazine care aveau reciclare, nu au fost functionale, nici unul.
Unele magazine au pus afis pe usa, ca se recupereaza reciclabile, luni, miercuri si vineri.
Alti au zis ca nu au saci. Alti au zis, ca duminica sunt clienti si personalul redus, nu se poate implica in primirea de reciclabile.
Eu inca sunt sigura ca la fel ca in orice alt domeniu care efectiv are implicare in viata noastra, in timp, vom avea o normalitate!
Sa fiti feriti de rele si toate semafoarele vietii voastre sa fie pe culoarea verde!











.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate